Obriezka. Ako sa s tým chlapci v dospelosti vyrovnajú?

misamko
27. máj 2011

Ahojte, mojmu synčekovi robili pred dvomi týždňami obriezku zo zdravotných dôvodov. Okrem prirastenej predkožky mal aj veľmi skrátenú uzdičku, takže iná možnosť nebola. Mne osobne to nevadí, neodsudzujem to, len sa bojím, aby s tým synček nemal v budúcnosti problémy. Myslím psychické. Má to krásne spravené, zahojené, bez jaziev. Len sa bojím, aby nemal nejaké predsudky, komplexy a nehanbil sa v budúcnosti nadviazať vzťah s dievčaťom, poprípade sprchovať sa v spoločnosti a pod. Mamičky, máte s tým niektorá skúsenosti? Ako to berú Vaši synovia? Sú s tým vyrovnaní a berú to v pohode? Viem, že dnes to už tento zákrok asi nie je nič výnimočné, ale predsa je to na dosť chúlostivom mieste a v puberte si deti vśímajú všetky "odlišnosti" ....ďakujem za odpovede.

syslica
27. máj 2011

@misamko No tak toto by zaujímalo aj mňa. Myslíš, že sa na Koníku nájde nejaký obrezaný prispievajúci "tatko"?
Syslíky sú oba po obriezke, starší má kompletnú a mladší zatiaľ len čiastočnú, ale keďže sa mu hojením predkožka zjazvila a tak či tak sa nedá pretiahnuť, bolo to vlastne zbytočné a pri prvých problémoch bude obrezaný úplne... Čiastočnú obriezku som uňho volila hlavne kvôli svokrovcom, ktorí neustále jojkali, že "chudáčik, budú sa mu vysmievať, že je Arab alebo Žid, čo si len počne??" no a teraz ľutujem, že som sa nechala prehovoriť.
Môj názor je, že pokiaľ vy v rodine budete z jeho "inakosti" robiť problém, bude to aj on sám vnímať ako hendikep a prípadne sa môže za seba aj hanbiť. Ak ho budete brať normálne, bude mať dosť sebavedomia na to, aby sa nedal zdeptať posmeškami (ak nejaké budú). Ale môže nastať aj situácia, keď sa mu nikto vysmievať nebude - veď obrezaných chlapcov behajú po svete stovky....

misamko
autor
27. máj 2011

@syslica ... nie, tatko 🙂 ale urcite su tu aj mamicky, co uz maju dospievajucich synov a mozno s tym maju nejake skusenosti. Aj ked je pravda, ze v puberte sa nam uz asi nasi chlapci velmi so svojimi pocitmi "zverovat" nebudu..... 🙂

misamko
autor
27. máj 2011

@syslica ....a kolko rockov ma Tvoj starsi? je s tym uplne v pohode?

syslica
27. máj 2011

@misamko Starší bude mať čoskoro 6, na cirkumcízii bol ako štvorročný, nemá s tým vôbec žiaden problém, ani jeho kamoši v škôlke, uvidíme ako v škole, ale keďže bude chodiť do triedy s kamarátmi, nepredpokladám, že by to niekomu z nich stálo za posmešky. Zatiaľ majú iné priority...

katecameron
27. máj 2011

@misamko ako ze ja si myslím ze ten chalan z toho vedu robit nebude ked ine ani nepozna on to bude brat ako samozrejmost a mozno ti bude vdacny za to ja teiz lutujem ze sme malemu nedali urobit obriezku ked ho operovali

digysa
27. máj 2011

🙂 Tak to je dobre.....az som sa nasmiala.....

Dievcata obriezka je na svete uz asi v takom pomere ako "neobriezka"...cize 50% na 50%

Rozmyslam nad tym preco by mal mat chlapec nejaku traumu, ze je obrezany.... akurat ze bude mat citlivejsi penis (lepsi orgazmus), nebude mat ziadne problemy s pretahovanim ( vid. tema o utrapach pri pretahovani predkozky), o hygienickej stranke uz ani pisat nebudem..to je jasne,ze sa tam nebude ukladat tolko "necistoty" ako pri neobrezanom penise....

Moj manzel je obrezany, moj syn je obrezany a poviem vam, ze toto bude asi najmensi problem v zivote vaseho syna. Verte mi 😎 🙂

Len tak pre Info: Obriezka u maleho babatka trva cc. 5min. -to jest cela procedura s pripravou, obrezanim, oviazanim sterilnym fasom.
Jedine negativum obriezky je ( ako pri kazdom lekarsom zakroku): ze mozu nastat komplikacie, zapal a pod. ALe percento je velmi male.
Do buducna nema obriezka jeden negativny bod. ( teda samozrejme, pokial nezije clovek na Slovensku......tu sa o tom diskutuje, ako keby mal mat chlapec zmrzaceny penis na cely zivot.... )

winona24
27. máj 2011

@digysa super si to napísala.... 😉 😉

syslica
27. máj 2011

@digysa Bravo, skvelo napísané, presne toto si myslím aj ja a kebyže môžem, prepošlem to aj starým rodičom! 🙂

veonka
27. máj 2011

@misamko
@syslica
@misamko ahojte, tak môjmu bratovi bola tiež zo zdrav. dôvodov urobená obriezka keď bol malý, teraz má 21 rokov a nikdy sme sa o tom nebavili... ale raz si vypil a prišla na to reč, a otcovi sa chválil, že je super spokojný, lebo dlhšie "vydrží", 😉 holky sú vraj tiež spokojné a nikdy s tým nemal problém, práveže je rád.
Ja si myslím, že je teda vec človeka ako sa s tým vyrovná, isto sa to nedá paušalizovať a môže to byť aj inak... ale toto naša skúsenosť v rodine. To všetko ukáže čas. Preto sa s tým netráp. Nájde si partnerku, ktorá ho bude mať rada taký aký je. A ak jej to bude taká vec vadiť, neni o čom.
Inak obriezka je zasa výhodná kvoli tomu, že takí muži nemajú napr. problém s mykózami a tak... lebo na suchu sa tie batérie neuživia, nie ako ked sú pod predkožkou a tam sa im fajne darí.

digysa
28. máj 2011

@veonka Citujem uryvok z tvojho prispevku: "Nájde si partnerku, ktorá ho bude mať rada taký aký je. A ak jej to bude taká vec vadiť, neni o čom."

Viem, ze si to myslela v dobrom, ale ani toto nie je uplne idealne formulovany nazor na vec. Pytam sa, aky rozdiel je medzi "obrezanym muzom" a "neobrezanym" muzom? Zase mi to pripada, ako keby ten muz mal byt tu na
SLOVENSKU o cosi menejcenny...

Mala som tu cest porovnat si milovanie s muzom neobrezanym a teraz s mojim terajsim manzelom obrezanym.
A pravdu vam poviem, keby mi moj manzel nepodotkol, ze je obrezany, tak si to ani nevsimnem....ba co viac, ani ma to nenapadne....
Rozdiel v obrezanom penise je iba taky, ze predkozka je mensia a nezakryva celu cast zaluda ( aby som to tu odborne vysvetlila 😀 ) A to je vsetko.... Ziadna veda.....vobec by som sa tym ani nezatazovala.....

syslica
28. máj 2011

@digysa Súhlasím, aj keď @veonka zrejme myslela práve to, čo aj ty: že partnerka na mužovi zrejme v prvom rade bude pozerať na iné a nie na to, že je "chudáčik" obrezaný...(mužská) obriezka nie je handicap ani zmrzačenie a na tom kúštičku chýbajúcej kože by v láskyplnom vzťahu ozaj nemalo záležať. A keď jej bude taká vec vadiť, presne citujem veonku, neni o čom ... takú partnerku treba rýchlo pustiť k vode, lebo to by už nebol vzťah o láske a akceptácii jeden druhého.... Tak sa dostávame do riešenia vzťahov, kde obriezka vôbec nemusí napokon byť primárny problém. Pokojne by kameňom úrazu mohli byť aj partnerove odstávajúce uši. 😉

veonka
28. máj 2011

@digysa
@syslica pozrite sa baby, či som to formulovala správne, alebo nesprávne, nejdeme sa tu chytať za slovíčka. Keď jej to vadí, tak nech si nájde nejakého s predkožkou, ktorý ju bude doma mlátiť a chodiť za kur...i, možno potom bude spokojná. KAždý má iné hodnoty, a keĎ jej to bude vadiť, môže byť len rád, lebo taká si ho nezaslúži. A tu nejde o nejakú manieru, či náboženský rituál, tu ide o normálny lekársky chirurgický zákrok, ktorý je podmienený istou diagnózou, je to proste nevyhnutná liečba. KeĎ jej ten kúsok kože bude na ňom chýbať a bude kvôli tomu cítiť nespokojnosť, tak potom zrejme hlavne ona kompletná nie je... to je asi tak všetko čo by som k tomu napísala.

Ja by som sa inak viac zamerala na to, či sa mu skôr nebudú vysmievať jeho kamaráti napr. v škole a tak podobne, lebo s nimi strávi pred pisoármi asi viac času kým dôjde na nejakú akciu s dievčaťom... takže toto by naňho mohlo zle zapôsobiť a mohol by mať z toho potom komplexy. Neviem koľko má ten chlapec rokov, ale malo by mu to byť dostatočne vysvetlené, prečo sa tak muselo stať, ako to má on a ako iní a zdôrazniť, že všetka funkčnosť ostáva zachovaná... atď. atď ...

misamko
autor
30. máj 2011

Ahojte, ospravedlnujem sa, ze som sa neozvala, ale cez vikend som sa sa nedostala k Pc. Vsetkym dakujem za povzbudive odpovede. Aj ja si myslim, ze to nie je nic strasne, neberiem to ako zmrzacenie, ako nieco negativne, ...len mam obavy, ze nie kazdy na Slovensku to berie normalne.....tak ako pise @digysa .... a zase presne ako pise @syslica aj moji svokrovci su z toho "nestastni". Aj ked fakt nechapem preco...snazia sa sice tvarit, ze sa nic nedeje, ale v ich komentaoch citim, ze ho beru ako "chudiatko male obrezane "....minule sme boli u svokry prvykrat po operacii a chcela, aby osm jej to ukazala. Tak syncek cely hrdy, ze uz ma pipik "zdravy" (on tomu teraz tak hovori, lebo uz ho ma ok, nema stichy a ma to fakt pekne spravene) ho ukazal svokre a ona hned..."jezismaria, no cely zalud ma vonku. To ho naozaj celkom obrezali" ..... no co som jej mala na to povedat..... ☹ som je povedala, ze mne sa to tak paci a ked je to pre jeho dobro a zdravie, tak nechapem, ako moze mat na to taky pohlad.....asi pochopila a hned zacala ze " ved to nevadi, hlavne ze je uz v poriadku...."
NO na Slovensku je to ozaj asi tak, ze tento zakrok je nieco " zvlastne". Ale tiez si myslim, ze deticiek s obriezkou pribuda, nakolko kym som ja bola s malym v nemocnici, tak to robili dvom chlapcekom a to sme tam boli "len" tri dni.
@veonka ..maly ma 4 rocky, zatial to s nim nejako neriesim, ze preco ho ma taky a ze ho ma iny a podobne... tesim sa s nim, ze mame piposka v poriadku. Aj on mi hocikedy povie, ze pozri mami, uz ho mam zdravy. Som vdacna aj Tvojmu prispevku, ze Tvoj brat s tym nema ziadne problemy 🙂 Potesilo ma to.

katy1979
30. máj 2011

baby naseho starsieho tiez asi bude cakat obriezka ale podla lekara az v neskorsom veku uvidi sa podla situacie. este mu dava par rokov cas. ja sa chcem spytat skor ine. Ako je to s hojenim. Ci mi tu bude vyplakavat ze ho to boli?

renatazet
30. máj 2011

@misamko ahojky, ja mam 21 rocneho syna a obriezku mu robili uz si presne nepamatam kedy, lebo je to fakt strasne davno, ale asi tak zhruba v troch/styroch rokoch zo zdravotnych dovodov /hypospadia/. Nikdy s tym nemal absolutne ziadne problemy. My sa so synom da sa povedat rozpravame o vsetkom, tak by mi bol povedal ak by kvoli tomu mal nejake problemy. S priatelkou su spolu uz pomaly dva roky, takze aj po sexualnej stranke je podla toho vsetko ok 🙂

misamko
autor
30. máj 2011

@renatazet a ty si sa nebala, ze ako to bude zvladat v buducnosti?Nemala si od jeho malicka do dospelosti take divne pocity, ze co ak sa bude hambit nadviazat nejaku znamost a podobne?

misamko
autor
30. máj 2011

@katy1979 ...my sme boli v nemocnici tri dni..v den prijmu nam skusila doktorka uvolnit tu predkozku sondou, aby nemusel absolvovat operaciu, ale neslo jej to, lebo mal aj skratenu uzdicku, takze nam ani sonda nepomohla. Na duhy den mu spravili tu obriezku a na treti sme sli domov. NO bolo to strasne. Hlavne po tej operacii plakal vkuse asi dve hodiny, ale to bolo asi aj vplyvom narkozy, lebo proti bolesti mal injekciu. Po dvoch hodinkach zaspal, a spal asi 4 hodky. Po nich ked sa zobudil, uz injekcia prestala ucinkovat, tak zase plackal, ze ho to boli, ale uz to nebol taky strasny plac ako po tej narkoze. Na druhy den mu dal doktor dole taky obvez, ktory davaju po operacii piposa a sli sme domov. Doma to uz bolo lepsie. Na pancuskach sme vystrihli otvor, aby mu pipos visel a aby sa mu neotieral o latku. Za dva dni sa mu vytvorila najprv taka zlta chrasticka(vyzeralo to ako zahnisane), ta postupne hnedla az nakoniec poodpaduvala. Medzitym sme macali v repiku, ale nie dlho, tak max pol minutky namocene. Ked uz ale chrasticka vyschla, uz sme nemacali ,len sprchovali cistou vodou. Za nejakych 7 dni od operacie sa to uz zacinalo upokojovat a dali sme aj slipky. Uz ked tam mal tu zaschnutu chrasticku, uz to nemal take citlive, takze v pohode sa dal obliect. Stichy nam povypadavali asi do troch styroch tyzdnov. Ale nebolo to take strasne, ked si na to spatne spomeniem. Najhorsich je asi tych prvych 5-7 dni od operacie. Potom sa to uz hoji "samo".

misamko
autor
30. máj 2011

@renatazet ...a kedy si to zacal Tvoj syn uvedomovat? Prisiel na to sam, alebo ho na to upozornili deti....?

renatazet
30. máj 2011

@misamko ak mam byt uprimna toto som v tej chvili vobec neriesila, pretoze ho bolo nutne operovat kvoli hypospadii. Obriezka ako taka bola pre mna nepodstatna, hlavne ma zaujimalo ci nebude mat kvoli tomu v dospelosti problemy v sexualnej oblasti. Ale ako vidim, nastastie som sa bala neopodstatnene. A co sa tyka ostatnych otazok, skutocne nikdy sa mi nestazoval ze by sa mu niekto vysmieval, alebo sa cudoval, ze preco ho ma iny ako ostatni chlapci.

renatazet
30. máj 2011

@misamko moznoze mal stastie na deti v skolke ci skole, ale skutocne ani raz za mnou neprisiel s tym, ze sa mu niekto vysmieval, vypytoval sa alebo nieco podobne.

misamko
autor
30. máj 2011

@renatazet 🙂 to je fajn, ze to nie je az taky problem...snad tym aj my prejdeme ani nebudeme vediet ako....

jankaslamka
30. máj 2011

baby ja mam manzela s obriezkou, ktoru mu museli robit v 13tich zo zdravotnych dovodov a nikdy s tym nemal problemy a nehanbil sa za to...dokonca sam si to pochvaluje hlavne z hygienickej stranky a ja osobne nakolko som mala v zivote moznost porovnat, tak som veru spokojna 😀 😀

berus222
30. máj 2011

tak isto ako @jankaslamka

misamko
autor
30. máj 2011

baby, hned mi je lepsie na dusi, ked vidim,ze nie sme "jedini"...veeeeelmi Vam dakujem za reakcie.

eaka
1. jún 2011

@digysa nie je to skôr "menej citlivý penis", ktorý dlhšie vydrží?

digysa
2. jún 2011

@eaka Nie...tym, ze penis je z casti "odhaleny" je i viac citlivy....Ale zase to nie je az taky obrovsky rozdiel, lebo ako som uz pisala, aj obrezany muz ma predkozku, ale mensiu.

Vazne nie je na tom nic zvlastne.....

Ja som bola zo zaciatku zhrozena, ked mi manzel povedal, ze chce, aby jeho syn bol obrezany... Ale absolutne ma nenapadali myslienky typu: ako to bude vyzerat, co na to ludia, aky bude mat sexualny zivot, ako sa na neho budu pozerat spoluziaci, ci sa nebude hanbit..... obriezka je predsa uz asi taky zakrok, ako prepichnutie usi u dievcat. (Tiez je z toho celosvetova diskusia, ze babatkam by sa usi nemali prepichovat hned na zaciatku zivota, ale to je uz ina tema)
Ja som mala strach iba zo samotneho zakroku- bolest a hojenie. Myslela som si, ze to je nieco strasne a zakerne....a ako som sa len mylila...
Dnes sa radujem, ze ma manzel presvedcil....

Vo svete je to uz v podstate kozmeticky zakrok, alebo tradicia.....tatko je obrezany, tak chce mat syna obrezaneho... Tatko je neobrezany, tak tradicia v rodine pokracuje...

Ale tieto "slovenske" prispevky o traumach z obriezky ma najskor rozosmeju, potom si pomyslim, aki mozu byt niektori ludia negramotni a nakoniec ma vytocia.... 😒

veonka
2. jún 2011

@digysa Podľa mňa nemáš pravdu, pretože obrezaný žaluď je stále vonku a tým znecitlivie, pretože sa neustále obtiera o slipy a pod a keby bol ešte citlivejší než u neobrezaných- tak potom by ten muž asi umrel z toho dráždenia. Takže jednoznačne žaluď obrezaného muža je menej citlivý, čím nechcem povedať, že stráca pocit rozkoše, ale že dlhšie trvá než dôjde k ejakulácii, potrebuje dlhší čas dráždenia, preto obrezaný muž dlhšie vydrží a preto si partnerky takýchto mužov sex s nimi pochvaľujú.

Podľa mňa to ešte nie je tradícia, aspoň celkom určite nie u nás v Európe. Ty žiješ v Amerike a vlastne prezentuješ názor z toho prostredia. V Amerike je obrezaných 80-90% !!!!! mužov a to najmä kvôli hygiene. Je fakt, že obrezaný penis je hygienickejší, pretože aj pri úzkostlivo dodržiavanej hygiene sa v záhyboch predkožky môže usádzať a zhromažďovať bielo farbený povlak, tzv. smegma, tvorená zaschnutým potom, uhynutými bunkami pokožky, močom, spermiami a prostatickou tekutinou. V teplom prostredí sa tento mix rýchlo rozkladá a v priebehu minút vydáva charakteristický zápach rozloženej bielkoviny. S týmto obrezaní muži problém nemajú- myslím tou charakteristickou vôňou (či pachom- ako kto uzná). Je fakt, že je dokázané tiež, že určitá zložka mužskej smegmy má na svedomí aj onkologické ochorenia ženských orgánov, čiže u obrezaných mužov je riziko rakoviny u partnerky nižšie. Ale ... napriek tomu by som ja osobne svojim deťom ani manželovi nikdy nekázala ísť na obriezku, ani by som nedala svojich synov kvôli tomu obrezať. Zastávam názor, že tá predkožka tam nie je na to, aby sa odrezala, a pokiaľ nie je žiaden zdravotný dôvod na jej odrezanie, tak by som tento zákrok deti určite nenechávala podstúpiť.

Tatko je obrezaný, tak aj syn musí byť- ako toto dedenie rodinných tradícií mi príde už úplne trápne, to je ako keď sa tatko volá fero, tak aj jeho syn sa volá fero a potom sa všetci od praprapradeda až po praprapravnuka volajú fero, lebo to tak niekto vymyslel... no amerika! Podľa mňa má každý právo na svoju identitu a dostať také niečo do vienka je pre mňa skôr stigma... Si predstav, že by tebe urobili ženskú obriezku, lebo tvoja mama je obrezaná a chce aby si bola obrezaná aj ty! Tebe by to prišlo normálne? Lebo mne nie. A potom by si dala obrezať svoju dcéru len preto že aj ty si obrezaná? Ja nie...

Obriezku by som vôbec neporovnávala s niečím ako je prepichnutie uší u dievčat, pretože nejde o časť tela, ktorá je spojená následne so sexualitou. Tiež sa nedá porovnať proces prepichnutia uší- (ušný lalok je v podstate len chrupavka, najstudenejšia časť tela, lebo nemá takmer žiadne nervové zakončenia) čo trvá 5 minút aj s cestou s obrezaním žaluďa- čo je v podstate operácia, ktorá si vyžaduje niekoľkodennú hospitalizáciu a následné liečenie...

Ja za seba hovorím robiť obriezku zo zdravotných dôvodov áno, samozrejme, je to nevyhnutné. Ale kvôli pôžitku partnera, či tradícii v krajine, či pre radosť rodičov, rozhodne nie.


veonka
2. jún 2011

@digysa inak sú dve metódy obriezky, pri jednej je odstránená predkožka v celej jej dlžke, pri druhej len jej časť. Takže aj to treba zrejme rozlišovať. Tvoj partner je zrejme obrezaný len čiastočne, takže jeho žaluď ostal prevdepodobne zčasti zakrytý.

veonka
2. jún 2011

"Predkožka na penise má svoj význam. Chráni žaluď, stimuluje ho počas sexuálneho styku a látky, ktoré sa z predkožky vylučujú, posilňujú imunitný systém a pôsobia preventívne proti infekciám močových ciest. Je to prirodzená ochrana glansu."

tu je možnosť pozrieť si foto ako prebieha obriezka pri fimóze:

http://www.neplecha.sk/sexualne-tazkosti/obriezka/

maris75
2. jún 2011

@veonka Pekne napisane a uplne suhlasim.