Je nutné vybrať nosné mandle?

lenka54321happy
10. feb 2020

Ahojte, budem si vazit Vasu pomoc.
Moj 4 rocny syn bol u ORL a zevraj ma velku nosnu mandlu a odporuca mu ju vybrat.
Syn ma sice C krivky na grafe, ale sluch sa mu zlepsil, kedze mal predtym Bcka.
Nebyva casto chory. Nema sople. Nechrape.
Musi sa ta mandla vybrat? Nezmensi sa sama casom?
Posledne 4 mesiace sa nezmensila :-/
Dakujem
Za vase rady

dominika_79
10. feb 2020

@lenka54321happy Ahoj, mojej 4ročnej dcére majú zmenšovať nosnú mandlu, tiež kvôli tomu že ju má veľkú.... ale doktorka povedala že vybrať nie lebo plní ochrannú funkciu 🙂

chocolate_cake
10. feb 2020

Ahoj. Moj mal takto celu minulu zimu zvacsenu nosnu mandlu a dost zle pocul. Chceli mu ju vybrat, ale mne sa to zdal byt prilis velky zakrok a vedela som, ze to staci preliecit, v lete poriadne vyslnit, uplne ideal ist k moru. V lete mu to uplne zmizlo a tuto zimu nemal absolutne ziadne problemy. Problem pri tej zvacsenej nosnej mandle moze byt, ze pri spani dieta velmi chrape a nemusi mat dostatocny privod kyslika do tela, vtedy je to na zvazenie.

lenka54321happy
autor
10. feb 2020

@dominika_79 prosim ta a to ako jej ju idu zmensovat? Diky

lenka54321happy
autor
10. feb 2020

@chocolate_cake ta mandla sa akoze uplne zmensila na normalnu velkost? A aky mal tympanograf? Takze ked zima skoncila sa mu vsetko dalo do normalu? Ani mi ju nechceme dat von...

chocolate_cake
10. feb 2020

@lenka54321happy Tympanograf neviem co je, to mu nerobili. My sme boli na ORL, tam povedali, ze ta nosna mandla tak velka, ze mu tlaci na ucho, v ktorom mal aj vodu. V skole ucitelka hovorila, ze zle pocuje, co sme si samozrejme aj my vsimli a teda v noci strasne, ale strasne chrapal, lebo v tej polohe lezmo mu to akurat blokovalo cesty, tak sme sa ho snazili davat spad do polosedu. Ako sa zacalo oteplovat, uplne same to preslo. Tam ide o to, ze su v tych mandliach virusy alebo bakterie a tych sa treba zbavit, lebo tie robia ten zapal. Idealne vyplachovat slanou vodou (more samozrejme top) alebo morskou vodou v spreji, ale to skor pri viroze. Ak by to boli bakterie, to treba preliacit antibiotikami. No a nie nadarmo sa hovori, ze kde nechodi slnko, tam chodi lekar. V lete sa dal na 100% do poriadku, v noci ho nie je ani trosku pocut, pocuje perfektne a nemal ani ziaden zapal ucha. Proste je uplne fit.

saluda
10. feb 2020

@lenka54321happy pred chvíľou som písala v inej téme o kolostre, že sa mojim 2 starším upravila vďaka nemu skolkarska chorobnosť. Druhý bonus bol, že takmer v ten deň, keď som sa pre kolostrum rozhodla, mal syn termín na výber mandle, ale sme sa naň nedostavili, lebo skončil v nemocnici na infúziách, vyčerpaný zo všetkých chorôb a liekov, ATB...... Ako som videla takmer okamžite zlepšenie po nasadení kolostra, verila som tomu tak veľmi, že sme vyber mandle už neriešili a aj sa po 2 rokoch stiahla natoľko, že nebolo potrebné ju vyberať. Proste tým, že už nebol tak často chorý, nebral takmer žiadne ATB, možno raz za 2 roky, sa mandle ukludnili. Netreba čakať zázraky na počkanie, ale šanca na zmenšenie určite existuje

lenka54321happy
autor
10. feb 2020

@saluda prosim ta, ake kolostrum? Mozes mi napisat? Ako sa vola, kde to zozeniem, dakujem velmi pekne

saluda
11. feb 2020

@lenka54321happy začínali sme s hnusnym tekutým od LR, po pár mesiacoch sme prešli na praskove, obsah kapsule som zmiešala s vodou. Tekuté je vraj účinnejšie, ale obdivujem každého, kto to obdobia, nie že vypije 😂. Kapsulove som tiež najprv LR, potom Kompava, kúpiš v e-shope, alebo Essence. Teraz už hocijaké v lekárni, hlavne aby malo pôvod na SK, prípadne susedné štáty

saluda
11. feb 2020

@lenka54321happy a boli sme medzitym aj 2x pri mori, možno aj to pomohlo. Minimálne na ekzémy určite 🙂

dominika_79
11. feb 2020

@lenka54321happy no je to na jeden deň... že ju uspia a pomocou niakeho prístroja jej ju zmenšia

lenka54321happy
autor
11. feb 2020

@dominika_79 nechapem ked ju uspia, preco jej ju hned nevyberu?

dominika_79
11. feb 2020

@lenka54321happy no lebo že by to bola škoda lebo že plní ochrannú funkciu

zuzanadeti
18. jún 2022

@lenka54321happy sme mesiac po operácii a konečne je pokoj. Dcera bude mat 3r, každý mesiac bronchitida či laringitida či kašeľ a teplota, dokonca aj zápal stredného ucha. Keď už mi štvrtý ORL lekar (s 20 ročnou praxou) povedal, že pravidelne zapálená mandla už neplni svoju funkciu ako vstupný filter pri dýchaní a že sa jej každým zápalom zväčšuje, nemala som už čo váhať. Operacia za 10min laserom, 2 hodiny počkať na pooperačke a šli sme domov. Spinka celu nič, čisto dýcha, zobudí sa vyspata a spokojná. Dokonca dcera konečne sama od seba povie, že toto jej vonia a toto smrdí. Chodte ku viacerým ORL a dajte si predtým urobiť krvné testy a vytery ci to náhodou nie he ešte aj nejaký bacil. Nenechajte to dôjsť do štádia, kedy už dieťa začne byt nahluchle lebo jej hnis tlači aj na Usne bubienky alebo začne mat otvorené ústa a v noci chrapanie a z toho deformácia tvare. Hrozne