Nosné mandle

jajona
23. júl 2014

Dnes som bola so synom na ORL. Bolelo ho uško a má zápal stredného ucha. Spomenula som aj, že teraz dosť často akoby posmrkával. Tak mu pozrel aj do nosa a hovoril, že má zväčšenú nosnú madľu a že nám odporúča, aby sme ju dali vybrať. Akú s tým máte skúsenosť vy? Dávali ste ju deťom vybať? Ďakujem.

fifik
23. júl 2014

My máme ten istý problém... tiež sme boli na ORL dnes... navrhujú vybrať ju... lenže on je strašný bojko, nechce si dať ani paličkou do hrdla pozrieť, takže neviem, ako ho prehovoríme. Má 8 rokov a ja som za vybratie, lebo má stále hlas, akoby mal plný nos... pritom ani nádchu nemá. Opakovane Staf. aureus v hrdle, takže mandle môžu byť zdrojom infekcie.

zuzanockamt
23. júl 2014

@jajona asi rok a pol sme sa traili s opakovanymi infektami hrnych dychacich ciest - vzdy horucka do 40, vzdy zelene sopliky, obcasne zapaly ucha, skusala som kadeco, ale nakoniec isla von - v marci tohto roku a urobili sme dobre ... davala som vybrat v lokalnej anesteze, kedze do celkovej som si v jeho stave netrufala ist a spokojnost

zdenus11
23. júl 2014

@jajona ahoj...my sme dali mandlu vybrať synovi presne pred rokom...Boli sme sledovaný na ORL, kvôli opakovaným zápalom horných dýchacích ciest, odporúčili nám ju vybrať, kedže bola mandľa veľmi veľká a synovi sa zle dýchalo, dýchal ústami a pod... Ale nám to nepomohlo. Vôbec ale vôbec nič sa nezmenilo. Opakovane je chorý tak ako pred operáciou. Doktorka nám tvrdí, že je to jej prvý prípad, kde operácia mandlí nepomohla.

buffinko
23. júl 2014

@jajona nášmu sme dali vybrať pred mesiacom a zatiaľ spokojnosť. zákrok zvládol dobre, komplikácie nemal, v noci sa konečne nedusí, nechrápe, dýcha pekne cez nos. takisto cez deň stále posmrkával, ani najesť sa poriadne nemohol, takú ju mal veľkú, proste hrúza. teraz super, super...

lenkalienkam
23. júl 2014

môjmu synovi museli bo mu tlačila na zvukovod a začal slabšie počuť ale od vtedy ked je chorý tak hned zápal priedušiek - jednoducho to tam chýba - isto by som nedala vyberať a už čakám kedy dorastie lebo vraj po rokoch dorastá

kiki68
23. júl 2014

vybrat to, ja som to zazila uz 3x, ale ja by som to nechala len v celkovej, lebo ja si to pamatam a otras vtedy ten pristup, tak 6 rocnemu decku tazko vysvetlite,ze ma sediet na zadku. Keby aspon nejaky oblbovak pichnu,tak je to uz o dost lepsie. Treti raz ako dospela uz, vtedy brali aj krcne laserom. Tam uz v celkovej,takze neviem o tom co sa dialo 😉
a prave mna to uz ako decko zbavilo probelmu s tym,ze by som bola casto chora. Takze u mna urcite pozitivny ucinok. Tiez som ako decko vdaka tomu vraj chrapala. Teda pri chrapani sa viac namaha srdce pokial dobre viem,tak asi dalsi benefit.

tinka9000
23. júl 2014

aMy sme dali vybrajttento rok 2rocnej,lebo mala 2mesiace vkuse zapal str.ucha,dali jej aj trubicku ventilacnu do ucha,dovtedy nechrapala ani ustamí nedychala-len to usko stale,a odvtedy nebola chora,max spokojnost. Boli sme v celkovej anesteze,v lokalnej ked sa robi,neurobi sa tbj dobre a zvykne dorastat. Ked je to opodstatnene,treba urcite vybrat. Rychlo sa zotavila,poobede uz behala ako nic.

deny3
23. júl 2014

u nás išla madľa von presne pred dvoma rokmi, malý mal necelé tri roky. A odvtedy neustále chorý, samozrejme tomu pomáha aj škôlka, ale je sústavne chorý, plný noštek, zateká mu to, takže angína a zápal priedušiek, v noci chrápe. Dôvod vybratie bol, že mu tlačila na ušká, mal takmer plochú krivku. Takmer plochá krivka je aj teraz, počuje aj to, čo by nemal, takže ak by som mohla vrátiť čas, mandľu nechám tam , kde je. Časom aj tak mizne 😒

janet1
23. júl 2014

@deny3 my máme s dcérou ešte len ísť, má 6 rokov a dôvod vybratia je tiež, že jej tlačí mandľa na uško, má plochú krivku ... tak teraz neviem neviem, podľa Vášho príspevku, uvidíme, či vôbec bude mať dobrú krv, aby mohla ísť na operáciu, naposledy to nebolo v poriadku ... keby nemala ten problém s uškom, mandľu by som nedala vyberať

deny3
23. júl 2014

@janet1 ja som sa splašila práve kvôli tej krivke, že sa mu môže poškodiť sluch. Dovtedy bol zdravé dieťa, riešili sme raz dvakrát do roka soplíky, bez atb, teraz sa sústavne z niečoho liečime, prešli sme asi šiestich orl lekárov, čo lekár, to iný prístup, mala som pocit, že je malý ako pokusný králik, ten posledný poradil žuvať žuvačku, nech sa tá trubica trochu otvorí, trošku to pomohlo. A možno trochu pomohla aj návšteva gastra, malému lekárka zistila reflux, aj ten spôsobuje zahlienenie. No sople väčšie či menšie sú v podstate stále.

deny3
23. júl 2014

@janet1 a ešte, u nás bloku sú 4 deti vo veku 4-6 rokov a všetky majú nosnú mandľu von. Žeby dobrý biznis ? 😖

seahorse27
23. júl 2014

Ja som dala dcerke vybrat nosnu madlu vo februari ako 5-rocnej. Mavala casto nadchu, zatekalo jej to do krku a z toho mavala zapal priedusiek. Vytery ale mavala vzdy negativne, tak to bolo asi virusoveho povodu. S usami sme tiez nemali ziadny problem. Nadchy sa jej ale tahali aj 3 tyzdne, potom tyzden pokoj a znova dookola. Mandlu mala velmi velku, casto v noci dychala ustami. Rok bola sledovana na ORL a ked sa nic nezlepsilo, tak nam dr. odporucila mandlu vybrat. Robili jej to v celkovej anesteze laserom - shaving metodou, zvladla to super a odvtedy klop, klop...byva minimalne chora a ked aj ochorela, tak za 3 dni bola nadcha prec a ziadne zapaly priedusiek ani nic. Ja by som to v lokalnej nedavala, to len zoskrabnu a potom to moze dorastat. Takto by to uz nemalo. Ja som teda velmi spokojna a odporucam chirurgicke odstranenie, ak je na to dovod.

hermina_
23. júl 2014

@jajona presne s tymto som bojovala u dcery - uplne tie iste problemy aj zaver u ORL - vybrat mandlu - uz sme mali aj termin na marec, ale mne to nedalo, nebola som s tym vobec stotoznena, riesila som to aj tu na MK a caste choroby aj po vybere mandle u mnohych deti ma presvedcili, ze do toho nepojdeme. Ked zasa dostala dcera nadchu, sli sme k inej ORL a ta nam dala antihistaminikum sirup a nosne kvapky a odvtedy akoby utal - okrem sem-tam nejakych malych soplikov je to uplne v pohode. Dcera ma 5 rokov. Takze zatial neriesim a ako sa poznam uz ani riesit nebudem.

janet1
24. júl 2014

@deny3 no tak to malá má okrem tej rovnej krivke stále sople ... skoro nonstop ... možno jeden týždeň v mesiaci, čo je bez soplíkov ... ale nechcela som ju dať vybrať, asi dva alebo trikrát som návrh doktorky odmietla, lebo som čítala aj počula, že deti z toho zvyknú vyrásť okolo 7-8 roku života ... len tá krivka ma tiež vyplašila, aby z toho nemala problémy ... no my sme už dnes boli na krv /predoperačné/, tak uvidíme, zajtra majú byť výsledky, či teda vôbec pôjdeme alebo nie ... ja mám obavy, aby nebývala stále často chorá, keďže nastupuje do školy, tak ten výber mandle skúsime aj keď hlavne kvôli tomu ušku ... inak biznis to podľa mňa pre nich jednoznačne je ... pomaly každé dieťatko by lifrovali hneď na výber mandle

sunshineka
24. júl 2014

mate skusenosti s vyberanim mandli aj v dospelom veku?

janet1
24. júl 2014

@deny3 ešte som sa zabudla opýtať, či to aj pomohlo na to uško?

brumka
24. júl 2014

nasa ma od novembamandlu vonku nic lesspie sa nam stat nemohlo, prestala smrkat, chrapapat, dokonca zacala rozpravat, no museli nam uska prepichovat a do jedneho do marca ventilacnu trubicku. nasa chora nebyvala len so soplami mala problema od oepracie v skolke nebola nai raz chora aakurat v marci sme dostali cela rodina chripku mi dospely sme boli hotovi s podozrenim na cierny kasel s horuckami 40st a deti tie mali 1 den po 38st

eeffka
24. júl 2014

@jajona oni by vsetci len rezali a vyberali, nam odporucali,cca v 3r,4, v 5 som uz zavrcala a poznacili si do karty a odvtedy nenukali a hladali sa alternativy k operacii. Ja som nedala a nelutujem, hlava jej k mandli dorastla a zapal dutin 2x do roka u skolkarskeho decka povazujem za normalnu chorobnost, teraz ma 9 a ATB brala tak pred 1,5rokom. Inak nic, morska sol, kvapky do nosa a fukat.

deny3
24. júl 2014

@janet1 nie, krivka ja stále skoro plochá, skôr zabrala žuvačka. Nám bol výber mandle totálne na prd, len stres, hlavne ja som to prežívala ťažko, strašne som sa bála narkózy, prebúdzanie hrozné, malý je chorľavý nadalej, stále zahlienený, aj teraz má soplíky a pokašliava, alergik nie je. Asi to chce len čas a trpezlivosť, kým si vybuduje imunitu, ide to asi ťažšie aj preto, že nosná mandľa je von, chýba, predsa len ju príroda nestvorila len pre srandu králikov.

jajona
autor
24. júl 2014

ďakujem za názory 🙂 u nás to nie je až taká tragédia - ale keď ho chytia sople, tak trvá niekedy aj 4 týždne, kým sú úplne že preč... ja sa tiež s tým odporúčaním veľmi nestotožňujem a manžel tiež.... ako vysvetlil nám, že ak vydrží byť aspoň pol roka OK bez choroby, tak je tam tendencia, že sa tá mandľa zmenšuje. A sama od seba sa začína zmenšovať okolo 10 -12 roku života. tak uvidíme...

lenqa10
11. apr 2016

Mamičky, uz si so toho cela prečítala.aj hrozí vybratie mandlí kvoli uškam, kedze nema krivky v poriadku.tak stale rozmýšľam, ci vybrať alebo nevybrat..

insert1980
22. jún 2022

@deny3 tak to máš asi smolu. 99 percent to pomáha