Môžem podať dieťaťu liek 3 mesiace po expirácii?

patulka83
19. nov 2012

maminy poradte, mala ma teplotu 38,7, chcela som jej dat aj diazepam, ale zistila som, ze doba expiracie bola do augusta 2012. Mozem jej liek podat ? vdaka

zuzanockamt
19. nov 2012

urcite by som nedala po expiracii ani sebe a nie to takemu malemu dietatu a diazepam by som teda nedavala ... syn mal horucky aj takmer 40 a nedala som, nemam ani doma preventivne

zuzi79
19. nov 2012

tiež by som staré lieky nedávala, a diazepam len tak sama od seba určite nie. Na horúčku ti stačí nejaký sirupček od teploty.

michaela80
19. nov 2012

38,7 nie je taka vysoka teplota zeby som vobec davala nieco od teploty a uz vobec nie diazepam...

katche
19. nov 2012

To by som si nevzala ani ja a dietatu uz vobec nie..kvoli expiracke. S diazepamom skusenost nemam, na teplotu max paralen

psyxooo
19. nov 2012

od teploty je panadol a nurofen. Inak viete, ze u nich a celkovo u sladkych sirupov, je doba expiracie pol roka po otvoreni?

anjelicek26
19. nov 2012

Diazepam pri 38,7 😕 😕 😕 To myslis vazne 😖 Citala si ten pribalovy letak - teda okrem datumu spotreby?

ajka30
19. nov 2012

mne sa nedavno podarilo dat synovi omylom tiez diazepam po expiracii, zhruba tak nejak bol expirovany. Tiez mal vysoke teploty a bala som sa aby nedostal febrilne krce. Vsimla som si to az ked to zjedol. Nic sa mu nestalo. Ale asi keby som vedela, ze je expirovany, tak mu ho nedam. Chodte na pohotovost, prepdisu jej novy.

ginger_fox
19. nov 2012

vychovana cynickym lekarom by som nemala problem podat liek 3 mesiace po expiracii, ale Diazepam by som urcite mojmu dietatu nepodavala akedy bol akokolvek nepreexpirovany 😎

fortress
19. nov 2012

nad 38,5 mozes dat nurofen a ked horucka neklesne tak po 3 hodinach panadol..treba to striedat.. lebo samotny nurofen sa moze dat az po 8 hod.

mamina2111
19. nov 2012

Keby mám doma liek ktorý končil v auguste asi by som pri takejto teplote dala len obklady a počkala do rána...potom by som bežala do lekárne...Diazepan? 😒

ludka140281
19. nov 2012

diazepan sa dava nad 38,5.....ale po zaruke by som asi už nedala,je to dost male dieta,ja pre seba by som kludne ano,ved to nieje dlho,ale dietatu skôr nie,skus obklady 😉 ... nam diazepan tak kažu,teda nad 38,5

mataharyy
19. nov 2012

No mě nepřijde jako kdo ví jaký nápad dávat diazepam na horečku, ten je spíše na zklidnění, rozhodně ne na snížení teploty, takže pokud chceš něco dát na teplotu tak sirup, nebo čípek, případně, kdyby jo teplota šla nahoru, tak nám v takovém případě (teplota nad čtyřicet) doktorka radila po třech hodinách od podání sirupu dát čípek, je to krajní řešení, ale zabírá.

Jináč všeobecně by jsem nedala žádný lék po expiraci, četla jsem o tom výborný článek, kdysi dávno a po jeho přečtení jsem dělala jiný hurikán v lékárničce 😎 Takže ne nedala bych lék (žádný) po vypršení lhůty použitelnosti a určitě bych na tuto teplotu nedávala diazepam, pokud k tomu není závažný důvod 😉

@psyxooo nedivím se, dokonce mě překvapuje že je to až půl roku, já je většinou vyhazuji tak po třech měsících od otevření 😅 Přijdou mi potom už příliš "olezlé" a zcukernatělé, takže doma mám vždy minimálně dva, jeden nový a jeden načatý, chvála bohu že je tak často nevyužíváme, pač bych na nich krachla 😀 😀

memma
19. nov 2012

ja som malej asi uz 3x dala diazepan, pretoze uz sme zazili febrilne krce a pomohol ale po expiracii by som urcite nedala.Ja si ho stale sledujem pretoze sa bojim krcov. Stale si ho davam predpisovat aby som ho mala po ruke, ked ho budem potrebovat.

malinkaaninka
19. nov 2012

ja som diazepam nedala nikdy.ale syn nemá "sklony" mať febrilne krče.keby mal,dala by som mu aj po zaruke.kto nezažil,nevie..

renatka100
19. nov 2012

My sme boli pred troma tyzdnami na pohotovosti s malou dvadsatdvamesacnou a dali nam nurofen cipok mala 40,1 teplotu takze ani na pohotovosti ti nedaju takuto slehu malemu dietatu 😲

ivetkab.
19. nov 2012

@ patulka83 nechápem o čom tu všetky mamičky hovoria, keď sa tak bránia pre diazepamom. Ale pre info, diazepan sa nedáva pri vysokej teplote, ale pri rýchlo stúpajúcej teplote. Proste, keď dieťatku rýchlo výjde teplotka hore, tak šup, podať polku diazepanu. A k tej expirácii. Aj ja som bola v takej situácii a teplotka nám šla veľmi rýchlo hore... podala som ho. Diazepan sa dáva proti krčom. Píšem len pre info pre maminy, ktoré tu hovoria o náhrade za paralen 😀

ani3012
19. nov 2012

@patulka83 liek po záruke by som nedávala 😉
ak chceš znížiť teplotu, otvor okno, daj Paťke piť vlažný čaj, neprikrývaj ju veľmi,stačí tenký paplón....teplota by sa mala pomaly znižovať 😉
držím palce, nech je malá čoskoro v poriadku

p.s. ak sa bojíš feb. kŕčov
V prípade vysokých teplôt vyvstáva riziko tzv. febrilných kŕčov (kŕče z horúčky).

Febrilné kŕče sa vyskytujú asi u 4% detí a to predovšetkým vo veku 6 mesiacov až 5 rokov.(moja poznámka: treba myslieť na to,že prečo práve vy by ste mali byť tie 4%...je to ako s očkovaním...veľa mamičiek si povedalo,že moje deti očkovali a nič im nie je,tak zaočkujú aj ďalšie aj keď je tam vyššie percento než. účinkov ako výskyt feb. kŕčov pri teplote 😉 )
Kŕče najčastejšie vznikajú v prípadoch, keď teplota stúpne náhle a rýchlo (časté sú prípady, keď dieťatko ide spať na pohľad zdravé a bez teploty, prípadne s malou teplotou, a v noci mu teplota rýchlo stúpne a dostane febrilné kŕče).
Kŕče odznejú sami od seba. Dôležité je uložiť dieťa do polohy naboku, aby sa nepridusilo a znížiť teplotu. Nutné je zamieriť do nemocnice, prípadne zavolať sanitku.

dejnas
19. nov 2012

po expirácii by som nedala

a viem - že trochu od témy - ale vcelku ma prekvapuje ako takmer všetky dávate diazepam pri horúčkach už od 38,5 😕 😕 ja vtedy začnem podávať maximálne panadol, prípadne nurofen... ak je to možné, robím radšej zábaly
febrilné kŕče nie sú pri vysokej horúčke, ale pri rýchlom vzostupe teploty.... dcérka máva, žiaľ, bežne horúčky až do 40C, ale nikdy sme diazepm nepodali... pri kŕči treba zaviesť radšej rektálny...
ale preventívne ???

annalena
19. nov 2012

diazepam sa nepodava pri ziadnej teplote preventivne!!! a po zaruke uz vonkoncom nie. vynimkou su len deti, ktore prekonali febrilne krce, alebo su febrilne krce v rodine. a ak by ste si prestudovali najnovsie studie, tak aj od toho sa uz upusta.
je dobre mat tento liek doma ako prvu pomoc, ak by sa febrilne krce vyskytli, ale nie ho podavat preventivne 😠 fakt informovanost niektorych pediatrov je hrozna......na teplotu su panadol a nurofen, ako tu uz bolo spomenute, na striedacku.

cecil36
19. nov 2012

Ak sa bojis febrilnych krcov, tak by som podala diazepan az pri teplote nad 39°C. Ak si mala ty alebo mm pripadne vase druhe dieta febrilne krcne, podala by som pri teplote nad 38,5°C. (Ja som ten pripad, ako decko som mala febrilne krce a moja dcera ich raz mala tiez a tak keby malemu vystupila teplota nad 38,5°C v mojom pripade by som dala). Rozhodne by som vsak nedala diazepan po expiracii!!!!!!! A este dodatok: Baby, myslim, ze autorka nemyslela davat diazepan na znizenie teploty, ale proti febrilnym krcom z horucky.

lubina
19. nov 2012

Pri 38,7 by som este nedavala nic, len by som sledovala ci sa ta teplota nezvysuje. A medzitym by som niekoho poslala do lekarne, aj pohotovostnej kupit si nieco od teploty. Ale naco diazepan???, ten by som nedavala zatial vobec.

katuuska
20. nov 2012

odhliadnuc od toho o aku teplotu ide, liek po expiracii by som si nedala ani ja, nieto este dietatu 😒 ved to nie je cukrik...

puskaruka
20. nov 2012

To uz by som ti neradíla, pri najblizsej navsteve lekara povedz nech pre kazdy pripad ti predpise.

katka1981
20. nov 2012

Podla farmaceutov sa mozu uzivat lieky do pol roka po expiracii, ale to by som na dietati urcite neriskovala. A samozrejme zavisi aj od typu lieku.

evickapooh
20. nov 2012

no diazepam by som nedala ale existuju super cipky ktore treba davat pri VYSOKYCH TEPLOTACH! Takze na 39... volaju sa Rectodelt...ale podla priatelky (lekarnicky) mozes dat liek po exspiracii...len mozne nebude ucinkovat,pripadne moze mat traviace problemy!!

salma22
20. nov 2012

ja by som si nevzala ten liek a nie to este malej....a preco diazepan nie je aj nieco ine pre deti paralen ,panadol, nurofen
posleduj jej teplotu...potom zvazis ci bude treba navstivit pediatra

radka24
20. nov 2012

po zaruke urcite nie, ale aj ja podvam mojmu dietatku Diazepam, casto trpi vysokymi horuckami . Inac ako poradila evickapooh Rectodelt je vlastne prednison a ten sa podava najma pri silnom zapale hrdla, alebo pri velmi dusivom kasli aspon my sme ich dostali ked mal maly silnu laringitidu. ale horucka nam z nich rozhodne nekleslai a nemyslim si ze maju aj prevenciu proti febrilkam.

andiekens
20. nov 2012

baby, pane boze..
@evickapooh rectodelt je kortikoid, ktory sa podava len pri laryngitide a pri ziadnom inom kasli, ci teplote. ma milion neziaducich ucinkov, ide o synteticky hormon.. si citajte pribalove letaky resp. sa poradte aspon s lekarnikom alebo lekarom
@ivetkab. diazepam sa len v ojedinelych pripadoch podava ako prevencia febrilnych krcov (u deti, ktore nimi opakovane trpia), ale urcite nie pri teplotach pod 39,5. nema absolutne ziaden ucinok na teplotu.. jedine co spravi je to, ze to dieta utlmi. je vysoko nebezpecny pri malych detoch, pretoze ucinkuje priamo na centrum dychania a pri prestrelenej davke si dieta uspite navzdy..

fleuerette
23. nov 2012

@patulka83 Nezvyknem velmi reagovat takto na otazky, ale nedalo mi. Vzdy ma az "vynesie" nad niektorymi reakciami. Diazepam neznizuje teplotu, ale to asi vies, ked ho davas.
@salma22
@lubina
@renatka100
@zuzi79
@zuzanockamt
@katche
@ginger_fox
@anjelicek26
My sme s malinkym boli kvoli febrilnym krcom hospitalizovani. Dovtedy som netusila co su to krce. Nastastie som mala diazepam doma, lebo pediatricka ho malemu predpisala hned pri prvom ockovani. Ani som netusila naco je. Az kym som nemusela volat 112, kde ma operatorka navigovala co s malym, kym neprisla sanitka. Naozaj obrovske stastie ze som ho mala doma, po nom krce ustali, a ani pri podavani v nemocnici neboli. A chvala bohu maly nema ziadne poskodenie mozgu a ani ine nasledky. Primarka mi vysvetlila, ze u syna je priliz rychle stupanie teploty, preto tie krce, v rozpäti pol hodiny z 37,2 na 41. Odvtedy mame doma cervenu skatulu, v nej diazepam, plachty na zabaly (nemozeme sprchovat), deku a paralen. Tak diazepam ako aj lieky proti teplote musime podavat hned pri zvyseni teploty.

Zazila som zvyjajuce sa dieta na rukach ........... odvtedy neznasam odpovede typu "ja by som toto dietatu nikdy nedala"

Len tolko a pozor na tu expiraciu