Môže vojtovka vplývať na psychiku dieťatka negatívne?

gabika_tkacikova
22. jan 2013

ahojte, mám 4,5 mesačného chlapčeka a už 3,5 mesiaca cvičíme vojtovku, mal skrátený sval na krku - to už má v poriadku, no v dôsledku toho ho na brušku ešte stále ťahá do jednej strany, preto ešte cvičíme, doktorka sa vyjadrila, že už to podľa nej nebude trvať dlho.....no bojím sa, že kedže moj malý pri cvičení strašne plače, ako aj väčšina detí pri vojtovke, že to na ňom zanechá nejaké psychické dôsledky. po cvičení sa upokojí dosť rýchlo, inak je to jedno spokojné usmievavé bábo, no aj tak mám strach. ved to je podobné ako keď dieťatko necháte vyplakať sa v postielke aby zaspalo, tiež plače a plače....a mama mu nepomôže - počula som že to zle vplýva na psychiku a vojtovka je podla mna nieco podobné, tiež dieťatko neskutočne plače a navyše ho väčšinou trápi jeho mamina....aké sú vaše detičky po ukončení cvičenia vojtovky? máte pocit, že sú ustráchané, uplakané, iné ako ostatné?

gabika_tkacikova
autor
22. jan 2013

mimochodom cvičíme 3x denne cca 5 minút

janinka444
22. jan 2013

Ja som začala cvičiť vojtovku so synom ako s 10-mesačným a nikdy pri cvičení neplakal. Mne naša cvičiteľka poradila, že mám na cvičenie vystihnúť takú chvíľu, aby bol vyspatý a zároveň, aby nebol práve hladný, no ani s plným bruškom zase nie..a ešte aby som sa mu pritom cvičení prihovárala..tak som sa snažila to všetko dodržať,cvičili sme viackrát denne..malý naozaj nikdy neplakal, niekedy sa len trošku pozlostil, ale nebolo to nič stresujúce..Inak vojtovka nám veľmi-veľmi pomohla - odporúčam... 🙂

danka2105
22. jan 2013

@gabika_tkacikova Ahoj, my sme tiez cvicili asi mesiac, kvoli skratenemu svalu na krku, tiez asi 3 x denne po 5-7 minut. Niekedy sa trosku zlostil, niekedy si trosilinku poplackal, niekedy sa aj rehotal, ale po cviceni bol stale vysmiaty. Podla mna to nie je pravda, ze su deticky potom uplakane. Ale kazde dieta je ine. Skus sa s nim pri cviceni rozpravat, aby pocul ze si tam. Mozno nebude taky uplackany.

gabika_tkacikova
autor
22. jan 2013

hmm, vy dve ste fakt vynimky, len velmi malo deti pri tom neplace 🙂 rozpravanie nepomaha to som skusala, aj spievat, proste pri tom reve akokeby som mu neviem co robila a pritom ho to nemoze ani boliet ani nic ine.....

bubu1111
22. jan 2013

@gabika_tkacikova Ahoj aj nas poslali na vojtovku koli skratenemu svalu- torticollis, ked mal maly cca 1 mesiac.... Hlavku vobec neotocil do jednej strany.... bola som tamj asi 2 krat a vykaslala som sa na celeho Vojtu... Maly tak strasne plakal az bol modry a nemohol sa nadychnut a cvicitelky v klude pokracovali dalej 😠 Som si dala ciel 2 mesiace, ze to rozcvicim sama a ked nie budeme chodit...doma som ho polohovala, pomaly hlavku otracala do strany, davala hracky, ukazovala, aby sa pozeeral na tu zlu stranu...ustupilo to behom chvilky, ale poviem ti uz som bola sem tam zufala...teraz ma maly skoro 9 mes... uz 2 mesiace stvornozkuje, sada si, chodi okolo nabytku..chcem ty n povedat len tolko, ze keby som cvicila davala by som zassluhu vojtovke... pretoze hned na zaciatku ako som tam prisla nasli dalsich 10 chyb koli ktorym bolo potrebne cvicit aspon do roka.... tak som sa nastvala isla k neurologicke, ktora zhodnotila, ze maly je ok 😀

gabika_tkacikova
autor
22. jan 2013

@bubu1111 moj tak isto neotacal vobec hlavku doľava, už teraz otáča bez problémov, no kôli tomu svalu, ked je na brusku, tak ho akokeby taha doľava, nie vždy, bojim sa že by z toho mohla byť potom skolioza, keby som sa na to teraz vykaslala a neskor by mal problemy s chrbticou, tak by som si to vycitala. a uz mam z toho trocha depku, pretoze maly je stale silnejsi a tak strasne sa chce dostat z tej polohy v ktorej ho musim drzat, ze jasne ze ho drzim rukami dost silno a bojim sa ze mu spravim nejake modrinky :( my sme u neurologa neboli.....pravdupovediac ma to ani nenapadlo za nim zajst

bubu1111
22. jan 2013

@gabika_tkacikova neviem zalezi na Tebe, nikto ta nutit, alebo odhovarat nemoze.Len podla mna sa psychyka vyvija odmalinka, moj maly sa budil zo sna z hroznym placom, potom to ustalo. Kazdopadne som si o tom dost clankov precitala a dokonca jeden lekar pisal, ze vojtovku nee na Torticolis. Ja som proti takemuto cviceniu a ziadny argument ma nepresvefci o opaku, mozu ma aj ukamenovat...cvicila by som pri tazkom postihnuti, ale inak nee....to je ale moj nazor, ktorym sa nechcem nikoho dotknut ani zacinat rozsiahle diskusie...

dodkap
22. jan 2013

@janinka444
@danka2105
naozaj ste len z par vynimiek, inak pri tom deti revu, akoby ich z koze drali. Mali ste len stastie, ze mate take povahy deti alebo cim to je, neviem. Cvicili ste to urcite spravne? 😀

dodkap
22. jan 2013

@bubu1111 sikovna baba, zdielam tento nazor

gabika_tkacikova
autor
22. jan 2013

@bubu1111 keby bola ina moznost, tak by som necvicila, ale mam inu moznost? zatial som ju nenasla, vraj existuju aj ine metody, ktore by pomohli lenze bohuzial na slovensku na to nie su vyskoleni ludia a ak ano tak len velmi malo a to len v BA. uz som s tym davno chcela skoncit, akonahle mi zacal otacat hlavku do oboch stran, ale mam naozaj strach o to ze bude mat krivy chrbat, a to by som si potom fakt vycitala.....niekedy mam pocit ze cvicime len koli tomu aby mali nasi p. doktori a rehabil. sestry splneny nejaky "plan".

danka2105
22. jan 2013

@dodkap Urcite spravne 🙂 Aj ked s nim cvicili oni na rehabilitacii, skoro vobec neplakal. Ale celkovo moj maly je velmi pokojne babo, on skoro nikdy neplace, stale sa len smeje, vela spinka aj cez den, od narodenia sa mi budi len raz v noci, aj to az nad ranom. Moj to nemal az take hrozne, nas poslala cvicit ortopedicka a po mesiaci to bolo ok. Mal trosilinku zlezanu hlavicku ale potom sme zacali aj polohovat a pomohlo to, viac sme cvicit nemuseli a pekne otaca hlavicku aj na jednu aj druhu stranu 🙂

dodkap
22. jan 2013

@gabika_tkacikova ano, ta ina metoda je Bobath a cvici sa napr. na Kramaroch

gabika_tkacikova
autor
22. jan 2013

@dodkap a v KE?

dodkap
22. jan 2013

@gabika_tkacikova ak to zvladas, tak pokracuj, su mnohe maminy, ktore si to chvalia, lebo to detom pomohlo. Len nie vsetky to zvladaju.

janinka444
22. jan 2013

..u nás to bolo tým, že som sa snažila vystihnúť tú správnu chvíľu na cvičenie..my sme mali skúsenú rehabilitačnú sestru, ktorá ma usmerňovala a konrolovala, či dobre cvičím..takže určite sme cvičili správne...môj syn v 10-tich mesiacoch sa nevedel otočiť z chrbátika na bruško a po 4-5 dňoch intenzívneho cvičenia sa začal otáčať..

gabika_tkacikova
autor
22. jan 2013

@dodkap aj mojmu to pomohlo, chyba je vo mne, uz to prestavam psychicky zvladat, uz mam plne zuby neskutocneho placu 3x denne.....

evabb35
22. jan 2013

@gabika_tkacikova mám už školáčku a myslím si, že deti, ktoré cvičili Vojtovku sú iné, možno psychicky labilnejšie ako tie, ktoré necvičili. Neviem, či je to tým, že Vojtovku cvičia detičky, pre ktoré prvé mesiace nie sú jednoduché alebo je to vplyvom toho cvičenia.

margarita
22. jan 2013

tak my sme s dcerkou cvicili cely jeden rok, od 3 - 15 mesiacov, 3x denne, kvoli hypotonii...revala ako tur, to je jasne, ale my sme to odblokovali, kedze aj moja mama pred 30rokmi cvicila s mojim mladsim bratom (od narodenia telesne postihnutym), a tak som mala z rodiny priamo osobnu skusenost, ze sa to da vydrzat a dokonca to zvykne aj pomoct 🙂
ak sa to neflaka.

dcera ma cochvila 4 roky a urcite je ina ako ostatne deti 😀 : sebavedoma, ukecana, v skolke argumentuje este aj upratovacke, ak sa jej nieco nepaci...nema problem s cudzimi ludmi, ak ju oslovia na ulici, nehanbi sa...pohodacka. velmi vesela a stastna povaha.
ale nemyslim si, ze by cokolvek z tohoto bolo dosledkom cvicenia....

jedine, co sa nam po skonceni cvicenia stavalo bolo, ze asi 3-4 mesiace strasne revala, ked sme niekam sli na napr. na navstevu, tak odmietala ist dnu a vyzliect sa (to bolo v jeseni a zime zrovna)
Proste akoby mala nejaky blok, ze nie a nie, nieco podvedome, z toho dochadzania na rehabky...ale ako to prislo, tak to aj odislo, a podobne to mala aj ina kamoska, co jej dcerka bola ako dost mala hospitalizovana par dni v nemocke.
tiez to preslo aj im.

dodkap
22. jan 2013

@gabika_tkacikova tiez som to nezvladala, hladala som ine alternativy, vyuzila som napr. aj plavanie. Ale tu ide o to, aku vaznu diagnozu dieta ma. Mojich na to poslali hned, lebo su dvojicky narodene v 36tt. To je ale, podla mna, slaby dovod. Dcera je uplne OK a vzdy bola. Takze som rada, ze som ju s tym netrapila. A syn vyzera byt tiez v poriadku. Akurat ma zlezanu kvoli tomu hlavu trochu, lebo som s tym nemala skusenost a neupozornili ma, ze na to mam davat pozor. V porodnici bola za mnou rehabilitacna sestra a vobec ma na to neupozornila, ze ma torticollis a co to znamena. Kym som sa vsetko dozvedela, uz tam tu zlezaninu mal. Ale on bojkotuje aj tu helmu na hlavu, ako vsetko, takze aj s helmou som to vzdala. Nech je aky je, nie je to take hrozne a uces to skryje.

dodkap
22. jan 2013

@gabika_tkacikova co sa tyka psychiky, niektori rodicia uvadzali, ze dieta potom bolo nervoznejsie, zle spavalo, zle jedlo, podrazdene....niektori zasa nic, pohoda. Ja myslim, ze to zavisi od povahy dietata, ze kolko znesie.
Osobne si neviem predstavit, aky to je pocit, ze pre dieta je rodic vesmir, kde ma mat pokoj, ochranu a prijemne pocity a rodic mu sposobuje nieco neprijemne, este je pri tom aj vyzlecene a nechape, preco. Odpoved na toto som zatial nikde nenasla, ale nesedi mi to proste.

gabika_tkacikova
autor
22. jan 2013

@dodkap zlezanu hlavku ma aj moj, aj ked ho polohujem, no co uz 🙂 aj napriek krivej hlave to bude velky fesak 🙂 a na plavanie sa chystame zajtra po prvy krat 🙂 verim ze to pomoze, spolieham sa na to

gabika_tkacikova
autor
22. jan 2013

@dodkap a nastastie moj problem s jedenim, spankom ani s nicim inym nema, len pri tom neskutocne reve..... by som sa ani necudovala keby susedia (niektory nastastie vedia o nasom cviceni) na nas zavolali socialku 😝

dodkap
22. jan 2013

@gabika_tkacikova a pritom som ho polohovala na jeden bok, potom na druhy, nie preto, ze mal torticollis, ale tak som si myslela, ze by sa malo, aj na chrbte bol, ale nemyslim, ze prilis. Lebo som robila s obomi to iste a dcera nema s hlavou nic. Takze to je len tym, ze daval trochu do strany hlavu a urcity cas som si to nevsimla. Divne, ale pri dvojickach si clovek asi nevsimne kazdy detail na kadzom dietati. On to fakt nemal dake vyrazne.
No a co sa tyka teba, ak vidis, ze maly je inak OK, netrap sa a skus vydrzat. Ja velmi dobre viem, ake to je strasne. A ked som si doma pustila video z rehabky, co tam s malymi cvicili, tak mi to prislo este strasnejsie (som si to tocila, aby som doma vedela, ako cvicit.) Ten strasny krik, cerveny boli, hruza. Ale je pravda, ze po cviceni boli v pohode.

nika.r
22. jan 2013

@gabika_tkacikova my sme tiez cvicili s dcerkou. Dr. usudila, ze jedna strana je slabsia, ze ju taha do jednej strany a ze bude mat krivy chrbat, mozno slabsiu jednu polovicu tela a v dosledku toho cely motoricky vyvin nespravny atd. Bala som sa, tak sme zacali cvicit. Mala samozrejme strasne plakala, tazko som to niesla, som zastancom bezpecnej citovej vazby medzi rodicom a dietatom, toto mi trhalo srdce. Dr. stale chvalila pokroky, ale stale aj nieco nove nasla. Zacalo mi to byt podozrive, dieta bolo sikovne, na prvy pohlad absolutne nic nebolo na nej vidiet, ale chodili sme tam ako na klavir, tak sme vyhladali neurologicku a ta bola uplne zdesena z toho, ze toto dieta cvici vojtovku. Hovorila o opodstatnenosti tohto cvicenia u fakt postihnutych deti po obrnach, tazkych urazoch atd. Neviem, ci sme narazili na velmi pokrokovu neurologicku, neviem, ci je jedna z mala alebo viaceri by mali takyto nazor, ale tato bola az rozculena z toho, kolko deti vojtovku cvici zbytocne a podla nej im to moze aj poskodit. U nasej dcery konkretne to malo asi dopad na to, ze ma 2,5 roka a je stale obojrucna, nema dominanciu jednej strany, ktora je prirodzena. Vojtovkou sa umelo zasahuje do cinnosti mozgu a to nie je sranda a je uplne zbytocne riskovat neskor mozno problemy v skole alebo v inej oblasti len pre to, aby dieta zvladalo vsetko podla tabuliek. S dcerou sme potom cvicit prestali, vsetko zvladla, je sikovna a nie je ani kriva ani zaostala ani nic z toho, cim nas Dr. strasila. Doma sme cvicili len take hrave cviky na fitlopte, chodili plavat. Len pre uplnost dodavam, ze sme poctivo vojtovku cvicili cca mesiac, potom, ked som zacala mat z toho zle pocity, tak som to obmedzovala na jedno cvicenie denne a postupne uberala. Nemyslim, ze je sikovna vdaka vojtovke, skor vdaka tomu, ze sme s tym nastastie dost skoro prestali. 😝

gabika_tkacikova
autor
22. jan 2013

@dodkap hmm, dakujem za povzbudive slova🙂

gabika_tkacikova
autor
22. jan 2013

@nika.r hmm, uz si druha alebo tretia ktora bola u neurologa, asi ho vyhladam aj ja, nech pocujem nazor viacerych Dr.

nika.r
22. jan 2013

@gabika_tkacikova ak mas pochybnosti urcite vyhladaj. Len nie z tej istej nemocncie, lebo si mozu navzajom dohadzoavt pacientov. 😝 najlepsie niekoho nestranneho. 😉

asfodelka
23. jan 2013

@gabika_tkacikova my sme cvicili vojtovu metodu pol roka. na psychike maleho to nenechalo ziadne stopy. cvicila som s nim len tolko kolko sam chcel a ked zacal velmi plakat tak sme skoncili. vobec nie je placlivy a je tvrdohlavy a sebavedomy az velmi. osobne sa mi vobec nepacilo cvicenie a uz vobec nie ked si na maleho sestricka lahla aby sa nemohol hybat inak ako ona chcela (ked to videla moja svokra skoro odpadla, nas bol predcasniatko a bol malicky a krehky). skor nam vojtovka poskodila po zdravotnej stranke. maly nezaostaval velmi len ho poslali preventivne ako predcasniatko. pisala som o tom na inej teme, ak chces pozri.
https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/vojtovka-ano-ci-nie/
co sa tyka zmeny doktora, ja som chcela zmenit neurologicku. ked som volala do druhej ambulancie hned ma informovali ze si vysetrenie budem platit ak uz chodim inam, a pytali sa ku komu chodim. ked som povedala meno tak mi sestricka povedala ze zbytocne pridem lebo tie doktorky su kamaratky a jedna proti druhej nic neurobi.

ppetinka
1. feb 2014

@gabika_tkacikova ahoj, ja mám 3,5 mesačnú dcérku a od narodenia jej naordinovali vojtovku - aj keď podľa neurológia a fyzioterapeutky je malá úplne OK, ale vraj, vojtovka jej neuškodí, tak s ňou môžem cvičiť. Preto cvičím ale len 2x do dňa asi po 2 minúty. Spočiatku mi malá neskutočne plakala (a to máme teraz 2 cviky), ale teraz už pri 1. cviku absolútne neplače a pri druhom síce plače, ale sa mi zdá, že už menej ako predtým ... a dokonca sa rýchlo po cvičení upokojí. Snažím sa s ňou cvičiť, keď je vyspinkaná a nie je veľmi hladná (prípadne s ňou cvičím o hodinku po kŕmení) a prihováram sa jej s pokojným hlasom a myslím, že práve to funguje. Zo začiatku som bola z vojtovky hrozne nervná a jasne, že to môj drobec cítil .. teraz sa to snažím cvičiť s kľudom a pokojným hlasom a myslím, že to je tá správna cesta 🙂