Jačmeň u dieťaťa do troch rokov - priebeh operácie

black_cat
23. máj 2015

Cawte baby. Chcem sa s vami podelit o skusenost s odstranenim jacmena u mojho krpca a dufam ze to pomoze aj vam, ktore s tym mate problem, aby ste vedeli co vas caka ked tam musite s malym ist. Berte to prosim tak ze je to moja osobna skusenost ako to prebiehalo u nas.
Maly ma 2roky aj 9mes. V polke februara sa mu spravila hrcka pod mihalnicami ktora ked nezmizla po 2 dnoch sli sme na ocnu pohotovost, dali malemu kvapky, za tyzden ocny. Ten skonstatoval ze vsetko ok, na maleho ani moc nekukol len zbezne. Za mesiac sme boli u tiho ocneho znova ze hrcka nemizne a skor sa formuje. Vymenil kvapky a poslal nas domov. Ked sa to nezlepsovalo sli sme inej ocnej co nam odporucila znama a ta skonstatovala zanedbanu liecbu, nasadila ku kvapkam aj masticku a odporucila operaciu v BA ak sa do mesiaca stav nezlepsi. To uz mal na oku jacmene 2, z toho jeden uz ciastocne pukol do von, druhy ani nedozrel.
Ked nam uz doslo ze zrejme su uz v takom stadiu ze uz neprasknu dohodli sme sa ze sa teda objedname do nemocnice. Telefon ktory nam napisala ocna, ale nebol dostupny. Kontakt som nasla na nete a aby to bolo nie cez vela cisel a prepajani a klapiek napisala som na mail uvedeny v kontaktoch. Behom dna mi prisla odpoved s instrukciami a vdaka tomu maly prisiel do nemocnice priamo na zakrok a v ten den ho operovali, na dalsi nas pustili domov.
Najskor sa ide periatrkovi na odbery krvi a moci, zbezne vysetrenie, dieta musi byt 3 tyzdne zdrave bez liekov. S vysledkami a spravou od ocneho idete do nemocnice, dieta nesmie nic jest a naposledy moze pit 4h pred vysetreniami v nemocnici, len vodu.
Na recepcii zaregistrujete dieta, dostane karticku s cislom, a seba ako doprovod (budete tam 1noc spat), Poslu vas na prijem, tam vas zaregistruju, poslu na ocne, z ocneho na anesteziologicke vysetrenie, tak vyplnate dotaznik o zdravotnom stave, ste pouceni o priebehu operacie, spat na ocne, dieta dostava kvapky a cita obrazky, potom idete na kliniku, ubytuju vas v izbe a cakate na predoperacne vysetrenie. Dieta cita obrazky, presvecuju oci, ocne pozadie atd, zbezne pozru jacmene, idete na izbu, cakate na predoperacnu pripravu. Mate moznost sa predoperaccnej prirpavy zucastnit, jednorazovy odev stoji 4e, pre dieta je to lepsie urcite chodte.
Idete so sestrickou na izbu kde su deti po operacii este v narkoze, a dieta dostane do pusy taky hnusny sirup po ktorom je omamene a odbura sa stres, casom trocha problemy s udrzanim sa v sede, na posteli. je kludnejsie s mamou. Pride sestricka, dieta berie na operacnu salu a vy odchadzate bud do bufetu alebo na izbu. Operacia trva do 1h, dalsiu asi hodinu ho maju v tej izbe na pozorovani.
Dieta dovezu na izbu, este v narkoze s infuzkou v ruke. Malemu robili obe oci, v jednom niekolko drobnych jacmenov prepichnutim a vytlacenim a v tom druhom tie 2 velke muslei vyrezat, Ten co sa spravil z vonku museli odstranit s poskodenou kozou a tkanivom, a zasit na 3 stehy. Ostatne sa robia zvnutra viecka a bez stehov.
Cca po 2h na izbe sa dieta prebera, infuzku uz nema ale hadicku nechaju pre pripad problemu s potravou, moze zvracat. Treba davat pozor operovane ocka su cele prelepene. Moj mal obe a vyplasene dieta si moze ublizit.
Asi po hodine dostava caj, lyzickami, za dalsie 2h piskotky a caj, vecera suche pecivo piskoty caj. Potravu prijima nezvracia, vecer vyberaju hadicku. Vecer kontrola, priebezne meraju teplotu. Rano odliepaju oci, ranajky, vysetrenie svetlom, poucenie, ukazka ako sa o ocka starat a prepustacia sprava, mozte ist domov.
Za tyzden az 10 dni vybrat stehy (ak su vonkajise) bud tam alebo u ocneho.

Tento zakrok robia malym detom v plnej narkoze a robia to len v BA, fakultna nemocnicka Kramare, adresa Limbova 1, naozaj sa oplati informovat aj mailom u pani Dr. Tomcikovej, poziadat o termin, da vam ho a odpise na vsetko co potrebujete vediet, a vyziada si od vas ake vysetrenia mate dat spravit svojmu Dr, ako pripravit dieta aby mohlo byt operovane este v ten den.
http://www.dfnsp.sk/2013/index.php/kliniky-a-od...

black_cat
autor
23. máj 2015

Este doplnim ze personal je velmi mily, doktorky, aj sestricky. Zvladli aj mojho krpca ktory sa branil a reval akoby ho z koze drali 🙂

janinah
23. máj 2015

Zrejme omylom si napísala,že robia to len v BA- je to bežný zákrok a robia ho všade,kde majú očné operačné sály, u malých detí v CA, u veľkých v LA.Sú aj drobné rozdiely v postupe podľa jednotlivých pracovísk,napr. u nás zásadne obe oči nelepíme,aj keď sú obe operované,ten stres dieťaťa ,ak nevidí ,za to nestojí.

black_cat
autor
23. máj 2015

@janinah neviem mne to hovorila ocna a aj v nemocnici, tak potom neviem v com su akoze jedini. Ze mu budu robit obe oci som vobec nevedela, netusila som ze ma nejake drobne jacmene aj v druhom oku lebo to som sa dozvedela az potom. V kazdom pripade, opisala som svoju skusenost, nie vseobecny postup lebo 2 tyzdne dozadu som aj ja sama hladala kto ma ake skusenosti a nenasla som takmer nic podrobnejsie len ze to rezu a su tam 3 dni ci kolko, ale takmer vsetci co boli s tak malym dietatom tiez pisali ze museli do BA. Je pravda ze maly bol laknuty ze nevidi a po case mi aj ponukli ze ked ak bude potrebne jedno ocko odlepia. Ale ked uz bol kludny tak mu tie naplaste uz neprekazali, a preto s nimi aj spal.

toto pisu priamo na stranke :
Klinika detskej oftalmológie predstavuje jediné pracovisko v Slovenskej republike špecializované na očné choroby detského veku. Zabezpečuje komplexnú liečebno-preventívnu starostlivosť pre deti do 18 rokov a výnimočne aj pre dospelých s niektorými chorobami pretrvávajúcimi od detského veku. Pracovisko vykonáva diagnostiku, operačnú i konzervatívnu liečbu porovnateľnú so svetovými pracoviskami podobného typu a spektra chorôb zahrňujúcich všetky očné ochorenia. Klinika má svoju vedecko-publikačnú a pedagogickú činnosť, zameranú na výučbu poslucháčov LFUK, ako aj na postgraduálnu prípravu lekárov v detskej oftalmológii.

fotoarch
7. aug 2015

@janinah Aho, prosim ta , aku kliniku, teda mesto myslis okrem BA ?
Moa mala ,skoro dvojrocna ma par mesiacov zrno vo viecku, operacie sa asi nevyhneme.
Bola by som rada, keby jej to nebolo nutne prelepovat po operacii, mala je velky jedos ,
bol by to pre nu velky stres a to neprehanam. Dakujem za odpoved

janinah
7. aug 2015

@fotoarch ako píšem vyššie-kde majú očné oddelenie s operačnou sálou,napr. my v PO.....zrejme niekam na očnú amb. chodíte,tak s atreba tam informovať kde vám najbližšie sa robí tento zákrok,určite netreba bežať do BA ak ste odinakiaľ....prelepovanie či neprelepovanie vôbec dopredu neriešte,to sú maličkosti čo sa vyriešia "za pochodu"

zuzugab
4. jan 2016

Ahoj,
my ideme teraz na ocne, lebo maly ma taku hrcku pri oku, ale jacmen to nie je. Mali by sme tam byt 3 dni s tym ze mu to vyberu v narkoze.
Ako je to na ocnom? budem s dietatom na izbe? alebo to maju zvlast?
Nie som nejako narocna, len maly sa budi este v noci a sam celu noc niekde sam by este nezvladol.

rehulkare
29. feb 2016

Velmi dakujem za ozaj podrobny opis toho co aj nas coskoro caka..uz mam aspon aku taku predstavu a nemusim cele dni rozmyslat, co to bude ako to bude..nasej malej herecke este mame tyzden davat masticku do ocka, nech by sa zapal co najviac stiahol, lebo este ma viecko cele zacervenale aj ked hrcka je uz ohranicena no a potom hned smer Kramare..uf moje male ☹

fotoarch
4. apr 2016

Vyse polroka sme mali jacmen, s odporucanim na chirurgiu. Hospitalizacia, narkoza u 2rocneho a pooperacne prelepenie obidvoch oci, preventivne na par hodin, u mojho narocneho batolata som si nebvedela predstavit....Ludovo - Vlcie zrno sa do 3/4 roka vstrebalo, vraj to nieje mozne, odstranit sa mal dat len chirurgicky.
Celkovo ma odradilo od operacie ze som si vsimla, ze ma tendenciu k tvorbe jacmena, teda male drobne jacmene sa jej zacali tvorit nanovo na oboch ockach. Na drobny jacmen vyborne zabral tusim ocny kortikoid.

iwa251
27. sep 2016

@fotoarch ahoj chcem sa opýtať či máte od apríla s jačmeňom pokoj?a aké kvapky vám zabrali? my máme jačmeň v priebehu roka už tretí krát no teraz je to brutal veľká guľa:(( zapálená červená a dávame iba optalmoframykoin masť..ďakujem za odpoveď iwa

fotoarch
28. sep 2016

@iwa251 ahoj, ked bol hmatatelne velky ale nezavadzal ,nezapalovalo sa ocko - nedavali sme potom nic... Rezignovala som, nakolko sa nutne mal operovat jeden a ked vies, ze na druhom sa robia nove 3 ...

iwa251
28. sep 2016

@fotoarch to tak nejako:/ a vieš ešte názov tých kvapiek?ďakujem

lubika39
28. sep 2016

@iwa251 ak sa mozem votret, moja dcerka mavala cely minuly rok jacmene na ociach, pomohol nam obycajny pamycon, odvtedy je pokoj. A to sme skusali uz vselijake kvapky, maste od ocnej, uz nas chcela objednat na vyrezanie .

iwa251
28. sep 2016

@lubika39 ďakujem 😉

nikuska307
21. jan 2017

baby pomoc, mate s tymto skusenosti? uz od oktobra sa trapime s vlcimi zrnami, malej sa ich spravilo viacero, dve uz praskli a vyzera, ze sa aj vstrebali, este dve malicke mame na hornom viecku a toto jedno (foto prikladam) mame od zaciatku a pred asi tyzdnom sa mi zdalo, ze aj puklo, je tam ovela menej hnisu ako bolo, ale zostalo nam v oku toto vid foto, taky ako keby vyrastok. Som z toho na nervy, myslite, ze sa to este stiahne, ta sliznica? , nemate s tym skusenost? U ocnej sme boli uz niekolkokrat, mali sme aj ATB kvapky a mast. Inak pokym to nebude zapalene, kazala len obkladovat. A idem zase buduci tyzden, ale som z toho na nervy, neviem si predstavit, tu operaciu narkozu a nasa mala nevydrzi s prelepenymi ocami a vsetko to okolo.

iwa251
21. jan 2017

@nikuska307 my sme mali podobné len nie tak hlboko v oku ...sme mali na okraji mihalníc z vnútornej strany. Jeto beh na dlhé trate...jedna dr kázala suché teplo , že sa to skôr uzavrie a potom praskne a druhé zasa vlhké teplo,ja som striedala raz to raz ono + ATBmaste+ ATBkvapky a naparovali sme len očko nad pohárom čaju z očianky..po dvoch mesiaochc nám to prasklo a vyšlo mega :( a mám pociť že to vlhké teplo zaberalo viac... a potom sa to postupne v priebehu daľších troch týždňov vstrebávalo:( a terz nosíme dioptrické okuliare...že sa očko namáhalo a preto sa nám tieto potvory robili...

nikuska307
21. jan 2017

@iwa251 a prosim Vas,a tiez to takto nejako vyzeralo, ako nejaky vyrastok? lebo jej uz z toho aj vytieklo trochu hnisu aj sa mi zda, ze este vyteka, len som zostala nervozna, ze tam ostala takato sliznica trcat, ale este tam urcite aj nejaky hnis je. No nasa bola velmi chora v lete, aj mi schudla, chudokrvna, tak si myslim, ze kvoli oslabenej imunite. plus manzelova sestra to mavala ako dieta, tak asi aj podedena predispozicia.

iwa251
22. jan 2017

@nikuska307 áno mali sme to podobné...a genetická predispozícia je vylúčená.prajem skoré uzdravenie.

kris557
26. jan 2018

@black_cat dakujem velmi pekne za takyto clanok.
Tiez som z tych co dopodrobna musi vsetko vediet.
Ja som uz zufala.
Mala ma 2 roky.
Jacmen od Mikulasa 2017 na jednom ocku z opthalmo-framyk. po cca 2 tyzdnoch zmizol maly pupacik hnisavy.
No objavil sa jacnen v duhom ocku pod hornym vieckom velkostou hracku pod vieckom.
Narastol zo dna na den.
Malej sa objavili jacmene po viroze bola soplava.
Ocny povedal vyrezat na Kramaroch nam dali Tobrex atb. mast na 7 dni.
Este mame asi na 3 dni ale nejak zmenu nevidim.
Predtym davame kv. Ocuflash.
Skusam 3 x denne asi na 5 sek. Teplu vreckovku prilozit no je toto vsetko boj.
Malu dvaja drzime nechce si nic z toho dat, place atd.
mast jej nanasam ako tak prstom inak bez sance.
Mame termin na operaciu na 26.2.2018.
Ak jej to teda neprejde.
Prosim ma dr. Tomcikovu som citala same pozitivne recenzie.
Ako je asi stara?
Prosim a to malemu zvonka rezali to viecko?
Nezostalo mu nejak zjazvene, zdeformovane alebo bez mihalnic?
Mam velky strach.
Mne hovoril ocny ze zakrok trva cca 5 min. Teraz citam ze aj hodinu.
Lepsie ved co by za tych 5 min. stihli?
Po operacii sa doma este davaju aj nejake kvapky ci maste na zahojenie?
Pisu v pokynoch ze nejest od polnoci ani nepit ani zuby neumyvat.
A prijem o 7:30
Anesteziologicka mi hovorila ze do 1.00 jest moze keby bola hore co nebude a pit vodu dokonca caj moze do 5.00 co ale nasa aj tak spi.
Ze potom su zas deti dehydrovane.
Keby bola niektora z vas mamiciek taka dobra a popisala mi tie vase skusenosti ze ako ste po operacii dopadli, prip. babske rady alebo fotku pred a po bola by som velmi povdacna.
Alebo ci nahodou nemate tiez termin na 26.2.18?

kris557
26. jan 2018

@zuzugab
@rehulkare
@fotoarch
@iwa251
@lubika39
@nikuska307 maminky prispevok vyssie prosim napiste ako ste nakoniec dopadli.
Velmi pekne dakujem! 🙂

iwa251
27. jan 2018

jačmeň sa nám vracia stále:( tak 2-krát do roka. Hneď ako vidím že má na očku niečo ,,podozrivo,, červené tak začíname dávať obklady teplé+naparovanie+masť opthalmo-framikoin . Keď to podchytíme od začiatku tak priebeh je cca 1-2 týždne . Potom to samo praskne . No naposledy sme museli ísť na očné a po týžni nám to ihlou narezali a vyčistili.takže všetkým prajem nech máte očká čo najzdravšie :*

fotoarch
27. jan 2018

@kris557 my sme z toho vyrastli. Bez chirurgie. Ako som vtedy napisala , odradila ma od chirurgie to, ze 1 by jej vyrezali, no za nejaky cas by mala 2 na inom mieste. Vstrebalo sa to pomali. Ale moje dievcatko sa vtedy netvarilo ze by ju to bolelo. Mala hrcky vo vnutri dolnych viecok.

black_cat
autor
27. jan 2018

@kris557 ahoj,
od operacie, a to ma maly uz 5 a pol roka ziadne jacmene nemal ked mu vybrali vsetky loziska. Zvonka mu rezali spodne viecko tesne pod mihalnicami, a na tom mieste mu mihalnice aj chybali. Tie mu dorastli a jazvu nie je vobec vidiet. On nepapal uz od vecera a nepil, rano prijem a vysetrenia, po operacii dostal infuziu takze myslim ze zdrave dieta par hodin bez potravy vydrzi bez nasledkov. Posielam fotku ako vyzera teraz. Rez bol pri vnutornom kútiku oka tesne pod mihalnicami. Jazva vola dlha asi pol centimetra. Fotku som spravila teraz.

kris557
27. jan 2018

@iwa251 dakujem za info vela zdravicka zelam!

kris557
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kris557
27. jan 2018

@fotoarch dakujem este prosim ta same od seba sa jej to vstrebalo ci prasklo vdaka kvapkam?
Mala to polroka?
To vam predpisala ocna kortikoidy?

nikuska307
27. jan 2018

@kris557 nasa Katka mala vlcie zrna jacmene od 19mesiaca, bud dole alebo hore, no snad aj 15, tiez niekde zmizlo, ale zase sa urobilo na inom mieste. Vacsina bola malych a za par dni zmizli, tie dolnom viecku boli najhorsie na lavom trvalo 4 mesiace pokym prasklo a zmizlo a na pravom oku bolo to vlcie zrno snad velkosti hrasku. Dr. povedala, ze pockame postupne to asi trikrat prasklo a uvolnilo sa to samo ale trvalo to snad pol roka teraz ma mala za mesiac tri roky , posledne sme mali v decembri ,ale uz le take male odvtedy nic. Akurat tam kde mala to velike lozisko, tam sa mi este zda ze to ma este zvnutra take viac cervene ale hrcka uz tam nie je. Ja som radsej cakala, dr. povedala ze to ocko neposkodi a malej to nejako nevadilo.

kris557
27. jan 2018

@black_cat dakujem trosku som sa upokojila ma to nadherne vobec nic tam nevidim ze by tam nieco mal.
Super ze sa to nevratilo. To by som ani neverila ked skoro vsade citam ze 2-3 x za rok sa to objavuje.

nikuska307
27. jan 2018

@kris557 nezmestilo sa mi do jednej spravy 🙂 tak pokracujem. Co sa tyka masticiek, to nam dr. vysvetlovala ze to aj tak na to nejako velmi neucinkuje, dostali sme tobradex a to len zvonku natierat ked to mala velmi cervene. Obklady mala samozrejme nevydrzala. Ja si myslim, ze tiez to bol nasledok ochorenia, lebo bola 7,8. 2016 velmi chora a prve vlcie zrno sa jej urobilo koncom septembra 2016. A velmi zle jedla od narodenia. Jedna znama dr. na dochodku mi poradila, ze jej mozno chybaju B vitaminy, tak to som jej davala v kvapkach 🙂. Mam pocit, ze sa to zacalo zlepsovat ako zacala mala lepsie papat. Ale teda tahalo sa to vyse roka.

black_cat
autor
27. jan 2018

@kris557 neviem ako je to u inych deti ale moj mal odvtedy pokoj naozaj od vtedy ani jeden. Mozno je to ozaj tym ze mu vybrali vsetky loziska naraz. Z obdobia ked mal veľký hnisavy " hrasok" pod okom, par fotiek nam ale asi nie v takej kvalite aby to bolo uplne ostre.

nikuska307
27. jan 2018

@kris557 a drzte sa, jedna mamicka vyssie tu pisala, ze im to vsetko vybrali, tak aspon sa nebude mala trapit. Vyberu jej to a budete mat pokoj. Je dost mozne ze Vam to dovtedy aj praskne, ked to tak rychlo narastlo.