Hysáky u 7-ročného

11. jan 2023

Prosim vas mame doma 7rocneho a 2 rocnu. Je prvak od septembra sa velmi zmenil. Je papulnaty,jedovity,ufrflany... uci sa dpbre ma jednotky ale domace ulohy ked ma robit ho aj hodinu nahanam . Citanie a pisanie je pre neho ako za trest pritom cita pekne len trenovat musi lebo doma to sice precita pekne ale v skole seka . Napriklad dnes hysakal ,chytal az amoky tak,zesa az triasol ked sme mu nieco s muzom povedali ako keby ho tyrame pritom dostane po zadku len ked uz velmi neposlucha a ignoruje nas ...ale teda dnes hysaky take ze sa chcel nasilu dogrcat len kvoli tomu citaniu . Uz som skusala hravou formou ze ma bude ucit pismenka. Ze bude malu ucit pismenka citat ako keby . Sama som ucitelka ms a mali sme teda v skolke jednu malu taku ale teda nikdy som si nemyslela ze to zazijem doma. A to sa mu venujeme ako sa da . Len aj ked sa s nj. Chceme hrat jemu sa nechce . Ja neviem co uz s nim uz zvazujem psychologa lebo take amoky ake ma momentalne vobec teda neni zdrave :(
Mate niektora doma podobny problem prosim vas? Ako ste to riesili ?

pribinak
11. jan 2023

Prosím tá, nebi ho. Si ucitelka, vieš aké to je pre deti. Tak nech nejakú dobu nečíta, keď dostane zlu známku z čítania, tak zisti že citat doma musí

Choďte do kníhkupectvá, nech si kúpi nejaký komix, alwbo časopis a nech číta to.

vulka
11. jan 2023

A ako máte doma nastavené pravidlá? Ja mám asi iné deti, ale keď som povedala, že teraz si zober veci a poď si napísať úlohy, tak to robili. Príde mi to čudné, ke'd ťa vlastné dieťa drží v hrsti a "vyhráža" sa násilným vracaním...

autor
11. jan 2023

@pribinak ide o to ze on to zneuziva. Ano som ucitelka ale tiez uz mam svoje nervy cele noci hore s malou a on od rana neposlucha .. a veru po hlave si skakat nedam ..pretoze par x som polavila a odvtedy nas uplne ignoruje ..neposluchne ani na 10x ... potom mladsia po nom opakuje . Neho praveze knihy vobec nebavia uz sme tam boli xy krat ... snazim sa nejako motivovat ale vobec nic nezabera ... aj dostal na vianocr o vesmire co vesmir miluje ...ani o ne nezakopol niekolko x som si s nim salda ze si ju ideme pozriet je pekna obrazkova..ziaden zaujem nic :(

autor
11. jan 2023

@vulka mame rezim stale rovnaly.pride zo skoly ( chodi do druziny kde sa vyjraje) naje sa a ide sa ucit aby bol co najskor nauceny a aby sa mohol dp vecera uz len hrat . Doteraz to tak fungovalo ale teraz je to cele zle . Ak ma dobry den je nauceny kludne aj za pol hodinu / hodinu podla toho kolko maju pisanja ale ak nie a vymysla co ja uz po hodine vypenim lebo mladsiu uz prestavabavit hrat sa samu a dobieza

pribinak
11. jan 2023

Nezastávam si ho, ale nepen na neho zato že dcéra v noci nespí. To nie je jeho vina.

On čo povie? Prečo nechce citat?

autor
11. jan 2023

@vulka tak sa uci aj 2 -3 hodiny sam vie ze ak nevymysla a nauci sa hned tak ma potom pokoj . Ideme von,alebo sa hraju s mladsou..ale teda dnes to vypenilo riadne

autor
11. jan 2023

@pribinak ja viem ale tiez som len clovek .. nepenim na neho preto ze nie som vyspata ...som nervozna z toho ze ma ignoruje, ze vymysla...aj ucitelka v skole hovorila ze stale vymysla nema problem urobit co treba je sikovny. Aj si ma zavolala kvoli citaniu lebo ze seka ze ma doma viac cvixit ale ked doma co ho mam? Precita 3x precita pekne bez sekania jedinej chyby a v skole cita ako citam pritom ucitelku ma rad tesi sa do skoly tak ja nechapem ...
Jemu sa proste nechce citat tu je ten problem...

viestta
11. jan 2023

My sme citali na striedacku. Jedno slovo ja, jedno on. Jeden riadok on, jeden ja. A nakupili sme pravovne zosity a citanky od vymyslu sveta a citali hlavne to. To co mal zo slabikara cital max. 2x za sebou. Dalsia vec, ze citalo sa az ked sa napisali ulohy a mal potom prestavku na hranie. Nikdy sa neucil 2 - 3 hodiny v kuse. Citanie max pol hodina v kuse.
O tom, kolko pracovnych listov na citanie sme povymaslali ani nepisem. Kazda slabika inou farbou, alebo vytlacene jedna slabika tenke, dalsia hrube pismo. Taky sposob ulahcuje citanie.

viestta
11. jan 2023

Este k tomu sekaniu. Treba trenovat splyvave citanie. Mama cita mmmaaaa-ma. Vila vvviiila Kym neprecita dalsiu slabiku, drzi tu predchadzajucu. To ho odnauci sekat.

autor
11. jan 2023

@viestta tak aj my mame prestavky...napise pisanie maju len 4 riadky ..ak chcr ma to za 10-15 min hotoe ak chce spravi si hned matiku tu ma za 5 min s tym problem nema... potom sa ide hrat aj na pol hodinu -hodinu a potom citat ...ako hovprim toto sme skusali nema zaujem...jemu sa proste citat nechce sam mi povie ze jwmu sa nechce a nebavi ho to ...pretoze uz pismenka vsetky pozna a oni sa ucia este lwn pismenka postupne :/ keby ho aspon knihy bavia ale nic vobec...q to ked si predstavim ze maju dlhsie a dlhsie texty 🙈

annm81
11. jan 2023

Učiteľka v škôlke, čo verejne prízná, že nemá problém zbiť vlastné dieťa.... strácam slová.

Vidíš, že tvoje nerváčenie nikam nevedie. Dohodni sa zo synom, že si dáte pár dní prestávku a potom začnete od znova tak, že budete obaja kľudní. Ide víkend, užite si ho a v pondelok sa vráťte k učeniu v kľudnej atmosfére. Nastavte si budík na nejaký rozumný čas,napr. 15 minút - nech vopred vie, koľko sa tomu budete venovať. Daj mu na výber z 2-3 kníh. Neprestávaj mu pravidelne čítať nahlas, napr. pred spaním. Zaobstarajte si zábavné pracovné zošity, kde bude prioritne robiť iné úlohy a čítanie bude vedľajší produkt. Zavolala by som ešte učiteľke, ako sa správa v škole, či ho tam niečo netrápi.

autor
11. jan 2023

@viestta vieem toto on ovlada pisem cita pekne napaja ako ma...len v skole to robi ...doma vobec neseka cita pk slabikach a ko ma

janetinka27
11. jan 2023

moj bratranec tiez nechcel citat, to volo 1990, teta mu kupovala kacerovo a tom a jerry komiksy a velmi to pomohlo

autor
11. jan 2023

@annm81 nehnevajte sa ale akoze robite tu zo mna tyranku ...ja ho netyram ...dostal naposledy mozno niekwdy v septebri asi alebo v lete tak nejako... aj to len jednu slabu po zadku ...nic viac ...a teda prestavku si dat cez tyzden nemoze lebo ucitelka im dava pisat na domacu aj 8riadkov...o citani ani nevravim ...cez vikend sa neuci ...uci sa az v nedelu ak chce v piayok alebo sobotu si spravi matiku inak ho nenutim ...ale teda lna im da tolko toho vzdy ze mi az rozum stoji...

pribinak
11. jan 2023

Nahraj učiteľke ako číta doma. Možno sa hanbi pred deťmi

katkaseiner
11. jan 2023

necitam komentare, ale obcas sme to mali aj my aj s dcerou aj so synom... kludne 40minutovy hisak pretoze trebalo precitat 5 viet a potom to ma za minutu hotove....
Uz sme sa naucili, ze ok ak je to take ze sa mu v ten den nedari (napr. place) tak objat, nechat vyplakat, nech sa umyje, nieco zje a pokracujeme...
Ale ak to bol totalny hisak tak som poslala dieta na 15 minut do izby s tym ze ked sa ukludni tak nech sa umyje, napije a pokracujeme....
Vekovo ich mam s 3rocnym rozdielom a najskor byval problem ze dcera sa musi ucit a syn nie (kedze bol len v skolke) ale pri mladsom uz nevidim pardon... drzim palce, chce to len vydrz a nervy

autor
11. jan 2023

@katkaseiner toto sme skusali aj my objat , ukludnit...ako sa ukludnil umyl sa mal ist citat hysak zase nakoniec ho muz poslal do izby a hysak este vacsi ...ale uz mame aj prexitane pekne behom 10minut..

doriiis
11. jan 2023

@autor...z toho si nič nerob.
@annm81 ....urobí tyrana z každého kto kedy capol dieťaťu po zadku.A z každého takéhoto dieťaťa podľa nej vyrastie kriminálnik a agresor.Jednym uchom dnu,druhým von.

annm81
11. jan 2023

@doriiis Trafená hus? Povšimni si tiež vyjadrenie, ktoré hovorí, že autorka to nespravila raz... Čakala by som, že učiteľka v škôlke bude oboznámená so základmi detskej psychológie. Tak ale každý svojho (a svojich detí) šťastia strojcom a každý raz zožne plody svojej práce.

mimikarol
11. jan 2023

Možno je naňho veľa. Škola, družina, potom povinnosti doma. Moja je druhacka, v prvom ročníku do družiny nechodila a aj to trvalo pokiaľ si zvykla, potom sme už úlohy mali hotové za 15-20 minút. Tento rok už do družiny chodí, domov prídeme cca o 15tej a už je to naňu dosť. Niečo zje a potom by sa už najradšej len hrala, na úlohy je už unavená

doriiis
11. jan 2023

@annm81 ...máš hrozne slabu pamäť.Na to,aké dlhé karhave litánie si mi dokázala napísať,podložené tvojimi výskumami a štatistikami a nepamätat si ma? Ts ts..toto sa nerobí.Pekny večer aj tebe

dusankomoj
11. jan 2023

@annm81 prepáč,ale presne takéto matky,ktoré s hrozným pohoršením komentujú capnutie po zadku, tu potom zakladajú diskusie,ako nezvládajú svoje ,,hrozne náročné dieťa,a puberťákov,čo im skáču po hlave!

vreckovka2
11. jan 2023

Skusali ste sa opytat, co by mu pomohlo sprijemnit citanie doma? Ja osobne by som absolutne neriesila, ze necita v skole "pekne". Aktivit na zatraktivnenie citania tu mas dost. Skusila by som citanie zakomponovat uplne mimo toho, ze sadnem a citam. Pises, ze ho tak nebavi, ze pozna vsetky pismenka. Skus ho vziat do kniznice, ci ho nieco zaujme. A sustredila by som sa skor na to, ci cita s porozumenim. Nie na to ako sekane cita v skole. Moze sa len bat, hanbit. Ako ucitelka isto vies, ze amokom je najlepsie predchadzat. Ak vies spustaca, tak tomu lahko predides.

slavomira236
11. jan 2023

Tak keď doma číta pekne a v škole seká tak načo mu doma čítať 3 krát to isté? Je prvák ešte môže čítať slabo neboj do konca roka sa zlepší...môj keď bol prvák bola korona takže v tomto období boli online a niektoré deti ozaj čítali slabulinko po letných prázdninách už vedeli všetky čítať pekne dobehli zvyšok neboj čítať sa naučí kto sa nenaučil? Všetci sme sa naučili ...nestresuj seba ani jeho

doriiis
11. jan 2023

@autor...skús dať čítanie ako prvé,čo sa budete učiť.Nie posledne

annm81
11. jan 2023

@doriiis No áno, nedržím si v hlave každú osobu s ktorou tu vediem diskusiu a nejak sa za to necítim previnilo. Takže si tá, čo sa bila do hrude, že občasné po zadku nemá žiadny vplyv a doslova desiatky a desiatky odborných textov o tom, že to vplyv má a preto to odborné organizácie psychológov, pediatrov a ďalších neodporúčajú, si odignorovala? Nevadí, tvoje deti, tvoja zodpovednosť. Na Slovensku ťa za to teraz nikto, okrem vlastných detí, nebude nijako postihovať. Ale naša stará diskusia je tu trocha mimo témy, podklady a argumenty si tam dostala, takže nemám dôvod to tu ďalej rozoberať.

Autorka sa pýtala, čo má robiť. Dala som jej odporúčanie, že kým sa neukľudní ona, dieťa kľudné nebude. Je na nej, či to skúsi kľudne, vezme si inú radu z tejto diskusie alebo bude pokračovať ako doteraz.

annm81
11. jan 2023

@dusankomoj Prepáč, nezakladám. Moje dieťa som bez hysákov v 5. rokoch naučila čítať slovensky. V 6. rokoch zvláda jednoduché čítanie v angličtine (učí ho jeho otec), aby sa od septembra nohlo sústrediť na učenie čítania v úradnom jazyku krajiny, kde bude chodiť do školy. Výchovné problémy doma ani inde nemáme, ale ďakujem, že sa zaujímaš.

Len ma šokovalo, že učiteľka nevie, že "jedna po zadku" ovplyvňuje dieťa aj keď je len občas. Nebol to ale prázdny výkrik do tmy, autorke som dala konkrétne rady a je na nej, ako sa k tomu postaví.

dusankomoj
11. jan 2023

@annm81 nezaujímam,prepáč. Ale považujem za rozdiel jednu po zadku a týranie. Takže štúdie psychológov si pripni na chladničku a nezhadzuj autorku zato,že ako učiteľka capla svojmu dieťaťu. Viac škody vie narobiť,keď dieťa nemá definované hranice.

annm81
11. jan 2023

@dusankomoj Ja som ale nikde nepoužila slovo týranie, alebo snáď áno? Ani som nikde nepovedala, že autorka má dieťa vychovávať bez hraníc, však?

dusankomoj
11. jan 2023

@annm81 viac k téme nemienim dodať a ani sa chytať za slovíčka.