Jazvečia masť- ako rozoznám originál?

montemotherone
16. feb 2020

Ahojte, ako rozoznám originál 100% jazvečiu masť 🤔 nariadenú, alebo nejako inak nahradenú? (Ponúkate niekto? 😉

tigev
16. feb 2020

toto by aj mna velmi zaujimalo.. tiez som nasla na nete inzaraty, ale bala som sa, ze to bude obycajna bravcova, alebo co :D

janne318
17. feb 2020

@montemotherone
@tigev Originál jazvečia masť má skôr olejovú konzistenciu a svetlo žltú farbu. Keď je studená (skladovaná v chladničke), je síce tuhšia, ale nie je ako bravčová (skôr ako kokosový olej, len do žlta). Na nete by som jazvečiu masť nekupovala. Pokiaľ ju nepredáva človek, ktorý jazvece chová, ťažko to bude originál. Lov jazvecov je obmedzený na 2 mesiace v roku - a pochybujem, že sa nájde poľovník, ktorý keď strelí 1 kus za sezónu, tak tú masť predá. Nechá si ju pochopiteľne radšej pre seba, maximálne tak pre rodinu alebo úzky okruh priateľov. S bravčovou sa zameniť nedá - fake sa robí zo psa (ospravedlňujem sa všetkým milovníkom psov, no žiaľ, je to tak).

osky
17. feb 2020

Mam jazveciu mast a nie je zlta.je bielunka.cerstva bola,ked ju bratranec doniesol.
Ale je fakt,ze je velmi jemna,topi sa hned pri dotyku,je skor olejova.rozdelila som si ten 1 dcl na 5 malilinkych doziciek a mam ho v mraznicke.
Je to velka vzacnost a ak chces ozaj original,musi ti to dat-predat nejaky polovnik,ktoreho poznas.
Neviem,ci niekto u nas chova jazvece.
Viem ze su velkochovy v Cine/vsak ako inak.../.
Ale umelo chovane jazvece...to sadlo z nich nema vobec take ucinky.
Jazvece spasaju luky,dive byliny....proste jedine to prave prirodne sadlo ma ozajstne ucinky.
Sadlo z netu je blbost,hoci je fakt,ze ponuky su...pozerala som

janne318
17. feb 2020

@osky takmer úplne biela zvykne byť vtedy, keď sa vytápa nad parou. Ja osobne teda nie som ani poľovník, ani lekár. Starý otec bol horár a poľovník (jeden z hŕstky tých, ktorí sa o zver viac starajú, prikrmujú ju a sledujú, než strieľajú). Veľa som odkukala a naučila sa od neho. Inak, jazvečia masť vraj nemá žiadne špeciálne liečivé účinky čo do jej chemického zloženia. Výnimočná je v tom, že sa ľahko viaže na iné tuky - čiže fakticky aj na tuk ľudský, cez ktorý sa dokáže vstrebať až k vnútorným orgánom (k prieduškám napríklad a uvoľniť hlien). Nechcem sa hádať, no ono je asi jedno, či ten jazvec je chovaný v zajatí alebo vo voľnej prírode - bunkovú štruktúru tuku a tkanív bude mať pravdepodobne rovnakú, akurát bude mať iný podiel látok v krvi (tele). No keďže tá masť sa nekonzumuje, nemyslím si, že by to malo mať nejaký zásadný význam na jej účinky. Mäso z jazveca nie je zrovna gastronomická špecialita a vôbec sa ani neodporúča jesť kvôli tomu, že divo žijúci jazvec má strašne veľa parazitov v tele.

osky
17. feb 2020

@janne318 neviem ako bolo to sadlo topene,musim sa spytat.
A nekonzumuje?
My praveze si ho davame na kustik chlebika alebo aj len tak na lyzicku,ked mame bolesti hrdla.nechuti to bohvieako ale uz ako decku mi to davali...
O tych ucinkoch sa hadat nebudem,ale ved logicky-cim sa chovaju tie jazvece umelo?
Pokial granulami,nie je o com...
Ja by som to nechcela

janne318
17. feb 2020

@osky áno, na bolesť hrdla lyžička je fajn. 🙂 Myslela som - akože nekonzumuje sa ako potravina, že by toho človek jedol na kilá. A o spôsobe tých účinkov viem tiež len sprostredkovane - chemický rozbor som nerobila. 😅

montemotherone
autor
17. feb 2020

@janne318 pokiaľ viem konzumuje sa aj masť aj škvarky z jazveca 😕
Ale inak môj manžel mal raz chystané priedušky, strašne ho to pálilo. Nahrubo som mu hrudník nahrala bravčovou masťou, prikryla igelitom, plienkou a zaľahol. Vravel, že mal zvláštne pocity na hrudi, hrialo ho to, zaspal a keď o 2 hodky vstal cítil sa oveľa lepšie 🙂 Teraz som zas čítala o princípe olejovych zabalov pri laryngytide, vraj pomôžu rozšíriť cievky a nejako rýchlejšie "vstrebať" zápal ktory je na hlasivkach. Zábal sa robí z hociakého rastlinného oleja 🤷‍♀️

montemotherone
autor
17. feb 2020

@osky
@janne318 čítala som práve že farba skôr závisí od spôsobu topenia, prepalená masť má vraj silnejší zápach a je žltejšia. Tá biela potom tak nezapácha.
Tiež v jednej diskusii spomínajú poľovníci, že jazvec je premnožený a nie je problém ho klofnúť 🤷‍♀️ ale tak človek je tvor tvorivý, aj o tých mačkách a psoch som počula 😕

osky
17. feb 2020

@montemotherone premnozeni?vazne?
Z ktoreho roku bola diskusia.
Viem len,ze dlho na neho cihal...ja som neskusala😂🤣

janne318
17. feb 2020

@montemotherone tak ja poznám aj expertov, ktorí robia z jazveca guláš. 😅😁 No neviem veru..., nechcem byť morbídna, ale to si už zrovna môžu ježka uvariť. 🤪 Inak, vraj aj kačacia masť má na priedušky podobné účinky, ako jazvečia. Asi je naozaj princíp toho liečenia v schopnosti tuku (masti) vstrebať sa do organizmu. A zrejme, čím je tá masť taká akoby "hodvábnejšia", tým lepšie sa vstrebáva (len môj postreh a názor). 🙂

mowinka1
4. okt 2020

@janne318 ked strelite jazveca nie je problem mast predat tak ako aj maso z diviny... Jazvece su momentalne premnozene a pokial je dobre zasadleny su z neho aj dva litre sadla co na vlasnu spotrebuje nepotrebuje nikto...

mowinka1
4. okt 2020

@mowinka1 co sa tyka jazveca. Je to cisty bylinnar preto je jeho sadlo na priedusky a na priamy konzum najlepsie co sa tyka ucinku.

blumchen2
4. okt 2020

videla som v lekarni jazveciu mast. ja som ju nekupila, lebo sused je polovnik.

yasmeena
4. okt 2020

kriste pane..to si neviete na tie vase choroby dat bylinky?obvykle nekomentujem aby som poucala,ale toto je nieco tak strasne,diskusia ako z pekla-ani sa necudujem,ze sa svet nemeni k lepsiemu...

tiborkosik
21. jan 2024

Kúpila som jazveciu masť , ale je svetlohnedej farby . Je v poriadku alebo čím je spôsobené take sfarbenie?

mowinka1
22. jan 2024

@tiborkosik farba závisí od spôsobu topenia sadla