Kedy boli vaše deti prvýkrát choré?

lias3915
24. apr 2023

Ahojte, idem sem s takou zaujímavou otázkou. Kedy boli vaše deti prvý krát choré. Malá má rok a nebola ešte ani raz chorá, nie že by som sa sťažovala len takýmto spôsobom moc imunitu nezíska. Samozrejme som rada že nie je často chorá ale aspoň 1-2 dňový sopel by som 2-3 krát do roka možno aj uvítala. Takýmto tempom príde do škôlky a hneď ju niečo skolí a bude stále chorá. Neužíva žiadne vitaminy, úplne bežne dieťa čo sa hrá, sem tam aj niečo zo zeme zdvihne a oblizne keď je rýchlejšia než ja, domácnosť nie je sterilná, chodíme na ihrisko, hra sa so zvieratami atd. Ona proste mala 1 deň sople zo zubov keď mala 8 mesiacov a to je celé. Neviem fakt ako si vybuduje imunitu… 🤦🏻‍♀️ prosím povedzte mi že nie som divná keď chcem aby si vytvorila imunitu 🤦🏻‍♀️😂

luccija
24. apr 2023

@lias3915 áno si divná🙂niet horšieho strachu ako, keď je malé dieťa choré.Moja nebola do 3r potom si to vynahradila.Bud rada ..

pribinak
24. apr 2023

Však má rok. Začnete viac chodiť a chodiť na ihriska medzi deti a bude aj sopel. Budeš mat sopel priesvitny, biely, žltý, zelený, vodovy, zadný, s kašľom aj bez kašlú.

A áno, si divná. Tes sa že máš zdravé dieťa

mikadooo
24. apr 2023

@lias3915 😂 myslíš prvé dieťa, alebo druhé a tretie? 😁. Prvé ten rok vydržalo, druhé tretie tam na tretí deň čo sme boli doma z pôrodnice 🤭. Neboj, ešte si užijete...

lias3915
autor
24. apr 2023

@luccija veď áno len tým že ani len sopel ešte nemala tak nemá kde nachytať imunitu takze sa bojím že po príchode do jaslí/skolky bude chorá nonstop. A keďže muž pracuje v zahraničí a ja budem na 12kach bude to dosť zahul.

lias3915
autor
24. apr 2023

@pribinak rada som len nejak ju chcem pripravit aj na jasle. Na ihrisku medzi deťmi sme každý deň (pokial neprší). A nič. moja sestra je nonstop chorá, ona je 2 týždne chorá a potom 2-3 dni zdrava a zase chorá. Aj pri nej bola a nič. Ja som mala zápal priedušiek, muž tiež a ona nič. Ale je pravda že dojčená bola len pár týždňov keďže som mala málo mlieka a nikto to už nedokazal zachrániť a malá už bola apatická tak sme museli prejsť na UM. Mám skúsenosť s tým že v súčasnej dobe sú dojčené deti väčšinou viac choré ako tie na UM (hlavne z rodiny) . No neviem no 😅 tak som divná

lias3915
autor
24. apr 2023

@mikadooo veď práve toho sa bojím že to doženie …

ankare
24. apr 2023

@lias3915 máš iba jedno dieťa,že? Ešte nie je v kolektíve,že? Takže je to logické, že nebola ešte chorá.
Môj starší mal prvé ATB v 4 rokoch, keď nastúpil do škôlky, aj to nemal vysoké CRP,ale dr. mu ich preistotu dala.
No a mladší chytá od staršieho všelijaké mnamky, naposledy kiahne, pri ktorých 5 dni horuckoval každých 6 hodin vyše 39.
Tes sa, že máš zdravé dieťa a držím palce, aby to tak ostalo ešte dllllhoooo.
Vieš, ja som odmala chodila do jasiel, asi od dvoch rokov a často som chorlava dosial, teda nie vždy to platí, že sa buduje imunita dobre.

lias3915
autor
24. apr 2023

@ankare veď práve toho sa bojím že keď príde do kolektívu bude nonstop chorá. Sestra má 7 rokov a ak dokopy bola v škole 2-3 mesiace aj to je veľa 😅

mikadooo
24. apr 2023

@lias3915 vieš čo, na základe mojich skúseností je to úplne že jedno. Škôlkarske roky sú masaker. Či prvé, či tretie. Užívaj si, že je ešte zdravá a že sa zbytočne netrápite. Čím bude väčšia, keď ochorie, tým lepšie. Bude vedieť smrkať, povedať, čo ju bolí, atď. Určite bude bývať v škôlke chorá, to žiaľ nezávisí od jej imunity, ale od rodičov, ktoré (ne)dajú polochoré deti do škôlky🤷. Je to taký začarovaný kruh. Matka musí do roboty, dieťa po týždni v škôlke zas nie je v svojej koži, ale ešte mu poriadne nič nie je a potom volajú zo škôlky, že teplota, alebo poobede povedia, že zelené sople z neho idú, atď atp. A ty si za debila, že si choré decko dala do škôlky, alebo naopak, ty si tá mater, čo škrípe zubami, keď tvoje dieťa len tak mimochodom doma prehodí, že nevedel som zaspať, lebo Jožko stále kašľal... 🤷

jesenzima
24. apr 2023

@lias3915 prvé dieťa bolo prvýkrát choré okolo roka, ak si dobre pamätám, chytila tu piatu či šiestu chorobu, neviem ktorá to bola, ale chodili sme medzi deti, na plávanie..potom bola chorá až v 3 rokoch, keď išla do škôlky. Syn od nej všetko schytal, takže ten už od bábätka chorý, v 5 mesiacoch kiahne, zápaly priedušiek atď... Užívaj si zdravé dieťa, budes na to rada spomínať 🙃

ankare
24. apr 2023

@lias3915 aj tak s tým nič neurobis. Je to tak,ako má byť.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mikadooo
24. apr 2023

@elizabet173 áno aj ja poznám jednu takú mamku 😄. A ďalších 100 poznám, ktoré riešili a riešia tiež len dookola očr a pn atď. Bez ohľadu na to, či tie deti boli prvý krát choré v roku alebo až v škôlke v troch 🙂. Takže možno ani jej dieťa nebude v škôlke choré. Pravdepodobnosť v štátnej škôlke je ale dosť malá. Niektoré vybrané súkromné sú na Tom možno lepšie.

maryetta
24. apr 2023

Moj prvy syn cca 2-3roky nebol vobec chory. Ak neratam teplotu ked isli zubky.
A potom to zacalo.
Prislo aj druhe babo a to si posuvali ako kolotoc medzi sebou. Teraz je druhak a je to uz lepsie druha co bola dcerka. Na to ze od narodenia schytala od neho vsetko. Ak horsie vzdy vsetko znasala. Je predskolacka a fakt je este casto chora. Smad uz v skole to bude ine.
A mame aj tretieho. Tak s nim si to teraz posuvaju. No jemu dobre zaberaju lieky aj ma lahsi priebeh.

mtn112233
24. apr 2023

Môj syn bol prvý krát chorý keď mal 1 rok aj 3 mesiace.. teraz ma rok aj 8 mesiacov a za ten čas medzi tým iba pár dňový soplik a črevná viroza.. ja som rada že sa takto drží ešte si toho užijeme neskôr

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
x_mery_x
24. apr 2023

Pred rokom, ked mal 2roky a 2mesiace, mali sme koronu :D

sense
24. apr 2023

Absolútne nič nemusí doháňať. Sú deti ktoré majú dobrú imunitu, slabšiu imunitu alebo žiadnu. Niektoré si skolskarske choroby okruti, niektoré nie. Moja keď mala rok nemala ani raz sopeľ, dokonca ani v druhom roku a to chodila od 6 mesiacov na 2x poldna do jaslí. A nebývala ani neskôr chorá. Aj keď áno par detských chorôb typu sarlach, kiahne, covid ma za sebou.

hennyinnsbruck
24. apr 2023

Okolo 4-5 mesiaca mala 5 tu chorobu ci siestu ci jaka to bola .potom kazdych par mesiacov ju dajaky virus chytil(len teploty)
Do skolky chodi od 2 rokov (bude mat 4,5) a je ozaj malo chora klop klop

ailiba
24. apr 2023

@lias3915 nic sa neboj, este je mala. Bud rada, vsetko este pride. Starsi syn bol prvykrat "chory" (sopel, zvysena teplota, par dni), ked mal rok a pol. Potom druhykrat ked mal 2 roky, tak mal koronu. A ked 2,5 na jesen, tak to uz bol iny kolotoc. Mladsi syn skor, lebo to chytil od starsieho. Neboj, aj keby nebol do nastupu do skolky vobec chory, vsetko si prejde. Bud rada, ze si si nezazila vaznu chorobu s malinkym babom a nemusela ho celu noc nosit na rukach, aby mohlo dychat, ako moji rodicia.

beata_k
24. apr 2023

@lias3915 Ano si cudna a ani nevies co za hlupost si prajes. Este si asi nezazila, ze sa ti babatko dusi lebo mu zatekaju sople, nepustala si o 02:00 v noci vysavac aby si odsala sople, nevrestalo ti pri tom babatko. Este ti asi nemalo teploty cez 39°C, v horsom pripade aj febrilne krce. Je rozdiel povedat skolkarovi tu mas servitku a fukaj nos a je rozdiel pustit vysavac a dieta ti v sekunde zacne revat lebo sa boji. Dobre si zvaz, co si prajes lebo sa ti to moze splnit.

lias3915
autor
24. apr 2023

@mikadooo tak to áno to poznám veľmi dobre tieto choroby že tebe dieťa kychne a už ti volajú že si máš pon prísť a ďalšie znie jak starý tuberak zelene cencúle z nosa a to dieťa domov nepošlú… to niekedy ako naschval 🙂

lias3915
autor
24. apr 2023

@elizabet173 ja som ako decko bola tiež stále chorá. Muž tiež. Obaja sme alergici takze je vysoká pravdepodobnosť … ale veď uvidíme.

anjelicek26
24. apr 2023

@lias3915 si divna... a riesis hluposti... su skutocne deti, co chore nebyvaju... moja starsia mala antibiotika prvy krat ako 16 rocna (ucho), prvy krat chora 10 rocna (herpetcku stomatitidu, ale aku...)... starsi syn 2 rocny antibiotika, odvtedy nic, bude mat 13, ok covid lapil par krat za minuly rok 😅 Mladsi podobne...rocny zapalene ucho, 4 rocny mononukleozu, potom uz len covid v skole... takze 1 den pozitivny test ze ano... najmladsia mala len ten covid, a to si presla jaslami, skolkou a uz bola v skole uplne bez chorob...

Nepozname sople, kasle, bronchititdy, to sa ich netyka. Nevravim, ze ich nic nedrapne. Aj nejake crevne katastrofy na styl norovirus ci rotavirus sme doma mali... Ale to ked je v kolektive, neni uniku 😂 Nastastie to vzdy znasali statocne...

Uvidis, ako to bude u vas, ja sa nestazujem. Z prace som za tie roky chybala minimalne a to robim od 1,5 roka veku deti... vzdy boli v kolektive od toho veku, ci opatrovatelky alebo v jasliach... Su aj take deti no... ja som alergik, dieta nie je ani jedno co sa tyka nejakeho kychania... sa na mne dost bavia na jar 😂

zorkahorka
24. apr 2023

Syn bol ako 8mesacny v nemocnici s podozrenim na zapal pluc. O par mesiacov bol opat nachladnuty. Myslis, ze mu to pomohlo? Prd! V skolke bol chory standardne ako ine deti.
Neovplyvnis to. Mozno ak by mal starsieho surodenca skolkara, inak ee

sense
24. apr 2023

@lias3915 inak ja som tiež alergicka a chorá som nebývala...mozno tak raz do roka, potom v 15r som strávila striedavo nemocnica doma s hnisavý mi anginami, potom mi vybrali mandle krčné, následne som mala 2x zápal priedusiek a nasledujúcich 10rokov nič okrem sennej nádchy na jar kvôli alergii

lias3915
autor
24. apr 2023

@beata_k to som robila pravidelne, pretože mala reflux a nonstop jej to išlo nosom. Takze som aj tri krát za noc púšťala vysávač takze toto poznám 🙂 keď jej šli zuby oddávali sme každú pol hodinu 🙂 Chvalabohu moja mala nemá problém s odsavackou, dokonca si sama strčí odsávačku a odsáva si, má z toho hračku 🙂
Mala 39,6 keď som ju nechala na 20-30 minút svokre strážiť kým ja som išla na postu. Už nikdy viac. Vonku 37stupnov a ona mi dieta zabalila do perinky a zababušila do deky. Som vtedy myslela že jej hlavu odtrhnem. Dieťa modré fialove celé mokré čo tak ziapala.

matkahelka
24. apr 2023

@lias3915 no uz som na koni citala vsetko. aby matka chcela, aby dieta bolo chore 🤦‍♀️
odpovedam mna otazku: prva dcera ma 14 rokov, 1x, sloovom prvykrat bola chora ako 3 a pol rocna, ked nastupila do skolky. dovtedy nic, sople, kasle, nic. pocas skolky bola chora 2-3x rocne. skolku odchodila, nie odmarodila. k dnesmenu dnu brala za cely svoj zivot 2x atb, z toho len raz na respi ochprenie.
druha dcera ma 16 mesiacov a nebola chora este vobec. pre mna standard, aby take dieta chore este nebolo. ja vsak, na rozdiel od teba, neprivolavam sople.

mirro
24. apr 2023

@lias3915 moje deti do nastupu starsieho do skolky neboli choré vobec, potom stále. Trvalo to cele skolkarske obobie, a neskor sa to zlepšilo.