Imunita novorodeniatka

nikolia99
31. mar 2024

Ahojte chcem sa prosím spýtať som prvorodička a po porode sa k nám chystá celá rodina samozrejme asi 5 ludí plus my dvaja s mužom, malého budu určite chcieť chytať na ruky bozkávať atd. Ako to je mám to dovoliť alebo nie? lebo moja sestra vraví že to nesmú hlavne nie bozkávať… že prvé týždne len mama a otec a keď som to manželovej rodine naznačila tak sa smialy že som biomatka.Že kedysi keď bola viacpočetná rodina nebol problém….Aký máte názor? Ďakujem za odpoveďe

pribinak
31. mar 2024

Ja som vyhlásila že prvý mesiac neprijímame žiadne navstevy.
Všetci to rešpektovali. Boli nás pozeiet len moji rodičia a svokrovci.
Ostatní až neskôr

A kľudne nech sa smeju. Nech Tá muž podporí a razne povie, že prvý mesiac si neželáte navstevy

mima1608
31. mar 2024

U nás nebol nikto. Ja som chcela po pôrode kľud. Akože, prišla svokra v ten deň ako sme prišli z pôrodnice (bývame vo viacgeneračnom dome s ňou), ale malú nebrala ani na ruky v ten deň. A potom asi po dvoch týždňoch prišla znovu aj so švagrinou, malú si vtedy popestovali, ale boli u nás asi 15 minút. Ďalej prišiel môj otec so ženou, ale ti tu tiež boli tak 10 minút, len ju kuk, pestovala len nevlastná mama asi 3 minútky. No a zvyšok prišiel až po šestonedelí, ako som si to ja želala, vrátane krstnych, mojej sestry, starých rodičov (alebo teda prastarých). Akože áno - voľakedy sa to možno tak neriešilo ako teraz, ale ja neviem no, ja som chcela aj kľud pre seba. Pôrod som mala ťažký a chcela som sa zotaviť a nie tu chodiť okolo návštevy. Dom sme mali totálne ako po výbuchu. A potrebovala som sa, samozrejme, aj zžiť s dcérkou. A hlavne, prvé 2-3 týždne mala opačný režim - cez deň spala nonstop, v noci bola zas viac hore, takže celkovo to bolo také hektické.

mandzula
31. mar 2024

Moj nazor je "moje dieta, moje pravidla" a vpasuj si do toho to, co ty povazujes za dolezite. A bozkavat novorodenca by som nedovolila nikomu, ani "ved len na rucicku".

andrea_82
31. mar 2024

5 ludi pride naraz? Ako blizki su to ludia? Rodicom z oboch stran by som urcite dovolila prist. Pri prichode umyt ruky a viac by som neriesila. Samozrejme, prist by mali len zdravi ludia, bez soplikov a kasla. Upratovanie by som neriesila a idealne by bolo, ak by navsteva so sebou doniesla nieco navarene. 🙂
Ostatni az po par tyzdnoch. My sme syna krstili, ked mal 5 tyzdnov, bolo to v zime a bola tam komplet rodina. Nic mu nebolo.

zuzkaa1991
31. mar 2024

@nikolia99 ja som zakazala bozkat moje dieta
To ze sme bývali y svokrovcov vtedy tak dosla max muzova sestra ak náhodou nejaka navsteva tak len kukli do postieľky a odišli nik ju nemal na rukach max svokra od malička....musia rešpektovať svagor (rozdiel medzi detmi 4m vyhlasil ze k nim do 6tyzdnov nemoze nik prísť jeho mama zvykne mat casto navstevy)a tiez museli rešpektovať boli sme len my a svokrovci

Je to na rodicov dieťaťa koho pozvu a prijmu;) ale.zas si myslim ze blizka rodina by nemal byt problém stary rodicoa súrodenci ;) zvysni prislusnici ak sa budete citit na to

nikolia99
autor
31. mar 2024

Príde prababka, moja svokra , krsna nejaká a muzova sestra a jej muz ktoreho ani nepoznám… ale priklad muzova sestra ma diagnozy chodi stale do nemocnic a ja nvm co… nvm sak jasne nechcem zase zbytocne im zakazovat len napr sa mi nepaci ze sa takto pozvali sami mala prist len babka aj to ze mi pomoze upratovat atd atd a zrazu toto…. moja rodina napriklad sa nepozvala takto sama

mima1608
31. mar 2024

@nikolia99 no tak ľudí, ktorých nepoznáš by som rovno zatrhla. A rovnako švagrinú s diagnózami. Však to už kde sme, aby takí ľudia chodili k čerstvo narodenému bábu.

nikolia99
autor
31. mar 2024

@mima1608 ďakujem mám rovnaký názor a hlavne celé je to muzova rodina co sa nestretavame málo….a stve ma to lebo vravim jeho babka mala prist pomoct ze chce ze bude mi varit upratovat…..tak odsuhlasila som to a zrazu vcera ze dojdu henti vsetci a ze ked pridem s porodnice ze oni vecer odidu ale proste som jej vravela ze neni 7 ludi na babatko vela a ona ze a kedysi ked boli rodiny velke … tak presne ma napadlo ze oni budu mat v p… a budu chcet este vsetci maleho chytat a bozkavat.. lebo ja som
och nepozyvala vsetkych vravim moja rodina ty sa pytali kedy mozu prist kedy sa to hodi a ze max do porodnice dojdu

nikolia99
autor
31. mar 2024

@andrea_82 to samozrejme chápem, lenze malý nebude mat ani týzden a uz sa vsetci sami pozvali

mima1608
31. mar 2024

@nikolia99 na tvojom mieste by som povedala, že babka nech teda príde, ale zvyšok osadenstva v žiadnom prípade. A hlavne si vydiskutuj s mužom, nech je na tvojej strane! Si prvorodička, ktovie aký budeš mať pôrod. Ja som bola potrhaná až po zadok, dokonca kožu do boku smerom k stehnu mi zašívali po pôrode, nehovoriac, že sa mi urobili brutálne hemeroidy , ja som nevedela ísť na WC, nevedela som si sadnúť, bola som rada, že vlastne dýcham. Takže aj toto sú veci, ktoré treba brať v úvahu, že aj ty potrebuješ čas na regeneráciu. Plus, takýto zástup cudzích ľudí určite nie je ideálny k týždňovénu bábu, aspoň teda podľa mňa 🤷

domininini
31. mar 2024

@nikolia99 kludne 😊 nebud taka citliva ak su zdravi .. s prvym sme byvali u svokrovcov tam sa hned vsetci sme boli spolu, blizko seba byva aj dalsia rodina tak vsetci sa prisli pozriet na novorodeniatko ked sme prisli hned vsetci boli pozriet .. pri druhom uz sme byvali vo svojom a hned prisli vsetci pozriet aj prastari rodicia 😊 starsi bol skolkar takze normalne sme zili .. tieto odstrihavacky nechapem a uz tobôž nie mesiac ako pisala @pribinak

nikolia99
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
eva233
31. mar 2024

Ako prvorodicke ti vravím čím skôr si nastavíš hranice a pravidlá tým skôr ich rodina pochopí a začne rešpektovať. A je jedno ci je to rodina z ktorej strany, kamaráti, deti.... Prvy mesiac by som pustila max starých rodičov a presne umyť ruky a nebozkavat na tvár a ruky určite nie. Ideál je dat bábätko do perinky a nemusis sa báť ani toho ze ho zle chytia. Pripadne keď bude mať také 2t a budeš vedieť ze pospím v kočíku tak by som nakrmene dieťa dala do kočíka a supla starkým na prechádzku nech spi v kočíku, oni budu šťastní ze sa starajú o bábätko, ty budeš mať chvíľu voľno a dieťa bude spať v kočíku 😉

nikolia99
autor
31. mar 2024

@domininini malý bude mat ani nie tyzden ked chcu prist , podotykam ani nie moja rodina nepríde ….muzova sestra chodi kazdy tyzden do inej nemocnice a jej muza ani nepoznam ked pridu neskor nevadi mi to riesim teraz prvý tyzden maleho 🙂

lucia13022023
31. mar 2024

U nás bolo plno ludi, samozrejme nie naraz ale postupne. Nevidela som na tom nič zlé, ja som za cítila ok po pôrode, ved prečo by nemohli prísť no nie? Malý dostal na desiaty den rsv vírus, 3 týždne na kyslíku, nemocnice... Vraj to bolo z návštev aj keď sa nikto necítil zle, vraj ten vírus môže byť v tele a nemusí sa prejaviť, alebo za prejaví o pár dní. Veľmi som si to vyčítala, povedala som, že pri druhom dieťati nechcem nikoho, možno len rodičov, ale minimálne tých 6 týždňov nechcem nikoho a nech sa hocikto uráža, hovorí ze som biomatka atď... Ty si mama, ty rozhodujes.

nikolia99
autor
31. mar 2024

@lucia13022023 to ma velmi mrzí, ale presne si trafila tohto sa bojím staršne! mám tiež takto kamku plus mužova sestra chodi vkuse do nemocnice ako na klavíri, a ona ma ešte aj tažkú psychicku diagnozu ale kedze jeho babka je nanu zatažená tak sa takto všetci pozvali vravím keby to viem tak ani jej pomoc nevezmem vies ze fakt uz takto zacala nas vyhanat a plany robit ako maleho postrazi a nech ideme sami na vylety a pritom ma 70 je po rakovine infarktoch ale trufa si teda riadne- pritom mam ju rada strasne ale napriklad toot teraz co ukazuje ma stve trochu ☹

pribinak
31. mar 2024

@domininini vieš čo? Ja som mala náročné začiatky, babatko kričalo v nemocnici zo všetkých najviac, kompletne obrátený deň a noc, non stop som dojcila, mala som veľký nástrih pri pôrode a nevedela som si ani sadnúť

Ak by sa 3 dni po prichode z pôrodnice dosypali moji súrodenci a mužovi asi by má porazilo. Potrebovala som sa nastaviť na súzvuk ja a dieťa a môj podvozok
Bábätko fakt veľa plakalo, žiadne že napapany prebalený pomojkany a spinkal. Proste veľa placu

Ale áno, sú matky ktoré toto neriešia a sú ktoré riešia

nikolia99
autor
31. mar 2024

@pribinak Vies ale mna napríklad mrzí že my sme matky ,teda ja resp ešte len budem prvorodička a sú to predsa naše deti naša
volba, preboha prečo niekto si dovolí rozhodovať alebo spochybnovať za teba alebo komentovat že biomatka vieš že napríklad nechápem aj toto osočovanie a mudrovanie že šak kedysi…Preboha ved snád každá máme právo robiť si čo chceme nie? príklad keby som k malému nikoho aj 2 mes nepustila (nevravím že to tak bude!) tak je to len moja vec nie?! či?

pribinak
31. mar 2024

@nikolia99 urob to tak aby si bola spokojná hlavne ty.
Vsetci ostatní sa musia prispôsobiť a nech si majú reči koľko chcú

mima1608
31. mar 2024

@nikolia99 keď na začiatku nenastavíš hranice, tak ti potom budú kakať na hlavu už stále. Jednoducho - keď prídeš domov, chces tam byť sama s mužom a bábom. Bodka. A trvaj na tom. Je to tvoje dieťa, tvoj pôrod, tvoj domov, tvoje pravidlá.

eva233
31. mar 2024

@nikolia99 ako sa robilo voľakedy? Voľakedy nevyšli ani von s dieťaťom kým nebolo pokrstene... Tak nech to tak berú teraz že kým nebude pokrstene/ zaočkované/ kým nebudeš ty okej tak jednoducho návštevy nie sú pre teba a tvoje dieťa v pohode.... A stále vravím ako sa urazia tak sa aj odrazia... To sa mi už veľakrát potvrdilo

lucia13022023
31. mar 2024

@nikolia99 mňa hlavne mrzí ze sa zabúda na matku. Každý chce vidieť bábätko, malé, zlaté, voňavé, ale ta žena, čo zažila pôrod, koľko krát zlý, ťažký, ale keby aj dobrý, má právo si oddýchnuť, spoznať sa s tým bábätkom, užiť si ten čas len ona, dieťa, muž. Ja som fakt veľmi prehodnotila celé 600nedelie, je to čas len pre vás troch. A ako píšu baby vyššie, nastav si hranice teraz, aj keď sa rodina nahnevá. Zapamätaj si ze ty si matka, nie oni. Je to tvoje dieťa, nie ich.

januska12323
31. mar 2024

Nám tu nič nemusíš vysvetľovať, to si musíš poriešiť s mužom kedy vám vyhovujú návštevy a im len oznámiť. Žiadne také, že sa pozvú sami aj s celou rodinou.

domininini
31. mar 2024

@pribinak aj mne plakal prvorodeny.. nonstop, spaval 10minut denne, inak len plac, boli sme koli tomu aj v nemocnici preco nespal a len plakal .. v noci spal 6hodin aj to sa kazdu hodinu budil, o 4 rano som sa snim uz prechadzala po dedine v nosici .. kojila som cele dni tiez 3 hodky na prsniku uplne v pohode .. aj tak som navstwvu zvladla a tesila som sa ze uvidia maleho

jarka0
31. mar 2024

@nikolia99 volá sa to šestonedelie to by mal aj tvoj muž brať do úvahy a on nech im to povie a budú z vás biorodičia 😍 ty potrebuješ oddych a relax predsa sa len s malým zoznamujete a zisťujete čo je pre neho najlepšie a keď už má byť malý chorý a získať si imunitu tak od vás rodičov a nie od niekoho iného a také poznámky že bio matka by som zobrala jedným uchom dnu a rýchlejším von oni mali možnosť vychovávať deti tak nech nechajú aj teba - vás. Držím palce a gratulujem k 👶🥰

pribinak
31. mar 2024

@domininini super

3petka
31. mar 2024

@nikolia99 pri prvom synovi boli u nás všetci asi týždeň po pôrode ale nik ho nebozkaval ani to nikoho nenapadlo ak hej tak by som ich napomenula.
Pri druhom (predčasne narodený) boli asi po 3 mesiacoch aj to len v určitom počte, bála som sa.
No ten druhorodený má zrejme lepšiu imunitu ako prvý.

sono2
31. mar 2024

@nikolia99 nie! Do 6 týždňa. A bozkávať už vôbec nie!

majlo1234
31. mar 2024

Rodim v maji. Nepride k nam nikto, kym to nedovolim. Vsade same pliagy, cierny kasel sa rozmaha, moje dieta nebude nikto cudzi bozkavat ani ked uz nebude novorodenec.

3princezne
4. sep 2024

Najlepsie nech pridu do porodnice na navstevu, lebo tam nebudu dlho. Normalne si mozu chytit dieta na ruky, ved nebude hole. Moje vsetci len v perinke podrzali chvilku, aj to len pre fotku. Nikto nedaval ziadne pusinky, samozrejme, to sa nerobi. Ale zas tragediu by som z kratkej navstevy nerobila. Ale rovno ich do tej nemocnice nahnat radsej 🙂 tych par hodin navstev ubehne velmi rychlo. A mozno ani dieta nepojde za nimi, mozno bude spinkat v postielke a budi ho vidiet len za sklom.