Ochlpenie u 8-ročného chlapca

25. sep 2022

Ahojte, všade čítam o predčasnej puberte, ale neviem sa zorientovať. Moj syn na 8 rokov, správanie ako v puberte, nespoznávam ho, všimla som si, ze ma ochlpenie na nohách a uz aj na semenníkoch,hoci svetle, ale viditeľne… sem tam drobné vyrážky na brade… je toto podľa vas prejavom predčasnej puberty? Velmi zmenil správanie, je extrémne drzý, ignoruje na, dvíha hlas, zúri a zaroven potom plače, je citlivý…a to ochlpenie mi vŕta v hlave, dakujem…

katooshik
25. sep 2022

Áno,je to podozrive z predčasnej puberty. Treba čo najskôr navštíviť detského endokrinokoga.

anjelicek26
25. sep 2022

Treba ist na endokrinologiu, cim skor...

kaktusik007
25. sep 2022

@katooshik preco az takto?

ano, je to znak zacinajucej puberty, moji to mali plus minus rovnako... Vraj chalan ide do puberty ked mame zacal prvy menzes, co u nas presne sedelo.
@anjelicek26 preco?

anjelicek26
25. sep 2022

@kaktusik007 pretoze u chlapcov zacina puberta podstatne neskor a ked si da pubertalny spurt na takejto vyske, tak mu skonci po 30cm... takze ta vysledna vyska bude nizsia, ako ta, ktoru by mal mat... priklad - 8 rokov - 130cm - vysledna vyska 160cm... priklad - zaciatok pubertalneho rastoveho spurtu 12 rokov, 155cm - vysledna vyska 185cm... je to strasne zjednodusene, ale treba ratat s tymto, ze to tak dopadnut moze...

kaktusik007
25. sep 2022

@anjelicek26 stale nechapem. Ono je dolezite predsa aj ake nohy ma dieta, podla toho vies odhadnut vysku. a tiez asi podla vysky rodicov... Ale teda beriem to podla mojich synov, ti mali 130 cm max v prvej triede,...

anjelicek26
25. sep 2022

@kaktusik007 tak my chodime na rastovu kliniku s detmi a toto nam vysvetlili celkom jasne. Cim neskor puberta zacne, tym lepsia sanca dosiahnut vyssiu vyslednu vysku, lebo "startujes" na lepsej hodnote a ten pubertalny rast je pri detoch prakticky rovnaky (dievcata 3*8 a chlapci 3*10)... ty mas mega vysoke deti, moji tych 130cm mali niekde na 9 -9,5 roka...

kaktusik007
25. sep 2022

@anjelicek26 ja mam 182 cm, ex 195... teraz maju 11 a 12 rokov a 168 a 174 cm, nohy 43 a 45.... ja len tak dufam ze viac ako 195 to nebude, predsa len, standardna svetla vyska dveri je 197 cm.... 🙂

ale dik, uz rozumiem ako si to myslela.

kaktusik007
25. sep 2022

a teda dufam ze menej ako 185 to tiez nebude, to by mi pripadali este ze su krpati... lebo teda mne 190 cm vyska pri chalanoch pride taka normalna, ani nie ze prehnana..

anjelicek26
25. sep 2022

@kaktusik007 moj mal 12 v juni a ma 147cm... 40ka noha... uvidime, ci sa my dopracujeme na 170cm 😂 Ale tak ja 153cm, muz 174, co by sme chceli 🙄

luccija
25. sep 2022

Bezne maju chlapci v tomto veku uz blede ochlpenie.Ale pediatricky sa spytaj pre istotu.

sense
25. sep 2022

@anjelicek26 moja 9r ma 153 cm a 42kg,noha 36.. Neviem. Pokiaľ ešte porastie... Otec jej ma 188cm a nohu 42, ja 172 cm a noha 38...tiez už má mierne ochlpenie

slovakboy
25. sep 2022

Treba ísť za lekármi. Tam musí byt viac príznakov. Aj rast nôh rúk ohryzok mutovanie. Mne to začalo keď som bol šiestej alebo siedmak myslím čo bol normálny stav. Len trochu skôr ako u iných. Lekárka ma odmerala odvážila musel som dať dole aj trenky, zmerala mi veľkosť nohy lebo na to sa mama najviac sťažovala že vyzerám ako vodník s takými veľkými nohami. Záver bol že som v puberte a že je všetko podľa tabuliek. Spomínam že mame aj tabuľky ukazovala a mama bola od vtedy spokojná a ja som mohol jesť koľko som chcel.

slovakboy
25. sep 2022

@anjelicek26 prerastie vás. Náš ma 19r a 194cm.
To je tým kuracím mäskom.

laurikagab
25. sep 2022

@anjelicek26 môj má tiež 12 v maji a meria ako tvoj a noha 39, muž má 185 a ja 167cm.no zdá sa mi, že ke taký ešte detsky ..nízky a taký zavalitejsi ..má 49 kg..

nevenka
25. sep 2022

@anjelicek26 ano, nevedeli sme to takto, ja teda urcite nie a nasi to neriesili, ale moji rodicia su obaja velmi nizki. Ja som dostala MS v 11 rokoch a mala som aj dalsie hormonalne problemy, brala lieky, na endokrinologii skumali vysku rodicov, no povedali, ze okej. To uz som bola ale dospela. Meriam 152 cm, ja som prakticky uz v tych 11 rokoch prestala rast ☹. Mamina ma ale 150, ocino ani neviem, ale nie je vysoky, je to taky drobny typ chlapa s chudymi nohami, jeho mamina, moja starka, nemala ani 150 cm, nemohla mat vodicak ani. Po nej mam aj male nohy - cislo 34-35.
Nastastie, moj muz je z vysokej rodiny a ma 185 cm, velke noziska, co sa uz na detoch prejavuje a ja dufam, ze budu mat pubertu cim neskor. Kvoli tej vyske. Tretie dieta je taky drobcek - asi teda po mne...No uvidime. Dufam, ze sa to namixovalo dobre 😊

luccija
25. sep 2022

@nevenka nemas problem s kupou topanok?Ty si taka drobunka zienka a zaroven silna😀

nevenka
25. sep 2022

@luccija no jasne, ze mam a este to, ze po 3 detoch, za chvilu po 4, sa mi rozsirila noha, ako mi padla klenba, uz tak ci tak bola siroka a kratka, tak teraz to nie je ani 34, ani 35, potrebovala by som niekedy pol cislo, hlavne teda take lodicky, sandalky. Vela som kupovala na detskych oddeniach, baleriny a tenisky, ale teraz aj to problem, lebo mam siroku tu nohu. Syn bude mat v novembri 9 rokov, ma 143 cm, nohu 35 - s tym, ze ja tie topanky, co nosi, obujem, mna trosicku tlacia na palec a jemu su akurat, lebo ma chudsiu nozku. No a na jar uz ma nohou prerastie. Dcerka ma 7 rokov a cislo 33, vysku 128.
Manzel ma 185 cm, nohu 46-47 🙃.
A sesterka to ma podobne, len ona 163 cm, nohu 38-39 - to ma normalne 😅 a muza si po dlhych rokoch nasla 195 cm, ale nohu ma len 43-ku. Vidno to aj na detoch, maju mensie nozicky, ako nase deti v rovnakom veku.
My sa smejeme, ze nase deti uz v porodnici by som isto spoznala podla noh, keby doslo k zamene, lebo mali plutvicky 🤣.
Ja budem najmensia v nasej 6 clennej rodine na 100 % 😊.

euka210
25. sep 2022

@kaktusik007 si zvyknuta na vysku, moj 11r ma 145cm a nohu 36-37, ako prvak aj s druhym nosili v.122. Treti je krpcek, este mensi prvacik. Ale ja mam 167 a manzel cca 177cm.

euka210
25. sep 2022

inak, chlpate nohy a ruky ma aj moj skoro 9r uz asi 2r. Ale svetlucke, len dost dlhe...starsi 11r take nema. Ale beriem, ze po mnazelovi, on ma dost chlpate nohy a ruky.

anjelicek26
26. sep 2022

@laurikagab ano u nasho syna tiez este puberta nezacala, tak uvidime, ked ho vidim na treningu s rovesnikmi je to az smiesne, pritom je zo vsetkych najrychlejsi, ale tak na hadzanej je mu to na dve veci, moze byt len v strede, goly idu mimo neho, proste kazdy ho blokne...
@slovakboy tak kiez by to tak bolo... zatial je s toho dost v depke, ale tak co narobim...geneticky sme mu to moc dobre nevymysleli, treba verit, ze bude mat stastie a dosiahne tu vyssiu vysku s prognozy, aku ma.