Náhla strata sluchu v 16. mesiacoch

franky29
5. dec 2013

Ahojte,
narodil sa nam zdravy chlapec, skriningove vysetrenie sluchu v prodnici (OAE) bolo vporiadku, teda obojstranne vybavne.

Ako rastol, zacal napodobnovat zvuky, ukazovat na zvieratka na ktore sme sa pytali, ked sme povedali papa, dal papa.

Od cca 13 mesiaca sme zacali pozorovat, ze slova, ktore sa naucil zacina zrazu vypustat, prestal reagovat na otazky "kde je...?", ked sme povedali papa, nezamaval az kym sme nezamavali my.

Zacali sme preto s vysetreniami. Skriningove vysetrenie sluchu (OAE) bolo zrazu obojstranne nevybavne, tympanometria neukazala ziaden problem (krivka A), a dnes maly absolvoval ASSR vysetrenie a bola mu diagnostikovana tazka sluchova porucha.

Matko ma teraz skoro 16 mesiacov, neprekonal ziadne zavazne ochorenie, doteraz nebral antibiotika, nemal zranenie hlavy, neutrpel ziaden zvukovy sok, nema geneticku predispoziciu.

Pytam sa preto, ci nemate niekto podobnu skusenost... Ake boli vo Vasom pripade zistene priciny? Cely den sedim na internete, volam so znamymi doktormi a co som sa zatial dozvedel je, ze dieta sa bud s poruchou sluchu narodi, alebo sa mu vyvija niekolko rokov, ale zatial sa nikto z nich nestretol z tym, ze by doslo k takto zavaznemu zhorseniu v horizonte par mesiacov.

Dakujem Vam,
Fero.

kachita
5. dec 2013

Ahoj Franky29,
ja som takto prisla o sluch asi v 20 mesiacoch zivota. Tiez to bol sok. Pretoze som bola zle diagnostikovana a az o dva roky na to prisli na to, ze nie som retardovana ale nedoslychava.
Viem si predstavit, ako sa citis. Ale nestracaj nadej. Mozno sa to zvrati a ak aj nie, vsetko sa da zvladnut. Ja mam 70% stratu sluchu, a zijem normalne. S miernym obmedzenim, ale zijem. Mam aj VS, aj v zahranici som zila, som prekladatelka...vsetko sa da. Hlavu hore.
A ako som prisla o sluch ja ? Nikto ani nespozoroval, ze som prekonala zapal mozgovych blan. Sila, co ?
Teraz je to uz jedno.
Zalozila som aj stranku, kde sa pokusam pisat o tomto viac: http://audiosvet.com/

franky29
autor
5. dec 2013

Kachita, dakujem za podporu aj za link. Som stastny ze zijes takyto bohaty zivot a spravim vsetko preto, aby ho mal aj Matko. Vdaka pribehom ako je Tvoj viem ze na to ma nadej.
Este raz dakujem.

hradnapani
5. dec 2013

@franky29 moj pribuzny pocuje len na 30%, o sluch prisiel tiez niekedy medzi 1.-3. rokom zivota. Zvalilo sa to na privelke uzivanie antibiotik v prvom roku zivota (nic ine sa ako dovod nenaslo), co nie je vas pripad s tymi atb. Ale tiez ta chcem povzbudit, ze pokial tam bude zvysok sluchu, tak bude zit uplne bez obmedzeni. Malicke, takmer neviditelne strojceky v usiach to istia.
Este jednu vec, neviem mozno to pomoze, neviem v akom stave ten sluch ma, ale u tohto pribuzneho zastavila postupujucu stratu sluchu intenzivna liecba infuziami, zastavilo sa to na tych 30 percentach.
Hlavu hore! drzim vam palce, musi to byt sok 😔

kachita
5. dec 2013

@hradnapani Tak to sme obaja, co sa nam sluch zastavil na 30%. Teraz je viac moznosti, viac informacii a iste aj tie strojceky su lepsie. Ved niekedy to bola skor parodia na zvuk, to co vydavali tie strojceky....ale vsetko sa da. Netreba sa bat.

kachita
5. dec 2013

@franky29 Akukolvek budete mat otazku, nebojte sa mi napisat. Na tej stranke mam aj kontakt na seba. Spolupracujem takto s viacerymi rodinkami. Nebojte sa, budte veeeelmi trpezlivi a ono sa vam to vrati.

hradnapani
5. dec 2013

@kachita vlastne ano, ste na tom rovnako 🙂 No tento nas "chlapec" zacal pouzivat strojceky az ako 30-rocny! dovtedy bez nich :( takze v 30.rokoch dostal na poistovnu prvy, do jedneho ucha a po piatich (!) rokoch mu poistovna schvalila aj druhy a on je uplne stastny, vsetko vynikajuco pocuje. Akurat ked vonku velmi fuka vietor, tak musia von z ucha, lebo to moc susti.
Ale super, ze mas tu stranku, posuniem mu,nech si precita aj on.

franky29
autor
5. dec 2013

neviem to v percentach. Na Lavom usku pocuje len vysoke frekvencie a to az od 100db a na pravom vysoke od 80db a nizke od 100db..... obavam sa, ze to bude daleko pod 30%. Ako sa to vlastne vypocitava?

kachita
5. dec 2013

@hradnapani Tak veru, nech sa pozrie a trebars nech napise svoj pribeh, velmi rada ho uverejnim. Je to neslychane, ze dostal strojceky tak neskoro ale na druhej strane klobuk dolu, ze sa naucil rozpravat bez strojcekov. Ja by som to cisto iste nedokazala. Ale poznam jedno dievca, ktore sa naucilo rozpravat hmatom. Mama jej prikladala ruky k svojmu hrdlu aby ona mohla podla vibracii spoznat rozidely v jednotlivych hlaskach.

kachita
5. dec 2013

@franky29 Feri, ak teda smiem ta tak nazvat, percenta vypocitava foniater, je na to nejaky vzorec. Este by som podotkla jednu vec, ked mne diagnostikovali stratu sluchu, mala som to tak vazne, ze v tu dobu by som nepocula ani len stihacku vzlietnut. Nasadili mi liecbu a revitalizovali, co sa este zachranit dalo a ustalilo sa to na 30%.
To, ze mate teraz tie cisla take strasne, este neznamena, ze su konecne. Na mojej stranke je jeden clanok, vola sa tusim Zvladli sme to, alebo tak nejak a tam pise mamicka jedneho dievcatka, ktore malo podobne vysledky ako ten vas. A nebolo tomu davno, co som ich bola navstivit a poviem vam, je to uzasne sledovat, ako mala rozprava a rozprava. A ako cisto! 🙂

kachita
5. dec 2013

@franky29 A este nieco, treba si najst dobreho foniatra. V Poprade mame vynikajucu pani doktorku Kantorovu, za ktrorou chodia ludia z celeho vychodu. Ja jej vdacim za vela.

franky29
autor
5. dec 2013

To su SKVELE spravy, dakujem Odporucili nam Dr. Šimka v BA na Antolskej. Mas skusenosti?

kachita
5. dec 2013

@franky29 Na Antolsku som chodila este ako dieta. Ale mena si uz nepamatam. Ale je to velmi dobre pracovisko.

franky29
autor
5. dec 2013

Dakujem Kachita

mimikas
5. dec 2013

@franky29 synovec stratil uplne sluch v jednom usku a druhe bolo z casti otupene. Stalo sa to niekedy medzi 1-2 rokom, dlho si rodiaci mysleli ze je len pomalsi a ignoruje ich ked na neho hovoria. Chvala bohu podstupil liecku, dovodom bola obycajna otitida ktora nebola dlhodobo diagnostikovana. Dnes ma 9 rokov, z casti sa mu slucj vratil aj do hlucheho ucha a chodi normalne do skoly, je to inteligentny chalan, akurat nie vzdy reaguje na okolie. Ale rozprava a komunikuje krasne. drzim palce aby ste to zvladli a dostali spravnu liecku