Môjho 2 týždňového chlapčeka cez deň bolí bruško

sonnnka
3. aug 2011

mam 2-tyzdnoveho chlapceka, je plne dojceny a trapia ho bolesti bruska. z mojho jedalnicka som vynechala vsetku zeleninu, ovocie, cerstvy chlieb a pecivo, vraj to sposobuje plynnatost ale nepomaha to. neviem ani ci vlastne ide o koliku lebo ta byva vacsinou vecer ale moj maly spi dobre v noci aj 5 hodin, no cez den skoro vobec nespi co ho stale budi to brusko. prosim poradte mi ako mu mam pomoct, strasne krici az sa zachadza a cely je fialovy ked ho to chyti. je to aj niekolkokrat za den.

miad45
3. aug 2011

sonnka, presne viem o čom hovoríš . Ja mám doma dvoch chlapcov a pri obidvoch nás trápilo bruško. Jednoducho chlapci sú "bruškaví" . Nie všetka zelenina a ovocie spôsobuje nafukovanie. Ja mám teraz 3 mesačného chlapčeka a jem všetku zeleninu okrem tej čo začína na "K" - kapusta, kareláb, karfiol a podobne. Ovocie nejem to čo nerastie u nás - citrusy ako pomaranč, grep a pod. pretože sú to alergény. Myslím si , že v zelenine a ovocí je strašne veľa vitamínov , ktoré sú potrebné pre tvoje bábätko, tak by si ich nemala vynechávať. Len jednoducho treba prísť na to čo tvojmu dieťatku v mliečku vadí . Ja som si robila aj tzv. rascové polievky, sú dobré na tzv. " vyprtkanie" No a samozrejme masáže niekoľko krát denne. Kúp si napr. mastičku Pupíček , daj ho dieťatku na bruško a krúživým pohybom v smere hodinových ručičiek palcom masíruj (pozor nie hneď po napapaní ). Uvidíš , normálne budeš cítiť bublinky , potom mu zober nožičky a zdvihni ich vysoko skoro až k brade. Dieťatko akoby zavzdychá, ale neboj sa toho , neublížiš mu naopak pomôže mu to zbaviť sa plynov. Daj si mu pod riťku nejakú podložku , lebo sa môže stať že ťa okaká: 😵
No a polohuj ho aj na brušku, nie dlho aby ho nebolel krk, keďže ešte majú takú ťažkú hlavičku. Skús mne to pomohlo. Alebo je v lekárni dostupný sirupček - SAB SIMPLEX alebo si ho daj predpísať lekárkou. Ten pomáha pri detských kolikách.

diwa
3. aug 2011

no a ked nic zo spominaneho nepomoze (tak ako nam) vrelo odporucam rektalnu rurku. bez nej by sme boli strateni. nepoznam lepsi vynalez na vypustenie prdikov a uvidis, ako sa babatku ulavi. pytala som sa pediatricky, ci si na nu moze dieta zvyknut az tak, ze sa potom nevykaka sam.povedala, ze jej syn bol rurkovany pravidelne do pol roka a dnes je to dospely chlap a nepotrebuje ku kakaniu rurku, cize si nezvykol 🙂 tak sa neboj ju obcas pouzit

dibisd
3. aug 2011

tiez sme sa podobne trapili, hoci hlavne k veceru. Z mojho jedalnicka som vynechala skoro vsetko a jedla som uplne jednoduche jedla, no velky efekt som nevidela. Mozno skus jest takmer vsetko ovocie, ktore rastie u nas, len bez supky (hlavne jablkove supky nafukuju) a jest trosku menej zeleniny (myslim, ze uhorky a paprika sposobuju najvacsie nafukovanie) a potom ta zelenina na K. Ale urcite nevynechavaj vsetko, lebo potrebujes ziviny a vitaminy, aby si mala kvalitne mlieko. Este skus pripadne vynechat pitie mlieka a jest len kyslomliecne produkty. Uplne tie bolesti bruska aj tak nezmiznu, ale mozno sa to trosku zmierni. My sme obcas malinkemu pomahali rurkou - ale to az ked mal viac ako mesiac, dovtedy som sa bala. Hovori sa a pise sa, ze problemy s bruskom pominu po 3. mesiaci, ale u nas zacinaju miznut az teraz v 5. mesiaci. V 4. mesiaci sa stavalo, ze sme malemu davali rurku skoro kazdy vecer, lebo vtedy mal uplne spomalene travenie. Teraz sa to zrazu zlepsilo, tak dufam, ze to uz zostane. Inak my sme skusali kvapky, ale nevidela som velky efekt. Niekto este odporuca aj zohriat plienku a tu prilozit na brusko. Takze je to o pokusoch a kym odskusas vsetko, tak Ti z toho mozno aj vyrastie :D. Drzim palce, nech sa trapite co najmenej 🙂

klauduska
3. aug 2011

@sonnnka moja,viem o com pises a co asi prezivas...nas toto chytil uz v porodnici a trvalo do 3 mesiacov.Vsetci nam tvrdili,ze je to kolika a jednoducho to musime vydrzat!Vyskusali sme vsetko co nam radili,cez gely na brusko,kvapky (vsetky druhy),teple plienky na brusko,masaze,cvicenie,rurky...no proste fakt vsetko.....aj nas ako-tak v noci prespal,ale cez den to bolo nieco hrozne,on absolutne nespal,proste prisli krce,bolo to na nom vidiet a plakaaaaal...vzdy som si vravela,ze ved teraz sa napapa a hadam zaspinka,ale vzdy to bolo este horsie!Odtrhol sa od prsnika a plakal a nedal sa nijako utisit!Niekedy boli dni kedy nespal ani 2 hodky za cely den!
Nedalo nam to a zacali sme behat po lekaroch,mal reflux,grckal,tak sme sa dostali na gastroenterologiu a tam nam spravili odber,z krvii mu nakoniec zistili,ze ma alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka,tym ze som kojila a jedla mliecne vyrobky sa to donho dostalo a on mal taketo potiaze!
Odsleduj si,ked pises,ze to ma cely den a nie len vecer (koliky byvaju zvacsa v podvecernych hodinach priblizne v rovnakom case),aku mate stolicu,ci grcka a ci nie je vyhadzany,krce, pri papani....no ani jedno z toho nemusi byt presne ako opisuju(my sme nemali ani ekzemy,ani krv stolici) a alergia bola potvrdena.Naordinovali nam umele mliecko(zrovna v tom case som mala zapal a kojenie som ukoncila),dostali sme nutrilon allergy care a to bolo nieco,bolo to o 90% lepsie,konecne maly spinkal a dokonca aj my,spali sme viac ako 3 hodiny v kuse.....Az vtedy som si ho zacala uzivat,takze ak kojis,skus vylucit vsetko mliecne,maslo,syry,proste vsetko a uvdiis..alebo sa pytaj rovno na gastro.... 😉 😉 😉
Drzim palce,aby ste sa aj vy mohli tesit z maleho drobceka!!! 😉

tinki
3. aug 2011

ahoj, tak u nás je problém do teraz a to máme 5 a pol mesiaca..ale neboj..ono to pomaly ustupuje..zo začiatku bábätká plačú vždy...aj keď nič neješ..kým si črievka zvyknú...ako sa hovorí.. 😉 a potom sa to začne zlepšovať, bruško bude bolieť len po tých spomínaných potravinách..od toho druhého mesiaca to bolo u nás lepšie. Ja som nejedla nič, zeleninu vôbec, pečivo len dvojdňové, ani mliečne výrobky..len základné potraviny zemiaky len omastené, mäso dusené na šťave a ryžu. Žiadne vyprážaná, žiadne masné, žiadne omáčky...potom som začala pomaly pridávať, ale každú novú potravinu sme si odplakali..Dokonca sme plakali aj keď som si dala nejaký koláč...myslím, že kvôli prášku do pečiva...Odporúčam ti aj ja tú rektálnu rúrku a kvapky Sab Simplex..3 x denne po 15 kvapiek... a masírovanie. Nám aj pomohlo keď sme nepoužívali perinku a ani ortopedické gaťky...No a aby som nezabudla, tiež to u nás bolo cez deň a v noci bol kľud..Prajem ti veľa sily..neboj, zvládnete to.. 😉

kamilka22
7. aug 2011

ach jaj, drzim palce, nech to zvladnete, tak akopise Tinki, dobre su kvapky Sab simplex, mozes skusit aj probiotika - infant dophilus, ked ho prebalujes, tak mu daj vzdy nieco teplucke cez brusko /aby neochladlo/, cvicit s nozickami a masirovat brusko. Moj trpel na koliky do 5, 5 mesiaca - az kym sme nepresli na zeleninove prikrmy. Kakal mi raz za 10 az 14 dni a to bola hotova katastrofa.... Jedine co pomahalo ako tak bola rektalna rurka, aj to mi niekedy trvalo aj pol hodiny, kym sa konecne vykakal - ale neboj nezvykol si na nu. Co sa tyka potravin, staci vypustit "nafukovadla", nie vsetko ovocie a zeleninu a samozrejme chlieb.

mirkita
7. aug 2011

ahoj
nas maly mal to iste..v noci spinkal krasne ale cez den zaspaval len od vycerpania a vacsinou len na prsniku alebo na mne...a dost si poplakal...skusali sme vsetko, ale zabrali len 2 veci:
1. zacala som ho inak kojit - namiesto toho aby papal len z jedneho prsa pri jednom kojeni, som mu po odgrgnuti dala vzdy aj z druheho a po odgrgnuti pripadne zas aj z prveho...vyrazne sa ukludnil...dovtedy bol casto po kojeni strasne mrzuty
2. pouzivali sme rektalnu rurku..vzdy sme samozrejme skusili masaz a cvicenie, ale ked mal nafuknute brusko a plackal zalostne, dali sme rurku a strasne sa mu ulavilo...teraz ma uz 7 mesiacov a kaka pekne sam...ja som rurku davala tak casto ako potreboval a nebala som sa...vobec si na nu nezvykol...myslim ze uz ked sme ju davali tak vedel ze sa mu ulavi...hned mu odisli prdiky
3. cas - cca v 9. tyzdni mu to uplne preslo a je odvtedy velmi pokojne, zlate babatko a nema ziadne problemy

u nas ziadne kvapky, probiotika, geliky a pod. nezabrali...resp. len na chvilku a bola to strata penazi, casu a hlavne som uz mala pocit v jednej chvili ze z maleho robime pokusneho kralika....tak som v jeden den vsetko vysadila a ostali sme len pri rurke....podla mna strava nemala u nas na nic vplyv....od 3. mesiaca uz jem vsetko doradu a vsetko je OK

tak drzim palce nech najdete to co zaberie..ja si doteraz pamatam ako som zufalo hladala rady a chcela malemu velmi pomoct