Nervozita 4,5 mesačného dieťatka pri únave

andelok
16. máj 2012

Ahojte maminy..moja dcerka je od cca. 1 mesiaca (teraz ma 4,5 mesiaca) velmi nervozna, ked zacne byt unavena. Prvy mesiac zaspavala sama (poznate, novorodenec spi skoro stale), potom ale samo od seba prislo to, ze hned ako zacne citit unavu, zacne mrncat a nakoniec plakat. Sama nezaspi ani za svet, na prsniku tiez nie. Pomoze len natriasanie na rukach, skakanie na fitlopte, nadskakovanie v nosici alebo satke, prip. divoka jazda kocikom. Samozrejme, ze som sa ju snazila uspavat hned, ako som zaregistrovala prve znamky unavy a skusala som aj opacny postup - co najviac ju unavit a potom uspat. Da sa povedat, ze oboje ma rovnaky vysledok - pred tym, nez zaspi, si jednoducho "musi" poplakat, niekedy dlhsie, niekedy len chvilu. To, ze by som ju dala do postielky a len hladkala a spievala a pod. je preto uplne sci-fi 🙂
Moja otazka nie je ani to, ako tomu predist, lebo uz som skusala fakt vsetko mozne, ale skor by som rada vedela od vas, co mate podobne skusenosti - prejde to niekedy? Zacne v urcitom veku babo lepsie zvladat svoju unavu, prip. rychlejsie zaspavat? Dakujem za kazdy nazor.

xlucia
16. máj 2012

@andelok chybu robis v tom ze cakas na priznaky unavy. pri mojom synovi to znamenalo rev. ukladaj ju skor nez je privelmi unavena. kolko ti vydrzi hore nez sa ti zacne zdat unavena?

andelok
autor
16. máj 2012

@xlucia Vydrzi cca. dve hodiny, potom zacne mrncat. Skusala som ju ukladat aj skor, nez prejavila znamky unavy, ale to ju uplne vynervacilo, lebo este nebola unavena. Vsade citam, ze dieta nemozem ukladat prilis skoro, ked este nie je unavene, ale ani prilis neskoro, lebo potom uz od unavy nevie zaspat. Najst vsak ten presny moment je fakt tazke.

xlucia
16. máj 2012

@andelok tak skus hodinu patdesiat, je to tazke. ale casom sa zladite 🙂

andelok
autor
16. máj 2012

poradi este niekto?

tea333
16. máj 2012

@andelok fakt by bolo naj odsledovat co robi, ako sa tvari tesne pred tym, nez je nervozna, pripadne si to stopnut, ak to ma casovo rovnake. ked ju das do satky/nosica, tak nebudes musiet riesit moment, kedy sa uspi, lebo tam skor zaspi bez placu. takze ja by som nosila. u nas sa v 4,5 mesiacoch dalo iba na prse, nosenim

mummy01
16. máj 2012

@andelok je uplne normalne ze unavene dieta je nervozne.A kedy to prejde?No tak skoro nie.Aj moja skoro 6 rocna ked je unavena reve 😀 Tiez su deti co si musia trocha poplakat kym zaspia,obe moje deti to robili.Urcite ju treba uspat skor ako zacne velmi plakat od unavy.Vlastne ani neviem na co konkretne sa pytas,lebo to ze unavene dieta place je uplne prirodzene.

andelok
autor
16. máj 2012

@mummy01 v podstate to ako tomu predist a ci sa to nejako vekom zlepsuje, napr. ze sa viac fyzicky unavi a skor zaspinka a tak. problem je v tom, ze aj ked sa ju snazim ukladat v spravnu dobu, cize nie prilis unavenu, vzdy sa vytoci tesne predtym, nez zaspi. proste sa tomu nevieme vyhnut, vzdy si to odplace.

mummy01
16. máj 2012

@andelok no moja dcera bola taka.Ked bola malinka tak si to uspavanie proste musela odrevat a to zaspavala tazko a len v kociku.Myslim ze tak po jej 6-tich mesiacoch uz tolko neplakala ale kym zaspala som nachodila kilometre 😀 Asi od 20-tich mesiacov zaspavala sama v postielke ale stale jej dlho trva kym zaspi.A taka je dodnes.Su deti ktore pri unave same odpadnu a zaspia hocikde a su take ktore budu nervozne a urevane a trva im kym sa ukludnia a zaspia.

hajanka
16. máj 2012

@andelok cim je dieta viac unavene, tym je mrzutejsie a cim viac je mrzutejsie a unavenejsie, tym tazsie a horsie sa mu zaspava 😉
preto treba dietatko sledovat a uz pri prvych znamkach unavy ho dat spinkat, lebo inak sa roztoci kolotoc unavy a mrzutosti.

angellinka
16. máj 2012

@andelok ked pomoze skakanie na fit lopte,satka,na rukach,tak aplikuj to?Ved v podstate ju dokazes uspat,vies co ju uspi,tak nevidim problem 😉 mo syn do pol roka len na fit lopte zaspaval,sup do babyvaku a spinkal.Kazde dieta potrebuje nieco ine,a v podstate ty ju uspat dokazes 🙂

lutia
16. máj 2012

@andelok ja by som tiez odporucila skorsie ukladanie na spanok, ja som si to tiez odsledovala lebo ja mam tiez synatora ktori ked pocitoval unavu a chcel spat tak to predchadzalo mrncanim...ked som to "premeskala" tak bolo velmi tazke uspavanie...takze som si odsledovala cas a davala ho skor spat a bolo...
a ked som ho daval skor tak videla som ze este nezaspi tak som mu dala hracku s ktorou sa pohral a ked prisiel jeho cas tak pekne zabuval, potom som len hracku zobrala aby mu nezavadzala ak sa pohne a aby sa nezobudil

andelok
autor
17. máj 2012

@angellinka no praveze niekedy nie..napr. dnes sa mi to nepodarilo. ulozila som ju pri prvych znamkach unavy, bola napapana, sucha a pri mne - v satke a plakala presne pol hodinu kym som to vzdala. hned ako som ju vybalila bolo vsetko ok a teraz sa tvari ako keby ani nikdy nebola unavena a to uz je hore straaaasne dlho.

kerynka87
18. máj 2012

@andelok a nepotrebuje len cítiť tvoju blízkosť? nepomohlo by , keby si si s ňou ľahla na postel a pritúlila si ju a napríklad capkala po prdelke? my niekedy takto zaspávame keď nevie zaspať. tiež sme na tom tak, že keď prešvihne čas kedy chce spať, tak potom je nervózny od únavy a ťažšie sa mu zaspáva. ale my to máme iba raz za čas.

slavkask
19. máj 2012

ahoj andelok, moj syn (6,5mesiaca) je dost zive dieta, stale v pohybe a velmi zvedavy na vsetko co sa "suchne"🙂 So zaspavanim cez den sme mali rovnake probemy zhruba v rovnakom veku, okolo 5 mesiaca. Pomohlo mu az ked som ho jemne zavinula do mojej satky (tak, aby sa necitil zviazany, ale aby ho nelakalo sa prevalovat, prip. ho nebudil vlastny pohyb...) Potom som ho v lahu dala k prsniku a ked sa napapal, zaspal. Urobila som to este asi 2-3dni po sebe, potom sa mi zdalo, ze uz mu to vadi. Teraz fungujeme rovnako, ale bez satky a v pravidelnom rezime (to je dolezite). Len to nam zabera. Aspon zatial ;) napr. v kociku zaspi len ked je velmi unaveny, a po pociatocnom mrncani, az palci... Drzim palce, viem ze je to vycerpavajuce, verim, ze si najdete svoj vlastny sposob.

paris3
20. máj 2012

@andelok ahoj mila andelok 🙂 ako keby som ten prispevok sama pisala 😀 od prveho do posledneho pismena pises o mojej dcere 😉
teraz ma skoro 10 mesiacov a zaspavanie je uz ovela lepsie... ale ked si spomeniem na casy do takeho 5,5 mesiaca, az mi je dako nevolno 😒
skusala som uz asi vsetko... prechadzali sme roznymi fazami nespania (vecerne zaspavanie, denne spanie, nocne budenie, vsetko sme uz riesili), stale sa nam to menilo a stale sa este meni...
u nas si myslim, ze toto zle zaspavanie (okolo vasho veku) bolo tym, ze mala je velmi aktivne a zvedave dieta, asi ma trosku podrazdenejsiu nervovu sustavu alebo co.... cca od toho 1 mesiaca nevedela 'vypnut' a prejst do spanku v klude... tak sa mi metala vecer a rucala jak tur, ze som myslela, ze osediviem v tridsiatke.... ani na prso, ani hojdat,nic nepomahalo a ked som si lahla k nej do postele, aby ma citila blizko, tak sa ten vreskot podobal najvyssim otackam motorovej pily.... proste u nas nic nefungovalo... ani co sa tyka rezimu, tiez som skusala davat skoro spat, neskoro, proste vsetko.
vecerne zaspavanie sa zlepsilo po tom, ako som ju naucila cez den zaspavat na prsniku. proste som si lahla s nou cez den do postele a tvarila som sa, ze spim...prip. som aj spala, ze? 😀 a tak pochopila, podla mojho prikladu, ze sa da spat v posteli.... vecer som to tiez zacala tak robit a naucila sa zaspavat na prse...
chvilu som mala pokoj teda. no stale sa to meni, doteraz mi nechce vela krat zaspat... ale uz to nejako lepsie znasam 🙂 a nie je to taky rev a metanie sa...
proste moja mala nevie zaspavat a asi nikdy nebude vediet.... zmierila som sa s tym 😉 ja som tiez dodnes taky typ, ze sa mi nechce vecer ist spat.... a rano trpim (ako budem aj zajtra 😀 ) tak sa to snazim tak brat, ze mala je po mne a snad to nejako prezijem...
dolezite je, ze sa to zaspavanie bude zlepsovat.... urcite si casom najdete nejaky sposob.... ale necakaj, ze sa to zmeni uplne, len sa to nejako postupne 'utrasie'
este sa priznam, co mne pomaha... niekedy, ked ostatne veci zlyhaju (prso atd...), tak malu proste pevne prichytim, rucky, nozky, chvilku place od nervov, ze sa nemoze hybat (asi 30 sekund) a zaspi... jasene, ze je unavena ako pes, ale kym sa hybe, tak nevie zaspat...
drzim palce!

graceful9
20. máj 2012

@andelok ahoj, nám nepomáhajú ani ruky ani nič, iba fakt divoko hojdať vo vajíčku,,,,ale našťastie cez deň zaspinká sama, len večer je to aj 2 hodinové uspávanie,,,,

andelok
autor
21. máj 2012

@paris3 Ahoj, dakujem za rady, je fajn vediet, ze v tom nie som sama 🙂 Napises mi prosim este, kedy si ju zacala ucit na to denne zaspavanie na prse? Lebo moja Adelka ked sa dostane do svojich otacok, tak aj prso ju rozzuri..neviem si predstavit, ze keby predstieram spanok, by to pochopila..mozno ked bude starsia? Dakujem za odpoved 🙂

vonicka
30. máj 2012

moje dieta tiez najnovsie rozculuje uspavanie na prse. doteraz na mne vecer visel aj vyse hodiny, 2-3krat sa prebudil a potom uz konecne spal, ale teraz nehrozi. len co ho dam do postele a priblizim sa s prsom, tak spusti strasny plac. a cez den ziadna vyhra, tiez sa meta, rozhadzuje rukami, proste nevie vypnut. take rady, ze lahni si k nemu, aby babo citilo tvoju blizkost su mi zial uz iba smiesne, lebo jemu je podla mojho pozorovania uplne jedno ci pri nom lezim alebo nie. tiez neviem ako mam zaspavanie zlepsit, niekedy ho dam spat uz po hodine a pol (mame 4 mesiace), inokedy nemozem skor ako po 3 hodinach....naozaj neviem ako odsledovat tieto vykyvy. jedine, co sa mi zatial osvedcilo je to, ze doobeda je ovela viac unaveny (asi preto, ze vstavame uz pred 6) a poobede ho uspat je velky problem. no a vecer je to problem najvacsi. rovnako ako ine mamy, myslim, ze velku roku pri tom zohrava to, ze je to veeeelmi aktivne a zvedave dieta. neviem, asi to treba len "prezit"

andelok
autor
31. máj 2012

@vonicka Presne presne, rano mi zaspi celkom v pohode, dakedy aj bez placu. A cim viac sa blizi vecer, tym je to horsie. Spava tri razy za den, rano a okolo obeda ju uspim celkom v pohode, potom poobede uz ma nervy a vecer je to najhorsie. Uz som skusala fakt hocico, ale mam pocit, ze je to asi charakterom toho babatka a asi z toho musi len vyrast...neverim, ze nieco robim nejako extremne zle..Tiez sa bavim na tom, ze lahnut si k dietatu 😀 By som tam mohla lezat aj cely den...inak ako na rukach mi nezaspi.

kolinia
1. jún 2012

@andelok Ahoj, tak som si precitala tvoj problem, presne toto bol problem mojej kočky, malá má teraz 7 mesiacov a od cca pol roka sa to vsetko zacalo zlepsovat, od jedneho mesiaca nemohla zaspat bez kriku, vsetko som skusila, nepomaha ukladanie skor, neskor, presne na cas, nosenie /moja na nosenie zvyknuta nebola, takze to priam nemala rada/, od malicka zaspava na posteli pri mne a potom prelozim do postele, nikdy som ju vsak nenechala zaspat samu, aj ked to bolo hrozne, myslim, ze by som to vsak skusila, keby byvame sami a nie v panelaku s nasimi, zatial sa zazrakom naucila spavat bez revu! Skusala som vsetko, podla mna, musi dozriet nervova sustava, pretoze vazne sa to zrazu upokojilo, stale som pri nej, hrame sa, spievam jej, pije cajik, hra sa s mojou rukou, klepkam ju po zadocku, rozpravam jej, ako ju lubim atd.....zazrakom pomohlo, ale az po pol roku! Dovtedy som mohla robit, co som chcela, nezaberalo!!! Takze len pevne nervy prajem, verim, ze sa ti to coskoro upravi....
Inak doobeda mi zaspavala v kociku doma, ale uz aj tam revala a trvalo uspat moooc dlho a spala hrooozne kratko, tak jedneho dna, po pol roku, som skusila metodu vyrevania, kt. trvalo dvakrat v jden den po styridsat min. ale bola som pri nej, potom zacala zaspavat v klude, som stale pri nej, ale zaspava v postielke a veru ovela dlhsie spinka, dnes skoro dve hodiny doobeda, predtym mi spavala dvakrat po pol hodke doobeda. Nedalo sa to vydrzat cez den tie revy, je to ine, ked byva clovek v rodinnom dome, hocikedy vybehne na dvor, von, lenze tu kym sa nachystam a zleziem von, tak malu aj mna porazit, takze som to riesila takto, moja mala to vsak velmi rychlo pochopila, ze nie je nic hrozne zaspavat v postielke, uz mi zaspi do 5 min., zalahne, otocim ju na bok a zachvilu spi....poobede sme vonku a vozime sa v kociku, ale myslim, ze ak by som bola doma a spi v postielke v klude, tak spi dlhsie, lebo poobede spi len dvakrat po pol hodke...okrem toho v noci spi max. desat hodin, s tym, ze sa vzdy budi dvakrat na mliecko a este aj obcas na dudel atd...takze spi dokopy tak max. trinast hodin.... :./

mandarinka34
1. jún 2012

ja som skusala maleho uspavat na posteli ze si knemu lahnem no asi by sme lezali cely den tak sa mu nepaci.to zaspava tak ze si ho dam na hrud a tlapkam po zadku.nastastie v noci zaspi bez problem dam ho do postielky chvilku sa pomrvii a zaspi.my sa praveze budime s revom ked nema pripravenu flasku s mliekom na sekundu to mame cirkus 🙂

andelok
autor
4. jún 2012

@kolinia Dakujem za odpoved..takze u teba pomohlo skor to vyplakanie, alebo sa to same od seba zacalo zlepsovat po pol roku?

kolinia
4. jún 2012

@andelok niekedy som ju nechat musela, aby sa vyplakala, ale to bolo len chvilu a neboli to extremne dlhe revy, potom som ju vzala na ruky posediacky na posteli a pritisla uplne a ponatriasala, upokojila sa a zaspala, bolo to dost perne veru, zacalo sa to pomaly ukludnovat, ked ma zacala viac vnimat, ked som jej zacala spievat, ma jednu pesnicku, kt. jej kazdy vecer spievam, teraz uz to ani nevnima, ale kedysi ju to upokojilo a hracku, s kt. sa tuli....ale vacsinou si myslim, ze to preslo samo...

zdenkamalinovskaya
Autor odpoveď zmazal
Zobraz