Môže ísť mladšia dcérka do škôlky, keď staršia má piatu chorobu?

niccooll
17. jún 2024

Dobrý deň milé mamičky. Mala by som jednu otázku.
Moja staršia 6 ročná dcéra má 3 deň 5 chorobu. Mám aj mladšiu dcéru 3 ročnú, tej nieje nič je zdravá, nemá ani žiadne príznaky.Moja otázka znie, myslíte že mladšia môže ísť riadne do škôlky? Máte skúsenosť?
Vopred ďakujem za odpoveď.

zuzanaete
17. jún 2024

Mladsia uz prekonala tuto chorobu? Ak nie, tak by som ju nedavala. Dieta je infekcne uz niekolko dni pre vypuknutim priznakov. Ak ju nemala, tak s najvacsou pravdepodobnostou ju dostane a v kolektive by ju akurat tak sirila dalej.

zorkahorka
17. jún 2024

@zuzanaete je uplne jedno, ci ju mala alebo nie. Ona sa vracia aj tym, ktori ju mali

zuzanaete
17. jún 2024

@zorkahorka Vdaka. Tieto choroby s cislami mam akosi zafixovane, ze dieta ziskava prekonanim imunitu.

anavixy
17. jún 2024

Sice je tam pomerne dlha inkubacna doba (ako u koho), ale dieta je infekcne este pred vysevom, takze by bolo fajn nechat ju doma, ak s nou ma kto byt, aby infekciu nesirila. Ale teda to je skor vec svedomia, vseobecne ist do skolky, kedze je zdrava.. moze. No prave tak sa choroba siri (rovnako ako kiahne a dlasie tieto virozy, vymeskat 3t zo skoly preventivne je asi nerealne, ale skolka je skolka).

katulienkax
17. jún 2024

@anavixy no ked bola korona tak moja mladsia dcera vzdy bola v povinnej karantene a nikdy koronu nechytila od starsej, zbytocne bola doma ale to bolo povinne. Ani chripku vacsinou nechytia jedna od druhej ale dajak nezavisla, takze zaver je , dala by som ju do skolky

anavixy
17. jún 2024

@katulienkax ja si myslim ze malokto realne necha aj druhe dieta doma, ked je niektore z nich takto chore. Zasa ine je ked maju respiracne ochorenie, tu je to zradne prave v tom, ze chrooba sa najviac siri este pred vypuknutim. Ale teda ako som aj pisala, je to vec moznosti a nazoru, zostat doma nemusi.
A covid… to je kapitola sama o sebe, zazili sme vsetci zbytocne karanteny.. teda ja moc nie, ja som zdravotnik a my sme mohli/museli chodit pomaly aj pozitivni 🙉

andrea1809
17. jún 2024

@niccooll Nie, dieta je infekcne pred vysypom

cookie29
17. jún 2024

Ja by som dala. Pokial nema priznaky. Inkubacna doba je 21 dni. To si ju nechas 3 tyzdne doma?

niccooll
autor
17. jún 2024

@cookie29 no veď presne, ako píšete tiež mám taký názor

cookie29
17. jún 2024

@andrea1809 a ktory lekar vypise OCR na 3 tyzdne lebo inkubacna doba? a si predstav, ze to ta mladsia chyti na 21.den, takze dalsia OCR, mne to pride dost nerealne. Ja by som tu mladsiu nedala mozno tyzden, kym som doma so starsou a aj to skor preto, aby mi mladsia nezavliekla nejaku chorobu k dietatu s oslabenou imunitou.

heln
17. jún 2024

@niccooll v nasej skolke ziadali rodicov, ze ak ma dieta piatu chorobu, aby nedavali do skolky ani surodenca.