Paracentéza - prepichnutie bubienka

nikol1288
8. feb 2024

Baby pomoc. Mala 3 tyzdne na striedacku teploty 2-3dni vysoke teploty dam homeo a zaberie. Takto 3ti tyzden na striedacku so skolkou. V noci dnes hystericke place nechapala som co sa deje. Rano stazovanie sa na bolest uska. Isli sme k dr ten nas poslal na orl a ma v usku hnis, a usko ma zapalene. Mame dvoje atb plus nejake kvapky. Mala som sa rozhodnut ci prepichnut alebo pockat. Zvolila som pockat. Teploty neboli a teraz uz 38. Neviem co robit ci nedat prepichnut a necakat tyzden alebo pockat ci atb zaberu.. Bojim sa aby som jej neublizila😢

nikol1288
autor
8. feb 2024

@nikol1288 a aby som upresnila mala ma 3roky

msnesquik
8. feb 2024

@nikol1288 moze sa stat, ze praskne same aj..keby som sa mala rozhodnut, tak to pichnut asi dam, nastava okamzita ulava..prave teraz ma moje dieta tiez zapalene ucho, ale len atb, o pichani nikto nic nehovoril

nikol1288
autor
8. feb 2024

@msnesquik no moja tam ma hnis preto to chceli pukat ale ked som pocula ako to funguje tak sa modlim aby to nebolo potrebne aj ked neviem ci robim spravne. Vraj je to velmi bolestivy zakrok

petinka55
8. feb 2024

@nikol1288 áno je bolestivý …ale mna tak zanedbala pôvodná orl dr že mi naloniec museli bubienok pichnúť trošku nadrezat a ťahať odsavackou …toto je bolesť najhoršia na svete podľa mna

caramellka
8. feb 2024

@nikol1288 Mojej dcére to robili keď mala 5 rokov, ale keby som vedela, že jej to uľaví len na týždeň, tak s tým nesúhlasím, bol to masaker a doteraz má strach z ORL (teraz má 9r.). Jej to prepichli a odsávali. Ale ona nemala zápal, ani bolesti, ale nepočula a dôvodom bola extrémne zväčšená nosná mandľa. Keď jej potom vyberali mandľu, urobili jej aj nejaký malý zákrok na uškách a odvtedy má pokoj.

simsalabim
8. feb 2024

@nikol1288 mne pichali ako dietatu a vobec ma to nebolelo. Respektive, bola som tak ubolena, ze som necitila rozdiel. Ale asi to byva bolestive, drzali ma 2 sestricky, asi preventivne, lebo som bola kludna. Mala som 10, nemam z toho ziadnu traumu.

zuzulka558
8. feb 2024

My to isté zajtra ideme po mesiaci na kontrolu,, jaa som to nechala na ATB ci zaberu nie hneď pre pichnúť

sissy27
8. feb 2024

@nikol1288 mne to robili pred rokom a nie je to bolestive, len neprijemne. Dostala som lokalne anestetikum, takze samotny prepich bol nic, len potom mi odsavali nahromadenu tekutinu a to bolo neprijemme. Nie bolestive, len sa mi strasne hlava zatocila. Ale pomohlo, zbytocne ma tri tyzdne trapili konzervativnou liecbou.

jaskolka
8. feb 2024

@nikol1288 áno, je to bolestivý zákrok, keďže bubienok je veľmi citlivý. Určite jej daj aj niečo proti bolesti, Pamadol, Nurofen. ATB obvykle zaberu tak po 2-3davkach.
Je možné, ze bubienok praskne aj sam a hnis jej začne vytekat von. V tom prípade nech leží co najviac na tej strane (aby to tieklo aj graviraciou) a nesmie jej tam ísť potom voda.

babulkomale
8. feb 2024

@nikol1288 mala som opakovane robenu paracentezu v obidvoch usiach, aj stipulky mam a v zivote by som svoje dieta netrapila a neodkladala paracentezu, ak je indikovana ORL lekarom. Zapal str.ucha je hrozna bolest, za mna - radsej rodit a paracentezou nastava ulava. Davaju tam lokalne anestetikum, prepich trva sekundu a odsatie par sekund.

janinah
8. feb 2024

Bohužiaľ ti nik nevysvetlil o čo ide...pri zápale sa za bubienkom tvorí hnis.twn bubienok vyklenuje.je tam tlak a extrémna bolesť z toho..po umrtveni bubienka sa prepichne tenuckym inštrumentov a hnis vytečie a bolesť sa okamžite zníži...bubienok si vie prasknúť aj sám a hnus vyteká.len v tomto prípade dá to hojí jaxvickou a nie minibodka.ktora ostáva po prepuchovani.cim viac takých jazviciek na bubienku tým horší sluch na danom uchu...
Prosim teba aj všetkých neliecte deti homeopatikami a už vôbec nie pri tak vážnych veciach ako je infekt v hlave.mozgove obaly sú príliš blízko a hrozia vážne komplikácie pri nesprávnej a neskorej liečbe.
PS bola som ORL sestra

janinah
8. feb 2024

Ešte doplním...zrejme bude dieťa v noci plakať kvôli bolesti.davajte nurofen sirup a choďte na ORL pohotovosť tu patacentezu urobiť.je to chvíľka a dieťaťu sa uľaví

melani19
7. mar 2024

@sissy27 mozem sa spytat, kvapky ti davali do ucha na znecitlivenie? Idem na to zajtra a mam strach:/

jaskolka
7. mar 2024

@melani19 pred paracentezou sa vždy bubienok lokálne umrtvi kvapkami. Je to cítiť, ale dá sa to vydržať. Potom sa odsáva a ten zvuk je nepríjemný, keďže to hučí rovno pri tom citlivom mieste. Môže sa potom človeku krútiť hlava,pískat v uchu, mali sme takých pacientov. Zákrok sa vykonáva v ľahu aj z toho dôvodu

melani19
7. mar 2024

@jaskolka dakujem za odppved 🙂 mam atrach ale zase neviem sa dockat, aby som konecne pocula

sissy27
7. mar 2024

@melani19 ano kvapky do ucha. Samotny prepich nebolel prakticky vobec, len pri tom odsati som myslela, ze mi odsala mozog aj dusu 😂 to bolo proste neprijemne a necakane, ale o par minut som bola ok. A hlavne sa mi ulavilo.

silvia33_33
7. mar 2024

@nikol1288 napíšem svoju skúsenosť, dcérka bude mať o pár týždňov tri roky a presne pred týždňom vysoké horúčky a bolesti uška že v noci nemohla spinkať. Tak sme išli k detskému lekárovi a ten nás poslal na ORL. Pani doktorka jej skontrolovala uška ľavé bolo relatívne v poriadku len to pravé bubienok vyklenutý, prekrvený. Mne lekárka nedala na výber, len povedala že jej urobí myringotomiu. Len som si dcérku privinula k sebe tak tenkou ako by ihlou vošla do uška a vytiahla mala začala plakať rýchlo zobrala odsávačku videla som koľko hnisu jej odsala. Pohladkal som ju hovorím neplač už bude dobre, pani doktorka vytiahla lízanku, poďakovala prikázala mi otvoriť a išla k sestričke a ukladali spolu magnetky na chladničku. Pani doktorka prikázala dávať Augmentin, každých dvanásť hodín, kvapkať pamycon 5x denne a nurofen od bolesti. Robili jej to v utorok z uška jej vytekalo do piatku. Bola to skutočne výborná vec, okamžite sa malej uľavilo a konečne spinkala celú noc. Včera sme boli po týždni na kontrolu. Uška v poriadku, vysadila všetko, bubienok zrastie do troch týždňov a ďalšia kontrola o mesiac. Ale že by to dcérka včera nejako prežívala tak nie, ešte sa spýtala či dostane zase lízanku. Niekedy mamičky stresuju a prežívajú viacej ako naše detičky.

melani19
7. mar 2024

@silvia33_33 dostala aj nieco do ucha aby to necitila? Jasne ved sa o nich bojime 🙂 :D len monentslne mne to idu robit :D a co nepoznam aa bojim. Pritom som ai uz presla horsimi vecani

silvia33_33
7. mar 2024

@melani19 Dcérke nič do uška nedali,ale zvládla to výborné. Bola to len chvíľa pichla, rýchlo odsala a vytiahla lízanku a to dcére stačilo🙂

melani19
7. mar 2024

@silvia33_33 tak to klobuk dole 🙂 ze nic nedali

melani19
7. mar 2024

@jaskolka a inak kolko to asi trva ?🙂
@silvia33_33

melani19
8. mar 2024

@sissy27 uz som po, len teda zalahlo mi teraz v pravo… aj som povedala hned doktorke ze citim , ze teraz zase tam a ona ze to nic to sa stava .. tak neviem.
Ze po pr hodinach nebude tak uvidime..
hadam nemusim o tyzden s druhym uchom ist lebo ma slahne ;D ale inak trocha bolelo ale nic strasne a ked odsavala tak pohode

melani19
8. mar 2024

@janinah ahoj a je to normalne ak mi to prepichli s teraz druhe ucho mam zalahnute? Jemny tlak tam citim? Doktorka tvrdila ano a ze neppzrie sa na to. Ale teda konecne v lavo mam klud a odlahlo s teda stve ma ze teraz tam :D sice nie tak sko v lavo som mala

melani19
10. mar 2024

@melani19 tak pod dvoch dnoch ze konecne pocujem dnwska zase uplne plne :( nerozumiem

beatrix123
8. aug 2024

@silvia33_33 dobrý deň prosím vás tie kvapky ste dávali do ucha po prepichnuti?