Pad z bicykla 5 ročnej dcérky

dannii
22. mar 2012

Mamicky chcem sa opytat,moja 5rocna dcerka padla pred hodinou z bicykla,bez prilby ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ,povedala mi,ze len obidve lavicky,tak som jej ju nedala a teraz si hlavu trieskam.po pade sa hned vypytala domov,velmi plakala a ked sme prisli,hned zaspala,buchla sa do spankovej casti,ma modrinku a cestny lisaj na lici,neviem,ci s nou mam ist na pohotovost,alebo pockat ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ,prosim poradte rychlo,bojim sa ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

januska191
22. mar 2012

ak hned zaspala, tak urcite s nou chod na pohotovost..... mne spadol syn, hned som utekala k dokimu a ten povedal, ze ked deti su ospale alebo vracaju, vtedy urcite treba prist...

lenka3007
22. mar 2012

@dannii no podla toho, co viem, tak by sa dieta po udere do hlavy nemalo davat 2 hodiny spat. Malo by sa pozorovat, ci su neni zmeny v spravani.

polyana
22. mar 2012

Co ja viem, tak pri údere do hlavy, treba dieťa pozorovať. Ak je velmi ospalé, ak začne vracať, ak začne chrápať a pritom bezne nechrápe. Tiež ak sa sťažuje na príliš velké bolesti hlavy alebo mu vyteká z ucha a nosa nejaká tekutinka sfarbená krvou. V týchto prípadoch treba isť hned na pohotovosť.

dannii
autor
22. mar 2012

no velmi plakala,tak podla mna preto zaspala,nas plac vzdy velmi vycerpa,teraz bola hore a som sa jej pytala,ci j nieco boli,povedala,ze len trosku hlavicka,volala som na pohotovost,kde mi povedali,ze ju mam kontrolovat aj pri spanku,tak chvilkami j budim,strasne si vycitam,ze som jej tu prilbu nedala ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ a dakujem vam za dobre rady 🙂

lenka3007
22. mar 2012

@dannii moj manzel ked mal pred rokom otras mozgu, tak mal jednu zrenicku siroku a druhu uplne malinku a bol taky otareny... treba ju sledovat, drzim palce.

dannii
autor
22. mar 2012

@lenka3007 zrenicky osm prave okontrolovala pre istotu aj svoje a mame ich rovnake,len sa mi zda,ze moc spi,aj ked sa zobdi v momente zaspava na novo,tak neviem 😒 😒 😒 😒 😒 😒 .Manzel povedal,ze za hodinku je doma a uvidime ☹ ☹ ☹ ☹

lenka3007
22. mar 2012

@dannii ja by som ju skusila zobudit a ist na tu pohotovost, za to nic nedas. ak to nie je normalne, ze takto spinka, tak by som pre istotu isla a nechala malu skontrolovat. radsej sa zbytocne tocit na pohotovost, ako celu noc byt v strese.

traktor
22. mar 2012

aj nasa Miska spadla a mala otras mozgu..tiez ju tahalo spat a aj zaspala, ale to je v celku normalne, kedze dieta place, vycerpa sa , tak je aj unavene, vystresovane a chce sa mu spat..budila som ju, pozorovala..a teda ona mala problem, ze nemohlo byt zazate svetlo, lebo ju to velmi drazdilo..to uz som vedela, ze to nebude ok a potom sa hned k tomu pridalo aj zvracanie, tak sme utekali do nemocky, kde si nas aj nechali..stalo sa to doma sedela a spadla do zadu pri hre a to uz bola velka kočka,nebola to ani vyska .. len sa buchla tak nestastne, ze s toho bol ten otras mozgu..nevycitaj si, niekedy dieta neustrazis aj keby si neviem ako chcela..sleduj ju, ked sa ti nieco nebude pozdavat, tak skocte k lekarke..ale verim, ze to bude dobre, drzim prsty

dannii
autor
22. mar 2012

@lenka3007 pockam na manzela a pojdeme,lebo kym tam dojdem mhd ,tak to je vyse hodiny,z mi volal,ze je na ceste a pojdeme

dannii
autor
22. mar 2012

@traktor len tu prilb som jej mala dat,to je moja chyba a nikoho ineho,mohlo jej to pad stlmit,pritom pokazde ju ma,len dnes na minutku som jej ju nedala a vidis ako to dopadlo,uz nikdy nepojde bez prilby,idem ju skusit zobudit,ako bude reagovat 😒 😒 😒 😒

dany1986
22. mar 2012

no moja tiez ked si buchla hlavu tak sme pre istotu sli na pohotovost lebo tiez ju tahalo na spanie no dokial prisiel mm z roboty tak som sa ju snazila udrzat hore aby nespala,,,ale nastastie vsetko bolo ok ..len dr.povedal ze ju mame cez noc pozorovat kazdu hodinku 🙂

traktor
22. mar 2012

@dannii s tym uz neurobis nic..stalo sa..drzim vam prsty, nech je to ok

lenka3007
22. mar 2012

@dannii drzim palce, nech je vsetko OK. A presne ako napisala @traktor , nic si nevycitaj, deti su deti, nemas sancu ich ustrazit uplne pred vsetkym. daj potom vediet, ako ste dopadli.

dannii
autor
22. mar 2012

dakujeme a dam vediet,ozvem sa

luy
22. mar 2012

1.Utíš a ukľudni ju.
2.Na udreté miesto prilož studený obklad.
3.Zabezpeč dieťaťu kľud a oddych v najbližších hodinách.
4.Pozorne sleduj dieťa 24 hodín a podľa potreby vyhľadaj lekársku pomoc.

Vyhľadaj lekársku pomoc, ak dieťa
1.neprestáva plakať
2.je veľmi spavé a je problém ho zobudiť
3.je vyplašené a je ťažké ho ukľudniť
4.vracia
5.sťažuje sa na bolesti krku, chrbta, brucha, hlavy
6.má silnejúce bolesti
7.nechodí normálne
8.má rôzne rozšírené očné zrenice
9.má akékoľvek príznaky, ktoré ta znepokojujú

alexandra
22. mar 2012

Pokoj, deti su velmi odolne, a skoro nikdy sa im pri takychto padoch nic nestane. Sleduj, ale nepanikar 😉 Keby si videla co si moj syn uz privodil, a zatial je uplne v poriadku..

luy
22. mar 2012

Úrazom hlavy rozumieme v domácich podmienkach pôsobenie vonkajšej sily na hlavu dieťaťa. Najčastejšie je táto spostredkovaná pádom, menej úderom.

Najvýznamnejšími poruchami zdravia pri úrazoch hlavy v domácom prostredí sú:

porucha vedomia a
krvácanie, ktoré môže otvorené alebo zatvorené.
Pri skúmaní poruchy vedomia súvisiacej s pádom dieťaťa
treba rozlíšiť či pád na hlavičku dieťaťa zodpovedá za danú poruchu vedomia alebo dieťa padlo už pri prebiehajúcej poruche vedomia spôsobenú iným činiteľom (úraz elektrickým prúdom, kŕče, horúčka, porucha metabolizmu cukrov a podobne). Na všetky tieto otázky bude hľadať odpoveď lekár, ktorý bude dieťa ošetrovať.

S ohľadom na nedostatočne vyvinutý svalový korzet okolo chrbtice je namieste pripomenúť skutočnosť, že úrazy hlavy u detí môžu súvisieť s viac alebo menej vyjadrenou vnímavosťou krčnej chrbtice k jej poškodeniu.

Pre prvú pomoc pri úrazoch hlavy detí v domácom prostredí
je rozhodujúca prítomnosť poruchy vedmia, ktorá nemusí byť vždy prezentovaná hlbokým bezvedomím (kómou), ale napríklad iba spavosťou, závraťou s poruchami zraku.

Spavosť a závrate u dieťaťa
sa nemusia prejaviť bezprostredne po úraze, ale môžu sa vyvíjať minúty až hodiny po udalosti.

Za tento prejav zodpovedá poškodenie mozgu, ktoré môže byť lokalizované do malého alebo väčšieho okrsku poškodenia (fokálne poškodenie) alebo je lokalizované do celkového (difúzneho) poškodenia.

S ohľadom na uvedené je zrejmé, že rodič alebo osoba nachádzajúca sa pri dieťati po úraze hlavy nemôže ani odhadnúť rozsah poškodenia zdravia vyplývajúci z poškodenia mozgu alebo miechy, každý takýto úraz musí ošetriť odborný lekár.

Najčastejšími sprievodnými prejavmi po úraze hlavy
so závažnosťou, ktorá vyžaduje lekárske ošetrenie sú:

zmena nálady – apatia alebo predráždenosť,
spavosť,
zvracanie alebo napínanie na zvracanie,
porucha zraku,
vo veľmi vážnych prípadoch až bezvedomie.
Lekárske ošetrenie vyžaduje každé dieťa s uvedenými príznakmi, ďalej s viditeľným krvácaním alebo aj vtedy, ak rodič alebo osoba sprevádzajúca dieťa si nie je istá stavom dieťaťa a súvislosťou s úrazovým dejom.

ZDROJ:http://zdravedieta.rodinka.sk/v-bezpeci/prevencia-urazov-a-otrv/urazy-hlavy/

luy
22. mar 2012

držim palce

katren
22. mar 2012

@dannii ja nechapem, preco maminy riesia urazy tu na internete....do kelu, ved ako to mozme vediet my za obrazovkami??? vezmem dieta, supnem do auta a uz ficim, ked mam pochybnosti...nie si tu vypisovat 😠 😠 😠 😠

traktor
22. mar 2012

@katren niekedy si v soku, nevies aku môze , alebo aku ma mat dieta reakciu, tak sa radsej opytas...aj na to tu tato stranka je..a pise, ze pride muz a idu k lekarke..mala nezvracia, nekrvaca a dokonca si zavolala aj na pohotovost po radu.. preco sa hned zlostit, ved opytat sa môze..

januska191
22. mar 2012

ja chapem, ze je neista a chce sa poradit... ja som taka ista, tiez rozmyslam, ale aj tak idem....
@dannii drzim palce, nech je vsetko v poriadku.......

dannii
autor
22. mar 2012

tak mamicky,na pohotovost nakoniec nebolo treba,mala zbadala tatinka a vsetko bolo zrazu prec,take zazracne vyliecenie som teda necakala,ale preventivne som na pohotovost znova zavolala ,kde povedali,nech ju v noci sledujeme,tak spinka pri nas.To,ze som sem napisala,bolo preto,ze som mala strach a nechcela som hodinu stravit v autobuse s dietatom,kedze manzel sa nemohol hned volnit a na pohotovosti nam povedali,ze pokial nekrvaca a nezvracia mame ju sledovat,jej pad nebol az taky vysoky,to vsetko som s nimi konzultovala a samozrejme sa s vami poradila,tak este raz moc moc dakujem za pomoc ,mne velmi pomohlo sa trosku vyrozpravat a poradit co a ako,niekedy su rady mamiciek lepsie ako vlastna uvaha,tak si myslim,ze osm nic nepodcenila,az na to,ze som malej tu prilbu nedala,som poucena,bez prilby ani na krok,prajem krasny vecer a vdaka 😉

lenka3007
23. mar 2012

@dannii ahoj som rada, ze vsetko je OK 🙂 Neboj, aj ja som taka ista, ze sa spytam, ked som si neni ista, co a ako. 😉 Pekny den 🙂

dannii
autor
24. mar 2012

@lenka3007 moc diky,mne to tu pomaha ,inak mala uz je oki,lieta,santi sa,tak vsetko dobre dopadlo,na licku ma modrinku,inak oki 🙂 🙂 🙂 ,ideme na bicykel 🙂