Laryngotracheobronchitis - Croup alebo zápal horných dýchacích ciest

gumkac19
12. sep 2013

Ahojte, chcela by som sa opýtať, či má niekto skúsenosť s touto chorobou na Slovensku. V USA sa jej hovorí CROUP, je to vlastne zápal horných dýchacích ciest s tým, že dieťa nemôže poriadne rozprávať, chrčí, kašle a miestami sa nemôže nadýchnuť. Ak niekto má skúsenosť budem rada ak sa so mnou o ňu podelí 🙂 V USA je to bežné ochorenie detí, dostávame sirupy a kyslík. Zaujímalo by ma ak niekto s tým skúsenosť má, ako tomu ochoreniu predchádzať a pod. Ďakujem budem rada za všetky info 🙂

eeffka
12. sep 2013

@gumkac19 kkso jaky vzletny nazov u nas sa to vola obycajna Laryngytida 😀

u nas dostanes kalciovy sirup, olejovy zabal na krk, v pripade zachvatu cipok, a zvlhcovat vzduch, o nic nejde.... hnusna chorovba ale clovek z toto vyrastie.
Predchadzat sa tomu neda, deti sa delia na laryngikov a anginikov aspon co ja vnimam v okolo, ja som o tom v zivote nepocula, ja som mavala ako decko len anginy, zato sme tuto paradu podedili od muza 🙂 svokra presne vedela o co ide

gumkac19
autor
12. sep 2013

@eeffka ďakujem veľmi pekne, nevedela som presný názov na SR ako sa to volá :D ako aj nám hovorili, že je to bežné a že deti to majú cca do 3 rokov. Len som chcela vedieť aj informácie z inej krajiny, či náhodou sa to nejako ináč nelieči a pod. 🙂

eeffka
12. sep 2013

@gumkac19 no deti to maju tak do 5r v ten hroznej stekavej forme od tych 5 vyssie je to uz malokedy velmi zle, dcera ma teraz 8 a uz 2r je to v takej faze ze ked ochorie ma akurat zatiahnuty hlas, ale ziadne dusenie, stekavy kasel a sipenie

zdenka264
12. sep 2013

@gumkac19 ahoj aj na Slovensku je to bezne ochorenie, vola sa laryngitida u deti sa lisi iba reakciami na virus kt.ju vyvolava. Niektore to maju aj s tazkostami pri dychani ine to znasaju lepsie.moja dcera to mala od 8mesiacov a vyradtla az ako 12 rocna aj ked sme dali vybrat nosnu mandlu!ale je to individ.tetaz ma 16,ale v podstate kazde prechladnutie jej sposobuje nezastavitelny kasel,nam pomaha niekedy len medrol!a tonema ani astmu,ani poruchu imunitu,presli sme a vyskusali snad vsetko na svete.chce to len pevne nervy,kvapky do nosa,kalcium,dithiaden a stale dokola prvych 5 dni a samozrejme vsade v byte vlhko vlhko vlhko.studeny zvlhcovac na maximum prve tri dni v izbe mala bezne az 80%vlhkost.drzim palce

gumkac19
autor
12. sep 2013

@zdenka264
@eeffka ďakujem veľmi pekne 🙂

tova
12. sep 2013

dcera mala croup ked mala cca 2r, v noci zle dychala, mala chrcavy hlas, vtedy sa ma dat dieta na chladny vzduch von v zime alebo otvorit mraznicku a dychat chladny vzduch. My sme isli do ER. tam jej okamzite dali kortikoidy na dychanie cez nos ako pri astme a tiez vo forme syrupu alebo su aj v injekcii. Boli sme tam cca 1 hod. a po prichde domov bolo lepsie. Do 3-4dni doma bola v poriadku. Odvtedy to viac nemala pri nachladeni jej dlhsie trva kym jej sopliky prestanu tiect, nevie si ich dobre vyfukat, Ideme casto na plaz nadychat sa vlhkeho slaneho vzduchu to do 30min. sa sopliky rozbehnu same, alebo jej doma pred spanim spravim v spalni vlhko ako v saune a do rana ma vlhky kasel

pink_lady
13. sep 2013

@eeffka to nie je len laryngitida 😉
@gumkac19 klasika - zapal hrtana (laryng) + priedusnice (trachea + priedusiek (bronchy) naraz...su deti co nemaju ani raz a su deti ci furt ...my mame na to rectodelt + ventolin