Neustále zápaly uší

laura222
2. dec 2023

Ahojte, nemate skusenost resp co v pripade neustale sa opakujucich zapalov, usi - pred troma tyzdnami nam prepichovali usny bubienok kvoli tekutine v uchu. 10 dni po prepichu opat tekutina v usiach ale bez zapalu, dostali sme bronchovaxom a kortikoidy do nosa (vraj moze byt problem s nosovymi mandlami), dnes sa dcera (4,5r) opat stazuje na bolest ucha. Uz som zufala, presli sme od 1 orl ktory nam nikdy nepotvrdil tekutinu v uchu (napriek zapalu cca 3x za rok), ku druhemu a ten potvrdil pri kazdej kontrole. Nemozme byt nonstop na atb alebo nam neustale budu prepichovat usi 😰

babulkomale
2. dec 2023

@laura222 ventilacna trubicka toto riesi, daj si to tu vyhladat, uz som o tom pisala.

jaskolka
2. dec 2023

@laura222 dať nasadiť stipuly - ventilačné trubičky a pravdepodobne bude treba aj vybrať nosohltanovu mandlu. Práve jej dysfunkcia spôsobuje opakovane zápaly uší.
Odporúčam to riešiť čím skôr, to, čo je teraz maličký jednoduchy zákrok by takto neskôr mohlo skončiť vážnou operáciou.

mimi3008
2. dec 2023

Krciar kontroloval endoskopicky nosnu mandlu? Lebo ak je zvacsena, 1 z indikacii na jej odstranenie je aj opakujuci sa zapal stredneho ucha

anesim
2. dec 2023

Synovec podobne, jemu to zacalo ked mal 1,5 roka, trvalo mu to rok. Za ten rok mu prepichovali usi ,jedno 9 x a druhe 7. Maval vysoke teploty, hrozilo poskodenie sluchu. Chodili aj na nejake merania. Po tom roku mu vybrali nosnu mandlu, dali trubicky do usi, zacali preplachovat nos konvickou, a upravilo sa to. Byval sice v skolke chory, ale nemaval silne zapaly usi ako dovtedy

laura222
autor
2. dec 2023

My konvickujeme uz vyse roka, napriek tomu sa mi stazuje mala ze jej praska v usiach, proste nonstop tam ma tekutinu aj ked nema zapal. Posleny papier z orl mame “chronicky serovy zapal stredneho ucha” 😔 znama mi radila homeopatiu, neviem ci vsak je este skusat, cakat alebo co robit. Tie trubicky mi spominala znama pediatricka, to sa robi nejak v narkoze? Da sa teda aj jedno aj druhe poriesit vramci jedneho zakroku? Ono kolko tam mavaju deti tieto trubicky? No ked tam nemoze voda tak sme doplavali 😰 je to nejak na dlhu dobu alebo sa to po nejakej dobe vybera, resp ako to funguje? My sme vacsinou uz od aprila-maja vo vode, mala sa zboznuje potapat 😔

andreakotesova
2. dec 2023

Po vybere nosných mandiel sa zapal už tak často neopakoval. Dcére hrozili vent.trubicky aj po ich vybere, prestavala až počuť (pred výberom mandli), no po polroku poctivého fukania do Otoventu sa jej všetko upravilo.

renatka100
2. dec 2023

@laura222 konvickocanie pri zapale usi by som nerobila, nema tu vodu z toho v usiach ked jej tam puka? Preliecila by som unifloxlm do usi a ziadna konvicka iba morska voda do nosa sprej

laura222
autor
2. dec 2023

@renatka100 ja uz neviem co si mam mysliet z coho tam je, teraz sme nekonvickovali jak nam prepichli to ucho, 10 dni po prepichu sme mali uniflox do ucha a na kontrole sme mali opat v oboch usiach tekutinu, ja nechapem ako sa tam zas dostala 🤷‍♀️🤦🏼‍♀️

laura222
autor
2. dec 2023

@andreakotesova ten otovent som nasla, je pisane ze to sa pouziva pri tekutine v usiach, uvazujem ci to nevyskusat rovno, bez ohladu na vybratie mandli

ankare
2. dec 2023

@laura222 poraď s lekármi v skupine Zdravotní na MK. Oni, myslím, konvickovanie ani neodporúčaju.
Myslím, že problém by vyriesili vent. trubičky v usiach a odstránenie nosovej mandle. Syn absolvoval túto operáciu, chvalabohu, rýchlo sa zotavil.

nenne27
2. dec 2023

@laura222 mala som so synom velke problemy, od roka do 3.pomohol Luivac na imunitu.len je to uz 20rokov...neviem ci vobec ten liek este existuje.
Syn ma 22r a posledne antibiotika mal ked mal 6 rokov

andreakotesova
2. dec 2023

@laura222 bez odporucenia od dr. to radšej neskusaj.

anesim
2. dec 2023

@laura222 synovcovi dali trubicky v maji a vybrali mu ich az v auguste dalsi rok, cize mal ich nejakych 15-16 mesiacov, boli 2 x pri mori, doma bazen. Voda sa nemohla dostat do usi vobec, ani pri sprchovani. On nosil neoprenovu celenku a ked vysiel z vody mu hned aj usi susili., dal si nastastie povedat, lebo nemal vtedy ani 3 roky. Jemu to robili naraz , nosna mandla von a + trubicky

janaceh
2. dec 2023

@laura222 Môj syn mal prvýkrát zapal stredného ucha minulého roku v auguste potom v januári plus vodu v uškach. Bral antibiotika ale v ľavom uchu mu voda ostala. Do augusta tohto roka sme mali pokoj a v tom auguste to začalo zapal ucha každý mesiac august, september, október a november ATB. Stále v tom ľavom uchu vodu má takže Dr nas uz objednal na operáciu, výber nosnych mandli plus do ľavého ucha drenáž.

laura222
autor
2. dec 2023

No tak prave sme sa vratili z orl pohotovosti, prepichovali nam obe usi. Resp jedno udajne uz prasklo samo a druhe prepichli a odsali. No hroza, doktorka povedala rovno ze to vidi na tie trubicky, ze sa nam to bude opakovat. Nosnu mandlu nekontrolovali ale hovorila ze pravdepodobne tam bude problem kombinovany. Ja si myslim ze tu nosnu asi zvacsenu mat nebude (nechrape), skor asi to imunitne hladisko. Stale vsak celkom nerozumiem tomu ako vybratie nosnej mandle ovplyvni to, ze nebude mat tekutinu v uchu

andreakotesova
3. dec 2023

@laura222 ta zvacsena mandla tlači na tu eustachovu trubicu. https://www.orl-lfuk.sk/wp/orl-choroby/ucho/tub...

cit. Sluchová trubica, nazývaná aj Eustachova trubica vpúšťa vzduch do stredného ucha . Jej druhý koniec máme uložený vzadu – medzi nosovou dutinou a hltanom. Preto keď máme zaľahnuté v uchu a prehltneme, sluchová trubica sa otvorí. Vpustí vzduch do stredného ucha, pukne v ňom a nám odľahne. Eustachova trubica tiež odvádza tekutinu zo stredného ucha.

drahomirrra
3. dec 2023

@laura222 My máme podobný problém, avšak pri zápaloch uší je potápanie tabu, to proste nerob, môže sa jej do uší cez poškodený bubienok dostať taká infekcia, že ti ohluchne.
Kanvičkovanie sa nerobí, zanáša bacily do ucha. Kanvičkovanie je pre zdravé deti, alergikov a ako prevencia, nemá sa robiť pri bakteriálnych soploch presne kvôli tomuto.
Náš ide po novom roku na operáciu, nosná mandľa + stipulky do uší.

laura222
autor
4. dec 2023

Nam zatial povedali ze nosnu mandlu budeme riesit, resp ked sa dostaneme z tohto stavu tak ju pozru a cim skor vybrat (povedala dr).

laura222
autor
4. dec 2023

@andreakotesova ze zvacsena mandla tlaci na tu eustachovu trubicu to som netusila. A kvoli tomu ta trubica neventiluje ucho? Idem si pozriet ten link, len stale mi nejde uplne do hlavy ako odstranena nosna mandla poriesi to ze zatecenu tekutinu nebude potrebne riesit prepichom bubienka

andreakotesova
4. dec 2023

@laura222 ta opuchnuta mandla tlaci na tu trubicu a tym ma zamedzenu svoju funkčnosť - odvadzat tekutinu zo stredneho ucha preč.

zuzanna33
5. dec 2023

@laura222 Náš mal aj kvôli neustálym nadcham problémy že slabo počul všetko je v mandliach musel ísť na výber odvtedy je pokoj