Možná laryngitída

tkjana
6. dec 2021

Pekný deň, chcela by som sa poradiť, lebo podľa opisov mi to takto sedí. Prvýkrát som sa s týmto pojmom stretla, asi pred rokom, odvtedy sa to opakuje. Večer zaspí, je úplne ok, v noci sa zobudí s plačom, myslím stiahnutým hrdlo, trochu chrčí, počujem, že nedokáže prehĺtať, taký štekavý kašeľ akoby... dám čípok, upokojí sa, nechávam nadýchať sa vzduchu pri otvorenom okne, dám napiť trošku studenej vody, prípadne nad otvoreným mrazákom, ked to bolo v lete.... mám doma čípky od dr, ked to je zlé.... ale potom cez den, stane sa len že pár krát zakašle, akoby chytené hlasivky... ale inak ok, bez teploty väčšinou... je toto laryngitída ? ako môžem predísť tomu, aby sa to opakovalo ? vetráme stále pred spaním, v detskej majú tak 20-21 max stupnov, nemajú perové postelné, ale antialergické, matrace striekam proti roztočom každý mesiac, vlhkosť v izbe cca 65%.... poraďte.... Ďakujem

miskaska
6. dec 2021

Áno, je to laryngitida. Ja som vecer pred spanim, ked som uz tusila, ze to zacina dala antihistaminikum a kalciovy sirup. Na noc som vetrala a pustila zvlhcovac. Dcere sa laryngitida opakovala, syn s tym nemal problem nikdy. A co pomoze? Dieta z toho casom vyrastie. Dcera ma 6 rokov a vyzera, ze uz to mame za sebou. Ako laryngitidu mava, ale uz je to len plechovy kasle, ale ziadne dusenie.

tkjana
autor
6. dec 2021

@miskaska ďakujem, ja práveže ani netuším, kedy to začne, lebo väčšinou ide spinkať úplne ok, bez soplíka, bez nejakého kašla predtým, je to vždy v noci "prekvapko".. natieram hrudník ešte takou chladivou masťou na dýchanie.... prvý syn to absolútne nemal takéto, vždy bol kašeľ klasika, nikdy nie v noci takéto... och ten strach

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marzuz89
6. dec 2021

@tkjana bude to laryngitida, ale uplne staci upokojenie pri otvorenom okne, nadychy studeneho vzduchu pomozu, kortikoidny cipok by som nedavala, ten mam v chladnicke na velmi tazky priebeh. Staci okno, upokojit, pripadne fenistilove kvapky. Ten cipok by som len tak nedala 🤗

tkjana
autor
6. dec 2021

@marzuz89 ďakujem, tak tiež nie stále som dala, dr mi ich predpísala viem prvýkrát, keď som sa pýtala, že čo ked nebudem vedieť malému zraziť teplotu, že či niečo také je, čo je ako ešte záchrana na doma.... tak mi dala toto, že to je na laryng., tak vtedy som si o tom čítala... inak som netušila že sú to také záchvaty, že sa dýcha chladný vzduch a tak... a ked sa to stalo prvýkrát, to bolo strašné a po hodine upokojovania som ho vtedy dala prvýkrát, potom som hneď volala ráno dr... tak ma ubezpečila, že to bol ok postup... tiež niesom za tie čípky, aby boli na nejakej pravidelnej báze, preto sa pýtam, že ako tomu zabrániť. ďakujem... vyskúšam aj tie fenistilové nabudúce

marzuz89
6. dec 2021

@tkjana ano ano, aj nam ich doktorka hned pri prvej zmienke predpisala, ale naozaj, dufam teda ze nikdy k tomu nepride, ale mam to pre pripad, ze by okno nepomohlo, a realne by sa nedokazal poriadne rozdychat. Ono to vzdy vyzera velmi dramaticky, kazdy jeden zachvat. Ty musis zostat uplne kludna a kludnit dietatko, lebo plac ten zachvat predlzuje a sposobuje dalsi opuch navyse. My sa so synom o tom aj potom rano vela rozpravame, a ked ho idem brat do okna, komentuj kazdy krok, pockaj, idem to zobrat bundicku a pojdeme dychat do okna, to ti pomoze, sup, bundicka oblecena, pod, pozri, tu sa otoc a pekne zhlboka dychaj, uz to bude v poriadku. Atd, nonstop na neho rozpravam, ale s kludom. Nesmie vidiet moju paniku. Takze on uz presne vie co a ako sa bude robit a je kludny uplne, az na to "dusenie". Ked sa poriadne nadychne, hned je kludny, vobec neplace. Ten fenistil je na predpis, zavolaj si, nech ho mas doma, a nabuduce okno na aktualny zachvat a fenistil na predidenie dalsiemu. Cipok ako rezervu, keby nahodou bolo velmi, velmi zle

maris5
6. dec 2021

My sme sa uz aj RZPckou povozili, z nicoho nic. Dostal inhalovat adrenalin a dve injekcie. Pritom sme boli den predtym u lekarky a vsetko bolo ok. Na vela mi doktorka predpisala cipky, aby sme mali ak by nahodou sa to opakovalo. Ja dufam, ze uz to nikdy nebude take zle. A bojim sa kazdeho zachripnutia co ma. Syn ma 2 roky, starsi to nikdy nemal.

katkaseiner
6. dec 2021

O laryngitide som veľa pri dcére počula, nikdy nezažila....pri synovi keď to prišlo, padali sme do nemocnice. Odvtedy bojujeme doma. Fenistil a stoptussin mám doma vždy, keďže deti sú alergici, vymenila som fenistil za aerius. Doma máme inhalator, plus synovi v noci ide vždy zvlhčovač - v dome máme veľmi sucho. V prípade nočného prekvapenia dýcha vzduch z mrazničky, dám lieky a ideme spať k synovi zababusený do pyžama, župana, paplón, čiapka a nákrčník, okno dokorán. V lete je to ťažšie - áno, aj v lete už mal laryngitidu.
Teraz dodatočne dáva synova laryngitida zmysel...je alergik...breza a dub (či buk? ).
Rektodelt mám stále doma, ešte som ho nepoužila.