Ahojte Maminy… chcem sa s vami poradiť a zistiť, či to čo máme doma je normálne.
Naša 3 ročná dcéra je už od 1. októbra stále chorá.. neustále kašle, vybrala už antibiotiká, niekoľko liekov na kašeľ a dnes v noci sa jej kašeľ zasa zhoršil. Už sme s manželom nešťastní. Minulý rok bola tiež podľa mňa dosť často chora a nechodila ešte do MŠ (ani nikto staršia dcéra ešte nechodila).
Naša staršia dcéra (4roky) zvláda tieto infekcie do pár dni a je dobre..
Stretli ste sa s tým už? Je to normálne? Mám o ňu strach..
tak v prvom rade to treba konzultovat s doktorom resp. imunoalergologia a taktiez vasa doktorka by vam mala urobit aspon nejake zakladne vystrenia ako krvny obraz, vytery a tiez odbery ci nema nieco na plucach a podobne.
moja chodí druhy rok do škôlky ale tento rok to je horšie, tiež v kuse dačo, ale nemá teploty, len to že kašel ráno hlavne a potom občas sopel. Nemá to nejaké hrozné ale zas nieje ani úplne ok bez zakašlania alebo sopla
Mala zapal priedusiek? Nasa jeden rok mala strasny, kazdu virozu zo skolky mala hned z toho zapal priedusiek alebo zapal pluc. Kvoli tomu, ze kasel je vtedy velmi drasavy a poskodzuje priedusky a pluca, tak moze kaslat este dlho. Lekar nam to takto povedal. Ze to nemusi byt infekciou, iba drazdenim tych nezahojenych sliznic. Napriklad este dva tyzdne po chorobe neodporucal behanie, namahu, aby sa nezadychavala a nekaslala z toho. A preto ak ma dieta zapal priedusiek, ci pluc, treba do doma nechat dlhsie, lebo cez tie nezahojene sliznice znova rychlo dostane infekciu. Nasa neznasala zmenu teplo, zima, a v skolke mavali strasne prekurene, malo vetrali.
Tak tu ide o to, ze casto byvala chora aj ked do skolky nechodila... pricin je tam vela a imunolog by skutocne mala byt prva cesta... moze to byt nieco uplne "banalne" ako chronicky nedostatok vitaminu D (mamicky zabudaju, ze to nie je len pre babatka) az po parazity, ktore tahaju imunitu dole...
Neviem aký máte vzduch, ale nám pri kašli pomáha zvlhčovač vzduchu počas noci. Keď sa začne vykurovacia sezóna, tak to bez zvlhčovača vždy skončí chorobou (presušenú sliznicu telo zvlhčuje a začne to zatekať, čo dráždi na kašeľ...).
Dávate aj nejaké vitamíny a probiotiká?
@maris353 Detský vek je charakteristický intenzívnym dozrievaním všetkých orgánov a to platí aj pre imunitný systém. Imunitný systém sa považuje za úplne vyvinutý až vo veku 8 rokov! Dovtedy sa môže zdať, že deti chytia každý kašeľ, nádchu a infekciu, ktorú stretnú. Imunitný systém je pre každé dieťa jedinečný a ovplyvňuje ho mnoho faktorov – genetika, prostredie, potraviny, ale i baktérie... takže nie je na mieste porovnávať deti navzájom.
Aby imunitný systému fungoval správne, musí sa neustále posilňovať a to nastáva pri každom kontakte s vírusom, baktériou či iným mikroorganizmom. Mnohí pediatri považujú 6 – 10 nachladnutí, záchvatov chrípky alebo ušnej infekcie za rok za úplne normálne. A nie je to znak slabého imunitného systému napriek tomu, že ochorenie môže trvať i 2 týždne. Je to len následok toho, že imunitný systém sa dostal do kontaktu s novým patogénom, ktorý nepoznajú a musí si vytvoriť vlastné protilátky – takto sa vlastne trénuje.
Vo veku cca 3 rokov nastáva „rizikové“ obdobie, pretože deti nastupujú do kolektívneho zariadenia. Vyšší výskyt respiračných ochodení v tomto veku je fyziologický a umožňuje imunitnému systému jeho prirodzený vývoj a tréning. Preto nie je dôvod tento stav hodnotiť ako poruchu imunity. Za oslabenú imunitu môžeme považovať časté infekcie dýchacích ciest s ťažkým a zdĺhavým priebehom, časté herpesy a afty, zápaly očí, ak pozorujete na Vašej dcérke fyzické i psychické vyčerpanie.
Ak chcete posilniť imunitu Vašej dcérky, môžete sa zamerať na tieto tipy a rady, ktoré uvádzajú odborníci:
1. Jedzte pestrú stravu. Zaraďte do jedálnička Vašej dcérky čo najviac čerstvej zeleniny a ovocia (až 5 porcií denne). Obzvlášť odporúčaná je mrkva, zelené fazuľky, pomaranče a jahody pre obsah karotenoidov (môžu zvýšiť produkciu bielych krviniek). Fazuľa a orechy sú dobrým zdrojom zinku (odporúčaná dávka pre deti 1 – 3 roky podľa NIH je 3 mg/deň). Bobuľové ovocie (čučoriedky), brokolica, tmavá listová zelenina (špenát, kel, ...) sú bohaté na antioxidanty. Vitamín C získame napr. z mandariniek, pomarančov, grepov a kiwi. Tučné ryby (losos, pstruh, tuniak, sardinky) sú zdrojom vitamínu D. Vitamín D môžete získať i z mlieka, jogurtu, pomarančového džúsu alebo sójového či mandľového mlieka (priemerná denná dávka pre deti 1 – 12 R je 600IU). Imunitu môžete posilniť i probiotikami, pretože črevá využívajú obrovské množstvo baktérií. Osvedčené sú fermentované potraviny (kefír, kyslá kapusta, uhorky, jablčný ocot, ...). Rast dobrých baktérií v čreve podporujú prebiotiká (zelené banány, špargľa, ...). Orechy a rôzne semienka (tekvicové, konopné, chia, mleté ľanové) obsahujú rastlinnú formu omega-3 mastných kyselín.
2. Doprajte jej dostatok spánku, pretože dostatok nerušeného spánku pomáha regulovať biologické rytmy tela a pomáha nám zostať celkovo zdravým. Deti vo veku 3 – 5 rokov by mali mať dĺžku spánku 10 – 13 hodín. Nedostatok spánku obmedzuje schopnosť tela vyrábať proteíny (cytokíny) dôležité pre boj s infekciou a znižovanie zápalu v tele. Je dokázaný nedostatok prirodzených „zabijakov“, ktoré útočia priamo na mikróby i rakovinové bunky.
3. Pravidelne cvičte (spolu), lebo pohyb posilňuje imunitu. Forma cvičenia záleží od možností vyplývajúcich z ročného obdobia ale i celkových záujmov Vašej dcérky. Veľmi dôležitý je celkový pobyt na čerstvom vzduchu (bicykel, tenis, basketbal, in-line korčule, turistika, ...).
4.Pite vodu. Dostatočná hydratácia je nevyhnutná na tvorbu bielych krviniek a navyše sa lepšie vyplavujú rôzne toxíny z tela
5. Znížte úroveň stresu, pretože dlhodobý stres vedie k vyčerpaniu a oslabeniu imunity. Pocity úzkosti oslabujú telo, čo vedie k nedostatočnej energie na boj s chorobou. Takže nepodceňovať hlboké dýchanie, meditáciu a komunikáciu, ktoré môžu minimalizovať stres a úzkosť.
6. Chráňte sa pred šírením mikróbov znížením choroboplodných zárodkov. Najjednoduchší a najúčinnejší spôsob je umývanie rúk mydlom po dobu min 20 sekúnd ... pred a po jedle, po hre vonku, po manipulácii s domácimi zvieratkami, po smrkaní, po použití WC, po návšteve škôlky. Je dokázané, že 80% infekcií sa šíri dotykom. Osobitné pravidlo je – pri ochorení dieťaťa oddeliť zubnú kefku od ostatných a po prekonaní každého infektu dýchacích ciest zubnú kefku zahodiť. A samozrejme nevyhnutné je zakrývať si nos a ústa pri kýchaní a kašľaní!
7. Majte prehľad o odporúčaných očkovaniach. Len tak môžete Vašu dcérku ochrániť pred nebezpečnými patogémni ako je meningitída, detská obrna, ovčie kiahne... Očkovanie spolupracuje s imunitným systémom a učí ho rozpoznávať určité baktérie a vírusy takže bude pripravené na účinný boj proti nim.
8. Netlačte na svojho lekára. Naliehať na pediatra, aby Vašej dcérke prepísal ATB vždy keď má kašeľ a nádchu, chrípku či bolesť hrdla, pravdepodobne nepomôže, pretože väčšinu detských ochorení spôsobujú vírusy. ATB liečia len ochorenia spôsobené baktériami!
Nemôžete sa vyhnúť všetkým chorobám, ale verím, že po prečítaní týchto osvedčených tipov sa Váš boj chorobami zjednoduší a vždy ľahšie zvíťazíte.
Tieto info sú z týchto stránok, tak môžete študovať:
HTTPS://WWW.PARENTS.COM/HEALTH/COLD-FLU/COLD/BOOST-CHILDS-IMMUNITY/
HTTPS://HEALTHYFAMILYPROJECT.COM/TIPS-FOR-BOOSTING-KIDS-IMMUNITY/
HTTPS://HEALTH.CLEVELANDCLINIC.ORG/WANT-BOOST-CHILDS-IMMUNE-SYSTEM-5-TIPS/
HTTPS://HEALTH.CLEVELANDCLINIC.ORG/HOW-TO-BOOST-YOUR-KIDS-IMMUNITY/
Ak máte ešte nejaké dotazy, kľudne sa ma pýtajte. Držím palce. A nebojte, to čo opisujete vy, by mohla opísať každá druhá maminka ,... a ja na čele s nimi ;o)
@maris353 mozno by som uz zacala rieist imunologiu a ci nema nejaky problem, lebo je to naozaj dost casto. Moja napriklad bola realne prvy x chora az ked mala vyse 1,5 roka 2,5 mesiaca po nastupe do jasliciek. Tento rok bola naposledy zaciatkom aprila a to vela cestujeme a v jaslickach je stale medzi detmi. Skuste naozaj riesit s imunologickou a zistis pricinu, nie len liecit dosledky.