Máte skúsenosti s tikmi u detí?

janavini
6. mar 2020

Ahojte, zakladam tuto skupinu, lebo som uz bezradna a potrebujem poradit. Mam 5,5 rocneho syna, mudreho, sikovneho, veseleho, obcas nervacika. Uz rok sa trapime s tikmi v tvari. Zacalo to zmurkanim, az to preslo do dost skaredych zasklbov. Boli sme u psychologicky, neurologicky. Vsetko je vraj v poriadku. Prosim mate niekto s tymto skusenost?preslo to casom vasim detom?

d_anica
6. mar 2020

@janavini Ahoj, my máme podobný problém. Môj syn už má 8. Vlani sa mu dlho vliekla nádcha a dostal aj zápal kože okolo hornej pery a začal si kadejako naťahovať pusinku a nos a kriviť tvár 😖 bolo to hrozné ho pozorovať. Upozorňovať ho nemalo zmysel, bolo to potom ešte horšie. S lekármi sme to neriešili, začali sme mu dávať magnézium, b-komplex a vit D. Manžel kúpil taký prírodný sirup z ovocných štiav s obsahom mg a iných minerálov a magnéziová soľ po troške do kúpeľa na uvoľnenie. Pomohlo to. Nejaký čas to trvalo, ale nakoniec to prešlo. No ale včera som si všimla, že teraz po roku začal zase, aj keď nie tak hrozne, takže asi nasadíme znovu minerály...

jaskolka
6. mar 2020

Existuje jedno ochorenie, vola sa Tourettov syndróm. Objavuje sa okolo piateho roku, práve tikovymi prejavmi. Častejšie je u chlapcov, je to taka chemická nerovnováha serotoninu a dopaminu v mozgu, ale nijako nepostihuje inteligenciu, naopak tito ľudia obyčajne majú vyššie IQ, lepšie výsledky v škole a podobne. V puberte sa zvykne zhoršiť, vplyvom hormónov, potom už obvykle ustupuje, zmierni sa, bohužiaľ nikdy sa nedá vyliečiť celkom, len s, tým fungovať. Mnohí ľudia to majú, (Ivo Toman) len sa o tom malo hovorí. Lieky neexistujú, mozu sa požívať rôzne anxiolytika, ale obvykle nemajú efekt. Skrátka s tým sa naučiť žiť a práve tak sa to zvykne úplne zmierniť. Netvrdím, že tvoj syn to na 100 percent ma, len mi to podľa toho, co píšeš, prišlo na um, že je to možné

uhnakova
6. mar 2020

Odporucam podavat vysoke davky horcika, napr. 2 tabletky Magne B6 Forte. Po zlepseni staci jedna tabletka denne, postupne je mozne aj vysadit, pri opatovnom rozbiehani tikov zase rovnaky postup. Mam skusenosti so synom, tento postup mu zakazdym zaberie. Niektore lieky tiky zhorsuju, napr. Zyrtec.

janavini
autor
6. mar 2020

@uhnakova davam mu dlhodobo aerius na alergiu

uhnakova
6. mar 2020

@janavini skus pozriet pribalovy letak, ci to tam nie je. Ale zase ak ho uzivat musi, tak musi. Daj mu horcik, pri vysokych davkach sa to naozaj behom 3-5 dni vyrazne zlepsi.

brita7777
6. mar 2020

a nema tieto problemy, ze sa hadate doma, alebo ste sa rozviedli, deti zatazkavajuce situacie riesia vselijako. Zaklad je mat kludne domace prostredie ak je to mozne 🙂

janavini
autor
6. mar 2020

@d_anica dakujem pekne, ak by si bola taka zlata, mozes mi odfotit ten sirup?

janavini
autor
6. mar 2020

@brita7777 to nie, sme kompletna rodina a nemame stresy

danielahamar
8. mar 2020

@jaskolka tiež som mala podozrenie, ale nepotvrdilo sa, asi nastastie🙂, ale tiky mame stále /už to budú tri roky/, nie už tak vo veľkom ako minulý rok, ale sú a dokonca môjho života nezabudnem, ktoré dieti a rodičia zato mozu😔 keďže to mame zo sikany, aj keď všetkými vecami sedí na touret

tslobik
10. mar 2020

Aj môj 8 ročný má očný tik, včera sme boli u psychologičky, ešte ideme na očné aj. Dávam mu 1/2 tbl. magnesium B6 a jódovú vodu. Neviem či môžem aj guajacuran, medovku mu varím. Neviem ako dávkovať to magn.B6. V lekárni povedala, že jedna tableta je veľa. Skúsim aj magn. kúpeľ teda. Ja som taký panikár, úzkostný typ, môže to byť tým?

monawestrych
23. apr 2022

@janavini Ak uziva lieky na alergiu, tak skuste vysadit. U niektorych ludi - deti aj dospelych vyvolavaju svalove zasklby. Je to aj v pribalovom letaku.( je to sice uvedene ako 1 z 10 000, ale treba brat na vedomie aj to, kolko ludi hlasi vedlajsie uci ky liekov a kolko ludi pride na to, ze to ma akurat z toho lieku)

nikkas
13. nov 2022

@janavini ahoj prosím ťa ako sa to u vás poriesilp s tými tikmi .máme momentálne rovnakú vek aj rovnakú problém ako vy čo si písala v skupinke tu ďakujem za info

because
20. nov 2022

Ahojte, prosím vas, ako pokračujete. Mam 5r chlapca a objavili sa u neho tiky-žmurkanie. Objednala som mu práve magnézium, možno to pomôže , a premýšľam co ďalej.

h2
20. nov 2022

@because Ahoj, s veľkou pravdepodobnosťou mu to prejde samo od seba, hoci môže to ešte nejaký čas trvať. Môj syn mal tiež tiky (cca od 5 do 7 rokov). Teraz má 11 a je úplne v poriadku.

veronika1754
20. nov 2022

Ja som mala so synom takýto problém, tiky v tvári, plus ohryzanie nechtov, pochodili sme vyšetrenia, skončili sme s okuliarmi a liekmi od psychiatričky. Do troch mesiacov tiky prestali a nevrátili sa, ani po vysadení liekov.

nikkas
21. nov 2022

@veronika1754 ahoj prosím ťa aké lieky nevieš názov dik mal z nich nejaké vedľajšie účinky????

veronika1754
21. nov 2022

@nikkas pozriem poobede doma, lebo mi nenapadá teraz názov, nie žiadne vedľajšie účinky nemali, u nás to bol veľmi šťastný krok ísť cez lieky, hoc som sa obávala či mu to dať u nás zabralo veľmi dobre, aj na tiky, aj na spánok aj na sústredenie aj celkovo, teraz sme už cca 4 roky bez liekov, a tiky sa nevrátili

nikkas
21. nov 2022

@veronika1754 pls napíš mi ten liek plus ako dlho ho bral

veronika1754
21. nov 2022

@nikkas písala som správu

koukla
9. aug 2023

@veronika1754 prosim napisete aj mne ake lieky bral? Moj zacal mat tiky teraz a je to fakt hrozne ako mu sklbe hlavou :(

veronika1754
9. aug 2023

@koukla na tiky sme brali triapridal, chvalabohu sa nám už nevrátili, plus mi sme mali problém aj so spánkom a na to sme brali atarax

koukla
10. aug 2023

@veronika1754 dakujem za odpoved. Sme objednani zatial zajtra na EEG vysetrenie a uvidi sa co dalej. Pediatricka ma strasila dnes ze to je podozrenie na epilepsiu podla videa co som syna natocila s tikmi. Som na nervy. A lieky mu predpisala neurologicka?

nativa006
3. sep 2023

Ahojte.Môj syn má 9 rokov a začal mávať očné tiky keď nastúpil do prvej triedy.Zatiaľ som to neriešila.Znama mi poradila, že mám vyskúšať thiamin no neviem akú dávku mu podať aby mu neuškodili.Skúšala som aj magnézium ale výsledok žiadny.

koukla
3. sep 2023

@nativa006 moj mal ocne tiky v prvej triede a same po čase zmizli. Boli sme aj u ocneho a vsetko bolo v poriadku. Potom sa objavili tiky ustami aj nosom aj to zmizlo. Teraz ma tiky hlavou ale uz som sa rozpravala s X ludmi, co ich deti mali podobne symptomy a vsetko sa casom vytratilo ako deti rastli a dospievali. Tychto pripadov je vela a prejavuje sa najma u chlapcov. Ak chcete vyziadajte si navstevu neurologa. Ked tak ten vam predpise ak by bolo nieco potrebne. Nam predpisala neurologicka Peritol.

ivanaa346
15. júl 2024

@d_anica prosím vás aký má názov ten sirup čo pomohol synovi na tiky ,ďakujem

ivanaa346
15. júl 2024

@koukla Prosím vás pomohol vám ten peritol ? Lebo nám neurologická predpísala tiapridal ale ten sa bojím dať keďže eeg bolo v poriadku .Má iba očné tiky a obhryzanie nechtov

koukla
15. júl 2024

@ivanaa346 peritol nepomohol ale tiapridal mal dve balenia a zjemnilo sa to.

d_anica
15. júl 2024

@ivanaa346 Bol to vtedy tento: https://www.drmax.sk/salus-floradix-magnesium-x...
Vyše 3 roky sme mali pokoj. Teraz na jar mal zas tiky, kýval celou hlavou, a dr. mu naordinovala Pyridoxín 2x denne a magnézium, dávali sme magnerot, a pomohlo. Pyridoxín užíval 2-3 mesiace.

ivanaa346
16. júl 2024

@d_anica Ten pravý krát ste dávali iba ten sirup keď mal potom 3 roky pokoj ? A prosím koľko kíl má váš syn keď užíval pyridoxin 2 x denne po 1 tabletke alebo po pol ? Aj náš ho teraz užíva preto sa pýtam a má 20 kíl a užíva jednu za deň .

ivanaa346
16. júl 2024

@d_anica A ďakujem veľmi pekne 🙂