Febrilné kŕče

luckalolko
15. mar 2023

Dobrý deň mamičky chcem sa vás spýtať,ak ste zažili s dieťatkom febrilne krce , ako prebieha prosím vás uplne prvé vyšetrenie na neurologii ? Ďakujem za vaše odpovede

bamboa
15. mar 2023

@luckalolko moja mala rok keď ich dostala 1. krát. Skončili sme na týždeň v nemocnici, nevedeli jej teplotu zraziť. Pred prepustením prišiel neurológ, pýtal sa ma priebeh FK, ako dlho trvali, ako sa z nich dostala, či niekto v rodine mal atď. Nič viac nerobil, len ma o nich poučil a povedal, že keby sa znovu zopakovali, urobili by sa nejaké vyšetrenia. Także vlastne neviem 🤷‍♀️

luckalolko
autor
15. mar 2023

@bamboa dobrý deň, zopakovali sa vám ešte? Aký ste mal priebeh tých kŕčov? Naša ich mala už druhý krát tak preto nám odporučila obvodná dr neurologiu .......termin uz mame

bamboa
15. mar 2023

@luckalolko zatiaľ sa nezopakovali, ale pri vysokej teplote jej dávam Diazepam. Také vysoké a dlhotrvajúce teploty mala našťastie už iba raz. Počas nich som jej ho podala viackrát, to už ale zase mala teploty 39 +. To sme sa zase týždeň trápili 🙁
Malá ich dostala v noci, veľmi rýchlo jej vyletela teplota. Ja som jej merala teplotu, dala som čipok a ju zrazu vystrelo - vyleteli ruky, nohy, prevrátila oči, napnutá bola jak struna a začala tak divne chrčať. Ja som hneď na pohotovosť volala, pani mi hovorila čo robiť a teda kontrolovala ako malá reaguje. Keď začala modrať, nebolo mi všetko jedno 😔 To už ale bola sanitka na ceste a záchranári jej hneď masku dali a Diazepam. Potom ešte bola nejaký čas taká stuhnutá, ale ináč ok.

luckalolko
autor
15. mar 2023

@bamboa aj mne ich dostala prvý krát v noci no o tretej ráno mali sme covid no a teraz druhý krát pri chrípke dostala tiež sme mali týžden horucky ..... diazepam nám predpísala po tomto druhom raze aj rektalny aj tabletky ......a myslíte že tým ze jej dávate diazepam ze tým sa jej to uz neopakovalo ? Malička ma koľko rokov ak sa môžem spýtať? Naša dva roky ......a preventívne uz pri akej teplote dávate diazepam?

bamboa
15. mar 2023

@luckalolko moju tiež chytili o tretej v noci. Vtedy mala 40,5. To mala 13 mesiacov, teoreticky necelých 12, lebo je predčasne narodená. Keď mala teploty teraz naposledy, mala 22 mesiacov (necelých 21m) a trvali zase týždeň, z toho 3 dni jej večer a v noci stúpali k 39st. Už keď mala nad 38st. dostala Diazepam. Tak mi odporučili v nemocnici. Myslím, že pomohol. Ale kto vie... Možno by ich nedostala... Teraz má malá 2r 3m (necelé 2r 2m) a zatiaľ sa drží 🙂

luckalolko
autor
15. mar 2023

@bamboa tak to je super ze ich už nedostala Ale uz ked ich mala raz tak ste asi opatrná vsak a dávate zakaždým keď vidíte ze teplota vstupne diazepam ....ktovie možno by nedostala keby ste nedali možno áno toto je veľmi ťažko ze človek nevie ale uz ked to dieťa zažije lepšie keď jej to človek da ak to ma pomôcť a keď vám začala mať teploty tak ste dal hej diazepam a potom už nie ? Dali ste len raz ? Toto neviem keď by náhodou mi zasa ochorela ci mam dat len raz alebo radšej aspoň dva krát...ja som pri prvom raze volala záchranku ale do nemocnice nás nezobrali ...pozreli ju poriadne doma vyšetrili a doma sme aj ostali..a v lekárni mi povedala ze sa môže dávať každých 8 hodín....

bamboa
15. mar 2023

@luckalolko ja mám pre malú ten rektálny a podľa návodu sa môže dať každých 12 hodín. Tak som aj dala. Počas tých vysokých teplôt som jej ho dala 5x, ale to už sa teplota blížila k 39st. Dovtedy som zrážala sirupom/čipkom a napr. hlavne v noci jej pomáhalo koža na kožu. To som ju len v plienke nechala a pod dekou som si ju pritúlila. A tebe k tomu nedali žiadne inštrukcie? Akú teplotu mala dcéra keď ich dostala? Tiež takú vysokú?

luckalolko
autor
15. mar 2023

@bamboa nepamätám si presne koľko mala ale bolo to vyše 38 určite..skoro 39....ja som bola v takom strachu ze si ani nepamätám co som sa tak dolakala....ale rektalny mam podávať až keď už krce dostane takto mi povedali ze ten sa dava uz až pri krcoch a ono to potom do niekoľkých sekúnd ustúpi ale preventívne ked uz napr bude mat ked jej zmeriam 38 napr tak sa dava mam dávať v tabletkovej forme ....

luckalolko
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luckalolko
autor
15. mar 2023

@bamboa uz ked bude Mat vyše 37,5 tak môžem dať polovičku z tabletky ...proste keď už bude kolo tých 38

bamboa
15. mar 2023

@luckalolko tak možno sa tak tabletky dávajú. Moja dostala ten rektálny. Mne povedali pri 38st.

luckalolko
autor
15. mar 2023

@bamboa aha toto som nevedela takže ste preventívne rektalny dávali ale tak dobre vedieť ze sa aj takto dá ze vám tak povedali lekári

luckalolko
autor
16. mar 2023

Ma este niektorá mamička skúsenosť?Za každú odpoveď budem vďačná

luckka6
18. mar 2023

@luckalolko ahoj, nas maly mal v decembri prvy krat, vyskocila mu teplota pri chripke a volali sme zachranku a skoncili v nemocnici…teraz sa to zopakovalo ked dostal covid a skocila mu teplota dostal 3x za sebou krc po par sekund…k neurologicke chodime lebo je predcasniatko, prvy krat ho len popozerala a teraz nas uz posiela na eeg mozgu…diazepam davam tabletkovy ked sa blizi teplota k 38, 3x denne sa vraj moze a rektalny len pri krci…maly ma 20 mesiacov. Ak chces pokecat kludne mi napis.

luckalolko
autor
20. mar 2023

@luckka6
@luckka6 ahoj , naša dcéra mala prvý krát v novembri minulý rok a druhy krát vo februári tento rok ..... diazepam mame tiež aj tabletkovy aj rektalny .... človek sa boji uz je to hrozne vidieť to dieťa v tych krcoch...my pôjdeme ešte len 14aprvý kg6ar, át na neurologiu tak som zvedavá ako to bude prebiehať....koľko má vaše dieťa rokov ? Naša malá teraz dva roky .....takže ešte ste nemali tak ze ochorelo dieťa preventívne ste dali diazepam ? Ze ci to vôbec pomôže a vyhne sa tým kŕčom......ja dúfam a modlím sa aby to pomohlo ak mi náhodou zasa ochorie ....tiež sme to mali prvý krát pri covide a druhy krát pri chrípke......najhoršie je to ze pravdepodobnosť opakovania tam je väčšia keďže sa to stalo uz dva krát....a užívate aj nejaké lieky? Keď ste už boli na EEG? Mali ste všetko v poriadku ked vám dávali čiapku?

luckalolko
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luckalolko
autor
20. mar 2023

@luckka6 aha 20 mesiacov ma som si nevšimla

luckka6
20. mar 2023

@luckalolko nie, neuzivame ziadne lieky…ja tiez dufam, ze ak budem vediet, ze ma teplotu a dam tbl diazepamu, ze uz sa to nezopakuje…bojim sa s nim ist aj medzi deti, aby nieco nechytil 😞eeg mame teraz v stredu..tak uvidime. Neurologickeho vysetrenia sa vobec bat nemusis.

luckalolko
autor
21. mar 2023

@luckka6 aj ja sa bojím a každý deň chodím s teplomerom a aj na večer stále meriam a len sa suchne v postieľke a uz ma trhá.......strašne sa modlím aby to uz nikdy nemala .....som z toho na nervy a v strachu ....aha takže čiapku mu ešte nedávali na neurologii ? To úplne prvé vyšetrenie je akoze len také ze sa pyta ?ja som veľmi dúfala ze uz to prvé bude s tou čiapkou keďže to uz dieta prekonalo dva krát.....😔 takže vám ked sa to stalo prvý krát ste boli v nemocnici a tam sa vás len pýtali? A keď druhý krát sa vám to stalo ste boli až potom prvý krát na neurologii ?

luckalolko
autor
21. mar 2023

@luckka6 ja mam este staršiu dcéru je prvacka a ta vecne niečo donesie zo školy tak trpnem stále

luckalolko
autor
21. mar 2023

@luckka6 a najhoršie s tými deťmi chodiť po doktoroch mne mala ked ešte len vidi dr uz plače koľkokrát sa nechce pomaly ani vyšetriť dat kým sa ukludni .....

luckalolko
autor
23. mar 2023

@luckka6 ako ste dopadli v stredu na EEG?

luckka6
23. mar 2023

@luckalolko ahoj, no myslim, ze vam hned spravia aj eeg kedze idete kvoli opakovanym krcom na neurologiu…my sme chodili od narodenia, tak to bolo trosku ine…no i tak mala spravit eeg po prvych krcoch. Inak to nebolo nic zlozite, dali mu ciapku, gelik a niekolko minut sedel muzovi na kolenach a pozeral si knizku. Uplne v pohode to bolo. Vysledky budu koncom buduceho tyzdna u nasej neurologicky. Tak si este pockame 😞 vy idete kedy?

luckalolko
autor
24. mar 2023

@luckka6 my mame ísť v pondelok .... staršia dcéra mi začala mať dnes akosi zimnicu ... trochu zvýšenú teplotu ... teraz mam taky strach aby nebola chorá a mala zasa od nej ...pred dvoma týždňami mi boli takto choré mali chrípku 😔😔😔😔 som z toho zničená hrozne

luckalolko
autor
24. mar 2023

@luckka6 to čakanie je niečo hrozne tak ubijajuce ... ja som z tohoto všetkého hrozne unavená...máš len jedno dieťa ci ?

luckalolko
autor
25. mar 2023

@luckka6 no ja dúfam ze jej to spravia hneď na ten prvý krát ked mi tie FK mala už dva krát

luckalolko
autor
27. mar 2023

@luckka6
@luckka6 ahoj tak uz mame za sebou eeg spravili jej hneď čiapku a aj výsledok nám dali za nejaký čas hneď a mala v poriadku takže musíme používať diazepam tabletky a proti teplote ked nam ochorie a ak by sa to znova zopakovalo tak jej nasadia lieky ktoré bude musieť užívať.....ale ja verím veľmi verím ze ked budeme davat diazepam ze sa nám to nestane modlím sa

luckalolko
autor
27. mar 2023

@luckka6 veľmi som trpla v čakárni ked som čakala na výsledok

luckalolko
autor
30. mar 2023

@luckka6 ahoj ako vám dopadli výsledky?

luckka6
1. apr 2023

@luckalolko ahoj, to som velmi rada, ze vam to dopadlo ok 🙏🏻 drzim palce, aby sa to uz neopakovalo…a ake lieky by jej potom nasadili? …nam dopadli vysledky ok tiez 🙏🏻