Normálny psychomotorický vývoj

5. sep 2024

Dobrý deň maminy, vopred upozorňujem, že sa jedná o moje prvé dieťa a teda nemám iné skúsenosti a možnosti porovnávať. Pýtam sa mamičiek,ktoré majú podobné skúsenosti.
Syn o 3tt oslávi prvé narodeniny. Momentálne štvornožkuje, stavia sa pri nábytku, samostatné nechodí. Celkovo motoricky bol za rovesníkmi o niečo pozadu ale vždy v rámci normy....sedel v 7m ale stvornozkovat začal až v cca 10m, v postieľke stál cca od 9m.
Čo ma však trápi, že málo blaboce...vie iba tata, brrrrm, mňam, nene, baba,zo zvierat vie iba koníka spraviť...
Cca 2 týždne pozorujem,že začal ukazovať, aj v knižke aj na smer kam by chcel ísť.
Z tých klasických detských veci vie len ťapušky, dať 5, a ukázať kde mám nos, ešte vie spraviť hlavou pohyb nie,keď sa spýtam,či si už neprosi....ale nie je to funkčné, kľudne papá ďalej, na meno pekne reaguje.
Nedáva papá,iba niekedy....skôr nie ako áno a vie dávať pusinu niekedy a mám pocit,že keď mu po idem tam pozri rozumie, ideme von rozumie teší sa...
Moja otázka znie,čo vedeli vaše detičky v tomto veku??
Schválne som nemenovala moju obavu, že by sa mohlo jednať o PAS, nakoľko očný kontakt nebol vždy dobrý,ale vidím zlepšenie....
Ďakujem za odpovede....

pribinak
5. sep 2024

3tt = 3 týždne tehotenstva

bolarazjedna
5. sep 2024

Ja neviem, podla mňa je veľmi šikovný. Môj syn v 1roku vedel iba 3 slovíčka, tvoj vie 5 a ešte nemá rok. Môj následne v 15mesiacoch aktívne používal 50 slov a teraz v 2 rokoch rozpráva vo vetách v 2 jazykoch. Zvieratká sme nikdy nejako nenapodobnovali, max psa, napriek tomu slovnú zásobu ma bohatú. A ukazovať časti tela začal v roku a pol, myslím, že je to taky priemerný vek na túto úlohu. Takže mne tvoj synček príde v poriadku, šikovný. Niektoré deti nerozprávajú ani v 2 rokoch a nemajú PAS.

luckajozko21
5. sep 2024

Vedel cca to co vie tvoj. V 13m zacal normalne rozpravat, v 1.5r vedel s malou pomocou odrecitovat basnicky. Neviem co riesis. Kazde dieta ma ine tempo. Podla mna je tvoje uplne OK.

marazuza
5. sep 2024

Dobrý deň. Z toho, čo opisujete, je psychomotorický vývoj Vášho dieťatka v norme. Každé dieťa má svoje tempo, všetko, čo spomínate, je adekvátne správanie v danom veku.
Ak by ste aj mali časom pochybnosti, na rigoróznu psychodiagnostiku je ešte priskoro, deti v tomto veku sa navzájom dobiehajú. Napokon, ako som už spomínala, žiaden znak diagnózy nepozorujem vo Vašom vyjadrení. Tých znakov každopádne musí byť viac, odborník to dokáže správne rozlíšiť.
Nestrachujte sa a užívajte si čas s dieťatkom.

thereisabear
5. sep 2024

Toto autizmus na 99,9% nebude.

joannita
5. sep 2024

Moj syn zacal 4nozkovat v 14m, samostatne chodit v 19m, prve slova povedal v 3 rokoch, rozpravat zacal v 3,5 roku. Ked bol maly, stale si krutil koleckom od auta a nepricetne na to pozeral 😂
Papa nedaval vobec, mal nas na haku, ani basnicky, pesnicky.
Teraz ma 6 rokov a je zdravy, normalny chlapec, vsetko dobehol, Pas nema....
Nemusis sa bat, tvoje dieta je v poriadku.

domiklik
5. sep 2024

Moja dcéra tiež o tri týždne rok. Je približne tam kde tvoj. Co konkrétne sa ti nezdá? Reaguje na meno, ukazuje prstom, očný kontakt sa zlepšuje... Dokazem ta pochopiť, môj syn mal ako dvojročný takú slovnú zásobu ako tvoj ročný, lenže potom behom pol roka urobil brutálny progres... Dosť pomáha, keď na dieťa hovoríš, veľa, čisto, čítanie rozprávky pred spaním je super. Nám pomohlo cestovať, syn prišiel z každého výletu nabudeny, s novou slovnou zásobou...

deedol
5. sep 2024

z mojej skusenosti (tiez mam 1 dieta) je toto uplna norma. ani sa mi nezda, ze by v hrubej motorike zaostaval (to mam nastudovane, lebo to sme s mojim riesili).

kikusenka1
5. sep 2024

Ja nechápem prečo za normálnym vývinom všetky novodobé matky hľadajú chorobu. Strasne niečo... neviem co čakáš, ma už vedieť abecedu? Malú alebo aj rovno veľkú nasobilku? Viem , že môj príspevok je hnusný (malo je takých) ale toto ma strašne irituje.. co by mamy fakt postihnutých detičiek dali za to , aby mali tieto vaše problémy

marianarem
5. sep 2024

Mne pripada absolutne normalny. Z toho, co popisujes, by som nikdy neponala podozrenie, ze by mohol byt autista. Ono je to teraz taky strasiak, v podstate vacsina diagnoz sa odhali bud uz v bruchu alebo tesne po narodeni, zostava uz len PAS a ADHD, tak mamy sleduju kazdy detail, ci nahodou...Ale tvoj ma vsetko v ramci normy, len nie mozno uplne podla tvojich predstav.

autor
5. sep 2024

@bolarazjedna ďakujem za odpoveď....neviem keď sa pozriem na syna susedky, kt. má 13m je extrémne veľký rozdiel....

autor
5. sep 2024

@luckajozko21 ďakujem....robím zrejme tu chybu,že porovnávam....ale niekedy bohužiaľ nedokážem ovplyvniť túto vlastnosť

autor
5. sep 2024

@marazuza ďakujem....keď to vidím takto zhrnuté tiež sa nechápem....ale bohužiaľ celá táto neistota pramení z jednej poznámky rodinnej príslušníčky,keď mal len 8t

autor
5. sep 2024

@thereisabear už teraz by podľa vás bolí znaky viditeľnejšie?

autor
5. sep 2024

@joannita ďakujem veľmi pekne za odpoveď a názor

autor
5. sep 2024

@domiklik iné deti už tu behajú, mamákajú a on je spokojný keď si stvornozkovat začal a keď sa.mi šplhá po nohe....neviem.... snáď preháňam

lentilka78
5. sep 2024

@autorka neboj sa, tvoj malý je podľa mňa uuuplne normálne dieťatko, každé ide iným tempom, v tomto veku sa dobiehaju
Naš prvý syn chodil od 11 mesiacov ale 4kou nikdy, nevedel to, rozumel všetko ale nehovoril veľmi dlho nič, ani zvieratká nenapodobnoval poriadne, rozprávať začal pomaly v 3 rokoch
Druhá dcéra presný opak, veľmi rýchlo začala stvorkovat, a na nožičky začala až v skoro 14 mesiacoch, ale už vedela vtedy veľa slovíčok povedať

autor
5. sep 2024

@deedol ďakujem A odpoveď a za váš čas

autor
5. sep 2024

@marianarem presne môj prípad.... bohužiaľ

bolarazjedna
5. sep 2024

Neporovnavaj.... To ze teraz susedkine dieťa šikovnejšíe, neznamená, že to o 2 roky nebude naopak.... Napr mam kamošku, medzi našimi deťmi je rozdiel 11 dní.... Môj syn začal chodiť v 12. mesiacoch, ona az o 4 mesiace neskôr..... Teraz majú 2 roky, ona je už odplienkovana, môj syn ani náznak toho, že by sa chcel....
Proste sú veci, ktoré deti sa naučia +/- v danom veku, ale to znamena , že niekto teraz, niekto az o pol roka, a stále je to v rámci normy.

kitycat
5. sep 2024

Akt vyznam ma opis ineho dietata ked ty porovnavas so susedou a vidis, ze kazde dieta je ine

To ze si prvomatka nie je vyhovorka hej 😃

thereisabear
5. sep 2024

Áno, autisti sa v roku správajú inak.

lucia13022023
6. sep 2024

Máš zdravého syna. Neporovnavaj ho so susedinym synom. U týchto malých detí sa všetko mení zo dňa na deň. Nechcem aby to vyznelo ako chvála, ale môj syn bol vždy dosť popredu od rovesníkov, čo sa týka motoriky a aj jemnej motoriky. S kamoškou mame rozdiel len pár dní medzi deťmi a kým moje dieťa stalo pri nábytku, sedelo, štvornožkovalo, jej mala len ležala na brušku. Zrazu nabrala takú rýchlosť, zo dňa na deň začala štvornožkovať, sedieť a aj sa postavila pri nábytku. Chodiť začala skôr ako môj malý.
Neporovnavaj, fakt je to to najhrosie co môžeš sebe robiť. Užívaj si ten čas s nim, kde to neskutočne rýchlo.

domiklik
6. sep 2024

Syn začal samostatné chodiť možno v 14 mes a dcéra je teraz v 11 niekde úplne inde. Možno je to tým ze je dievča, alebo ze vidí staršieho súrodenca. Mladší syn bol sam a ani v rodine sme nikoho nemali, jemu celkovo všetko trvalo dlhšie. Je to strašne ťažké ale ne porovnávajú ho s inými deťmi. Myslím si, ze aj tvoja pediatrická ti povie, ze to je všetko v norme. A ešte jednu nevyziafanu radu ti dám. Vôbec nesleduj tie videa na fcb a ig v štýle "ako som v roku svojmu batoľatá diagnostikovala autizmus".

autor
6. sep 2024

@domiklik ďakujem za odpoveď... konštruktívnu a k veci....aj ostatným....tieto videá mám všetky nepozeráne bohužiaľ...