Kliešť sa pretrhol

15. jún 2022

Ahojte ženy. Prosím potrebujem poradiť, keďže s týmto nemám skúsenosti.
Malej som našla veľkého kliešťa, išla som ho vybrať ale pretrhol sa v bruchu, potom ešte raz v hlave, ale nakoniec som ho odstránila celého. Nikdy som kliešťa nemala, aj8 mala, tak sa bojím ci som neuškodila ze sa 2x pretrhol. Musela ho nabrať hodinu dve dozadu 😔
Dezinfikovala som to miesto a budem sledovať. Co môžem alebo som mohla urobiť?

veronikavaneska
15. jún 2022

Ak si si není istá že je celý vonku tak smer pohotovosť. Inak len sleduj ranu ak by zcervenala smer pediater (borelióza). Kúp si v lekárni kliešte na kliešťov a vyberaj ich správne... Ak sa pretrhne tak všetko čo má v sebe vypustí do tela dcérky...

evica17
15. jún 2022

Ako si ho vyťahovala ? No nám pomohlo vyťahovať pinzetou, a rýchlo vytrhnúť, nie vykrúcať.
A čo robiť, no sleduj to miesto , ak sa tam spraví červený fľak veľký s vnútrom bielym,mohol mať lymsku boreliózu a pustiť ju do krvi .
Nastuduj si prinzaky. Encefalitídu tiez, ale to sa prenáša už aj keď t kusne,lymsku boreliózu zas keď sa zle vyťahuje, že vráti obsah žalúdka do krvi, alebo je dlho prichytený, cez 24 hod a sám vyvráti časť žalúdka. Boreliózu je viac kliestou nakazených, encefalitídu iba nejaké Max 1%

evica17
15. jún 2022

@veronikavaneska načo na pohotovosť. Zbytočne, to si vie človek aj sám vybrať už taký ten zbytok.

panelacikova
15. jún 2022

asi bude zbytočné písať ti, že je úplne jedno, či sa pretrhol alebo nie... ak v sebe nesie vírus alebo baktériu, má to už dieťa v sebe. ak nenesie, tak zbytky, ktoré prípadne ostali v tele, vyhnisajú a rana sa postupne zahojí...

jjanulienka
15. jún 2022

Poriadne vydenzifikuj a natri to miesto gafrovou masťou a sleduj to miesto vpichu

kiwi3
15. jún 2022

@panelacikova presne tak

medea2003
15. jún 2022

Neboj sa, aj keby bol infikovany, musel by na dcerke byt prisaty 12 az 24 hodin, minimalne. Ak si ho dlho nemala, aj keby prenasal boreliozu, nepreniesol ju. Pre istotu sleduj miesto aspon dva tyzdne, ono moze zacervenat, alebo aj mierne pripuchnut, ale to sa nema zamienat s borelioznym flakom. Boreliozny flak je velky, po okrajoch tmavocerveny a vo vnutri aj dobiela, zvykne byt aj horuci.

simca06022011
15. jún 2022

netrap sa, sleduj, prebehni sem tam dezinfekciou. Sledovat (a to aj inokedy treba) priznaky ako prechladnutie virusove, vyrazka... atd. A potom smer lekar a odbery... Nemusi mat ani "boreliozovy flak". Ale je to tiez prejav = smer lekar. Dostanete atb.
Ak by aj bolo nieco este v rane, co asi nie, tak to vyhnisa von ako tu uz pisu.

veronikavaneska
15. jún 2022

@medea2003 malý dostal boreliózu minulý rok a kliešťa mal len pred obedom bol v lese a večer sa kliešť vybral a mal malinký červený fľak....

medea2003
15. jún 2022

@veronikavaneska boreliozovy flak sa ukaze tak v 70 percentach pripadoch, takze este dost ludi moze boreliozu mat a pritom tento priznak tam nie je. Dalej je teplota okolo 38 stupnov, nocne potenie a mnoho inych. Ked sa nieco nezda a vieme, ze dieta malo kliesta, lekar vie, ako to vylucit. Ked sa ochorenie podchyti na zaciatku, prejde sa to antibiotikami a je to OK. Hlavne dieta sledovat.

panelacikova
15. jún 2022

@medea2003 máš informácie staré niekoľko rokov. osobne bojujem s boreliózou už takmer 9 rokov, vtedy boli informácie takéto: ak ho vytiahneš do 24 hodín bez následkov (čiže živého a celého), nemôžeš dostať boreliózu. dnes sú najnovšie informácie z výskumov také, že rovnako, ako encefalitídu, tak aj boreliózu prenesie kliešť na hostiteľa prakticky okamžite po prisatí. nehovoriac o tom, ak sa pretrhol. pretože ak kliešť "umiera", vypúšťa do hostiteľa svoje šťavy. a tie obsahujú baktérie borelky v prípade teda, ak je nakazený.
inak súhlasím s fľakom, ja osobne som fľak vôbec nemala. borelióza mi pekelne otrávila nervový systém. trpím ako hovado a dosť často, bohužiaľ :( chvalabohu, že chodím a nie som a ani som nebola ochrnutá. a to s tou horúčkou, to je tiež mylná info. rovnako ako fľak, ani horúčku či teplotu nemá každý.
nemýliš si to ty s encefalitídou?

panelacikova
15. jún 2022

mimochodom, ešte poznamenám, že protilátky na boreliózu sa dajú zistiť až tak cca 3-6 týždňov po nakazení sa. čiže ak dajú človeku ATB až vtedy, už môže byť sakra neskoro. bohužiaľ, mnohí naši lekári sa stále riadia týmto pravidlom (ATB až po výsledkoch protilátok) a človek prechádza nevedomky z akútnej do chronickej fázy BOR. a verte mi, to je fakt peklo za života :(
avšak čím ďalej, tým viac už registrujem lekárov, ktorí dajú preventívne okamžite po "fľaku" (lebo ten je jednoznačným znakom) ATB na 4-8 týždňov a ste za vodou. avšak ak nemáte fľak, bohužiaľ, máloktorý lekár nasadí lieky iba preto, lebo kliešť. aj napriek tomu, že sú oblasti, kde je infikovaných viac ako 70% percent. no čo. naše zdravotníctvo a nevedomosť.... a asi aj zásady poisťovní....

simca06022011
15. jún 2022

@panelacikova no ono je to tak, ze casto to aj ludia takto pochopia. Ak clovek pride s priznakmi, vyrazkou atb dostane automaticky. Ja osobne odporucam kazdemu sa pytat na infekcne s boreliozou a vaynejsimi priznakmi. V BB to velmi riesili.
A zase, davat celoplosne atb proti borelioze lebo niekto mal kliesta je hlupost. Ked budes mat cele leto kliestov budes hltat tabletky cele leto?

panelacikova
15. jún 2022

@simca06022011 ja sa tráve vyhýbam. a popravde? áno, keby som dostala kliešťa, radšej by som prijala 4 týždne ATB než to, čím prechádzam už roky.... kto nezažije, nepochopí 🙂