Môže dieťa kýchať z plyšákov?

31. okt 2023

Ahojte, syn bol chory 2 tyzdne cca, teda soplil, kaslal, teploty nemal... Po tejto chorobe mi este stale sem tam zakasle, nasucho, ale co mi vadi, ze velmi casto kycha, sopel nema, ale skriabe si nos, zaroven hovori, ze mu nesvrbi...
Spi v positielke s vela plysakmi, novymi z ikea, ledva ma v nej on miesto, ale takto rad spi. Ma 2,5 rokov.

Mam ho zobrat k lekarke, ci to je normalne po chorobe, alebo ma alergiu na nieco? Doteraz som to nepozorovala, iba cca 3-4 dni mi to robi.

klarissa25
31. okt 2023

Ak je napríklad alergicky na roztoče tak samozrejme

1mina
31. okt 2023

3-4 dni je este malo, na alergiu aspon ja si myslim zeby to malo trvat dlhodobo, ale ano napr dcera je alergicka na roztoce takze kycha z plysakov, a ma ich mat minimum v postielke, opratych na 60 alebo vymrazenych je moznost ze aj to zabija roztoce, ale priznam sa ze este som to neskusala radsej to hodim na 60 oprat

pribinak
31. okt 2023

Ja som alergická a od doktorky viem , že V postieľke má byt maxímalne jeden plysak. Sú to lapace prachu a roztocov

Odporúčam výrazne znížiť počet plyšových haraburd v celej domácnosti nielen v postieľke a tie čo ponechas treba pravidelne prať

Cez zimu postelne prádlo a všetky plysaky dať von vymrznut, čím väčší mráz tým lepšie

elenka.k
31. okt 2023

skôr z prachu, ktorý sa usadil na ne

autor
31. okt 2023

No, do kelu, aj ked maju cca par mesiacov iba? Tie plysaky nemaju ani rok. Ale dala som ich prec z postielky. Max maly dinosaurus.

viestta
31. okt 2023

Vsak ich teraz hod do pracky, do vecera budu ciste a suche, uvidis, ci sa to zlepsi.

patka06
31. okt 2023

Plyšáky sú obrovské lapače prachu, určite by som do postele nedávala, max. 1 ks keď už musí byť a pravidelne by som ho prala a dávala do mrazničky

1mina
31. okt 2023

keby dcere neoperiem plysakov par mesiacov sa ukycha :D ona zacne kychat uz aj ked ma cez tyzden nevypratu postel niekedy. A to periem aj kazdy vabkusik co tam ma. Vsetko hodim na 60tku rano aj s plysakmi, dovecera je to hotove, a hned prestane kychat a smrkat. Nemame kvoli nej ani koberec ani nic.

zuzuliennka1
31. okt 2023

ja a moja mama mame napr. alergiu na prach a roztoce, preto sme nikdy doma nemali koberce a v detskej som mala tusim len 2 plysakov, aj ti potom isli prec.
teoreticky to moze byt z plysakov. oper ich, poriadne vyutieraj prach v izbe a uvidis

autor
31. okt 2023

Do kelu. Inak aj manzel mi zacal kychat posledne dni. A teraz ked sa zamyslim, aj mne je nejak zvlastne v nose. Nemyslite si, ze som uchylacka a je u nas spina, upratujem pravidelne, ale plysakov som veru este nevyprala, nemaju este rok. No, idem, riesim. Dakujem zeny!

elenka.k
31. okt 2023

prach sa usadzuje neustále, možno to vôbec nie je z toho, ak aj mn. začal kýchať, ešte skús hľadať ...dôvod iný

tanyan
31. okt 2023

Možno máte len suchý vzduch a sliznica je podráždená... Nemusia to byť hneď plyšáci. Pravdepodobnosť, že by sa bez nejakej príčiny dvom členom domácnosti rozvinula v tak krátkom čase alergia na roztoče je nereálna.
Inak existuje napríklad od Sanytol sprej proti roztočom - ja to používam na matrace a v prípade potreby aj na iné textílie, len to treba potom nechať vyvetrať.

pribinak
31. okt 2023

@zuzuliennka1 ani ja nemám doma koberce a nemám ani vankúšiky na gauči. Proste čo najjednoduchšia údržba a minimum šancí pre prach a roztoče

medicka_lucia
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tinka_1807
31. okt 2023

Z pohľadu alergie v podstate všetko, čo má nejaký "vlas" obsahuje veľa roztočov a prachu. Ale teda najviac je to v vankúšoch, plysakoch. To, že ich máš rok neznamená, že aj z výroby to prišlo čisté. 🙂 Ale za pár dní sa alergia nevyvinie. Každopádne ak je v nich veľa prachu, tka môže byť, že to dráždi.
Každopádne popozerať, či sa vám prípadne niekde v spálni netvorí pleseň - aj z tej vás môže dráždiť a keďže sa ochladilo, tak môže byť, že vám niekde vznikla pleseň. A takisto ak napríklad máte krb a príliš vysušite vzduch aj to vám môže škodiť. Ideálna vlhkosť je okolo 40- 55%. Vtedy nevzniknu plesne, no zároveň to nie je suchý vzduch a nedráždi to sliznicu nosa a dýchacích ciest. 🙂