Môže ísť súrodenec dieťaťa s ovčími kiahňami do škôlky?

cruz741
30. máj 2016

Dobre rano..
Dcera sa včera večer vysypala,takže asi s najväčšou pravdepodobnosťou ma kiahne..Doktorka este neordinuje,len ma zaujima či môžem,alebo mala vy som dať syna do škôlky,on žiadne prìznaky nemá...Ďakujem

pitik
30. máj 2016

Dieta, ktore ma ovcie kiahne je infekcne prave pred tym, nez sa vysypu vyrazky, takze je dost vysoko pravdepodobne, ze syn ich dostane tiez, inkubacna doba je cca 2 tyzdne. Takze do by nemal ist.

simsalabim
30. máj 2016

Ja by som kludne dala. Nemas zruku, ze kiahne naozaj dostane - vobec nemusi.

muffinka8
30. máj 2016

Istotu nemáš. Ak sa nakazil približne v rovnakom čase tak už môže byť infekčný. Ak sa nakazil doma tak kiahne dostane a ty nevieš presne kedy. Takže radšej nie.

pehavcek
30. máj 2016

Nedávala by som ho.kiahne sú vysoko infekčné a inkubačná doba je dlhá.a k sú to kiahne skoro naisto ich budú mať obaja.vacsinou to tak je.drzim palce

pribinak
30. máj 2016

Mozes, nikde nie je napisane, ze on bude mat tiez kiahne.

lusilla
30. máj 2016

Moj syn bol v tejto situacii tri krat, bol v kontakte s niekym s kiahnami a potom co dat ci nedat do skolky, volala som lekarke prvy krat ked sme v takej situacii boli, povedala dat, ze ak ho chcem mat doma tri tyzdne len tak doma nech nedam ale nemusi ich dostat. Tak som dala a nikdy z tych troch razov kiahne nedostal. Potom dostal kiahne v skolke, mali tam doslova epidemiu lebo to dostali pravdepodobne vsetci na mikulasskej besiedke 😅 sranda je ze kiahne mali zaroven najstarsi syn a najmladsi, pricom najmladsi nechodi do skolky a nebol tam na mikulasa a stredna dcerka to nedostala v skolke kde chodia spolu so starsim ale az on nich, takze skolkar s neskolkarom mali naraz a ked skoncili dcerka zacala. Dostali na mikulasa a na vianoce presne sa vyhadzali, mali darcek 😀

mircalla
30. máj 2016

Ja som dostala kiahne od segry ako 14 rocna....Najprv ich mala sestra, vedela som ze ma to asi neminie. Kedze inkubacna doba je 2 tyzdne, kym som ich dostala som chodila do skoly - pamatam si, ze prave prebiehali prijimacky na gympel. Dostala som ich o tie 2 tyzdne

gabusik
30. máj 2016

moja mladsia dcera dostala az 14 dni po starsej, urcite by som dala do skolky

jana_eyre
30. máj 2016

Podla toho ci vies kedy sa asi dcera nakazila.. Ak je moznost ze sa nakazili spolu tak by som nedala..
Ak sa dcera nakazila asi sama niekde v inom kolektive, tak by som ho davala este 11dni do kolektivu a potom cakala kiahne (inkubacna je 14 dni ale infekcny je clovek uz 3 dni pred vypuknutim choroby)

Moje deti sa nakazili spolu od bratranca na navsteve, ked sme nevedeli ze ma kiahne.. Takze vdaka tomu som vedela kedy sa vyhybat kolektivu a detom, vyhybali sme sa od 11 dna od stretu s bratrancom.. Dcera sa vyhadzala po 14dnoch, syn po 17tich myslim..

v konecnom dosledku je to vlastne ale jedno, lebo clovek nikdy nevie kde a od koho sa moze nakazit..

ollski
30. máj 2016

Dala by som, naozaj ich nemusi dostat, aj napriek vysokej infekcnosti, inkubacna doba je dlha, je mozne ze je tam aj ine dieta kt je prave "nakazene"...radsej ich dostat teraz v skolkarskom veku ako v dospelosti 😉...zalezi od imunity konkretneho dietata...nasi tiez dostali presne po 14tich dnoch

desszi
30. máj 2016

Urcite ano, moze, ako pisu maminky predtym, nie je zaruka, ze sa nakazil a teda len tak cakat 14 dni, ze ci dostane alebo nie je scestne. Okrem toho ty nie si lekar, aby si vedela urcit ci je dieta infekcne alebo nie, toto samozrejme neznamena, ze to nevies, vacsina mamiciek si dieta dokonale pozna, toto by som mala ako argument keby napriklad ucitelka v MS mala namietky.

ssslnieckooo
30. máj 2016

Určite by som nedala. Stačí si čo to o kiahňoch prečítať, všade sa píše, že sú vysokoinfekčné a argument, že sa nemusí nakaziť by som do úvahy nebrala. Presne takto sa potom rozširujú choroby po škôlkach, nemyslím teraz len kiahne. Stačí jedna matka, ktorá dá či už choré, alebo vysoko pravdepodobne nakazené dieťa medzi zdravé a už to ide. U nás vo vedľajšej dedine sa tak rozšíril rotavírus, že škôlku zavreli a polovica rodičov je rovnako chorá doma s deťmi.
Mne osobne by to svedomie nedalo, keby som tušila, že môže byť nakazené a dám ho do kolektívu k zdravým deťom, ale ako vidím, je to úplne bežné 😠

robin_claire
30. máj 2016

Odporucam ti - zavolaj pediatricke a spytaj sa jej rovno - ci moze niekoho nakazit. Podla mna v tomto stadiu nie. Chce to radu lekara, nie tu
@ssslnieckooo Ale ona este nakazena nie je - len bola v kontakte s nakazenou, takze si nemyslim, ze je prenasas

moni244
30. máj 2016

Dala, si zober, nechas ho doma, bude zavrety 2 tyzdne, potom dostane a zavrety bude dalsie 2-3 tyzdne, chuda dieta a to moze a nemusi dostat, mpja bola v kontakte s dietatom, hrala sa s nim cele dva dni v skolke, spala vedla neho a kiahne nedostala a tak som chcela, nech ich dostane

luciacv
30. máj 2016

aj náš lekár vraví, že máme dať dieťa v takej situácii do škôlky, lebo - ako píšu vyššie - nie je "záruka", že sa nakazil.

andrejka1974
30. máj 2016

urcite mozes dat,ked moje deti mali kiahne najprv starsi a po 2 tyzdnoch dostal mladsi tak starsi potom chodil do skolky

tykat
30. máj 2016

Moja dcera chodila do školy v čase keď tam zurili kiahne a dostali ich všetci vratane upratovačky ktora ich ešte nemala. Dcera dostala kiahne až o 5 rokov spolu so synom.

Dieťa ktore nema priznaky a je inak v pohode by som do skolky dala. Ved ani v skolke ak sa vyskytnu kiahne tak neostanu vsetky deti doma. Beriem to ako detske ochorenie ktorym si prejde (takmer) kazde dieta, a cim skor to ma za sebou tym lepsie, aspon podla mna.

lenkoment
30. máj 2016

podľa mňa je to trochu aj otazka svedomia, do akej miery vieš povedať, že tvoje druhé dieťko to dostane/nedostane? A do akej miery si ochotná nakaziť iné detičky? Lebo do tej školky chodia zrejme pre staršie detičky aj mamičky s babatkami. Na druhej strane si vieš vypočítať, kedy sa ti dietatko vysypalo - cca 2-3 dni pred tym už bolo infekčné - počítaj s inkubačnú dobou min. 14 dni. Ja s takýmto vedomím by som svoje tento týždeň napr. do školky dala a druhý už pre istotu nechala doma. Ad 2. ak by si tetno týždeň zdravé dieťa do škôlky dala ako budeš s infekčným dieťaťom chodiť po zdravého súrodenca? Ja som práve v tejto situácii. Staršia už zdravá, mladšia s kiahňami - nemá mi ju kto poobede vyzdvihnúť zo školky, hold je doma už 3 týždeň 😉

lubi40
30. máj 2016

Dala by som. Ja mam teda iba jedno dieta a to prekonalo kiahne teraz v 1.5 roku, ale urcite by som kvoli tomu nestresovala. Kiahne su sice infekcne, ale zas je to bezne ochorenie, ktore je dobre prekonat v nizkom veku. Akoze podla mna niektore uz prehnane stresuju, ved kedy sie tie deti maju vybudovat imunitu ak nie v skolke/skole. A co ked dieta nakazi ostatne deti, ved sa nic nestane... Niektore by najradsej nechavali dieta doma pri kazdom mikro-sopliku a jednom zakaslani.
Zijem v zahranici a tu sa teda z toho taka veda nerobi. Pokial dieta nie je ocividne chore, tak ide do jasli/skolky, atd. A nie, ze budem uvazovat nad tym, ze dieta mozno bude mat chorobu, ktora sa moze teoreticky prejavit o 2 tyzdne, ved je to divne.
Ale, kazdeho osobna vec...

lubina
30. máj 2016

ja by som dala. Mladsia dostala kiahne v skolke a starsia uz bola skolacka. Normalne som ju davala do skoly. Pytala som sa nasej detskej dr. a ta mi povedala, ze ich ani dostat nemusi a ze inkubacka doba je do 18 dni...nakoniec ich dostala aj starsia ale az na 17 den. A v jej triede ich okrem nej nikto iny nedostal, (teda ze by od dcerky chytil). CIze ani nevies ci to druhe dieta ich dostane...ak ich este nema dat do skolky podla mna.