Herpangína alebo ruky-nohy-ústa

1mina
14. júl 2024

Baby ja už neviem čo nám je máte niekto skúsenosti ? 😂 Ani nie žeby to menilo moc na veci ktorá choroba to je ale ... Najprv začala dcéra - vysoké horúčky, povlak na mandliach + pľuzgiere v ústach. Dr zobrala výter, vyšiel jej hemofil takže naň dostala ATB kvôli tím hnisavym mandliam a k tomu že asi herpaangina tam len zmierňovať príznaky... Dva dni sa sťažovala na tie afty v ústach, po 2 dňoch akoby jej nič nebolo. Potom začal syn - vysoké horúčky, dva dni, potom som mu videla vyhadzane podnebie - tie petechie, a tak dve tri vyrážky v ústach a aj tie mu už tuším zmizlo. Tiež po 2 dňoch akoby sa nič nedialo, iba ostal celý vysypaný - ja som si myslela že potničky, ale teda má také vyrážky plus mínus ako potničky po celom tele, akoze celé ruky, brucho menej, chrbát skoro vôbec, veľa na zadku, na kolenách, ale aj na chodidlách. A teraz už som v Tom stratená tak sú to ruky nohy ústa ? Alebo herpaangina keďže na dcéri som nenašla jedinú vyrážku na tele ? ...a teda ešte k tomu ja som to chytila od nich - naprv horúčka, potom povlak na mandliach, a dnes mám totálne vyhadzane ústa aftami, zvnútra pery, líca, hrdlo akoze deti chvalabohu oproti mne nemali nič 🤦 do toho od rána sa mi zdalo akoby ma pálili prsty vždy keď som ich umyla teplou vodou a zdá sa mi že začínam mať vysyp na dlaniach. Tak ja už som z toho akoze mimo čo vlastne máme všetci 🤦 aj dovolenku sme museli zrušiť, asi len my trávime leto takto pekne 😂 a za koľko to asi prejde dospelému ? Lebo deti sa z toho rýchlo dostali, a ja som k.o. ani prehĺtať normálne nemôžem 🤦

cookie29
15. júl 2024

cez internet Ti to niekto nezdiagnostikuje. A najma konkretne toto. Pre indormaciu, V jaslickach mali deti z rovnakymi priznakmi. Kazde slo k svojmu doktorovi a vratili sa s 5 roznymi diagnozami 🙂 Mojmu diagnostikovali prave herpanginu a mam tendenciu verit, kedze my sme chodili na pediatriu do nemocnice, kde sme boli sledovani... drzim palc

1mina
autor
15. júl 2024

@cookie29 ono hej ani doktorka si neni ista, aj ked je to v podstate jedno oba su virusy ktore musia prejst. My sme akurat dosli z kontroly, deti uz su obidvaja ok, len troska cervene hrdla a syn nejaky vysyp po celom tele ktory by mohol byt aj potnicky :D ale ja mam u seba samej pocit akoby to bolo ruky nohy usta lebo ma normalne bolia uz aj chodidla a mam par vyrazok tam a par tam...len tie usta su katastrofa ani spat som nemohla...ale sak nedivim sa ze to nevedia rozoznat vidim ze kazdy doma ma ine priznaky :D

kiki68
15. júl 2024

@1mina ruka noha usta, tiez sme tym teraz presli, hrozne nieco, ta bakteria bola aj u nasho pritomna, vraj komplikacia pri tejto chorobe. Mal tyzden ATB , my sme museli mat antivirotika( mne skoro zliezli nechty)

1mina
autor
15. júl 2024

@kiki68 tich nechtov sa aj ja bojím inak dúfam že to nebude 😶 ja mám pocit že ja mám asi to, chvalabohu deti to zvládli snáď lepšie ako ja 🤷 mali dva dni ohadzane ústa vnútri, syn sa aj po tele vysypal ale im už nič není.... Ja mám ústa zvnútra samu afty hrôza, nespím, jedine čo som zistila že mi pomáha na chvíľu to chladiť normálne si mrazim vodu namiesto nanukov 😂 od včera aká bolia aj nohy keď chodím zospodu proste, prsty na rukách má pália vo vode 🤦 no už aby to zmizlo 😃

kiki68
15. júl 2024

@1mina aj ja som mala tie afty, dostali sme antivirotika na dva tyzdne skrz toto

kiki68
15. júl 2024

@1mina potom mate ruka noha usta ( to palenie chodidiel je typicke)

1mina
autor
15. júl 2024

@kiki68 mozno sa skusim aj ja spytat dr.... ja som tu dnes v noci o 2 cmulala lad, lebo som nemohla ani spat kvoli tomu a to som zistila ze mi pomaha :/ ,,,chvalabohu deti po par dnoch vyzeraju uplne ok,. tusim ja to nesiem najhorsie :D a na ten vysyp pomoze nieco na alergiu ako ked mam zodac napr ?

kiki68
15. júl 2024

@1mina nam nepomohlo nic, iba tie antivirotika. Vraj fenistil a zodac pomahaju, ale iba ma prejavy ako palenie. Neviem, popravde covid bol oproti tomuto prechadzka ruzovym sadom. Toto je svinoba ineho rangu. Ja som to mala pred 5 rokmi cca, ale to malo mierny priebeh. Teraz to bolo hrozne, zliezla mi koza vsade kde boli tie pupaky. Ako to sice aj vtedy, ale to bol maly rozsah. Teraz neviem, Proste to natieram, aby som sa nesupala ako kapor na nohach a rukach. Ale nechty mi ostali, tak sa radujem

1mina
autor
21. júl 2024

@kiki68 my sme nakoniec nemali nič, lebo deťom to prešlo za pár dní nechápem ? Proste sa sťažovali 2-3 dni, dcérka trocha viac ona mala aj viac tich pupakov ako syn v ústach, on sa zas viac vyhádzal potom. Ale celkovo to zvládli dobre. Zato ja katastrofa plné ústa tich aft 😶 striekala som glimbax, dávala si Ibalgin, cmulala som ľad lebo to mi pomáhalo 😂 už som rozmýšľala že ak nič tak zavolám dr či mi nemôže dať tie antivirotiká alebo isoprinosine alebo neviem čo sa používa keďže viem že na toto ATB nezaberajú. Ale potom už som sa dala dokopy ale bol to zážitok ani spať som nemohla, a piť len vodu z chladnicky. Potom ma zas k tomu aj chodidlá boleli keď som kráčala po byte, ruky ma pálili vo vode 😂 akoze mávala som aj hnisavé angíny atd ale toto bolo asi najhoršie čo som chytila ako dospelá od detí 🙈 ale chvalabohu že oni to zvládli celkom ok.