Lekár odporúča vybrať trojročnému synovi mandle

martinovabarka
16. feb 2022

Hľadám info ohľadom nosnej mandle, dnes nám na ORL odporučili vybratie nosnej mandle, malý ma 3r. a1 mesiac. Od pred Vianoc mi kašle, inak v noci nechrápe ani nemám pocit že sa mu horšie dýcha. Rada by som sa tomu vyhla 🤦‍♀️, teda nechávam to ako poslednú možnosť.. hľadám čosi čo by mu zabralo, len my mame aj zalahnute v uskach 🥺, neviem asi sa tomu aj tak nevyhneme. Poraďte čo Vám zabralo. Vyhli ste sa tomu niekto ak áno, ako?? Nebránim sa ani nejakej prírodnej liečbe 🥺🥺, len keby to zabralo.. Vďaka za každú odpoveď

patka06
16. feb 2022

Tiež sme chvíľku vybratie nosnej mandle odkladali, ale nakoniec to bolo najlepšie rozhodnutie a ľutovala som, že som nesúhlasila skôr. Všetky problémy potom zmizli,

martinovabarka
autor
16. feb 2022

@patka06 ďakujem a aký problém Vam robila, lebo on nebýval ani chorý v januári mal prvé atb. A tie mu nezabrali, stále kašle, mám potvrdený už aj reflux

biela_sova
16. feb 2022

@martinovabarka ahoj, nas l3n trochu zastreto hovoril nosovo, boli sme na monu ziadost u logopedicky a povedala ze najvacsie riziko je ze cez zvacsene mandle si urobi nespravny dychovy navyk bude s pootvorrnymi ustami dychat cely zivot. Aj ja mam rovnaky problem, uz to nevi3m v3dome zmeni5 na seb3. S tym prichadza nedokrvenie, resp nedokyslicenie organizmu pichanie v boku pri sporte, rychla unavitelnost, aerobne bakterie spsoobujuce zubny kaz maju zelenu. Nevahali sme ani chvilu, zakrok trval par minut a nevieme si to vynachvalit. Hned pusu zatvoril, dycha spravne. Mal 2 roky a cosi, ked mandle isli prec.

patka06
16. feb 2022

Do nástupu do škôlky bola dcéra v pohode, tiež nebývala chorá, potom to prišlo naplno, často nádcha, z nej kašeľ. Chrápanie, dýchanie ústami ... a pod.
Pri zákroku jej zároveň zmenšovali aj krčné ... mala ich zväčšené, tak že v spánku u nej dochádzalo k apnoe.
Celé to prebehlo bez problémov, jednodňová chirurgia, v celkovej anestéze, na druhý deň bola fit akoby jej nič nerobili.

marienkakf
16. feb 2022

@martinovabarka ahoj, my sme sa tiež bránili..vyzerá,že ubránili. Už mal termín, ale prišla Corona, ostal doma a akosi príznaky ustúpili. Nás tlačila najmä logo, kvôli vyššie spomínaným dôvodom. Nemal kašle,sopke, problémy s ušami..skôr bola iba zväčšená, dýchal ústami, v noci chrapal..čo je podľa mňa prirodzená reakcia..tá mandla má v tele význam.. ale čo nám ešte pomohlo,okrem obmedzenia kolektívu a stresu zo škôlky, bol Lymphomyosot a Agraphis nutans - homeopatiká. Možno by som skúsila kontaktovať homeopatičku..

kacena4
16. feb 2022

nam tiez vyberali a nelutujem, okrem toho ze ich mal velke, mal caste zapaly a hlavne tlacili na sluchovy ustroj a bol problem s recou co si clovek vobec nespaja nosne mandle/sluch/rec... drzim palceky v rozhodovani

martinovabarka
autor
16. feb 2022

@marienkakf môžem napísať správu??

katkatonkova
16. feb 2022

Aj môjmu vyberali...2,5 roka...mal zalahnute v uskach a tlačidlo mu to na zvukovody...a nakoniec mal aj tekutinu v ušku....takže za.nas radšej neodkladaj.

simca06022011
16. feb 2022

@martinovabarka ono je to take, diskutabilne... nam to tiez hned ORL lekarka povedala, ja som to odmietla, nelutujem. Kamoska jednemu synovi dala vybrat, druhemu uz nie. Proste ked som ja mala dieta 2-3 rocne, tak to bolo normalne modne, deti hadam zaradom posielali vybrat mandle. V rodine mi teiz odporucili nevyberat, ze to na chorobnost nepomohlo. Ja som kazdu chodobu chytila od dcery a mna tiez hned posielali vyberat.
Riadila som sa iba nalezom a chorobnostou. Ked som videla, ze nechrape, nezatekaju jej hlieny stale, fakt len ked je chora (co sa mi u tvojho nezda nic extra 2 mesiace...), lekarka povedala, ze velmi zvacsena mandla nosna nie je, ze ma ju "rozbrklu", nechrapala ak nemala zapchaty nos vobec, bolesti usi, hlavy žiadne.. takze nedala som ju. Ak by mala vacsie problemy ako sopel a kasel, urcite riesim. Nelutujem. Chorobnost jaslicko-skolkarska presla a viac som ju choru nemala, od cca 5-6r tak raz rocne, v skole v prvom rocniku raz a potom uz nikdy viac a aj to vzdy bez ATB a vzdy len tak ze pamycon do nosa, a polezime si doma. Treba sa rozhodnut podla seba. My sme podporovali imunitu intenzivne, vitaminy, plavat som ju nosila podla moznosti.

ajsha123
16. feb 2022

@martinovabarka No, zjavne si rozhodnutá isť prírodnou cestou, tak asi nemá zmysel Ťa prehovárať...
Ja ti napíšem len za seba. Nie každé dieťa býva často choré - nie vždy je dôvod na výber mandle práve častá chorobnosť, sople, kašeľ, chrápanie. My sme tento problém nemali. Dcera práveže bývala pomerne zdravá. Len sme si zhruba, ked mala 2,5 roka všimli, úplne náhodou, ze nepočuje dobre. Tiež trvalo zhruba mesiac, kym sme to pochioili, ale šlo to skokom k horšiemu, nie pomaličky. Kym sme prešli vyšetrenia, termín, prešlo 2,5 mesiaca. A to už čítala albi knihu s perom tak, ze si pero držala pri tvári, aby počula... Počas operácie, tiež jednodňovej, za mnou prišiel chirurg, ze tú nosnú mandlu má tak veľkú, že jej zdefirmovala bubienok. Do jedného uška jej museli dávať takú trubičku, aby sa jej to napravilo... Mala tam nie hnis, ale už glej... Vraj niečo husté... Rok kontroly, nemohla sa jej do ušiel dostať kvapka vody. Mali sme to v lete, ani kúpať sa nemohla... Uz je fajn. Počuje, dokonca postupne nastúpil aj hudobný sluch (predtým spievala úplne falošne, a to sme nechápali, všetci sa viacmenej venujeme hudbe/spevu)...

Druhá dcéra bola na výber v decembri. Tiež mala zalahnite v ušiach a začínala zle počuť. Chorá bola raz za rok, nádcha, kašle málokedy. Atb možno raz, má 4 roky. Uz sme neváhali. Doktor operater mi povedal, ze mandla uz bola veľmi veľká, ale ešte to nezasiahlo uši. Prišli sme včas.

Písala si, ze malý má zalahnute v ušiach. Vieš, ono si to ten doktor nevymyslel. Jemu to ukázal prístroj. Ak myslíš, že synka vyliečis sama, skús. Len aby si mu neublížila zbytočne...

martinovabarka
autor
16. feb 2022

@ajsha123 nie práveže to niesom, obávam sa že tie uši žiadne homeopatiká nedajú dokopy a uz len kvôli tomu tam ozaj pôjdeme, boli sme na ORL uz 4krat a tympanogram každý raz ukázal zalahnutie, ale on zatiaľ počuje podľa mňa dobre, skúšali mu sluch sepotom počul vsetko aj zopakoval, inak trápne vyšetrenie 🤭 ale počul. Ale s tým albi perom si ma postrasila takisto ako s tým rychlim zhoršením, to pero si teda aj on dáva tak veľmi hlasno, čo som si doteraz nejak neuvedomovala 🤔. No teraz mam strach aby sa to ozaj nezhorsilo ešte viac, lenže mne ten lekár o tom nič bližšie nepovedal, lenže nemusím sa rozhodnúť hneď že môžem aj otalat 😱😱 toto mi povedal ze mam počkať na výsledky z krvi a potom sa uvidí, ale uz žiadna kontrola u nich, čo som myslela ze ešte tam pôjdeme, ale vypísala sprievodný lístok a rovno do Zvolena na zakrok sa mame objednať a bez konzultácie 😮😮 tam len prídeme urobia a odideme

simca06022011
16. feb 2022

@martinovabarka vsetky deti si davaju albi pero nahlas, mojej to huci do dnes na cely dom... a vzdy to tak bolo :D
Ak sa malemu zapchava nos a zalahne mu z toho v usiach, kvapky do nosa, ak mu nepomahaju tak asi nemas co spekulovat. Alebo skus skocit este k inej ORL, na konzultaciu s nim, ci je to take zle, za to nic nedas... ak si nie si ista.

mimikarol
16. feb 2022

Moja ako začala chodiť do škôlky v kuse chorá, sople. Inhalovali sme, konvickovali. Viac krát mala zapálené uška, pravidelne jej dávala dr pamycon do nosa. Minulý rok v novembri jej vybrali nosné mandle a ona odvtedy ani jeden krát nebola chorá. Toto je jej rekord odkedy začala chodiť do škôlky a je prváčka. Ja som rada že jej to vybrali, jedine čo ľutujem je, že na to neprišli skôr. V noci chrapala a po vybratí vravela že aj lepšie počuje

ajsha123
16. feb 2022

@martinovabarka My sme boli v PN, sestra vo Zvolene. Ale pochybujem, zeby to robili tak, ze sa telefonicky objednáš, a hneď prídeš priamo na zakrok. V PN to bolo tak, ze sme sa objednali na prvé vstupné vyšetrenie. Museli sme mať výmenný listok od iného ORL. Tá ich dr deti pozrela a vyjadrila sa. Jednej dcére povedala, ze je to stále na zváženie (jej mandle nakoniec ani nevyberali), ostatným, ze áno, treba.... Vtedy nas objednali na zákrok, nebude to ihneď. Cca 1,5 týždňa pred termínom sme boli u pediatra, tam nám zobrala krv a urobila predoperačné vyšetrenie.
Takže, určite prejdete rukami aspoň jedného ORL.

marienkakf
17. feb 2022
jana005
17. feb 2022

@martinovabarka ak už máte problémy aj s ušami,dlho by som neotalala.
My sme doma nejak nespozorovali,že syn nepočuje,veď rozprával, síce horšie,ale rozprával, telku si dával hlasnejšie.
Nakoniec nás na ORL poslala logopedicka,jej sa niečo nezdalo. Zistili,že mandle musia ísť von,nepočul dobre.
A o pol roka mu museli dať aj ventilacne trubičky,lebo ani vybratie mandlí nepomohlo.
Pokiaľ chcú vybrať mandle kvôli chorobám,to sa dá ešte skúsiť nejak zachrániť,aby nešiel,ale keď je už problém aj s ušami,tak neváhaj a choďte čím skôr

mawisch
16. mar 2022

@marienkakf dobry den, prosim vas spomeniete si,ake ste mali davkovanie pri tych homeopatikach? Riesim momentalne to iste. Dakujem

marienkakf
17. mar 2022

@mawisch lymphomyosot podla navodu..agraphis nutans uz presne neviem, ale pri homeo staci 1 gulicka prvy den tak 3-4 x a postupne uberat frekvenciu. Pri jednozlozkovych je dolezite aj riedenie. Najlepsie je sa poradit v lekarni, alebo s homeopatom..

bazar3333
5. aug 2022

@marienkakf dobry den, prosim vas ten Agraphis nutans ako ste davkovali?

klaudia1994
14. nov 2022

@marienkakf smiem sa spýtať yzivali ste oboje naraz?? Smie sa to? My mame lymphomyosot, chcela som k nemý pridať toto. Ten agraphys, dakujem

majla87
8. feb 2024

@marienkakf dobry den, ten agraphis ste mali ake riedenie? A len jednu gulicku 3-4x denne? To som prekvapena, lebo pisu ze jedna davka je 5 guliciek. A uzivali ste to naraz aj s tym lymphomyosotom? Dakujem za odpoved 🙏

majla87
8. feb 2024

@klaudia1994
@bazar3333
@mawisch
@martinovabarka
Dobry den, skusali ste aj vy tieto homeopatika? Ako ste nakoniec vsetci dopadli? Dakujem za odpovede 🙏

bazar3333
9. feb 2024

@majla87 nám skutočne pomohlo vybrať nosnú mandlu.

mawisch
10. feb 2024

@majla87 vobec tie homeopatika nezabrali. Nekupujte to. Ja som potom skusila cinsku medicinu, podla popisu, co ho trapi, namiesali bylinky, bral nich zrovna v case chrapania a nadchy. V priebehu brania byliniek, prestal chrapat. Neviem, ci to bolo bylinkami, alebo postupne z toho pomaly vyrasta. Ale odvtedy je to neporovnatelne lepsie. Uz nemava tak casto nadchy a nemava ich tak silne a dlho trvajuce. Zacal vrat kuru brochovaxonom, predpisala alergologicka. Mozno aj to trosku pomohlo. Vysli mu aj nejake alergie.