Keď moja 19 mesačná dcéra plače, prestáva dýchať

angel22
21. jan 2011

Ahojte, mam 19mesacnu dcerku, krasne zdrave dieta, stale kojene, papa tak ako kedy ... prosto podla mna dieta v pohode. Ale uz niekolko krat sa nam stalo, ze ked spadla ci si inak ublizla, ( ziadne hororove zranenia, klasicke buchnutie sa ci skocenie na kocku ) zacala plakat a pri 2.nadychu prestala dychat, prosto usta otvorene, ale nedycha, za sekudnu vyvrati oci, odpadne ako babika. Pri prvom raze som skoro umrela od strachu. Ale nejakym zazrakom sa mi podarilo zachovat chladnu hlavu a tak som ju prebrala. Dostala som rady, ze jej mam v takej chvilke fuknut do pusy a ona sa nadychne. No vcera nam nezaberalo ani to. Stratila vedomie a az ked som s nou riadne zatriasla a neustale jej fukala do pusy tak sa prebrala. Bola este malatna, a este raz som musela fuknut. Stretli ste sa niecim takym??? Moja MuDr tvrdila, ze je to normalne, ze dietatu sa tam tie cesty aj same otvoria, ale ja som sa vcera tak zlakla. Napiste, poradte ... dakujem.

basika
21. jan 2011

No mne sa toto nezdá v normálne u 19. mesačného dieťaťa. Ja som sa s tým nestretla, ale čo som čítala podobné prípady tak to určite riešili s neurológom na základe odoslania pediatrom. Toto by som nepodceňovala, ten opis sa dosť zle číta, nie to ešte zažíva.

pia22
21. jan 2011

@angel22 dve otazky: 1. bola omdleta alebo bola pri vedomi len lapala po dychy? 2. ked prisla k sebe zacala plakat alebo bola ticho a bola dezorientovana?

barchee
21. jan 2011

@angel22 ahoj,ide o afektívny záchvat - je to nevyzretosťou nervovej sústavy dieťaťa - dieťa nedokáže spracovať určité podnety - vo vašom prípade ide o bolesť alebo šok z nečakanej situácie, môže to byť aj vynucovanie pozornosti alebo protest 😉 časom to samo odoznie, nemusíš sa báť, dcérke sa nič nestane aj keď to vyzerá hrozne a je to veľmi nepríjemné na pohľad. Ty musíš ostať kľudná, zober si malú do náručia, kľudne sa jej prihováraj, aj stratí vedomie, troška jej prskni na tváričku studenú vodu z tvojich prstov, pobúchaj po chrbátiku alebo poklepkaj na holé pätičky, ona sa nadýchne. Keď som robila v detskom domove, mala som v mojej skupine 2 ročné dievčatko s afektívnymi záchvatmi - ona ich mala keď trucovala 😉 Vyzerá to síce hrozivo, ale následky to nezanechá žiadne, naozaj to časom prejde, nemusíš sa báť 🙂 jedine, že by stratila vedomie na viac minút, ostala by dezorientovaná, malátna a akokoľvek "čudná" asi by bolo lepšie navštíviť detského neurológa. Hlavne ju potom neľutuj, vypestuješ v nej potom návyk pútania pozornosti na jej osobu. Keď záchvat prejde, správaj sa akoby sa nič nestalo 😉

angel22
autor
21. jan 2011

Dakujem za odpoved. Niekedy staci fuknut a place dalej kym sa neupokoji. No par kart doslova odpadla, ostala ako handrova babika. Nadychla sa, potom sa na mna zvalila, ostala este par sekund taka malatna a ked som fukla znova znova sa rozplakala a potom uplne prebrala. Je to skutocne otrasny zazitok.

misulienka
23. jan 2011

moja mala tiez prvykrat ked spadla tak mi až odpadla,zmodrela,vyvrátila oči,druhykrát tiež ked začala plakať tak plakala tak ze uplne odpadla.Vobec som nevedela čo v tej chvili robit.Boli sme s nou na vyšetreniach aj na neurologii ale nezistili nič.Su to afektívne zachvaty.Povedala mi že stači do nej fuknut, alebo oprskať vodou.V žiadnom pripade s nou nesmieš triasť ale dať nabok ľahnut a ona sa sama preberie.Nam pomahalo najviac oprskanie vodou.Pár krát sa to ešte opakovalo.No je to strašný pocit .

zajo79
23. jan 2011

treba fuknut do tvare. 😉

capy
1. feb 2011

@angel22 aj my sme si tym presli. nam najviac pomohlo fuknutie do pusky a oprskanie studenou vodou. tiez som bola z toho prvy krat vydesena. nastastie to casom preslo. len si zachovaj chladnu hlavu 😵

elissa1224
5. feb 2011

aj moja setra mala presne to iste!!ked sme boli babatka..ked zacala plakat tak proste odpadla,mama snou behala po doktoroch ale nic nezistili..len jej povedali ze ju nesmie nechat plakat!!!to sa im teda lahko povedalo ved tym padom sa zabranit neda a tak ked spadla alebo sa jej nieco zobralo zacala plakat a odpadla..od troch rokou ju to preslo 🙂 neboj nic to nieje je to len iba efektivny zachvat jak ti pisali kocky, ale davaj si na to pozor,lebo mne mama hovorila ze to segra zacala vyuzivat,vsetko musela mat 🙂 az sa mama na to vyprdla a zacala to ignorovat tak stim prestala a zmizlo to samo,tym myslim ze prestala robit taku paniku a hodinu ju drzat v naruci a mojkat 🙂 jednoducho ju prebrala a robila si dalej svoju povinist 🙂 jaaaaj ale ja by som nechcela nieco take zazit! staci mi iba to ze ked ideme doktorke na inekciu tak tedy od placu sa nevie nadychnut ale je privedomi ale ja som uz stoho v riadnom soku 🙂 neboj to sa jej casom upravy a bude to vpohode 🙂

luciasira
19. máj 2013

@elissa1224
mila elissa, pises, ze sestre sa to stalo, ked bola este babatko.. kolko mesacna bola? lebo nam sa to stalo vcera, malicka zacala plakat a bezprostredne na to sa nevedela nadychnut a potom stratila vedomie - ma ale iba 8 mesiacov.. takmer 9. boli sme celu noc na detskom kvoli pozorovaniu a mame ist aj na neurologiu. zatial ma vsetky vysetrenia uplne v poriadku. moze to byt teda aj v takom skorom veku? dost by ma to upokojilo. dakujem.

elissa1224
20. máj 2013

@luciasira ahoj...no zacalo to ked mala asi nieco cez rok...ked sme zacali uz chodit a dobijat si svoje a superit atd...a trvalo to tak do cca 3 rokou a potom to uplne prestalo..do teraz moja mama nevie co bolo toho pricinou, jasne vtedy bolo ine zdravotnictvo ako teraz ale preslo a je pokoj...no snad tvoje dieta bude v poriadkum drzim palce a ked budete vediert nejake vysledky atd daj vediet, napis to sem aj pre mna a ostatne mamicky 🙂 drzim palce a malej vela zdravicka prajem...pa

obcansr
22. máj 2013

ja som to mala v podstate tiež ale malý mi neodpadol, on ked začal plakat tak sa nenadýchol tak som sa velmi zlakla že som s nim začala triast, ale nemá sa to to ma nenapadlo, ked ti začne dieta plakat a prestane dýchat hned fuknut do ust potom sa nadýchne mne to bolo tak povedané, potom nas poslali na vyšetrenie na kardiologiu, tam nič nenašli , a potom to prestalo

modrofuzik11
22. máj 2013

u nas tieto zachvaty mavala sara. ked bola mala, cca 8 mesiacov. potom to preslo.