Odber krvi 15 mesačnému dieťaťu

alvaluka
25. feb 2021

Dobry den,

odber krvi u 15 mesacneho dietata sa robi standardne zo zily na cele alebo sa k tomu pristupi az ked sa neda zobrat krv z ruky?

Dakujem za odpovede

kikuska872
25. feb 2021

Ahoj, štandardne sa odoberá krv zo žíl. Z oblasti hlavy vykonáva odber lekár. Je na ich rozhodnutí čo si zvolia. Ale najprv stále volia žili rúk, to vykonáva sestra , môže aj lekar záleží podľa skúseností sestry .

betkaulicna
25. feb 2021

@alvaluka skúsila by som sa opýtať priamo v poradni pediatra tu na koníku 🙂 mojim deťom brali krv z ruky. Prvá mala odbery každý mesiac od prvého mesiaca, druhý podobne. Toto je naša skúsenosť 🙂

e1i
25. feb 2021

@alvaluka z ruky brali. z hlavy len ked bola malicka, naposledy v 7 mesiacoch. alebo raz na rizikovke ked z ruky sa im nepodarilo. to mala vtedy 3 mesiace

cookie29
25. feb 2021

ak si pamatam drobcovi brali na nozicke...

jallka11
25. feb 2021

@alvaluka zaleží od sestričky a aj aké má dieťa žilky, niektorým berú z ruky keď vidia že sú žili dosť hrubé, iným z nohy alebo aj z hlavičky. treba sa opýtať priamo v ambulancii

alvaluka
autor
25. feb 2021

@jallka11, @betkaulicna, dnes som volala pred tym ako koncili ordinovat a dali nam termin na odber v pondelok a zajtra nepracuju... inak by som im tam brnkla, ze odkial... priatel stresuje a ohradil sa, ze z cela nechce, aby jej brali krv, lebo moja mama povedala, ze mne pred 30 rokmi tiez nenechala brat z cela krv. Povedala som mu, ze uz je velka a uz asi skor z ruky beru, ale on je ako baran.
Ide iba o vysetrenie, lebo mala ist na ockovanie a ja som jej proaktovne premerala 3 dni teplotu pred terminom, a mama v konecniku po odcitani 0,5 stupna 37 az 37,1. Po dvoch tyzdnoch sme sa mali ozvat a ka som zas kontrolne merala a stale ma rovnaku. Meriam vzdy v rovnakom case o piatej vecer a dnes mi doktor povedal, ze zoberu krv, nech sa vidi a priatel hned, ze z cela v ziadnom pripade.
Ona inak nevyzera ze by bola chora, jedava ako kedy, ale to ona vymysla lebo co jej jeden den chuti o tyzden nechce ale piskotiky si da vzdy. Ani jej netecie z nosa, mava obcas susnik, ale to je asi normalne, dufam.

alvaluka
autor
25. feb 2021

Ospravedlnujem sa za preklepy, sa mi nechce teraz prepisovat.
Ja som v tomto hrozny pedant, co sa tyka lekarov, zdravia a podobne. Aj seba pozorujem aj malu ale nie nejako brutalne prehname. Ani seba ani malu nicim nedopujem, ona dostava vit D a ja si davam vitaminy D a zinok skor kvoli sucasnemu stavu, ale citala som, ze ockovat sa ma, ked je clovek zdravy, tak ja premeriam teplotu, to som robila aj u seba, ked som mala ist na ockovania pri cestach... mozno prehanam, ale to som mala vzdy a tym, ze ona este nevie povedat, tak uz proste neviem

tulipanicek
25. feb 2021

@alvaluka A vieš o tom, že telesná teplota byva najvyššia práve podvečer kedy ty merias? A že záleží aj od aktivity pred meraním?

alvaluka
autor
25. feb 2021

@tulipanicek viem, ale ona nebehava pred tym, vacsinou sa hra ze sklada rozklada kocky, alebo pozerame obrazky, co mi pride, ze sa pri tom nema ako prehriat

nikpa
25. feb 2021

@alvaluka ja mam skusenost, ze lekarka ci uz naša obvodná alebo aj ked sme boli na pohotovosti, najprv popozera aké ma kde žily a podla toho berie krv. Zažila som ze mu nechcela brat z hlavicky aj ked predtym mi hovori, ze tam sa jej zdajú najlepšie žily, ze na rukach má jemne, tenke ale skusi, rozpichala mu najprv klasika hore pod laktom, potom hanky a nevytieklo ani pol skumavky. Nakoniec predsa z hlavy musela no a tam to bolo hned a syn ani toľko neplakal. Takže myslim, ze záleží aj od lekára ako je naučeny, prípade ochotný urobiť to tak nech dieťa nema z toho traumu aj keby sa mal pri tom viac narobiť.