Platený termín u kožnej

neffely
9. nov 2022

Stala sa mi taká vec že ešte v júli som objednala dcéru ku kožnéj , najbližší voľný termín bol až na 10. Novembra a za termín som musela zaplatiť 5€. Samozrejme zajtra sme mali ísť ale dcéra je chorá, má horúčky a antibiotiká tak som dnes volala že nemôžeme prísť nech mi dajú nahradný termín a sestrička má odbila že náhradný termín na čas mi nemôže dať že si treba zaplatiť nový ... Keď som sa do nej pustila že ako si to predstavujú že od júla čakám s dcérou na vyšetrenie a ešte aj platím za termín a oni nie sú ochotní dať nový keď dieťa kôli chorobe nemôže prísť tak mi povedala že môžeme prísť nabudúci týždeň v stredu ale neručí za to že nás vyšetria. Je toto normálne ? Aký je to prístup a prečo treba platiť dopredu za termín ?keď je potom problém vrátiť peniaze !? No som naštvaná aj sklamaná . Mal niekto rovnaký problém ? Ako ste to riešili? Treba tam ísť a nepiohnut sa odtiaľ kým ju nevysetria alebo čo !?

xili99
9. nov 2022

Išla by som v tú stredu a trvala na vyšetrení. Ono záleží ako si to doktori určia s tými platbami asi, neviem. Ja chodievam tak, že proste prídem do lekárne a čakám, ešte som si ani raz neplatila za vyšetrenie.

andrea_r016
9. nov 2022

@neffely ako toto by nahnevalo aj mňa....pre zdravotné dôvody by mali vrátiť peniaze...je to normálna vec, keď dieťa/dospelý ochorie....drzo by som išla tú stredu tam a ak by ma nezbrala tak by som jej vykričala, že začo potom platíš, keď nie sú schopní ťa v daný deň zobrať....alebo ak je možnosť ísť ku druhej lekárke a o problém menej 🙂

neffely
autor
9. nov 2022

@xili99 ani ja som predtým nikdy neplatila, vždy som ju elektronický objednala ale teraz po novom sa platí 5€ za objednanie. Určite tam pôjdem s ňou ale nechápem tie platby dopredu... Mali by tam napísať že je to platený termín a platiť by sa malo až po vyšetrení.

veronika3110
9. nov 2022

no ak by si sa napr. objednávala cez ečasenku, tak sa nemáš komu vykričať, lebo tam to funguje elektronicky.. tiež platíš dopredu.. a ak neprídeš, nikto s tým nič neurobí a tiež si musíš zaplatiť.. nehovorím, že je to správne..ale v tvojom prípade sa dá dohodnúť, kedže sa to rieši osobne...

xili99
9. nov 2022

@neffely veď samozrejme, to by bolo najlepšie, že zaplatíš až potom, čo už máš vyšetrenie za sebou.

kikulienkadd
9. nov 2022

Ahoj,raz som mala prísť k odbornej lekárke na kontrolu,kde objednávajú na daný deň v približnom časovom rámci (bezplatne). Prišla som ku koncu danej hodiny,zistila som,že predo mnou je 5 pacientov. Lekárka prišla hodinu po mne,pričom ordinačné hodiny mala napísané 2hod pred mojim príchodom do čakárne. Čakala som ďalšiu hodinu a stále som bola 6.,lebo išli dnu iní pacienti podľa voľby lekára. Po ďalšej pol hodine čakania som sa ohradila pred sestričkou, že nech sa na mňa nehnevá, ale potrebujem vedieť, kedy asi budem vyšetrená (malého syna mi strážila mama,pre staršieho bolo treba ísť do školy,potrebovala som si zadeliť čas). Sestrička mi povedala, že nevie,ale dnes ma určite vyšetria,mám si sadnúť a čakať. Keď som sa spýtala na možnosť plateného termínu, ponúkla mi,že ma objedná za 50€! Povedala som,že to považujem za veľkú drzosť,bolo mi do plaču. Žena na RD obracia každé euro. Odišla som. Ešte v ten deň som kontaktovala iného lekára na základe odporúčania známych. Mala som šťastie,bral nových pacientov. Za vyšetrenie platím 15€,čas vyšetrenia je vždy dodržaný. Takže toľko k poplatkom za objednanie. Neviem,či si lekári môžu zapýtať akúkoľvek sumu,ale v skutočnosti sa to deje.

jane1987
9. nov 2022

@neffely napisem to z inej strany....pred rd som pracovala na ambulancii, s doktorkou sme sa snazili, naozaj snazili, objednavat pacientov na cas +- par minut, nikto nic neplatil. A vies ako chodili/ nechodili ludia? Bud neprisli a prisli si kedy chceli, alebo prisli o dve hodiny neskor, o hodinu skor....mozno 20% pacientov chodilo ako malo. Ale chapem, ked lekar si chodi kedy chce a tak, tak to nastve. Ale jedno viem, zbytocne si to obsi*ra sestricka, pretoze ta za nic nemoze, ona je len vzdy prva na rane 🙂

stanulienkat
9. nov 2022

Kedze si sa odhlasila v predstihu a termin neprepadol, tak trvaj na nahradnom termine. Oni si na ten povodny lahko najdu pacienta.

petamich
9. nov 2022

tak sa na to pozrime z ineho uhla pohladu - ma k dispozicii 15 platenych terminov a 10 ludi jej kazdy den zavola, ze nemoze, nejake sa jej podari obsadit nejake nie - to by bolo za vas v poriadku? takto si to aspon ludia dobre rozmyslia, ci odhlasia pre pocasie a naladu v akej vstali (to nehovorim, ze je vas pripad, choroba je samozrejme ina vec)

ja som uplne okej ak maju nejake pravidla, napr. ak sa neodhlasite 48 hod. vopred, termin prepada a nemate narok na vratenie poplatku - ak by to takto mali a som s tym oboznamena vopred, nik sa nemoze stazovat

neffely
autor
9. nov 2022

@petamich áno to viem pochopiť, sú aj takí ľudia ktorí seru na to, ale ja som sa dopredu ozvala že neprídem a slušne som poprosila o náhradný termín. Takže reči ako "neručím za to že vás vyšetríme" si mohla odpustiť. Hlavne keď vie že tam nejdeme prvý krát lebo ja aj moje dve deti sme jej pacienti už dlho...

petamich
9. nov 2022

@neffely ano to urcite, to suhlasim s tebou uplne

nikpa
9. nov 2022

@neffely mne ako matke 2 malých detí ktoré zostanú choré hocikedy sa to tiež nepáči ale dnes je to už bežné. A nie že u lekárov ale robí to napr. aj naša logopedička a tá si prosím pekne zapyta za zrušený termín menej ako 24hod. pred, 20€. Skoro ma vykotilo keď mi to minule povedala. Starší syn vždy ochorie z večera do rána, proste večer ide spať nič mu nie je a nad ránom začne kašeľ, teplota... Takže keď sme objednaní na ten deň doobeda, môžem si ísť trhnut. Keby to takto robili s pacientom, ktorý si objednáva a ruší termíny pravidelne alebo sa proste nedostaví načas tak to chápem ale nie malým deťom. U nich naozaj človek nikdy nevie kedy zostanú choré. Za chvíľu tu budeme platiť aj za vlastný prd do vetra vypustený.

oli18
9. nov 2022

Baby, hlavne si pýtajte lístok z registračnej pokladne. Prípadne sa informujte na daňovom úrade, či môže lekár bez RP vyberať nejaké poplatky. Nejaký paragón, alebo príjmový pokladničný doklad nie je daňovým dokladom. Bez RP je to kešovka a to je daňový únik, trestný čin.

jarmillka
9. nov 2022

@jane1987 ak sa mozem opytat… Moze sa vobec vyberat takyto poplatok? Na stranke ministerstva je uvedene ze nie.. Ako chapem, co si napisala dava zmysel ale..Niektori lekari to zacinaju strasne zneuzivat..Mna minuly mesiac jedna dr doslova “vydierala” da sa povedat..Vedela ze potrebujem surne papier a najprv ze mi ho vystavi, potom ze nie..Mam sa objednat a zaplatit 10€.. Ked som povedala ze ok, objednam zaplatim ale ci mi ten papier moze vystavit teraz kedze to bolo surne.. Nie..Ale ak jej dam 40€ tak ma moze zobrat trocha skor.. Akoze sorry ale toto si urcite nenecham.. Nehovoriac o tom, ze tam prisiel stary dedusko a kedze jemu asi cez telefon o “poplatku” nepovedali tak na nho sestricka splechla nech da 10€ lebo to sa tak musi platit..🙈 Chudak dedusko…

lienka.7
10. nov 2022

@jarmillka nahlásiť na vuc, nech preveria situáciu. A najmä, pýtať si bloček o úhrade poplatku.

jane1987
10. nov 2022

@jarmillka úprimne? Neviem ti na toto odpovedat. Ale predpokladam, ze nie, za toto by sa pytat nemalo. Ono asi by som reagovala inak, keby som ,,bojovala" len za jednu stranu a a no, je to svinstvo, ak na to doplatia menej majetni ludia, ale ja fakt neviem, ako toto vyriesit, aby sa nastolil poriadok v oboch stranach. Ako sestricka na ambulancii som prisla o vsetky iluzie o ludoch 🤷🙃