Nevystiera ukazováky na ručičkách

lenka5445
16. júl 2022

Dobrý deň prajem, idem na vás s otázkou ohľadom syna (10m.). Malý vôbec nevystiera ukazovák pri akejkoľvek činnosti. Snažím sa ho motivovať k pohybu prsta, neustále mu ho naprávať, no nezaberá to bohvie ako. Keď chce na niečo akoby zašprngať prstami tak ukazovák skrčený a s ostatnými prštekmi hýbe. Niekedy sa podarí, keď ide niečo chytiť že ho vystrie ale zväčša je stále skrčený. Keď som to spomínala dr. na poradni, dostala som odpoveď že aj jej synovec všetko robí prostredníkom a bola som vybavená. Mám z toho však obavy, neviem či zbytočné alebo nie, no každopádne jej to opäť najbližšie spomeniem. Nepríde mi to v poriadku. Čo si o tom myslíte? Nestretli ste sa s niečim podobným u vašich detičiek? Ďakujem vopred za odpoved’. 🍀

andreatytler
17. júl 2022

@lenka5445 S tymto som sa este nestretla. A to na oboch rukach alebo len na jednej?
Ako stvornozkuje? S pokrceym ukazovakom? Podla mna to nie je dobre. Ja by som urcite isla na fyzioterapiu... mozno ma nieco so svalmi alebo slachami v tom prsteku. A aj keby nemal, nie je dobre ak sa nauci zle pohyby. Pinzetovy uchop by mal byt ukazovakom a nie protrednikom.

pribinak
17. júl 2022

@lenka5445 to je čo za doktorku?
Najmä ak napr bude pravák a nevie vystrieť prst na pravej rucicke
Pýtala by som si výmenný lístok na neurologiu a fyzioterapiu
Asi musíš byt viac rázny u pefistricky a slušne jej povedať že to jednoducho chceš riešiť

lorin29
17. júl 2022

@lenka5445 nedala by sa priložiť foto?

amadea3
17. júl 2022

moja dcerka mala daco podobne, ale s oboma malickami na rukach. Vsimla som si to ked zacala lozit- vsetky prsty vystrete pri dotyku o zem, ale malicky pokrcene. Vola sa to kamptodaktylia. Detska dr nas poslala na ambulanciu chirurgie ruky. Nastastie u nas stacili specialne na mieru vyrobene dlahy, ktore nosila niekolko mesiacov, ale len na noc. Ale zhodou okolnosti kamaratka ma dcerku s podobnym nalezom, zacali to riesit neskoro (ich mala ma teraz 7r) a malu bude treba operovat. Nasa mala ma teraz tiez 7r, malicky vie vyrovnat a su plne pohyblive 🙂 Neboj, ked to vcas podchytite, da sa to krasne upravit 🙂

lenka5445
autor
17. júl 2022

@lorin29 Teraz som ho takto odfotila. V noci keď mal rúčky vystreté tak mal aj ukazovák … on ho automaticky takto skrčí vždy, keď chce niečo chytiť alebo sa niečoho dotknúť.

lenka5445
autor
17. júl 2022

@pribinak
@amadea3
Ďakujem za odpovede. Budem to na najbližšej poradni určite riešiť, lebo sa mi to nepáči a aj keď sa mu ich snažím napraviť tak to vôbec nepomáha.

lenka5445
autor
17. júl 2022

@andreatytler robí to na oboch rukách, ale niekedy sa mu podarí ho vystrieť. Keď sa dá na 4 tak takisto, niekedy vystreté oba, niekedy jeden ohnutý. Budem to určite riešiť 🫤 snáď to bude ok.

pribinak
17. júl 2022

@lenka5445 toto je určite na rehabilitácie

lenka5445
autor
17. júl 2022

Keď ide chytiť hračku, že vie že ju dostane do ruky tak chytí pekne medzi pršteky..ale keď chce na niečom zašprngať, prípadne sa niečoho dotknúť tak ide s tými pokrčenými ukazovákmi 🤷🏼‍♀️🤦🏼‍♀️

lorin29
17. júl 2022

@lenka5445 treba to 100%riešiť... Ak bude zas pediatricka hovoriť to co hovorí tak už bud na ňu aj nepríjemná a trvaj na tom

andreatytler
18. júl 2022

@lenka5445 Ja by som hladala inu pediatricku.
Velmi zaujimave co to ma synacik. Kedze su momenty ked to pekne vystrie, tak sa zda akoby to bol len zlozvyk, ale aj tak je dolezite pracovat na tom aby sa to odnaucil. Dobre robis ze to riesis. Ako pisala @amadea3, velmi vela veci, sa krasne upravi, ak sa riesia uz v tom najutlejsov veku, kedy sa telo stale formuje.. Ako je na tom inac s motorikou. Nema ziadne ine problemy?
A ked mu skusit ten prstek nasilu narovnat, ide to? Tak malickym detim by sa mali dat prsteky nadherne vystriet dovonka do obluku lebo ich maju super flexibilne bez akejkolvej velkej namahy... ak teda oni neprotestuju a nesnazia sa drzat tie prsteky skrcene.
Ale ten ukazovacik na lavej ruke sa mi vobec nepaci... neviem ci je to len skreslene fotkou, ale podla mna tam je deformacia. V tom mieste kde je hanka, ktora pripaja
prstek k dlami. Doslova je ta hanka akoby predadnuta dovnutra Zakruzkovala som to na fotkach..
Ja by som trvala aj na RTG.
Nas syn drzal skrcene palce v dlaniach velmi dlho. Chodili sme na rehabilitacie a robili osteopaticke cvicenia. Pekne sa mu to napravilo.
Daj prosim vediet ako to dopadlo. Zaujima ma to.

lenka5445
autor
18. júl 2022

@andreatytler ja si ináč myslím, žeby to mohol byť zlozvyk tiež ale nečakala som od dr. takú neutrálnu odpoveď, ktorá moju otázku vlastne zamietla pod koberec. Čo sa týka motoriky, tak si myslím že je zatiaľ všetko ok, aspoň teda dúfam. Ono vlastne ani nemusím ten prštek narovnávať na silu, nemá ho skrčený s nejakou extra silou. Vystrieť ide pekne a ľahko na oboch rúčkach. Čo sa týka toho ukazováka na ľavej rúčke, tak to myslím že skresľuje to, že má malý dosť bacuľaté rúčky. Nafotila som to ešte takto 🙂 z vrchu to je vidieť ako deformáciu, lebo sa v tej hánke akoby “láme to sadielko” 🙈😁 (nevedela som to ináč popísať). Dám vedieť ako dopadneme, len dr. má ešte dovolenku.

andreatytler
18. júl 2022

@lenka5445 Ano, na tychto dalsich forkach to uz nie je deformovane. Velmi dobre si to pomenovala s tym "lamanim sadielka". Presny opis.😀
Ak sa mu teda da ten prstek narovant, tak mu ho len pekne narovnavaj. Nam tak vzdy radila fyzioterapeutka, ze s kludom davat casto do spravnej polohy.
Ono v prvom roku sa nervova sustava dietata stale len vytvara a vytvaraju sa aj spojenia medzi svalmi a mozgom. Tym ze sa ruky pohybuju urcitym sposobom sa vytvoria v mozgu urcite nervove spojenia a zafixuju sa. Preto je dolezite aby sa deticky hybali spravne v prvom roku zivota, lebo to vytvara tie spravne nervove spojenia na cely zivot. A ak sa spravne nehybu, treba svaly trochu usmernit terapiou a cvicenim a mozog prepise tie nespravne vzorce.

ada309
27. mar 2023

Mozem vediet akoto nakoniec dopadlo? Moja nevystiera palec,ma ho schovaty v dlani..ako to riesit?

lenka5445
autor
27. mar 2023

@ada309 Máme mu ho stále len narovnávať a upozorňovať aby vystrel pekne a ukazoval správnym prstom. Je to o moc lepšie ako to bolo, ale sem tam sa ešte stane, že sa “pozabudne” a ukazuje prostredníkom. V niektorých situáciách je to fakt zaujímavé. 🙉😀✌🏻
Každopádne držím palce aby sa to aj u vás čím skôr popravilo.

lenka5445
autor
27. mar 2023

@ada309 #andreatytler popísala v odpovedi, že ich dieťa malo stále skrčený palec a chodili na rehabilitácie, cvičili.

andreatytler
27. mar 2023

@ada309 Kolko ma dietatko mesiacov? Drzi ho schuleny v dlani stale, alebo len obcas?
Palec je najdolezitejsi prst. Ak ho neuvolni z dlane, nebude vediet urobit najzakladnejsie motoricke cinnosti ako chytat veci do ruky.

tinus211
28. máj 2024

@lenka5445 ako ste nakoniec dopadli?

lenka5445
autor
28. máj 2024

@tinus211 neustále som ho upozorňovala a naprávala mu ho. Už je to o 90% lepšie. Ešte sa stane, že použije prostredník namiesto ukazováka ale už je to fakt len máličko. 🤞🏻