Melasa. Od kedy sa môže podávať?

primaa
3. jan 2011

ahoéjte chcem sa spytat ci niektora z vas davaala svojmu dietatu melasu. mam 14 mes. syna ma stale nizku hodnotu zeleza a vmelasa ma vela mineralov stop. prvkov a tak... nie je tam nejake obmedzenie odkedy sa to moze podavat? naposledy mal 2,6 zeleza co je teda extremne malo alebo co zo stravy???dik

reisi
3. jan 2011

Ahoj, melasu som zaradila do jedalnicka ked mala dcera nieco po dvoch rokov. Zo stravy aj cervenu sosovicu, je lahko stravitelna a vyborna.Neviem co vsetko davas uz jest synovi ale zelezo obsahuju vsetky stukoviny, hlavne fazula, bezna sosovica,vyborna je tiez soja na zelezo potom mak, sardinky, pazitka na chlebik, por... Bravcovinu dcera nejedavala nikdy, toboz nie vnutornosti.

natasole
18. dec 2011

trstinová melasa - najlepšie bio a nesírená - sa môže podávať od 6m+, o.i. je výborným zdrojom železa, vápnika a vit. skup. B.
http://www.spektrumzdravi.cz/clanky/zdravi-a-kr...

honko
1. feb 2013

Ahojte možem dať melasu do horuceho napr.čaju?neznižia sa jej učinky????

mcoya
30. apr 2013

Neviem, ci je to este aktualne, ale ja som malemu, ked mal 8 mesiacov prave kvoli nizkej hodnote zeleza, davala kazdy den za malu lyzicku bio melasy do cajika, aby vypil. K tomu bio hovadzie masko 5 krat do tyzdna a susene marhule tiez bio z DM-ka na kusocky pokrajane. Za dva mesiace mal hodnotu v poriadku. Poradil mi to primar na detskom oddeleni. Kvapky s obsahom zeleza som vobec nedavala, obsahuju nejake E-cka, co su zakazane napr. vo Francuzsku, takze ja som ich drobcovi nedavala. A melasa, co som si nastudovala pomohla viacerym na nedostatok zeleza, takze drzim palce.

var001
5. feb 2014

@mcoya dobrý deň, môžem sa Vás spýtať akú dávku ste dávali tak malému bábätku? Môj syn má 15 mesiacov a tiež uvažujem že mu začnem dávať, aj keď na fľaši sa píše, že až od troch rokov, tak trochu váham, ale stále má nízke železo a maltofer vôbec nezaberá.

mcoya
24. feb 2014

dobry den, davala som mu tak ako som pisala - jednu malu cajovu lyzicku melasy do caju, rozmiesala a caj vypil - raz denne rano. Hned potom som mu dala vitamin C, lebo bez toho sa zelezo nevstrebe. Pomohlo to za dva mesiace. 😀
Maltofer som absolutne nedavala. 15 mesacnemu podla mna kludne mozte dvata aj dva krat denne. Na pohariku s melasou je napisane od 3 rokov kvoli testovaniu. Lebo keby napisali, ze od narodenia, tak to musia nejak inak testovat. Na vascine vyzivovych doplnkov je napisane, ze od 3 rokov prave kvoli tomu testovania. Nemusite sa bat, nam to poradil primar detskeho oddelenia v nemocnici. 😉

veriiii
24. feb 2014

aj zltok, 1 tyzdenne moze, cvikla,spenat,strukoviny,brokolica... marhule..a zevraj struhany kokos🙂 a aj o melase som pocula vela dobreho..vsetky tieto potraviny obsahuju nehemovu formu, masko obsahuje hemovu, je pripravena na spracovanie organizmom, pri nehemovych je trosku horsia vyuzitelnost pre horsie vstrebavanie sa..

shira_
31. mar 2015

ja davam obcas do kase lyzicku melasy alebo nou sladim kyslejsie ovocne prikrmy od 6. mesiaca.

lindusaa
15. jan 2016

veľa železa obsahujú aj sušené marhule - povariť vo vode a rozmixovať a pridať napr. do kaše....fajnota....a dávať aj pšeno - či už ako kašu alebo do hlavného jedla...malej to dávam od cca 6-7 mesiaca