Nosné mandle - jednodňová chirurgia

hnikoletah
7. nov 2022

Ahojte, čím viac sa to blíži,tým viac "mám tzv nervy" a premýšľam...ako to bude prebiehať,ako to dopadne.. V utorok ideme do Banskej Bystrice.Mamičky mám otázku na Vás,na tie ktoré ste už s dieťaťom absolvovali výber nosných mandlí na jednodnovej chirurgii.Ako to prebiehalo,...pred aj po... Boli bolesti? Kedy mohlo dieťa začať jesť, piť... Ďakujem

.

luciasveckova
7. nov 2022

@hnikoletah pred prídeš na príjem s dieťaťom, potom dostane oblbovak,berú na sálu ja som 2 hod.cakala pred operáckou kým som videla syna.potom ešte spal.na izbe trocha po prebratie z narkóze,troska vracal ale bolo to ok.este sme čakali ci sa mu zdr.stav nezhorsi,vypísala sa správa a išli sme domov..doma mat kľudový rezim.a o pár dní kontrola ako sa to hoji
Najlepšie je aby pre teba niekto prišiel

diaalex
7. nov 2022

@hnikoletah skončilo to sepsou u sestry 🙁

hnikoletah
autor
7. nov 2022

@luciasveckova dávajú im niečo po...od bolesti? Ja idem autom tam ráno.

sonicka96
7. nov 2022

@hnikoletah áno dávajú tuším každé dve hodiny do kanilky🙂 no a chodí to tak že, prvé ide najmenšie dieťa, ide to podľa veku. O 7:00 si zazvonite na oddelenie, sestry vás zoberú dnu, ubytuju v izbe pre pacientov, vysvetlia všetko o oddelení a operácii, prepustení atď. Operovať sa začína až o 8:00, dovtedy príde za vami anestéziológ, zistí ako dieťatko spolupracuje, dá mu fúkať balón a podla spolupráce sa rozhodne, či mu dá pred anestézou aj tabletku - náladovku, povie aj koľký pôjde. Náladovka sa dava cca 30 min pred tym ako ho odvezú na operačku, pred tabletkou sa pôjde vycikať, po nej už musí ležať v posteli, aby nepadol, deťom sa zvykne z nej krútiť hlava, sú také ako opité 🙂. Keď ho zoberú na operačku, to môžete ist s ním až dnu, kde sa ho potom ujme anestéziológicka sestra, odvedie ho na operačku. Vy máte potom cca 30 min čas, zatiaľ sa choďte určite najesť do bufetu. Dieťa musí byť samozrejme od polnoci nalačno, ráno mozno 1 deci čistej vody do 6:00 mu dovolia. No po tých 30 min pôjdete potom, čo sa naranajkujete na pooperacnu izbu 3p. ,budete čakať pred dverami a ako náhle ho tam prevezú, tak vás k nemu pustia. Keď sa zobudí, tak vás sestry z oddelenia prevezú nazad na izbu. 2 h po úplnom prebrati môže piť vodu, čaj, keď postupne pomaly vypije cca 2dcl a nebude zvracať dostane puding alrbo výživu. To ked stoleruje, nebude zvracať, tak po skončení všetkých operácii nosných mandlí si ho príde skontrolovať ORL lekár a vypíše prepúšťaciu správu, musí vás prísť skontrolovať aj anestéziológ, ktorý ho uspaval, potom ešte sestry donesú papiere a cca o 16:00 pôjdete domov. Sestry po preložení z pooperacnej izby na oddelenie budú chodiť kontrolovať ústa, ci ne krváca, baterkou mu posvietia a kuknu, ci z nosohltana nekrvaca, budú mu meniť ľadový obklad. Nebojte ony ti to všetko vysvetlia. 🙂

ankare
7. nov 2022

@hnikoletah BB veľmi chvalia.
Môjmu synovi zmenšovali nosnú mandlu v ZV. Prišli sme tam asi 2 hodiny pred zákrokom. Poucil ma lekár aj anestéziológ. Šli sme spolu na sálu a aj pri uspavani som tam bola s nim. Dali mu masku, on zaspal, ja som odišla.
Asi za polhodinu ho doviezli naspäť ku mne na izbu. Bol spavy. Keď sa prebudil, sťažoval sa,že sa mu zle prehlta a že má divnu chuť v puse. Keď sa po čase napil vodicky, sťažoval sa,že mu poriadne ani nesteka dole. Potom mu dali dole kanylu z nozicky.
Jesť môže len kasovite a mäkké jedlá.
Niekolko dní ho bolela hlava z anestézie a krk,keďže pri zakroku bol zakloneny. No a pachlo mu z pusy.
Držím palce!!

ankare
7. nov 2022

@hnikoletah čiže my sme prišli na 12.stu a okolo 16. sme išli domov.

jajawka
7. nov 2022

@hnikoletah ja som bola s dcérkou (3 roky) minulý týždeň v piatok v Žiline. Je to plus/mínus rovnako, ako sa píše vyššie v prispevku. Dcérka to zvládla úplne perfektne, vôbec si neuvedomuje, čo jej robili. Po zobudení jej velmi prekážala kanyla v ruke, to si chcela stále dať dole. Ináč nemala žiadne ťažkosti, o 17 hod. púšťajú domov. Tiež odporúčam zobrať si jedlo/ísť do bufetu počas operácie. Po zákroku sa hrala v postieľke, kreslila si, čítala som jej knižku, pozerali sme dvd rozpravky, spala. Týždeň po operácii má kludovy režim, nemá chodiť von a do kolektívu.

zuzinabila
7. nov 2022

@hnikoletah len detail..nosna mandla je len jedna,nie dve mandle🙂krcne su mandle

ankare
7. nov 2022

@jajawka môj mal kanylu v nozke a pre neho bolo najhoršie prave odstraňovanie kanyly z celého dňa. 🫣 Pre mňa uspavanie. 😔

sonicka96
7. nov 2022

@hnikoletah a ak by ste chceli dám vám aj indukcie ako to doma zvládnuť po operácii🙂

hnikoletah
autor
7. nov 2022

@sonicka96 môžte,budem vďačná

hnikoletah
autor
7. nov 2022

@jajawka týždeň nechodiť von? 😱To neviem či zvládneme

jajawka
7. nov 2022

@hnikoletah No je to ťažké. Zvlášť, keď dcéra nerozumie, prečo nemôže ísť von, do škôlky, keďže nepociťuje, žeby bola chorá, niečo ju bolelo. Ale tak schválne som sa pýtala, či môžeme ísť na prechádzku, ale že nie. Kľudový režim. Keďže je to otvorená rána, ktorá sa nešije, tak aby sa to nezapalilo a zahojilo bez problémov.

ankare
7. nov 2022

@hnikoletah my sme chodili aj normálne von, len som ho striehla,aby sa nenamahal, nebehal, neskakal,... A bolo to ozaj tazke, lebo obaja s bratom su živí a akční.

sonicka96
7. nov 2022

@hnikoletah týždeň určite nie stačí 4-5 dní byť doma ale my sme napríklad chodili stále vonku 🙂 posielam ten papier 🙂