Operacia skoliózy

syja
23. feb 2018

Ahoj. Mojej 13 rocnej dcere hrozi operacia skoliozy, vykrivenie chrbtice 42 stupnov. Chcemsa opytat mamiciek ktorych deti to absolvovali aky maju nazor ci to pomohlo, aky bol priebeh pred operaciou, po operacii, kde ste boli operovani, ci odporucate konkretneho lekara, konkretny pistup, proste zhanam vsetky informacie co s tym suvisi.

aniele
23. feb 2018

Kedy jej tá operácia hrozí? Neskúšali ste SM cvičenie? Vraj by malo pomáhať aj v týchto prípadoch.

katrin21
23. feb 2018

ja som videla krasne zlepsenie skoliozy na fotkach po vojtovke.... v tomto veku dievca to bolo , alebo starsie.. uplne nenormalny rozdiel po roku..... ale cvicenie poctive a intenzivne...
Ako sa plazila, stvornozkovala, ked bola mala? POcitam, ze tam bola asi asymetria a tym sa jej to sposobilo, ci nic take nebolo? alebo vychylena panva....
Jednej kamoske napraval panvu dcerinu jeden ortoped tusim z Presova, ci skade... a narovnal jej skoliozu tym... ma uz nosit len na udrzanie doma nejaky korzet...

syja
autor
24. feb 2018

@aniele ano sm cvici

syja
autor
24. feb 2018

@katrin21 ano mala problemy s chrbticou uz od detstva, ale az teraz sa to takto vyrazne zhorsilo

meandbaby
24. feb 2018

Moj brat bol operovany v detstve. Teraz ma 34. Ma titanove tycky pozdlz celej chrbtice, takze sa neohne v pase.Vtedy to operovali len v Cechach tak aby nemusel pol roka lezat.Bola to narocna operacia a velmi narocna aj po psychickej stranke. Ale inej cesty nebolo
Ma Rodinu a sve deti.Neviem ako to je teraz.

elemca
24. feb 2018

@syja bola som na operacii v roku 2000 v Bratislave.. Mala som 15 rokov. To ze som to nechala dojst az sem bola z velkej casti moja chyba lebo som ako spravna pubertiacka necvicila, neplavala. V priebehu roka som z 18 stupnov prisla na 28. Vtedy mi bol naordinovany korzet. Zlakla som sa a zacala som ho poctivo nosit 24 h. Po pol roku vysledok - 43 stupnov.Korzet mi totiz spravili zrkadlovo takze sa mi chrbtica zosypala. Operacia bola ihned po dvoch mesiacoch, ako sa nam podarilo vybavit vysetrenia (taktiez vlastna krv na transfuziu). Op trvala 8 hodin a vysledok bol 12stupnov a narast o 7 cm. Operacia je skutocne velmi narocna a bolestiva ale nemam do dnesneho dna ziadne bolesti, robim uplne vsetko lyzujem, jazdim na koni, leziem po horach... Uplne bez obmedzenia... Neviem ako by som bez op dopadla... Hrbcek vsak ostal ( lopatka) ale je moja a komu sa nepaci nech sa nediva 🙂))

0silvia0
24. feb 2018

@elemca čo to znamená že korzet ti spravili zrkadlovo?

elemca
24. feb 2018

@0silvia0na vnutornej strane korzetu mas take... Neviem to odborne nazvat.. Povedzme bublinky 🙂 su z plastu a ich ulohou je ti presne tlacit na chrbticu v miestach tak aby ti ju narovnavali. Mne to co malo byt na pravej strane dali nalavo a naopak.... Takze akurat presne mi korzet podporil zakrivenie a nie vyrovnal

0silvia0
24. feb 2018

@elemca áno viem ako vyzerá korzet, sama som ho nosila, aj moja dcéra ho nosí. To fakt ti takto zle urobili? To si pri kontrole nikto nevšimol??? Veď aj vyhotovenie korzetu sa skúša pri odovzdávaní, aspoň ja mám takú skúsenosť. Veď to je hrozné!

elemca
24. feb 2018

@0silvia0 nik si to nevsimol a pri najblizsom rentgene uz bolo 43 stupnov a op. Inak mudr. Rehak bratislava... Velky clovek velky odbornik

elemca
24. feb 2018

@elemca korzet protetika zilina... Verim ze sa na mne ponaucili a uz si davaju pozor

syja
autor
24. feb 2018

@elemca no moja dcera sa k tomu dopracovala tiez takym chladnym pristupom k cviceniu. Dostala teraz novy korzet, cvici, no uvidime. O tri mesiace ma kontrolu a ak sa to nezlepsi tak operacia. Ak k tomu naozaj dojde tak ta este pootravujem nejakymi otazkami. Inak dobre vediet ze korzet mozu vyrobit aj zrkadlovo, dam si na to pozor ked po nejo buduci tyzden pojdeme. Vdaka za informacie

elemca
24. feb 2018

@syja velmi rada poradim. Bola som uz savno.. Isto pokrocili.. Ale kludne sa pytaj na vsetko co ti napadne

lenqua_12325
24. feb 2018

Poskusat všetko možné len nie tyč do chrbtice a dieťaťu už vôbec nie, nezmyselné..manžel neurológ, viem o čom hovorím. Hrozila mi operácia no ja už teda dávno niesom vo fáze rastu 😀

lenqua_12325
24. feb 2018

Stači naozaj cvičenie - nie rok či dva, niekedy aj 10 kým sa to zlepší, pravidelný pohyb, korzet.

majci10
25. feb 2018

Ja som bola operovana v roku 2002 v BA dr. Rehak a dr. Novorolsky . Je to narocna operacia a aj zotavovanie ale zaseba mozem povedat ze sa oplatilo. Titanove implantaty mam este stale voperovane kedze mi nesposobuju problemy tak nie je dovod ich vyberat, ohybnost chrbtice je sice v oblasti kde su minimalna no vobec ma to neobmedzuje v zivote a aj dcerku budem rodit v maji prirodzene (ked nebudu problemy z gyn. Hladiska 😜). ja odporucam po operacii neprestat cvicit ,plavat,bike,atd udrzi to svaly chrbtice v dobrom stave dobuducna (aspon to mi tvrdil dr ze mi pomohlo vyhnut sa cisarskemu ☺️)

lili91
18. júl 2018

@syja ahoj, chcem sa spytat, ci bola dcerka ne tej operacii skoliozy? ako to dopadlo? moja dcera ma operaciu v auguste, ma 11,5r...

kacora30
17. aug 2018

@lili91 chcela by som sa opytat co ste uz po operacii . Moja dcera ju absolvovala 26.7. Ak budete potrebovat nieco kludne sa mi ozvite. Drzim palce 🙏

syja
autor
17. aug 2018

@lili91 nam sa to teraz na poskednej kontrole o par stupnov zlepsilo dostala sa tesne pod 40 stupnov takze nateraz hrozba operacie zazehnana

@kacora30 ako ste to zvladli, bolo to take nsrocne ako vsade opisuju?

0silvia0
18. aug 2018

@syja co robila dcera aby sa jej to zlepsilo? Moja ma 34 stupnov, je to veru dost, ale lekar nerobi zatial z toho ziadnu paniku...

kacora30
18. aug 2018

@syja tak to je super👍 Operacia je velmi narocna, aj ked sa nato dokladne pripravite😩 Najtazsie boli pre nas dni, ked sme boli v nemocnici. Odkedy sme doma dcera napreduje velmi dobre, su to 3 tyzdne uz chodime na prechadzky a zacina po trosku sediet, lieky od bolesti uz minimalizujeme 🙃 .

syja
autor
19. aug 2018

@0silvia0 klasicke rehabilitacie plus sm system asi, alebo mozno to bude aj tym se uz az tak velmi nerastie. Korzet moc nenosila tak neviem

lili91
25. aug 2018

@kacora30 nam operaciu prelozili na zaciatok septembra, pretoze dcerka bola chora. ako ste sa pripravovali na operaciu? ake to bolo po operacii? kludne aj ip 🙂 dakujem! 🙂

dominikaa18
30. aug 2018

@lili91 po operácii tie dni v nemocnici budú určite ťažké a bolesti budú prvé dni hrozné ale nie je to nič čo by sa nedalo zvládnuť . Mna osobne prestal chrbát bolieť na prelome 2-3 týždňa a vtedy som vysadila aj lieky 🙂 . ( mala som 43stupnov v hornej casti a v hrudnej 60 a vyrovnané na 12 a 16 ) , netusim ci sa da na tu operaciu nejako pripravit ale hlavne treba mat pevne nervy , som rada ze tam so mnou bola moja mama ktorá taktiež musela mať pevné nervy 🙂

ajka120
16. okt 2018

Dobrý deň, aj nám hrozí operácia. Dcera má 12 rokov a včera sme boli na kontrole a sa jej skolioza zhoršila povedal že má 43 stupnov a odporučil nás na konzultáciu k doktorovy čo to operuje a vraj sa operácii nevyhne. No vôbec neviem kam mám ísť či do Žiliny alebo do Ba. Povedal, že kde chceme. Podla vás je kde lepšie??? Ja mám tiež tyče v chrbte, bola som operovaná ako 15 ročná no a teraz moja dcera, Je mi z toho zle, že dopadla tak ako ja ale vraj to mohla zdediť sama neviem

lili91
25. okt 2018

@ajka120 dobry vecer, moju dcerku operovali presne pred mesiacom v BA na Kramaroch a boli sme spokojni. Manzel si cital recenzie na internete na Zilinu aj na BA a rozhodli sme sa pre BA. A vas kde operovali? a ak sa mozem spytat, ako sa vam s tymi tycami zije? predsa je to ine pocut realnu skusenost dospeleho cloveka, kotry si tym presiel a zije s tym uz dlho. dakujem 🙂

ajka120
26. okt 2018

@lili91 A čo vás presvedčilo pre Ba lebo ja som teraz asi viacej naklonená Žiline? Mňa operovali ešte v Ružinove v tedy tam bol docent Šteno a bol tam s ním aj syn ale on už išiel do dôchodku a na kontroly chodim k jeho synovy ale už dlho som nebola. Ale vraj pri mojej operácii boli viacerý doktory dokonca aj z Madarska vraj sa to od nich učili lebo na Slovensku to nebola bežná operácia. No našťastie dopadla dobre zatial nemám nejaké problémy ale vela vecí sa bojím robiť čo sa bojím aby sa mi s tým niečo nestalo aj som rodila cisárskym. Ja som to ťažko znášala ale skôr po tej psychickej stránke lebo som mala 15 rokov ked sa mi už aj chlapci páčili a potom takýto zjazvený chrbát ale časom som sa s tým nejako vyrovnala. V podstate doma fungujem normálne v chrbte sa nezohnem len v páse ale to už ani nevnímam. No a vekom ma aj chrbát bolieva hlavne od tehotenstva ma začal bolievať nevydržím dlho stáť a vlastne nič dlho nevydržím ale najhoršie sú noci celé noci nespím a prehadzujem sa lebo v jednej polohe dlho nevydržím ale tak žijem dá sa na to zvyknuť. No musím si dávať pozor ked niečo robím a už mám v sebe taký strach, že také športy alebo nejaké veci kde môžem spadnuť tak to nerobím pre istotu ( napríklad bála som sa sadnúť na koňa aby ma náhodou nezhodil a mne by sa tyče zlomili a tak). Nikdy by ma nenapadlo po tomto čo som prežila, že toto isté budem prežívať aj s mojou dcerou, ked sa to týka jej tak to ovela horšie znášam a ešte je to o to horšie, že viem do čoho ide. Je to strašný pocit a cítim sa strašne bezvládne a ešte aj ten pocit, že to mohla s časti aj zdediť vraj.

ajka120
26. okt 2018

@ajka120 A dcérka to ako znášala tú operáciu ako dlho bola v nemocnici? A kolko mala stupnov ked ju išli operovať a kolkomá rokov? Ja sa velmi bojím toho aby jej to nemuseli vyberať časom tie tyče a celkovo sa toho bojím. Nedokážem o tom ani rozprávať hned sa rozplačem a velmi sa bojím, že sa aj zložím pred nou u doktora. Bojím sa aby som to celé aj ja zvládla a ustála nejako. Dcerka od prvej triedy tancuje a tak trochu som sa v nej videla, kedže ja som musela prestať tancovať a ona aj na rôzne súťaže chodila a ide jej to a baví ju to a teraz je aj ona smutná,že bude musieť prestať tancovať. Doktory jej to zatial nezakázali čo som sa aj čudovala ona sa velmi bála už kedsme zistili, že má krivú chrbticu, že jejto zakážu no zatial nezakázali. Celkovo je ona športovo nadaná a teraz nebude môcť nič.

ajka120
26. okt 2018

@ajka120 inak kludne mi môžete napísať aj na mail m.jenisova@gmail.com

kitta
12. feb 2019

Ahojte, u nasho 20 mesacneho syna sme si vsimli, ze ma jedno ramienko nizsie ako druhe. Nejak sme si to na nom nestihali vsimnut kedze bol nonstop v pohybe, ale ako sme sa na to zamerali a aj sme to odfotili tak je to vidno. Sme objednani k dr ale chcela som sa tu spytat, ci nemate skusenost. Maleho sme neposadzovali, ani nestavali, kym to neurobil sam, ani sa nenosil v satkach. Dlho stvornozkoval a chodit zacal v 14 mesiacoch. Prikladam foto. Niekedy stoji tak, ze to nie je az tak vidno. Ale zase aj takto sa nam to podarilo zachytit, kde to ramienko naozaj nizsie je.