Je možný chirurgický zákrok na odstránenie ráčkovania?

natalia7895
12. máj 2016

Dcera ma problem s vyslovovaním R. Chcem sa spytat ci existuje aj chirurgicky zakrok na odstranenie tochto problemu? ja neviem o ničom podobnom ale vraj sa už niečo take robí

mojaniku
12. máj 2016

ešte som o tom nepočula, zdá sa mi to príliš nepravdepodobné.
Ibaže by dcérka mala skrátenú uzdičku na jazyku a tá by sa musela chirurgicky trošku podstrihnúť.
Ale to už zvyknú robiť bábätkám, ....väčšinou sa to zistí, že sa zle prisáva.

Totiž pri vyslovovaní "r" musí dieťa cvičiť tak, že má pusu siroko otvorenú, špičkou jazyka klopká o podnebie za hornými zúbkami, postupne pridáva zvuk "dd, tt, td, td, dd, tn, tn, dn, dn, tdn, ddn, pridávajú sa slová tdáva, ddón, atď...

emily76
12. máj 2016

@natalia7895 jedine logopedia a trenovat.. ak by mala skratenu uzdicku, tak by jej na to uz prisli, kym bola babatko.

dominika6
12. máj 2016

@natalia7895
robí sa to zastrihnutím pod jazykom,ale až deťom ked je jasné že zle rozprávajúúú..a R učí logoped..

janinah
12. máj 2016

najprv nech ju pozrie logopéd,on aj vie pozrieť hrazdičku pod jazykom a poslať na nastrihnutie ak treba

sardinka335
12. máj 2016

@natalia7895 asi myslíš skratenu uzdičku na jazyku.....ale to posudi logoped, mojmu synovi to robili ked bol v perinke snad 2 týždnovy. Ano, aj mne by sa pačilo kebyze niekto mykne čarovným prutikom a problém je vyriešený, ale take kednoduche to nie je. Lebo aj ked ten jazyk by chirurg ,,povolil,, tak aj tak ta hlaska nie je natrenovana a dieta ju nevie vyslovovat.
Ani mne sa nechce chodit k logopedke a doma to trenovat - som z toho unavena a otrávená....holt ina cesta nie je.