Kedy dostali vaše deti menzes?

malita
10. feb 2024

Ahojte mamičky, len sa chcem spýtať, ako to bolo u vas s menzesom, co sa tyka vašich dcer. Lebo viem, že dnes sú dievčatá vyspelejšie. Moja máva bolesti brucha už asi pol roka, len sa mi to zdá ešte skoro, keďže má 11 a je tintitko (32kg). Bola som u lekárky a tam mi tiež povedali, že už to je asi to. Len ma zaujíma vek, ako to dostali vaše. A či tiež zvykli takto mať bolesti aj mesiace predtým.

simonkazga
10. feb 2024

Dcéra mala 10.5 keď to teraz v lete dostala. Dalo sa to očakávať.
Vyspelá, ochlpenie už od 9 a veľa sa sťażovala na bolesti v podbrušku.

sense
10. feb 2024

Dcéra bude mať 11, je vysoká takmer 160cm žiadne "tintitko" (48kg) nejaké ochlpenie už má, aj náznak poprsia ale na bolesti v podbrušku sa nestazuje

gabika99
10. feb 2024

Dcéra dostala 3 mesiace pred 11 narodeninami. Štíhla, chuducka, ochlpenie sem tam, prsia bolo vidieť. Bolesti nemala žiadne, žiadny naznak. Napriek tomu, že sme sa o tom predtým rozprávali, nás to prekvapilo. Ja som nečakala, že tak skoro dostane. Proste sok. Odvtedy každý jeden mesiac ma, celkom pravidelne.

mariska1989
10. feb 2024

Nie čo na tom bude lebo aj moja mi sem tam povedala že ju brucho boli .bude mať 13 ale ešte nedostala ms . Prsia sú aj ochlpenie .... Mňa by skôr zaujímalo riešite holenie že už by sa mohli tam dole holiť alebo to nechávate na neskôr . Totiž z tejto strany som to u dcéry nezistovala či už jej tam dole idú ale pár dní do zadu som sa jej na to opýtaj a už to tam je .

sofia1979
10. feb 2024

@malita no mojej sesternice dcérka 10 ročná už má a to je malinká chudunka myslím, že to nieje tým

slavomira236
10. feb 2024

@malita ja som tiez dostal ako 10 rocna
Pamatam v maji v 4tom rocniku a to mam 45..a 3spolyziacky uz mali predo mnou..

medda_beda
10. feb 2024

Dnes su dievcata vyspelejsie? Generacia mojich rodicov vyzerala v 14 na 19.
Dnes vyzeraju ako deti.Mne aj moji rovesnici pridu nedospeli.

Dostala som v 11 a generacia 70roky v nasej rodine okolo 10/11.

Bolesti som nemala skor.Az ked zacala MS a odvredy som na liekoch kazdy mesiac.

redana
10. feb 2024

Ja mam skoro 12 rocnu - 29kg a 140cm..ochlpenie 0, prsia 0..ja som v jej veku bola natom tak isto, ms som dostala v 14tich..som velmi rada, ze nie je vyspela ako jej niektore spoluziacky, teda vlastne vsetky uz nejake znamky puberty maju, moja zatial len odvravanie 🤪

deti95060810
11. feb 2024

@medda_beda čo si napísala je blbosť... aj odborníci sa vyjadrujú že dievčatá sú čoraz vyspelejšie... je to dané výživou - deti sú tučnejšie - a celkovým sp. života.
viem to aj podľa našich ročníkoch...my sme dostávali menzes v 13-14 r , dnešné slečny 11 -12

belaanabela
11. feb 2024

@malita dcéra dostala ako 10ročna v 4.ročniku , na bolesť brucha sa sťažovala deň pred tým ako 1x dostala, nevenovala som tomu pozornosť lebo bola chorá a brala antibiotika (som myslela že jej zaťažil zaludok)
Menzes Nás neprekvapil bol už očakávaný, komplet ochlpenie,a hlavne Výtok stále non stop taký biely, soplovy. A asi tak 2mes.pred som si všimla že jej idú prsia.
Čo má prekvapilo,že bohužiaľ v tak nízkom veku ma pravidelný cyklus👎

belllinka
11. feb 2024

@medda_beda blbosť. Pred sto rokmi dostavali dievcata prvu MS okolo 16-teho roku a teraz priemerne okolo 12-teho roku. Ma na to vplyv aj vyziva a mnozstvo telesneho tuku.
Deti su stale tucnejsie. Za mojich cias bolo bezne, ze v triede boli tak 1-2 obezne deti, teraz je to skor naopak.

belllinka
11. feb 2024

Ked pozeram na moju triednu foto zo stvrtej triedy, vsetci tam vyzerame ako deti a ked pozriem na foto mojej dvery zo stvrtej triedy, tak asi iba ona este nema prsia 😅

redana
11. feb 2024

Ale ano suhlasim s ostatnymi, deti su tucnejsie, je to az alarmujuce, hlavne v lete sa nestacim divit. A potom sa mamicky cuduju, ze 10 rocne decko ake vyspele. Najdu sa aj vynimky, aby sa tu do mna niekto neobul, ale teda tie dievcata su riadne buchty uz v nizkom veku..zaujimave, ze vsetky, ktore maju v dcerinej triede uz menstruaciu su “pri tele”..

medda_beda
11. feb 2024

@deti95060810 Moja mama a jej sestry sú ročník +/- 70.
A dostali menštruáciu v 10/11.A nie len ony.Menštruujú aj po 50tke.Poznám minimum starších žien ktoré začali menštruovať po 12 roku.Môjho manžela mama je ešte starší ročník takže nepíšem hlúposti.
Moje spolužiačky tiež.Až jedna v 15 na SŠ.

Tučné sú, ale to je chyba rodičov, veď to vidím na vlastné oči.Za odmenu hranolky a hamburger.

Môj ročník vyzeral o dosť vyspelejšie v takých 15.
Dnešná generácia v 20tke vyzerá na 15.Mám mladšiu sestru.Takže aká vyspelosť? Keď som chodila na strednú tak sme vyzerali ako dospelé ženy.

Od začiatku mám pravidelnú MS a cyklus ukážkový.Takže je to normálne a v poriadku.

medda_beda
11. feb 2024

@redana Celý život som štíhla a mala som MS v 11 a hneď bolestivú.
Takže nič zaujímavé.Moja sestra je tak isto štíhla aj všetky ženy v rodine v tom veku.Aj na škole sme boli všetky štíhle.
Takže čím to je? 🤷

medda_beda
11. feb 2024

@belllinka Ale vážne? Moja babka v 16 porodila môjho otca neviem ako je to možné keď ženy menštruujú skôr až teraz.

medda_beda
11. feb 2024

@deti95060810 Nedávno sme si s kolegyňou 30+ ukazovali fotky z veku cca 14r a vyzerali sme staršie ako dnešné deti.
Veď niekedy sa ľudia už v 18stke brali.
Dnes moji rovesníci vyzerajú buď ako pubertiaci, alebo ženy ako keby im ťahalo na 35.

Mala som známu ktorá v 16 r vyzerala tak ako dnes a to má po 30tke.Vysoká, veľké prsia, ženské krivky.
Aj na biológií sme sa učili, že menštruáciu treba očakaváť okolo 12 veku.
11/12 je stále ok.Ja som mala 12 o 4 mesiace po prvej MS.

Pri nižšom veku by bolo fajn dať skontrolovať hormóny.

deti95060810
11. feb 2024

@redana sú pri tele...mne to vysvetlila jedna lekárka prečo... veľmi jednoducho...musí mať dieťa určitú hmotnosť, určitú dávku tuku v tele až tak sa spúšťajú hormóny....

medda_beda
11. feb 2024

@deti95060810 A nespochybňujem lekárov.
Len sa čudujem, že v roku 2024 niekoho udivuje menštruácia v takom veku keď už ja som dospelá žena a bolo to bežné už vtedy aj v generácií mojich rodičov.

deti95060810
11. feb 2024

@belllinka tiež súhlasím... deti sú pretučnelé,...kedysi boli v tr. jedna - dve slečny pri tele...teraz ? 3/4 triedy....aj chlapci to isté... ritnatý, tučný, telo huspenina....
kedysi nás na ulici sa hralo dievčat veľa - s loptou, švihadlom...
dnes na ulici nevidíš nikoho - deti sedia doma s mobilom v ruke.
pardon - mcdonalde

lucia147852
11. feb 2024

Dcerina 9 ročná kamaratka už má 🥹🙈. Ja som dostala v 12,5. Takze podľa mna už môžete očakávať

mikadooo
11. feb 2024

@malita prvá dcéra ako čerstvo 12 ročná. Áno,cca dva roky dozadu začali kŕče. Teraz má druhá 9 a minule prvý krát spomenula, že ju bolí bruško, dali sme fľašu s teplou vodou a bolo lepšie.

medda_beda
11. feb 2024

@belaanabela Ved buď rada, že má pravidelný.
Aspoň vieš, že je v poriadku a neprekvapí ju MS niekde na kúpalisku.Tiež som mala pravidelnú.
Moja sestra nie, tá menštruovala veľmi často a trvalo kým sa to upravilo.

kaktusik007
11. feb 2024

dceru nemam, ale ja som dostala ako 9,5 rocna.... takze tolko k tomu 🙂

tetapetra
11. feb 2024

@deti95060810 tucnejšie neznamená vyspelejšie. Skoro vatry fascinuje menzes ich dcér,mňa by zaujímalo koľko ste mali vy a vaše kamošky. Ja si pamätám dievčatá vo štvrtej triede a tiež ôsmačky. Ja som patrila k tým posledným. Neviem čo je síce znakom vyspelosti podľa vás, ale pamätám si situáciu v tábore,keď som bola piatačka. Baba v sprche, tiež piatačka, ochlpenie ako dospelá žena, prsia žiadne,menzes bol. A ja, ani náznak chlpu. Bol to šok, dúfala som,že toto nikdy mať nebudem,😄

vevesh
11. feb 2024

@medda_beda su a vzdy voli vynimky od priemeru. Ale dnes ten priemer je na 11-12r., co znamena, ze niektore dievcata maju uz aj v 8r. A niektore az 13-14. V nasej generacii bol priemer 14-16rokov. Este na strednej som mala dost spoluziacok, ktore to nemali. V 7.triede mojej dcery (=12-13r.) Mali vsetky(!)dievcata menzes. Takze ano, posunulo sa to a dost vyrazne za generaciu- a prave preto sa aj zvysuje vyskyt mamiciek do 15r.😵😵staci si pozriet statistiky....

medda_beda
11. feb 2024

@vevesh Ale čo je to dnešná doba, dnes? Generácia? Veď ja mám pomaly 30.
Moja mama, svokra, známe majú ešte viac rokov.
Takže kedy prišiel ten zlom skoršej MS?
O 12 roku kedy môže prísť MS sme sa učili keď som ja chodila na ZŠ.
Vtedy bolo bežné dostať prvú MS od 11r.Bola som medzi prvými.
Nižšie od 11 som počula len o maminej sestre a dnes.
Ale väčšina dievčat začala až po 12 r.
Kolegyne majú dcéry, zverenkyne takže vek okolo 12r sa drží už dosť dlho.

medda_beda
11. feb 2024

@vevesh Za celý život som počula len o jednej 15 ročnej mamičke a jednej 16r. (Mojej babke).
Väčšina mojich rovesníčok deti ešte neplánuje alebo riešime neplodnosť.Zo SŠ majú deti 3 dievčatá a všetky rodili po 23jke.
Jedna tehotná doštudovala VŠ s bruchom

Takže štatistiky sú asi z osady :D

tetapetra
11. feb 2024

@vevesh nehnevaj sa koľko máš rokov?

medda_beda
11. feb 2024

@tetapetra 27
Prečo?