Hlieny v hrdle u 10-mesačnej dcérky

marussska
1. nov 2023

Ahojte, prosím idem si po radu. Mala už 3 noci po sebe strašne chrčí, budí sa s plačom každú hodinu. Ma plne hrdielko hlienu alebo soplu alebo neviem čoho. Nádchu nemá, ani v nošteku sopel, ale v tom hrdle jej to celu noc steká a nevie spať. Neviete mi poradiť čo s tým? 🙏🏻 Z nosa som jej sala ale nič nešlo… Cez deň je úplne Ok, ma to vždy len v noci od nejaké 2 rana to vzdy začne 🙁 Zažil to už niekto? Teraz mi spinka v kočíku a už chrapčí aj tam, znova ju to budí 😥

carpediem117
1. nov 2023

@marussska skús jej dať solmucol, moja malá tiež tak pred 2 týždňami aj antibiotiká už mala doužívané, no hlieny stále mala a nevedela ešte tak vykašľať, ale tento sirup jej pomohol

dzulli1980
1. nov 2023

Treba dať čosi na riedenie hlienov ... Kaloba/Solmucol/Sinupret atď., neviem, čo také malé dieťa môže.
@marussska

anavixy
1. nov 2023

Somucol nie, do 2 rokov by sa nemali taketo lieky davat, mozu sposobit este vacsie zahlienenie, s ktorym si dieta nedokaze poradit. (Odporucanie Ceskej pediatrickej spolocnosti!)
Sinupret je dobra volba a vitaminoterapia (D, C), pripadne napr Kaloba alebo Imunoglukan, ak chces nieco na posilnenie imunity (tam sa nazory roznia, kazdemu zabera nieco ine alebo nic). Do nosa Nasivin na odpuchnutie sliznic (nie fenistil) a kludne morsku vodu, toto je zrejme ten stav ktory sa nespravne nazyva “zadna nadcha”, tj obycajna nadcha, ktora ale kmitanim riasiniek steka dole do hrdla. Pravdepodobne sa o par dni zmeni na klasicku z nosa vytekajucu nadchu. No a z rezimovych opatreni neprekurovat, zvlhcovat vzduch, spat vo vyvysenej polohe (nie len hlava, ale cely trup). Pokial teda nema napr reflux alebo ine ochorenie ktore by mohlo sposobovat zahlienenie.

marussska
autor
1. nov 2023

@anavixy Mala silný skrytý reflux do 4 mes, potom už všetko v poriadku. Myslite že to s tým môže súvisieť? Este dodám ze úplne odmieta papať a predtým bola výborný papkac, zjedla úplne všetko.

anavixy
1. nov 2023

@marussska skor by som povedala, ze je chora.. 🤔

marussska
autor
1. nov 2023

@anavixy Ďakujem, zajtra volám doktorke.

margaretka111
25. jan 2024

@anavixy ahoj, viem, že je to staršia téma, no i nás aktuálna, tak skúsim... Prečo píšeš, že Solmucol nie pre tak malé bábo ale Sinupret áno? Lebo ja čítam príbalový leták na Sinupret a tam píšu, že sa nesmie u detí do 2 rokov 😕 tak teraz neviem, čo môžem dať 6 mesačnému na zriedenie zatekajúcich hlienov?

marussska
autor
26. jan 2024

@margaretka111 ahoj, ja len rýchlo zareagujem. Nám sinupret vôbec nezabral a solmucol okamžite. S fenistil kvapkami dobrá kombinácia keď potrebuješ aby sa ti dieta vyspinkalo, Hanku to uspali konečne 🙏🏻 A ja som si oddýchla tiež 🤣 Držím palce

anavixy
26. jan 2024

@margaretka111 ahoj, prepac, zabudla som odpisat.. je to odporucanie pediatrickej spolocnosti nepodavat detom do 2 (niektore az do 4 rokov) mukolytyka, ktore mozu sposobit este vacsie zahlienenie, pricom dieta nedokaze efektivne vykasliavat. Taketo lieky maju viac rizik ako benefitov pre takto male deti. Napriek tomu ich niektori lekari mnohokrat odporucaju, lekarnici uz duplom a mamicky ich podavaju. Dalsia vec je ze pokial dieta dobre vykasliava, tak nepotrebuje brat nijake lieky na bezny kasel, studie nepotvrdili ich ucinok, jednoducho povedane: kasel prejde aj sam. Jedine na suchy kasel je dobre davat antitussika, NIE fenistil. Fenistil nema ziaden ale naozaj ziaden ucinok ani na kasel ani na nadchu, je to len “oblbovak”, vdaka ktoremu ne dieta spave, pokial to je to co rodic chce, tak vtedy ho podava “spravne”. Sinupret je pisany od 2 rokov udajne kvoli obsahu alkoholu aj kvoli tomu ze nie je dostatok studii, co je vlastne taka legislativna povinnost uvadzat takuto informaciu v pribalovom letaku (najdes ju napr aj na imunoglukane atd.). Kazdopadne preukazany efekt na zahlienenie ma zvyseny prijem tekutin, dalej mozete inhalovat, samozrejme toaleta nosa, hrudnikova rehabilitacia (poklepove techniky, vygoogli). Niektori odporucaju pre malicke deti kalciovy sirup, ten opat nema vplyv na kasel ako taky, ale posilnuje riasinkovy epitel, ktory vlastne prispieva k vypudzivaniu hlienu, zaroven posobi protizapalovo pri chorobe je vyssia potreba kalcia v tele, takze to je pripadne vhodne. Taketo su odporucania na zaklade faktov, to znamena ze sice nie kazdemu dietatu to musi pritazit, ale je tam ten predpoklad a teda je uz na rodicovi a/alebo osetrujucom lekarovi ako sa stavia k najnovsim poznatkom. Pokial chces davat Solmucol tak malickemu babatku, tak si odsleduj reakciu, ci nekasle este viac, nedusi sa hlienmi, nezvracia hlieny. 🍀

margaretka111
28. jan 2024

@marussska @anavixy ďakujem za rady a odporúčania. No skončili sme v nemocnici, pridružili sa horúčky 40° a crp 100 😟

anavixy
28. jan 2024

@margaretka111 och, tak to uz asi nie je len bezny kaslik, skore uzdravenie prajem 🍀