Injekcie na vývin pľúc bábätka

22. jún 2024

Ahojte, idem si skôr urobiť taky prehľad o tom, po akom čase vam robili sekciu, pripadne vyvolávali pôrod, keď ste dostali injekcie na urýchlený vývin pľúcok.
Táto informácia je pre mňa veľmi dôležitá, pretože na základe toho uvidím, či dám podnet na Úrad nad zdravotnou starostlivosťou.
Ďakujem za vaše odpovede.

vevesh
22. jún 2024

U mojej znamej, 24h od poslednej injekcie- rodila v 32tt a deti boli nedostatocne vyzovovane. Mne pichali tieto injekcie presne na 24tt, spontanny porod som mala 26+6t.

nikpa
22. jún 2024

29tt a sekcia 34+5tt

ktochytavzite
22. jún 2024

A malo dieťa ok pľúca, myslím ze lekári asi mali podozrenie na to .

magimi
22. jún 2024

V odbornom článku sa píše, že liečba kortikoidmi za týmto účelom je indikovana medzi 24+0.g.t. a 33+6. g.t. vtedy, keď je zrejmé, že žena porodi do 7 dní. Potom je už efekt liečby nízky, aj keď niektoré štúdie ukázali na menšie riziko RDS u detí narodených hranične predčasne, ak im boli podané kortikoidy v 24.g.t.

anjelicek26
22. jún 2024

Myslím,že takáto anketa je ti na dve veci,keďže tam zohráva úlohu omnoho viac faktorov - zdravie mamičky, dieťaťa, urgentnost sekcie...pokiaľ nenapíšeš konkrétne,co sa stalo, ťažko to hodnotiť.

autor
22. jún 2024

@anjelicek26 načo to chceš vedieť? ja sa pýtam kedy mali ženy robenu sekciu po injekciach

colsami
22. jún 2024

Je to pripad od pripadu, je rozdiel kedy je detekovany problem, kedy je predpokladany porod, kedy naozaj nastane (ci vyvolavane alebo spontanne) takze na zaklade skusenosti inych nie je relevantne posudzovat situaciu ako bola u Teba a Tvojho dietata.

Literatura je jedna vec, pripady dalsia, a konkretny (tzn Tvoj) pripad dalsia. Ked aj das podnet na preskumanie, bude do toho vstupovat strasne vela veci co sa tyka Tvojich parametrov, Tvojho priebehu, stavu dietata atd... Nijako sa to neda pausalizovat, ze u niekoho to bolo tak, bolo by to tak spravne, vhodne a akuratne aj u Teba.

dadis
22. jún 2024

Ak mas podozrenie, podnet pokojne podaj. Ved ak urobili lekari vsetko ako mali, tak budes mat aspon pokoj na dusi a nikomu tym neublizis.

dadis
22. jún 2024

Mne jeden porod vyvolavali a nakoniec skoncil sekciou po termine, druhy bol sekciou v termine porodu a kortikoidy mu nedavali, tie sa podavaju do 33tt tusim.

autor
22. jún 2024

@colsami dobre. ja chcem len vedieť, keď sa podajú injekcie, do akého času treba vykonať sekciu. Mňa nič iné nezaujíma

autor
22. jún 2024

@dadis ja viem dokedy sa podávajú. zrejme nechápete otázke

colsami
22. jún 2024

Asi nerozumies. To takto nefunguje. Takze Tvojej otazke nemozno porozumiet lebo takto postavena je hlupost. Ale ok. Nechaj si to osobne vysvetlit niekym kto s tym pracuje, to teraz myslim v dobrom, nech tomu trosku chapes.

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vevesh
22. jún 2024

Tam nie je dany datum dokedy ma byt sekcia- totizto, vobec sa nemusi vykonat a zena moze normalne donosit dieta do terminu a normalne porodit. Pri tych injekciach ide o to, odkedy-dokedy maju ucinnost pre dieta. So sekciou vobec nemaju nic spolocne. A teda ucinnost maju 24h po druhej davke a su ucinne 2 tyzdne, potom je potrebne dopichnut davku, ale to je tiez individualne- hodnoti sa prinos vs. riziko...

lubkovaandrejka
22. jún 2024

Injekcia podavana o 10tej, sekcia o 14.40

mimuska328
22. jún 2024

Ja to chápem tak že autorke hrozil predčasný pôrod tak museli urychlene pichnúť kortikoidy a spraviť sekciu

dadis
22. jún 2024

Prepac, nepochopila som otazku. Vobec netreba po podani kortikoidov vykonat sekciu. Neviem, co konkretne chces pocut, mozno by pomohlo, keby si lepsie popisala priebeh a popytala sa, co konkretne sa ti nezdalo, ze urobili lege artis.

jaass
22. jún 2024

Ja som rodila v 32tt. Chvalabohu mi stihli podať kortikoidy. Keby mi ich nedali, babatko nežije. Kvôli comu premyslas o podnete?

e1i
22. jún 2024

Mne dali 1 zo 4 a asi do hodiny sa mala narodila sekciou. Pri intenzite krvacania aku som mala to malo efekt akoby som ziadnu nedostala. Mala mala iba podporu dychania. 29+0.

Ozaj tam viac faktorov zavazi,ovplyvni takze nemusis sa navazat do anjelicek26

e1i
22. jún 2024

To ze sa podaju injekcie nemusi znamenat ze musi byt sekcia. Ta moze byt kludne aj v termine

danieli
22. jún 2024

Ja som mala hroziaci predcasny porod od 25tt, cely cas to bol boj, aby drobec v brusku vydrzal, okolo 31tt to vyzeralo, ze kazdnym dnom bude nutna sekcia, dostala som teda injekcie na plucka, ak by sa drobec rozhodol, ze stacilo, vydrzal vsak do 37tt a teda nemyslim si, ze je nevyhnutne vykonat sekciu do nejakeho datumu, priroda je nevyspytatelna a tieto injekcie su podla mna prevenciou, co ak by sa drobec narodil skor, kedze u mna nikto netusil ako dlho vydrzime a podla pasov sa mal syn narodit v 25tt

lula3108
22. jún 2024

Mne dali kortikoidy este aj v 35tt pre istotu lebo musela ist von co najskor a rano o 5 mi pichli poslednu davku a o 9 bola sekcia

nikamo33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
valentina12345
22. jún 2024

@dadis mne davali v 34tt, tak myslim ze sa davaju aj neskor,
mala som planovanu sekciu v 35tt

dadis
22. jún 2024

@valentina12345 Je to mozne, ja len co si pamatam zo skoly, ze tusim po tom 33tt sa uz ten surfaktant tvori 😊 ale je to davno

kacena4
22. jún 2024

no nepises nic blizsie ale teda moze byt porod aj bez podanej injekcie (u nas nestihli v 29tt) akebo mozes vydrzat po ppdani aj par tyzdnov a sekcia sa netobi ak nemusi zalezi preco hrozi predcasny porod ci kvoli matke a jej komplikaciam alebo je v ohrozeni dieta. co ja viem ak je vsetko ok cakaju kym sa babo nevypyta samé

zuzanka.zuzu
22. jún 2024

baby, možno jej dali injekcie a rozhodli sa dieťa neporodiť, pričom sekciu urobili až keď už bolo "neskoro" a dieťa buď zomrelo alebo je zdravotne postihnuté ☹

autorka - sekcia nemusí byť vôbec. podnet podaj. uľaví sa ti. ale satisfakciu nečakaj. prajem veľa síl

valeriakadarova
22. jún 2024

Ahoj. U mňa prvú injekciu podali v stredu, v sobotu vyzeralo, že už bude SC, nakoniec ju robili až v pondelok...

autor
22. jún 2024

Ja stále nechápem, prečo chcete vedieť dôvod. Je to moja vec predsa. Pýtam sa na vašu skúsenosť, kedy ste mali injekcie a s aký časovým odstupon bola sekcia.
Nakoľko som sa dozvedela, že sekcia by sa mala robiť NAJNESKÔR do týždňa od podania poslednej injekcie. Dokonca podľa mojej gynekologicky do 48h. Ale pri mne čakali 2 týždne

anjelicek26
22. jún 2024

Autorka to nie je pravda. Vždy sa snažia udržať babo v brusku co najdlhšie, pokiaľ ma dobre prietoky a rastie. Nie,ze spravia sekciu len kvôli tomu,že už dali injekcie na dozrievanie plucok.