Hypertonus u 5-týždňového dieťaťa

eminent
30. jún 2024

Ahojte. Moj malý ma 5 týždňov a po narodení sme boli na neonatológií lebo ho ťahali zvonom. Žiadnu zmenu činnosti mozgu však nezaznamenali. Ja však doma pozorujem také vystieranie nožiek ale potom si ich ťahá až hore k brušku. Na brušku miluje byť dokáže tak aj spinkať,ale aj v bdelom stave vydrží aj hodinku. Ručičky v päsť ma tak normálne ako každé bábätko nemá ich kŕčovito normálne mu ich dokážem roztvoriť a aj on v poslednej dobe otvára viac a viac sám- aj tak spinká. Len to vystieranie a nekoordinované pohyby nohami ma strašne desia že by to mohol byť hypertonus.
Malý plače len keď je hladný alebo sa mu nedá vykakať.
Aj to s tými nohami robí len v nekľudnom stave napríklad pred jedením alebo keď mu je teplo,ale hlavne pred večerník spaním keď sa mu nedarí zaspať. Myslite že to môže byt hypertonus? Ďakujem

fantaghiro21
30. jún 2024

Nie,je to nornalne...

eminent
autor
30. jún 2024

@fantaghiro21 je to ale fakt take kŕčovité a nekoordinovane pohybovanie nohami do úplného vystretia až hore k brušku skŕča pohybuje pri tom aj ručkami ale nie do strán. A pästičky v 90% času nemá zaťaté. Spáva v takej klasickej babätkovskej polohe nôžky prikrčené

anavixy
30. jún 2024

Pokial to robi len pri nekludne tak je to normalny prejav. U 5 tyzdnoveho urcite, hypertonus by sa prejavil (aj) inak. Kazdopadne, ak mas podozrenie, ze nieco s dietatkom nie je tak ako by malo byt alebo by mohlo byt lepsie, tak v prvom rade navstiv lekara, alebo este lepsie v takychto pripadoch dobreho detskeho fyzioterapeuta, ktory stav posudi na zaklade toho co vidi a rovno ak najde najlepsie riesie. To my tu na MK posudit nevieme, nemame ako. 🙂

eminent
autor
30. jún 2024

@anavixy jasne my ideme teraz v júli na rehabilitačné a sme objednaný aj k neurologovi v auguste. To všetko musíme absolvovať skrz toho že sme ležali v Martine. A áno robí to len v neklude. Pokial je napapany vykakaný tak leží v úplnom klude usmieva sa a všetko je v poriadku