Neustále obkusovanie nechtíkov

bobika492009
18. júl 2013

Ahojte maminky. Prosím o radu, už som bezradná. Moja 3,5 ročna dcéra si neustále obhrýza nechtíky. Už ani nepamatam kedy som jej naposledy strihala nechty. Skúšala som aj soľ, ocot, všetko možne a nič nepomohlo. Najnovšie sa "pustila "už aj do nechtov na nohach. Fakt neviem čo robiť. Nielen je to nepekné, ale bojím sa aby nedostala nejakú infekciu alebo čo. K lekarovi som s nou nešla, ktovie čo by mi povedal a ešte čo by si aj pomyslel že s takým niečíím za ním idem. 😖 Má, alebo mala niektorá s tym skúsenosti. Budem rada za každú radu. Nepomáha ani napomínanie, ani sľubovanie že ked to nebudeš robiť niečo ti kúpim a tak. Ešte raz diky za rady. 🙂

katren
18. júl 2013

@bobika492009 ano, mame presne to iste.....ma to po mne, ja som si prestala obhryzat ked som spoznala manzela....dovtedy stale....takze moja to ma po kom mat...a aj manzel si sem-tam obhryza....

danatalu
18. júl 2013

@bobika4992009 my máme to isté, tiež neviem čo s tým, u 3,5 r.dcéry to trvá cca mesiac, ale staršia takmer 9ročná tiež. neviem, my si s mm nechty neobhrýzame.. raz keď som bola v nemocnici, ale z iného dôvodu s tou staršou(inak ona si ich hryzie najviac keď kuká telku), tak som to spomenula pred dr. tak povedala že buď je z to z toho že je nervózna alebo sa nudí. no ale z čoho sú nervozne neviem, či žiarlia na ďalšiu sestru..

cherry1981
18. júl 2013

Nasa ma 13 a obhryza ich doteraz dokonca kamoska ma 32 a tiez ich stale obhryza 😀 😀 Neviem ja to nejako neriesim parkrat som jej povedala, ze to neni pekne, ale viem, ze nepomozu ani laky na nechty proste nic ja si myslim, ze raz ju to urcite prejde 😉

giuditta
18. júl 2013

obkusovanie nechtikov sposobuje vnutorne napetie...je to ako taky "ventil" pre deti i dospelych.My s tym tiez roky bojujeme a nic zatial nezabralo.Kazdy clovek si uvedomuje ze sa to nema robit a ze je to nehygienicke ale stres a vnutorne napetie je silnejsie ako nasa pevna vola 😖

sisaka
18. júl 2013

@danatalu
@katren
@bobika492009
neviem sice, ci je to z nudy, alebo nervozity, ja ani syn si neobhryzame , zato moj manzel je dodnes hlodavec (nervak nie je a nudit som sa ho este nevidela, ani neviem, kedy to stihne poobhryzat) a to na nom ako na decku skusali vselico a dcera je po nom, dlho si obhryzala,ja som sa jej to snazila normalne vysvetlit ake je to nechutne, ale nic viac, kedze muz hned prehlasil, ze aj tak nic nepomoze, nech sa pozriem na neho .... ale teraz ako teenagerka prestala, lebo by si nemala co malovat 😀 som zvedava, ako dlho jej to vydrzi .... Takze nadej je, mozno keby si jej povedala, ze ked si ich necha narast kupis jej lak (nejaky detsky) na nechty, nech sa moze paradit, mozno by sa na to chytila ....
Ja by som ani neverila, ze nieco take moze byt zdedene, ale zda sa, ze hej ....

katren
18. júl 2013

@sisaka no u nas ten lak na nechty nezbral...som povedala, ze aj v Spievanke sa o obhryzani nechtov spieva a potom si to to dievcatko rozmyysli, ale nic....a ze nalakujeme, ked bude mat pekne....a nezabralo....
a ja som si vsimla, ze ked je nervozna, alebo ako pise @giuditta , vnutone napatie....proste, ma to pricinu, len treba prist na to aku 😖

bobika492009
autor
18. júl 2013

No tak partner si ohrýza nechty stále -môže to mať po ňom-ale v také neverím . A napatie take male dieta , nechápem z čoho by malo. Je zatiať sama, dávame jej všetko čo je v našich silách . Aj lak na nechty som skúšala , a nič nepomáha. ☹ Hocikedy ked si lakujem nechty ja, príde ku mne a poprosí že aj ona chce, vysvetlím jej že jej nalakovať nemôžem lebo nemám čo, kedže si stále nechtíky obkusuje. Len sľúbi že nebude ale o par hodín, aj minut začne opať. Ked sme v meste , alebo ked sa hrá s deťmi , ked ma nejakú aktivitu tak nie, ale akonahle pozerá rozpravky, alebo len tak sedkáme začne opať- akokeby naozaj z tej nudy. Minule dokonca prestala maľovať omalovanku a začala hryzť nechty 🙂 Fakt nechapem. Pozná mamičky čo maju tiež take problémy, ale tak ked pozriem na tie jej nechty ide ma roztrhnuť.

katren
18. júl 2013

@bobika492009 neries...ja neriesim, raz ju to prejde....nebude mat pekne nechty, ale nie je to ani nieco, preco ju treba hresit alebo na nu vyvijat tlak 😉

bobika492009
autor
18. júl 2013

@katren tak ano, len sa bojim aby to neprešlo to niečoho vážnejšieho... Deti maju všelijaké zlozvyky, možno aj horšie. Snad ju to prejde, snažím sa ju motivovať fakt hocičím,ale akokeby do vetra :-/.

sisaka
18. júl 2013

@katren vsak ani u nas lak nezabral, ked bola mala, to az teraz jej ako teenagerke dobilo, ze to dost zle vyzera .... hadam tu niekto napise, kto to odnaucil male dieta, ja som fakt dost skepticka, svokra ta skusila na muzovi mozne aj nemozne, dodnes si to pamata a nic, ja som len dohovarala, par krat sme skusali s lakovanim ... ale to je ako hocijaka ina zavyslost, zlozvyk, kym ten clovek sam nechce tak sa to nezmeni, museli by mat strasne silnu motivaciu, aby prestali a muselo by to trvat dost dlho, aby sa zlozvyku zbavili ... ja som uz bola viac menej zmierena, ze dcera si obhryzava a nic s tym nenarobim a hla, sama sa rozhodla ....

ichbinich
19. júl 2013

Ja som si tiez obhryzala nechty, dost dlho. Potom som si niekedy mozno ako 10-rocna (uz si presne nepamatam) nalakovala nechty priesvitnym lakom a prisla som na to, ze je to hnusne, ze mi to nechuti 😝
Tak som si potom zacala naschval lakovat nechty tym priesvitnym lakom, aby som sa to sama odnaucila. Ale to som fakt chcel ja sama a pomohla som si tym lakom.
Mama sa ma to predtym skusala tiez odnaucit, hrozila mi aj jodovou tinkturou, aj cojaviemcim. Tu tinkturu sme mali dokonca naozaj doma...

Moj syn si sice nechty neobhryza, ale furt si strka ruky do ust, chyta si jazyk a pod. Uz sme mu aj slubili a kupili smetiarkse Duplo auto, co si sam vybral, ma ho hore na policke na ociach, vie, kedy ho dostane,... a furt nic. Sice je to uz trosku menej, ale stale ho musime upozornovat, aby si vybral prsty z ust. 🙄
Uz som bola z toho dost nervna, lebo mi v priebehu dvoch tyzdnov doniesol dva krat zaludocno-crevnu chripku, a to mala dcera dva mesiace...
Ale bohuzial, motivacia, ktora super fungovala pri oducani od plienok, pri strkani prstov do ust nefunguje ☹

adkala
19. júl 2013

Raz som čítala článok jednej psychologičky, že deťom pomôžeme tak, že musíme zamestnať ich ruky - napr. navliekanie gorálok, štrikovanie, ... a pri pozeraní TV by sme ich mali držať za ruky a tak sa akoby hrať s ich rukami. Nenechávať ich samých pri telke. Je to beh na dlhé trate, ale malo by to pomôcť.