Kliešte - vyťahovanie a liečba

kalet
1. júl 2013

Zdravím maminy, máte skúseností s kliešťami u detí? Ako postupujete? My sme ho úspešne vybrali aj dezinfikovali ranku.... treba navštíviť aj lekára pre istotu?

wena
1. júl 2013

Ja chodím s kliešťom vždy na pohotovosť. Sama by som ho nikdy neriskovala vyberať.

luliu
1. júl 2013

@kalet Ahoj, k doktorovi ist nemusis. Napis si do kalendara den kedy mal kliesta a ak by nahodou zateplotoval v priebehu pár mesiacov treba oznamit doktorovi, ze ste vtedy a vtedy mali kliesta. Rovnako si vsimaj ranku, či sa okolo nej neobjavi cerveny kruh, ak ano, treba ist k doktorovi. Urcite to bude v poriadku 🙂

angua27
1. júl 2013

@kalet, ahoj tiež postupujem ako luliu. kliešťa sme tento rok mali už trikrát. vybrala som ich úspešne doma, zapísala do kalendára, kedy ich mal a pozorovala miesto výberu. ak by bolo červené v priebehu pár dní, tak by som išla k lekárovi.

kalet
autor
1. júl 2013

Ďakujem za radu, len dúfam, že to bude OK.

kiki68
1. júl 2013

odporucam aj u ludi, zakupite v lekarni,alebo na veterine, OTOM hacik. Je to sada dvoch hacik, je to z plastu,zelenej farby, jednoducho sa tym,ci uz na kozi ludskej alebo u zvierata tym hacikom kliest podoberie, resp. sa ten hacik podsunie pod kliesta a podla toho ci je kliest mini alebo uz je trosku napitejsi,tak sa vytocihacikom von. Neni to nejak neprijemne,neni treba klieste niecim mazat,aby sa kliest nezacal branit a nepustil zo seba vsetko svinstvo a tymto hacikom sa v zasade vybera bez problemov aj hlavicka kliesta. Lekarom aj veterinarom to setri casy na pohotovostiach. Potom to miesto vydezinfikujete liehom alebo betadine a o par dni sup na kontrolu na odber na boreliozu. Totiz borelioza sa da u ludi v tom prvom stadiu uplne vyliecit. Cize sa nijak neprejavi a ostane dieta,alebo aj dospely clovek bez nasledkov. Nakolko mame vysoky vyskyt prave tej borelky v niektorych krajoch. Ten hacik ,teda ta sada stoji okolo 3-5 eur. Haciky potom tiez po pouziti vydezinfikujete a je pokoj.

janulina.k
1. júl 2013

suhlasim s @kiki68. lepsiu vec som v zivote nevidela 🙂

kiki68
1. júl 2013

Mne doktor povedal,ze by za ten hacik dali niekomu Nobelovku..zer vacsi prinos este nevideli 🙂 Fakt je,ze s tym viem vyberat bez problemov klieste aj ja,co som hysterka. Ja som to kupila na veterine...v lekarni mali cosi ine,ale to sa mi moc nepozdavalo...

bubelko
1. júl 2013

@kalet syn mal kliesta pred tyzdnom v piatok, susedka ho vybrala (mne sa nedarilo) a dezinfikovala ranu. ale v pondelok zacal teplotovat, tak s nim v utorok muz zbehol k dr. ten ho pozrel, ale inak poradil presne to, co luliu - zapisat do kalendera kedy a kde (na akej casti tela, prip. urobit foto) ste mali kliesta, a pozorovat. ak by prisla v priebehu tyzdna - az par mesiacov teplota, oznamit dr. ze ste mali kliesta a nechat urobit potrebne vysetrenia.

janinah
1. júl 2013

na nete sú videa o správnom vyberaní kliešťa,dez. prípravok a pinzetu by mal každý doma mať,nevidím dôvod s tým bežať na pohotovosť

kiki68
1. júl 2013

@bubelko Kamarat mal kliesta a o tyzden mu robili odber na boreliozu a bum uz tam bola, prvy kliest v zivote a hned borelka...takze dostal silnejsie ATB,potom kontrolny odber a v pohode. Prave to cakanie par mesiacov je nebezpecne,pretoze potom to prejde do dalsieho stadia,alebo sa to neprejavi,napr. mojej mame sa to neprejavilo nijak a po rokoch odchadzali klby,vysoky zapal v tele,no zistilo sa,ze ten kliest,co mala pred x rokmi proste tu borelku preniesol. V tomto je to dost zradne,ze to moze prebiehat aj bez priznakov. Lepsi je ten krvny test,keby aj nie hned,ale po par mesiacoch urcite. Lebo to ochorenie sa potom dokaze vliect stale,len ma tu lepsiu a horsiu fazu. U nas v kraji ma boreliozu skoro kazdy starsi clovek,lebo predtym sa nevedelo a teraz to ma nasledky. Mam dojem,ze cim dalej to rpenasa horsiu pliagu...

dai
1. júl 2013

@kalet ahoj mame cerstvu skusenost s kliestom a aj navstevu pohotovosti za sebou - takze cerstve vedomosti🙂
mala chytila kliesta, ja som ho vecer nasla - podla najnovsich videi na internete vyberala pinzetou - samozrejme ze hlavicka zostala vo vnutri🙂 sami sme ho nezvladli vybrat tak sme supali na kramare - tam p. lekarka miesto vydezinfikovala a dezinfikovanou ihlou ho vyskrabla...
na moju otazku ako teda spravne vyberat kliesta a co nasledne sledovat som dostala odpoved: treba zobrat vatovy tamponik , dat nan krem - nie olej ale krem a kruzit po kliesti pokial nevylezie - hovorila som o tom aj s nasou pediatrickou a dala mi to iste odporucenie... olej zevraj toho kliesta udusi a tazko zistit ci je cely alebo nie, s tym kremom by mal vyjst este zivy von - treba ho hodit do zachoda alebo rozpucit nasledne...v pinzete ma malokto tolko citu aby sa mu podobne ako mne ho nepodarilo rozpucit a oddelit ale pekne vytiahnut takze pinzetu vyslovene zakazali...
co sledovat nasledne - moze dostat dieta encefalitidu do 2-3och tyzdnov - priznaky su cervene kruhove flaky, vysoke horucky, lahko rozoznatelny zapal mozgovych blan je ked polozite dieta na chrbat a nechate ho zdvihnut hlavicku k prsiam - ak to neide je to zial jeden s najrozpoznatelnejsich priznakov encefalitidy - treba okamzite konat, detto vracanie sem patri...
co sa tyka boreliozy, ta sa tiez prejavuje horuckami a vracanim... nam sa podarilo dostat teplotu do 2och tyzdnoch po kliestovi takze mame za sebou piatkove odbery krvi a cakame na vysledky... nasej lekarke to skor pripomina virozu ( crp bolo nizke ) tak hadam to tak aj bude kedze mala je uz viac menej fit😉 inak sa to lieci ATb...

tomasko27
1. júl 2013

@kalet Ahoj budu to dva tyzdne co syn uziva ATb na boreliozu.Mal kliesta,na ramene ale bol velmi velky,ale tak cerstvo prisaty,no nesiel dole.Po dvoch hodinach sme ho vitiahli,vydenzifikovali,potom este raz a mal to pekne.V nedelu rano sa mu to zacervenalo,robil sa mu taky kruzok a v pondelok sme sli k lekarke,poslala nas na infekcne a diagnoza vcas diagnostikovana borellioza,tak uzivame lieky a vo stvrtok na infekcne na kontrolu.

nefertitka
1. júl 2013

@dai fuha to ti kto povedal?tak sa to nesmie robit praveze, teda nam to tak povedali, s tou vatou a kremom alebo olejom, tym, ze sa kliest zacne dusit, vypusti zo seba vsetko von = vacsia sanca na nakazu

kvetinqa
1. júl 2013

@dai aj krem kliesta udusi...

zuzanockamt
1. júl 2013

@kalet syn mal kliesta pred rokom ... vybrala som mu ho - vytiahla pinzetou, vydezinfikovala ... asi po 10 dnoch sa mu vytvoril flak - typicky pre boreliozu, isli sme k lekarke, odtial na infekcne a nasledovala liecba ATB a nasldene kontrolne odbery krvi ... vysli negativne

nefertitka
1. júl 2013

milujem tych niektorych lekarov s predpotopnymi nazormi...uz sme ich aj my par takych dostali... a hlavne ma dorazilo, ked som raz mala alergiu ako hrom, a dr.ma poslala domov s tym, ze mam svrab.....ked krem na svrab nepomohol, sla som k druhej dr., povedala, ze mam alergiu, dala mi kortikoidy a antihistaminika a bolo poriesene...hruuuuza... aj ked mimo temy 😝
a inak aj moja svokra tak nasej malej vyberala kliesta, olejom na vate (ja este neznala som ju nechala) a to je tiez doktorka...ked som sa dozvedela, ze sa to tak nema robit, skoro ma porazilo, lebo ona uz par takych veci spravila dost zaujimavych...(ale neva uz sa rok a pol nebavime 😀 )

aredhel
1. júl 2013

ja vyberam klieste tak ze si vezmem vatovy tampon alebo kusok vaty ktory je namoceny v mydlovej vode, prilozim to na miesto kde je zaryty kliest a robim s tamponom male kruzive pohyby v smere hodinovych ruciciek

kacici55
1. júl 2013

ja som pinzetou vyberala uz 4kliestov kamaratkynim psom.mala mi ich zatial nastastie este nemala

dai
1. júl 2013

@nefertitka povedala mi to lekárka na detskej pohotovosti na kramároch a tiež moja pediatricka so skoro 40 ročnou praxou...

dai
1. júl 2013

@nefertitka predpokladam že ty máš pinzetu z nemu podobne ako ja som mala - možno nie všetko z nemu je naozaj svete... inak moji rodičia nám klientov vždy s vatou vyberali a vždy bol von celý - ja teraz krásne podľa netu pinzetou a hlavička vo vnútri ☹

nefertitka
2. júl 2013

@dai nemam nic na vyberanie praveze...musim si zadovazit, ale dufam, ze sa nam kliesti uz vyhnu... at o ze ma lekarka prax 40 rokov neznamena, ze musi vsetko vediet najlepsie... to je moj nazor, neber to ako utok, alebo co🙂 kazdy nech si spravi ako chce...ale ja by som to tymto sposobom urcite nerobila

nefertitka
2. júl 2013

Rada docenta Branislava Peťka, ako správne vybrať kliešťa

Predovšetkým je dobré vedieť, že kliešť na koži drží „ako kliešť“ preto, že je tam prilepený. Jeho fixačný orgán zvaný chobôtik podobný dlhej skobe so spätnými zúbkami vytvára spolu s párovými klepietkami uloženými nad chobôtikom vo vysúvateľných puzdrách kanálik, ktorým kliešť nasáva krv do ústneho otvoru.
•Aby sa na tomto mieste udržal počas niekoľkých dní cicania, vylúči látku podobnú sekundovému lepidlu a po celom obvode hlavičky okolo chobôtika sa ku koži prilepí. To mu umožňuje, že sa na koži udrží aj pri 200-násobnom zväčšení svojej hmotnosti.
•Keď sa kliešť napije, slinami najprv lepidlo rozpustí a voľne odpadne. Preto pri vyberaní kliešťa z kože ho musíme najprv odlepiť – kliešťa treba uchopiť vhodnou pinzetou za hlavičku čo najbližšie pri koži a urobiť jednu až dve otočky tak, aby bol stále v jednej rovine, kolmo ku koži. Je jedno, ktorým smerom, či v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek. Kliešť nie je zavŕtaný ako skrutka.
•Po jeho odlepení už len ľahko potiahneme kolmo proti koži a kliešť je spoľahlivo vonku.
•Miesto po kliešťovi ihneď vydezinfikujeme, najlepšie jódovou tinktúrou. Ak ju nemáme, dobrá je aj liehová voňavka alebo silnejší alkohol.

…a čo je nesprávne
•Kliešťa nepotierame ani nekvapkáme na neho olej. Ten mu upchá dýchacie otvory na boku tela a začne sa dusiť. Sám sa snaží z tela uvoľniť a začne s rozpúšťaním cementu. Preto vpúšťa do rany väčšie množstvo slín, v ktorých sú zárodky prenášaných chorôb a tým sa zvyšuje riziko ich prenosu. Teda žiadne krémy alebo olej.
•Ďalšia nesprávna „zaručená“ metóda je priložiť na kliešťa vatový jemne navlhčený tampón a niekoľkokrát na koži zakrúžiť a kliešť je vonku. Naozaj je, no takto ho väčšinou vylomíme. Jeho „skoba“ zostane v koži, kde sa opuzdrí a vytvorí sa malá hrčka. Naša radosť z rýchleho odstránenia kliešťa nie je na mieste.
•O správnom vybratí kliešťa sa vieme presvedčiť lupou, keď vidíme jeho dlhý tenký chobôtik ako trčí z hlavičky. Zalomený chobôtik sa dá vybrať ihlou ako trieska, no zväčša to končí na chirurgii. Ak kliešťa pri vyberaní uchopíme za mäkké bruško, resp. až za hlavičkou a násilne ťaháme proti koži, tak ho roztrhneme a v koži zostane celá prilepená hlavička. Hlavičku vieme vybrať ihlou ako triesku, no odborník na chirurgii je istejší.
•Na vyberanie kliešťov sa predávajú viaceré špeciálne pomôcky v tvare klieštikov, lopatiek s výrezom ako na kladive na vyberanie klincov alebo slučky. Pri každej pomôcke je návod. No kliešťa vždy najprv vytáčame, až potom ťaháme. A na záver dezinfikujeme. Predovšetkým ranu.

zuzkat1
2. júl 2013

@dai nas prvy pediater mal tiez 30rocnu prax,zmenila som ho ked mala 3 mesiace... Kedysi davno v dobe dinosaurov sa odporucalo olejovat a kremovat,ale dokazalo sa ze to narobi skodu. Ma sa chytit a vytiahnut. Kup si na veterine tie klieste.su super.vzdy vyjde cely a este zivy.

aktiz
2. júl 2013

my máme psíka a hoci mu dávame pravidelne pipetu, tak sa kliešťom nevyhneme.Vo vyberaní som už teda expert... Najskôr som používala tie klieštiky, ale teraz mi pani v obchode odporučila tie podberáky o ktorých píše @kiki68
Sú naozaj super, kliešť ide pri 2-3 otočení von. Po vybratí ostane na podberáku, nieje žiadny fyzický kontakt s ním. Po použití ho vyumývam a vydenzifikujem aj miesto kde bol kliešť aj podberák. Ten som použila už aj na trojročnom synovi a mužovi :( dúfam že prvý a posledný krát..

dai
2. júl 2013

@zuzkat1 v pohode baby - moja lekárka je predsedníčka rady pediatrov na sk, zúčastňuje sa pravidelne konferencii v zahraničí, nikdy nedala atb bez crp vyšetrenia, snaží sa liečiť homeopatikami pokial sa dá, podporuje dojcenie , netlačí na očkovanie sk - ja jej dôverujem viac ako internetovým docentov o ktorých som v živote nepočula...
inak lekárka na pohotovosti bola mladá - okolo 30 a hovorila mi že pravidelne dovyberavaju pinzetovych kliestov ... ale ok -jja by som tiež takto mudrovala pred touto poslednou skúsenosťou - chcela som vám len napísať moju skúsenosť, rozhodnúť sa musíte sami😉

zuzkat1
2. júl 2013

@dai mala zatial kliesta nemala ale pes uz aspon 100 a veterinar ma ucil ako vyberat,varoval ze v ziadnom pripade nemastit. Ale je to na tebe🙂 plus relacia o kliestoch v telke-hnus,ale uzitocna.tam nie lekar ale odbornik na klieste radil ako vyberat.urcite nemastit,lebo v snahe uvolnit sa a dychat vyvratia vsetok hnus do rany.

dai
2. júl 2013

@zuzkat1 ako pises - je to na každom z nás... ja už s pinzetou na deťoch experimentovať nebudem - na psoch by som v pohode🙂

zuzkat1
2. júl 2013

@dai pinzetou ani ja. Existuju specialne kliestiky🙂 o tych som pisala

kalet
autor
12. júl 2013

@luliu môže byť aj zvracanie príznakom choroby prenesej kliešťom.... malá zvracia aj vodu čo vypije, raz je jej zima a potom teplo... mám obavu

luliu
12. júl 2013

@kalet to naozaj neviem, urcite by som sla k lekarke. Prajem skoru ulavu