Koľko dní je syn infekčný, keď má piatu chorobu?

2. máj 2024

Prosim vas syn ma od nedele 5 chorobu. Kolko dni je infekcny? Kolko boli vase deti doma zo skoly ked ju mali? Ak maju mladsich surodencov aka je pravdepodobnost ze tp dostane aj mladsia?
Lekarka nam len potvrdila 5chorobu ale z toho zaskocenia pri telefonate som sa aj zabudla toto opytat
Dakujem pekne

rebcav
2. máj 2024

Dobrý deň, vôbec nemajte stres, u nás v škole ju malo hádam 80% detí, je veľká pravdepodobnosť, že ju dostane aj mladší, dokonca ju tu mali aj na 2. stupni ZŠ, skoré uzdravenie

autor
2. máj 2024

@rebcav dakujem mna najviac trapi,ze syna som poslala normalne do skoly a mohol tak nakazit deti ...pondelok aj utorok lebo som si myslela ze je len opaleny( cely vikend bol na slnku a vzdy tskto ocervenie na par dni a potom zhnedne) ale teda vcera sa mu to prwsunulo na ruky🙈 tsk som hned dnes rano volala lekarke zefenistil nezabral co mu mozem dat a hned ze5 choroba..o nejakej 5 chorobe som anj nevedela kedze som nebola dlho na nete a teda ani som nevedela zd je nieco take rozsirene🙈

uhnakova
2. máj 2024

Človek je infekčný len tesne pred výsypom, čiže tvoje dieťa už nie je infekčné a môže chodiť do školy. Za dva až tri týždne po tvojom môžu ochorieť aj ostatní súrodenci a pozor, aj dospelí ľudia, pokiaľ to ešte neprekonali. Dospelý človek má obvykle horší priebeh s veľkými bolesťami kĺbov. O piatej chorobe si môžeš prečítať aj tu na koníku: https://www.modrykonik.sk/zdravie/piata-choroba/

veruska00
2. máj 2024

Dobry den prosim vas ake ste mali priznaky pred vysypom?nadcha alebo kasel?dakujem

uhnakova
2. máj 2024

@veruska00 moje deti nemali žiadne príznaky. Až červené líca a za dva dni na to výsyp na končatinách a trošku na trupe.

lululucy
2. máj 2024

Moja dcera mala 3 dni teplotu a potom nic. Po tyzdni sa vyhodila na licach a bola tiez v skolke,lebo sme si mysleli ze nieco pojedla. Infekcna vraj bola po tom ako jej skoncila teplota. Ked sa vyhodila uz vraj infekna nebola

martinka13
2. máj 2024

U nás to mala postupne celá škola. Nedá sa tomu predísť. Dieťa je infekčné ešte pred príznakmi.

uhnakova
2. máj 2024

@martinka13 táto choroba sa podľa mňa radí k tým, ktoré je definitívne lepšie mať v detstve. V poslednej dobe je rozšírená a ženy tu na koníku píšu úplne strašné zážitky s piatou chorobou v dospelosti. Ako ich týždeň bolia kĺby a bežné lieky od bolesti nezaberajú, nič nemôžu kvoli bolesti robiť, len čakať kedy to skončí. No skrátka v dospelosti si to človek strašne odtrpí.

ikonica
2. máj 2024

Dnes som bola u pediatricky a pytala sa na to... Ani ona sama nema jednoznacnu odpoved o infekcnosti, ale za seba odporuca nechat dieta doma tyzden po prvom vyseve (kvoli znizenej imunite)... ja som sa riadila informaciou, ze dieta je infekcne este pred vysevom (to sme ani netusili, ze nieco prebieha, kedze nemala ziadne priznaky) a moja starsia teda chodila a chodi do skolky... Uz mame tyzden po prvom objaveni sa cervenych lic a vysevu na tele, tak uz to neriesim...

veruska00
2. máj 2024

Preto sa pytam lebo aj mojq dcera ma 5 chorobu cez vykend cervene lica a v pendwlok vysyp😒 a teraz ma trosku nadchu ale maly od rana ma sopliky teplotu néma ci to moze byt 5 choroba asi to dostal od sestry

rebcav
2. máj 2024

to vôbec neriešte, nevedela ste, u dcérky v škole tiež tak deti prišli do školy, až učiteľky ich poslali domov. Ja mám 2. dieťa a tiež som o 5. chorobe nič nevedla.....

uhnakova
2. máj 2024

@veruska00 piata choroba má inkubačnú dobu dva až tri týždne. Od sestry to teda nemá. Samozrejme mohol chytiť aj niekde inde, pokiaľ je to u vás rozšírené.

lenka2710
2. máj 2024

Moja ma od soboty, v jej triede to už asi cca polovica detí mala! Ale ona to mala len na tvári a po 4 dňoch jej to zliezlo! V utorok sa už zobudil vysypaný aj mladší, ale on to ma o dosť horšie a ma to aj na končatinách! Príznaky nemali pred tým žiadne, až ten vysyp! Tento týždeň je doma, do školy ju dam v pondelok