Krátke končatiny u bábätka - achondroplázia

2. aug 2024

Ahojte, píšem anonymne, lebo nechcem aby známi čo ma tu poznajú, vedeli o mojej obave.
Ide o to, máme 6mesačného synčeka, a už dlhšiu dobu pozorujem, že má oproti trupu krátke nohy a ruky. Nohy by ma možno tak netrápili, lebo ved sú ľudia s krátkymi nohami, a aj moja svokra má tučné krátke nohy, ale tie ručičky skôr. Každý hovorí, že aké má zárezy, aký je tučný, ale pritom vôbec tučný nie je, bruško má uplne normálne, a tie končatiny preto tak vyzerajú lebo sú krátke. Už my aj dvaja ludia povedali, že aké ich má krátke. Ked vidím ostatné deti v jeho veku, naozaj majú končatiny dlhšie oproti nemu. A aj so starším synom ked porovnám, ten bol riadny maco, ale tie nohy a ruky mal súmerné k trupu. Proste mám už myšlienky na diagnozy, hlavne teda trpasličí vzrast.
Máte niektorá také dietatko, alebo poznáte niekoho? Kedy sa to zisťuje, dá sa to zistiť aj po pôrode, že to hned vidno, alebo až neskôr ked bude rásť?
Úplne mám výčitky za takéto myšlienky, ale on bol náš výtužený po troch stratách, a som na neho viac úzkostlivá a citlivá.
Ďakujem ❤

svetlonos
2. aug 2024

Opytaj sa doktorky a negoogli, porazí ta inak. Pošle ta na vyšetrenia a hotovo, keď bude treba. Ale na trpaslíci vzrast by dr už prišla asi, ci? Ak ma svokra krátke nohy, tak vieš s kade vietor fuka.

30katrusa40
2. aug 2024

Pýtala si sa lekárky ? Zdvyhni telefón a zavolaj jej. Ak máte poriadnu lekárku tak ťa objedna aby ste prišli

autor
2. aug 2024

@svetlonos áno, doktorke to mám v pláne spomenúť, ideme koncom mesiaca na poradňu. A tie nohy má veru presne ako svokra, krátke, tučné, aj chodidlá krátke a tvar prstov na nohách ako ona.

autor
2. aug 2024

@30katrusa40 ideme koncom mesiaca na poradňu, určite jej to poviem. Doteraz ma to až tak neznepokojovalo, až posledné dni ako ho stále viac sledujem.

30katrusa40
2. aug 2024

A to sa jej nedá zavolať skôr ako pôjdete na poradňu ?

lily246
2. aug 2024

Určite by som nečakala ďalší mesiac na poradňu. Veď tam môžeš ísť už dnes.

autor
2. aug 2024

@30katrusa40
@lily246 baby naša dr má momentálne 2týždne dovolenku. So zastupujúcou to riešiť nebudem.

luccija
2. aug 2024

Genetiku neoklames.Ale podľa mňa si len uzkostliva a viac ho pozorujes.Ak rastie a priberá ako má všetko bude v poriadku.Ty si si uz aj diagnózu našla

autor
2. aug 2024

@luccija ano ja som si vedomá, že ho veľa sledujem. Teraz som ho fotila, hodím sem foto, takto ked pozerám fotku mi príde ok.

autor
2. aug 2024
luccija
2. aug 2024

Ukľudni sa🙂je to normálna bábätko za chvíľu sa začne vyťahovať do dĺžky aj tie tučné stehná skresľujú.

taktotedanie
2. aug 2024

Si az privelmi uzkostliva
Na take diagnozy sa pride uz pocas tehotenstva a tcoje dieta tak urcite nevyzera nemas co panikarit, tes sa z dietata a nie taketo blbosti riesis

tina5959
2. aug 2024

Takto vyzerá úplne v poriadku. Keď sú tie rúčky a nôžky baculate, optický sa zdajú kratšie. Keby má chudé paličky, tak by sa zdali dlhé. Ale tak opýtaj sa radšej dr. na poradni.

bejbypd
2. aug 2024

Za mňa ak ta to upokojí ,ale nie som doktor ,len mama troch detí je toto chutné bábätko ..a genetika je tam možná ..moja najstaršia ,chudá ,že nás vyšetrovali na podvýživu ale končatiny také dlhé tenké ako pavúk ,prostredný ako dieťatko chudý a krpaty a ako desaťročný chlapec tučný a krpaty 🤣🤣a tretí chlapec ,chudý ,dlhý . Žiadne dieťa nie je rovnaké ,a ty máš naozaj podľa fotiek pekne bábätko

linda117
2. aug 2024

Nie som lekarka, ale podla mna mas uplne krasne zdrave babatko 🙂 vobec na nom nevidim nic zvlastne

nika23t
2. aug 2024

Tiež som len laik, mama troch detí, ale vyzerá, ze je v poriadku. Malý chutný drobček, síce nie je vidieť tváričku, ale by som ho vystiskala 🥰 Myslím, ze tieto diagnózy sa dajú skôr odhaliť a asi by si to vedela už pri pôrode. No neviem, po návšteve Dr si budeš istejšia. Aj keď podľa Teba nemá dlhé ruky, každé dieťa je iné a inak rastie.

januska12323
2. aug 2024

Bábätká majú veľkú hlavu a trup zvyšok nie je taký ako u dospelých. Neporovnávaj ho genetiku neobabreš. Dieťa s achodroplaziou by odhalili už v tehotenstve.

30katrusa40
2. aug 2024

Tak volaj hneď keď príde po dovolenke.

momi86
2. aug 2024

nie som lekarka ale podla fotky mas zdrave chutnucke dieta,..pre istotu a tvoj klud v dusi si ho daj vysetrit ale nemusis mat podla mna zbytocne obavy

cookie29
2. aug 2024

nie som lekarka, ale podla mna mas uplne normalne zdrave babatko. Tam je normalne ze nozicky a rucicky su kratsie ako trup zo zaciatku? Ved pri narodeni je hlavicka 1/4, tie proporcie su uplne ine.

autor
2. aug 2024

@luccija
@taktotedanie
@tina5959
@bejbypd
@linda117
@nika23t
@januska12323
@momi86
@cookie29 ďakujem baby za ukludnenie ❤️
Ja viem, že ho moc sledujem 🙄 Ale stále ho porovnávam s prvým synom, ale zrejme budú mať úplne odlišné postavy. No lekárke to určite spomeniem.

matullienka
2. aug 2024

Mne sa veru nezdá, že by mal krátke ručky a nôžky za mňa jeden zlatý pampušik. Máme v rodine dievčatko čo je trpaslicieho vzrastu a jej na to prišli veľmi skoro, tam mala aj iné diagnózy. To by to dr už určite povedala a upozornila ťa na to

lenja123
2. aug 2024

Pri tejto diagnóze je aj charakteristický výzor tváre, vypuklé čelo atď. Na fotke mu tváričku nevidno, ale vieš si to aj sama odsledovať. Akú mal dĺžku pri narodení a koľko meria teraz?

autor
2. aug 2024

@lenja123 narodil sa 9dni pred termínom a meral 51cm. Teraz má 6m a 1tyz. a meria 71cm. To čelo neviem úplne zhodnotiť, lebo aj starší mal celkom také vypuknuté čelo a aj veľkú hlavu a je v poriadku.

autor
2. aug 2024

@lenja123 ale viem aký výzor tváre myslíš, ale ten je ok. Je úplne chutné decko.

simulienka2207
2. aug 2024

Je uplne OK! 🙂 Vobec sa nestresuj 🙂

nika23t
2. aug 2024

Inak, ešte pre upokojenie. Mama pracuje v pôrodnici, a mali tam nedávno dievčatko, ktoré sa narodilo takto. Malo aj iné diagnózy, ale na prvý pohľad to bolo vidieť. A vedeli to pred narodením

lenja123
2. aug 2024

S dĺžkou 51cm určite nemá achondropláziu 😃. Keďže bol vyšší ako priemer. Takéto detičky bývajú kratšie už pri narodení. A ak má teraz 71 cm, znamená, že za pol roka vyrástol o 20cm. Už teraz je vyšší ako priemer v jeho veku😎

pukanec123
2. aug 2024

Krásny buchtoš🥰 podľa mna má dĺžku končatín úplne v poriadku, nevyzerá že by boli kratšie, to sa ti len zdá pretože tam má faldiky. Iba ho prehnane sleduješ, má telíčko zdravého bábätka 😉

terry658
2. aug 2024

Je krásny. Deti inak rastú asymetricky. Chvíľu rastú ruky,potom trup a potom nohy.