Febrilné kŕče u 4-ročného

ivanusko
26. sep 2022

Ahojte baby . Chcem sa opýtať,či máte niektorá skúsenosť s febr.krcmi. ú 4rocneho chlapčeka. Nam sa to stalo prvý krát min týždeň. Chvalabohu som vedela,čo treba robiť. Len mam teraz strach,že sa to bude opakovať. Mate niekto skúsenosť? Opakovali sa v tomto veku krce? Samozrejme mame preventívne dávať diazepam 2mg pri tep.38......len mam strach ,že sa opäť objavia. Vôbec kolí tomu nespím😔😔😔 Ďakujem za každú radu.

bamboa
26. sep 2022

@ivanusko moja malá ich mala zhruba v roku. My sme vtedy v nemocnici skončili. Tiež mám doma Diazepam, keby niečo a tiež mám dať už pri 38 st., aby som predišla kŕčom. Ja som bola úplne paranoidná, stále som ju kontrolovala... Dva týždne dozadu mala teplotu, pri 38 st. som dala Diazepam a neskôr čípok a všetko bolo ok 😉 Mne povedali, že zhruba do 6-8 rokov sa to môže opakovať, ale aj nemusí 🙂

husky25
26. sep 2022

@ivanusko ahoj , áno mame skúsenosť dcéra mala naposledy kŕče v 8 rokoch , teraz ma 9 a stále dávame pozor , ale mávala ich často my musíme dávať paralen už pri teplote 37 , lebo kŕče zvykla dostať už pri teplote 37,5

ivanusko
autor
26. sep 2022

@bamboa teraz ma koľko mala? Odvtedy nemala krce ?

ivanusko
autor
26. sep 2022

@husky25 ach 😔

bamboa
26. sep 2022

@ivanusko necelé dva 🙂, zatiaľ sa neopakovali, ale toto bola odvtedy prvá teplota.

kaktusik007
26. sep 2022

@ivanusko tak zacni spat - a ukludni sa. Ano, niekedy su febrilne krce zivot ohrozujuci stav a ano, tiez to mam za sebou u mojho mladsieho a prvy a jediny krat ich mal v styroch rokoch. Odvtedy bez diazepamu ani na krok, aj do taborov som ho pustala, akurat vzdy v lekarskej sprave mal - ak teplota vystupi na 38, podat diazepam a okamzite kontaktovat matku. A pohoda.
teda teraz pohoda, uz asi dva roky ani diazepam nemam v chladnicke, uz bude mat 12.

ankare
26. sep 2022

@ivanusko a čo treba pri kŕčoch robiť?

nitka1157
26. sep 2022

@ankare tiez ma to zaujima.ked sa to stane prvy x a nemam diazepan

bamboa
26. sep 2022

@nitka1157 @ankare ja som vedela, čo to je, aj čo treba robiť, ale keď sa to stalo, volala som 112-tku. Malá bola úplne mimo, chrčala, oči mala vyvrátené, stuhnutá bola, počas ochladzovania začala modrať... No, mala som dosť. Jedno dieťa "mimo", druhé spalo, ja s nimi sama... Ale pani na telefóne bola super, hneď sanitku poslala...

ivanusko
autor
26. sep 2022

@kaktusik007 trosku ste ma potešili

kaktusik007
26. sep 2022

@ankare
@nitka1157 treba nestratit duchapritomnost. A fackovat si dieta, a volat 155.

barbied
26. sep 2022

@ivanusko moje krstnatko to ma od pol roka, momentálne ma 4 roky , kŕče máva, už ich mal niekoľko... doktori tvrdia že deti do 6 rokov môžu mať kŕče

drake122
26. sep 2022

@kaktusik007 fackovať si dieťa?🙄

kaktusik007
26. sep 2022

@drake122 ano. ked vidis ze ti odchadza a modra - cize upada do komy a umiera, naozaj robis vsetko aby do tej komy ti dieta neupadlo... mojmu to fackovanie pomohlo a prezil.
a kedykolvek ho budem v takejto situacii ked bude upadat do komy fackovat aj nadalej, ak budem vidiet, ze to zabera.

anavixy
26. sep 2022

@nitka1157 @ankare
Odlozit z dosahu dietata nebezpecne predmety o ktore by si mohlo ublizit, podllozit hlavu, nedrzat nasilu, nesnazit sa zabranit krcom a ani nestrkat ruku/predmety do ust. Po odozneni krcov dieta oslovujte, kontrolujte vedomie, dychanie, pulz. Ak sa to stane prvykrat, volat 155 (112 je zbytocne zdržovanie). Dieťa určite NEoblievať vodou! Ak dieťa premodráva, nedýcha alebo nemá hmatný pulz, treba započať KPR! Dýchanie z úst do úst a masáž srdca, začína sa vždy 5 úvodnými vdychmi (pomer dychov a stlačení podľa veku). Dieťa NEtreba fackovať, to ho nepreberie a ani nerozdýcha, hoci to tak možno vyzerá (?). Dieta, ktore modra neupadava do komy, koma je strata vedomia, nie dychania.
Dieťa sa nesmie schladiť nárazovo, býva to púšťač kŕčov.
FK by mali odoznieť do 15 min., ak trvajú dlhšie, treba volať 155 aj ak ide o opakovaný výskyt FK u dieťaťa.
Samotné FK nezanechávajú následky na mozgu, nie je to forma epi, preto v podstate samy o sebe nie sú nebezpečné (zástava dychania pri FK je skôr výnimočná).
Ak už raz dieťa FK prekonalo, treba podávať antipyretika uz pri zvysenej teplote 37,5, preventivne sa podava diazepam rektalne.

anavixy
26. sep 2022

@anavixy doplnim, podlozit hlavu niecim makkym, aby si ju neudrelo. Dieta mozete ochladzovat ale pomaly, nikdy nie narazovo o viac ako pol stupna (plati pri kazdej horucke aj ked dieta este nemalo FK), vyvetrajte miestnost. Za telefonat na 255 nikdy nic nedate, situaciu zhodnotia a vzdy poradia co robit🙂

drake122
26. sep 2022

@kaktusik007 ok, tak len tak ďalej, fackaj si dieťa keď máš z toho dobrý pocit.👍🤦‍♂️

mamickalisticka
26. sep 2022

@bamboa prosím vás diazepam sa da bežne kúpiť v lekarni, alebo na predpis?

anavixy
26. sep 2022

@mamickalisticka predpis a hlavne nepodavat preventivne dietatu, ktore krce nikdy nemalo 🙏

mamickalisticka
26. sep 2022

@anavixy ďakujem za info, samozrejme rozumiem, ale podľa komentov je dobré ho mať vždy v zálohe..

bamboa
26. sep 2022

@mamickalisticka je na predpis. Malá ho 1x dostala od záchranárov, potom nám ho predpísala pediatrička na základe správy z nemocnice.