Keď sa 10-mesačné dieťa začalo plaziť, prestalo štvornožkovať

20. máj 2024

Ahojte, všade vidím príspevky, že keď dieťa do 2 týždňov od začatia plazenia nezačne štvornožkovať, je potrebné ísť k fyzioterapeutovi. Syn má 10,5 mesiaca. Otáčať na brucho sa začal neskôr, skoro ako 6 mesačný. Syn sa už plazí 1,5 mesiaca, pomerne rýchlo, vie sa dostať aj cez nízku prekážku. Sedieť sám ešte nesedí, začína skušať šikmý sed. Už sa aj ťahá sám do stoja, keď je niekde nižší stolček, najskôr sa dá na kolená a ak je niečo vyššie, postaví sa. Avšak už 3 kamarátka mi vraví, že to nie je v poriadku, že neštvornožkuje. Mne sa syn zdá v poriadku, lekárka na poradni nič nevravela, že by nebol ok. Je naozaj potrebné navštíviť fyzioterapeuta? Staršia dcéra sa dokonca ani neplazila, iba váľala sudy a je úplne v poriadku .

autor
20. máj 2024

Zmenilo mi názov témy samé 🙈 má sa to volať dieťa nezačalo švornozkovať po Tom, ako sa plazí.

lucia13022023
20. máj 2024

Môj syn sa začal plazit asi v 5m. Štvornožkovať začal až v 10m. Boli sme aj u fyzio, povedala ze plazenie je symetrické, že sa hupe na štyroch, dala nám dva cviky ktoré sme cvičili a aj tak začal štvornožkovať v 10m. Postavil sa ale skôr, asi v 7m a aj sedel skôr ako zacal štvornožkovať.
Ja by som asi k fyzio išla , uvidíš čo ti povie.

heln
20. máj 2024

mozno len potrebuje spevnit svaly a dozriet nervovu sustavu, ale navstevou fyzioterapeuta nic nepokazite.

anavixy
20. máj 2024

Dieta sa nema plazit, je to neziaduci nahradny pohybovy vzorec a je potrebne dieta spravne motivovat k lezeniu pomocou vhodnych “cvikov” a manipulacie (posilnit svalstbo) a urcite nepodporovat lozenie. Nejake tipy napr tu: https://www.instagram.com/reel/C7LcIxZMEAn/?igs...
Starsia dcera to teda mala uplne ok, tak, ako to idealne MA byt, bez plazenia. Navsteva dobreho detskeho fyzioterapeuta je vzdy vhodna, netreba sa toho bat ani to nejako prezivat ako ze boze, musime ist k fyzio, je to super pomoc kde vas nasmeruju a za par dni/tyzdnov bude dieta napredovat tak, ako ma (ono by nakoniec napredovala aj tak, akurat to bude dlhsie trvat a kvalita dalsieho pohybu nemusi byt taka dobra, ako by mala byt, z coho potom mozu pramenit dalsie problemy pri chodzi, drzani tela, valgozite clenkov atd..) 🍀

ilana
20. máj 2024

No, skus pozriet na stranku www.evakiedronova.cz, ona sa tymto velmi zaobera, ma tam online kurz pomozte mi liezt....ked sa plazi a nestvornozkuje, to znamena ze ma slabe brusne svaly. Ako ked to nebudes riesit, tak ono aj tak sa nauci chodit a vsetko ok, ale ak to vies teraz vylepsit, tak len dobre.Stvornozkovanie je dolezite na prepojenie hemisfer, neskor sa bude lahsie a lepsie ucit pismena, citanie - lebo aj na to to ma vplyv.A fyzyioterapeut- mne dcera tiez sa len plazila, bola som tam a povedala mi ze je to dobre....az teraz som zistila v com je rozdiel a ze keby stvornozkovala bolo by to lepsie skratka......

andreatytler
20. máj 2024

Aby sa udrzal na 4 musi mat silne svaly trupu. Ak zostava prilepeny na zemy, podla mna ma tie svaly slabe a treba s tym nieco robit. Urcite chod na fyzio. Tiez nie je zdrave ak sa dieta taha do stoja pred tym ako stvornozkuje, lebo na spravne drzanie tela v stoji musi mat silne svaly trupu a ked ich nema, nauci sa nespravne drzanie tela v stoji, takze do stoja ho urcite nepodporuj kym sa nedava na 4.
Mne fyzioterapeutka vravela ze ze stvornozkovanie je velmi dolezite. Nielenze spevnuje svaly, ale hlavne vytvara dobre prepojenie lavej a pravej mozgovej hemisfery, kedze je to prvy cvik kedy je dieta nutene pracovat na striedacku s lavou a pravou nohou a rukou.

anavixy
20. máj 2024

@ilana rozhodne, preto je velmi dolezite vybrat si dobreho fyzioterapeuta, ktory sa tomu naozaj venuje a rozumie, nie len niekoho, co sice ma titul, ale tam to konci, je to velmi tazke rozlisit, vdakabohu dnes mame tolko zdrojov dobrych informacii, ze to uz vieme lepsie rozlisit (ze ked niekto povie ze nevadi ze sa plazi alebo ze nevadi asymetria, tak to fakt nie je odbornik). Presne ako pises, ono sa to spravi aj same, ale zbytocne stracat cas nespravnym pohybovym vzorcom co dieta vo vyvoji nikam neposuva 👌

andreatytler
20. máj 2024

Nema dcera nahodou problem rozoznavat pravu a lavu stranu? Lebo toto sa casto stane ludom, ktori preskocia stvornozkovanie.

autor
20. máj 2024

Ďakujem všetkým za komentáre, zvážim teda návštevu fyzioterapeuta. ☺️ S
@andreatytler vôbec nie, nemala problém ani s rozpoznavaním strán ani s rečou.

anavixy
20. máj 2024

Starsia vlastne ani neplazila ani neliezla? Ja som to pochopila tak ze neplazila, ale rovno liezla, preto som pisala ze to mala uplne ok.. tak teda preskocila jeden z najdolezitejsich mylnikov v pohybe, no nemusi to robit problem, ale aj moze - slabe brusko, zakrivenie chrbtice, valgozne clenky, zle postavenie kolien, bedier.. a tie hemisfery tiez, je to dolezite, ale tie sa asi da naucit prepajat aj inak. Skus si pozriet prispevky na ig, najdi si profily fyzio kristy (vid link), detska fyzio mama, fyzio detem, fyzio4kids napr. Kiedronova v tomto tiez fajn (celkovo v manipluacii ano, v perovych perinkach nie!) 🙂

ilana
3. jún 2024

@anavixy preco Kiedronova v perovych perinkach nie ? Ja mam viacere videokurzy od nej, naucila som sa manipulovat s babom (mam teraz 3 tyzdnove), a v noci mam babo v perinke a krasne mi spinka, sa vyspim ja aj ona........cez den si ju nosim v nosici, na tele, robim tie polohy podla Kiedronovej na posilovanie svalov, aj na uvolnenie, malej sa to paci, preco perinka nie ?

anavixy
3. jún 2024

@ilana manipulaciu ma super. Perinka je z hladiska bezpecnosti spanku nevhodna. Prave aj o tom to je, ze rodicia aj dieta sa vyspia, lenze pre dieta to nie je prirodzene a hlboky dlhy spanok je rizikovy.

lalala94
3. jún 2024

Ja by som neriešila, naučí sa. Moja prvá dcéra bola podobná tej tvojej. Po asi mesiaci a pol plazenia začala štvornožkovať aj bez fyzio. To štvornožkovanie bolo pre mňa dôležité, snažila som sa ju dávať na koberce, pevné drsnejšie povrchy, aby jej to išlo ľahšie a motivovať ju, nakoniec to bolo ok. 🙂 Inak, teraz keď nad tým uvažujem, dcéra sa spočiatku plazila asymetricky, viac ľavou stranou ako pravou. Myslím, že sa to vyrovnalo +/- po dvoch-troch týždňoch. Nijako som do toho ale nezasahovala, riešila by som to, ak by to trvalo dlhšie. Ja som celkovo veci nehrotila a nechala som tomu čas.

ilana
4. jún 2024

@anavixy Vdaka za odpoved, ale ked tak nad tym rozmyslam, preco v porodnici pouzivaju perinky ? A co cele roky pouzivania periniek nasimi mamami, babkami, prababkami..........niekedy sa este aj tie povojniky pouzivali ci ako sa to volalo, ked to dieta pevne zviazali, ze sa chúďa ani hybat nemohlo............a aj v biblii je napisane, ze Maria zavinula dieta..................keby to bolo take nebezpecne, asi by to uz ludia vypozorovali, ci nie (nevyryvam ,,nahlas,, premyslam)..............ja mam 5 detí, prvé tri som mala bez perinky, budili sa cez noc velmi casto, prva dcera mala zlezanu hlavicku na jednej strane, lekarka ma sfukla, ale nepovedala mi nic o polohovani a ako to napravit ani nic, len ze ci mala stale lezi na jednej strane.........ja som o tom nic nevedela, dala som ju spat a ako lezala tak lezala.......druha dcera mala koliku, vrestala mi dva mesiace kazdu noc do 1.00......treti syn pri nom som pouzivala ulitku a ten pekne a kludne spal v tej ulitke..............a pritom ked sa narodil hned dvihal hlavicku dost vysoko a opat ma doktorka sfukla, ze to nema a ze je to zle (co som ja urobila, ved bol v mojom bruchu ?) poslala ma za fyzioterapeutkou a ta mi povedala ze je to dobre, ukazala mi asi tri cviky a ze mozem skusat s malym, ale ze je to dobre..........a az potom ked som cakala stvrte dieta som objavila Kiedronovu, pouzivala som perinku, mala pekne spala, hlavicku mala pekne symetricky, aj vsetko bolo lepsie, ale ked zacala lozit, tak sa len plazila, nestvornozkovala, hned som nabehla za fyzioter. a ta mi povedala ze je to dobre, ze sa len zasekla ze sa jej dobre plazi (lebo mame plavajuce podlahy) takze neskusa stvornozkovanie......potom aj trosku stvornozkovala a zacala sa uz dvihat a chodit...az teraz som si kupila aj niektore tie videa Kiedronovej a uz som pochopila dalsie veci, aj to preco dieta sa plazi.....ale pri stvrtej dcere sme mali aj Piklerovej triangel, tam pekne vedela liezt skor nez zacala chodit a tiez sme chodili plavat tak snad to vykompenzovala takto, teraz ma styri roky a uz bicykluje ako diva...........
Mne sa zda, ze perinka je sucastou toho vsetkeho, dieta vie uvolnit svaly a preto lepsie spi.....nebudi sa na rozhadzovanie vlastnych ruk a na stuhnute svalstvo....ale celu noc neprespi, lebo sa budi na kojenie a tiez ked chce cikat vyslovene sa zobudi a place a potom sa mi vycura do plienky (pouzivam latkove plienky, takze mne sa deti vzdy budili na mokru plienku a pri jednej som robila aj bezplienkovu metodu a ozaj to fungovalo)................takze toto zabezpeci ze dieta nespi prilis dlho, resp. celu noc..............
A deti na umelej vyzive zase spia tiez dlhsie a hlbsie, to by bolo tiez nebezpecne...........neviem, clovek vlastne pri detoch nikdy nevie co je to najspravnejsie.....