Expresívna porucha reči u 2-ročného syna

linki90
4. nov 2022

Ahojte dnes sme odišli od logopedičky s touto diagnozou.Synček 2 roky 4 mesiace ,nerozpráva vie asi 5 slov ktore použiva a inak nič ,hovori sice tak svojou detskou rečou svojsky vydava zvuky pritom proste uroveň mladšieho dietata.Inak všetko rozumie a chápe ked snim hovorime na meno reaguje aj na prikazy urobi čo mu poviem .Je predčasne narodený a oživovaný 2 dni bol v inkubatore.Takž tieto veci s tým majú súvis.Inak ostatné veci ovlada na ine je šikovný no len tá reč.Chcem sa opytať je táto diagnoza radená medzi PAS alebo autizmus? má niekto taketo dieťatko s touto diagnozou a začalo normálne rozprávat? netreba ešte aj iné vyšetrenia ? ďakujem za reakcie

evinqua
4. nov 2022

Tato diagnóza je všeobecná- zahŕňa rôzne diagnózy v oblasti expresie- formy obsahu a použitia reci. Moze to byt iba oneskorený vyvin reci, moze to byt dysfazia , moze to byt porucha výslovnosti. U takto malých detí sa ešte neda uviesť presnejšia diagnoza. Autizmus byva spojený s poruchou porozumenia. Logopedicky si sa pri vyšetrení nepýtala?

linki90
autor
4. nov 2022

@evinqua no pytala na rovinu či môže isť o autizmus ale ona to zahrala tak do autu,s tým že sa neprejavuje ako autista lebo na meno reaguje a plni ulohy role v hre .Ale že je ešte skoro na stanovenie takej diagnozy,no do spravy napisala že po 3 roku odporuča navštevu psychologa 🤷🏻‍♀️tak neviem načom sme

lentilka23
4. nov 2022

S dvojnrocnym riesis ze povie len 5 slov? Prosim ta, ma este cas. Moja dcera zacala az v troch rokoch a behom mesiaca sa rozhovorila. Daj mu cas. Ked rozumie a reaguje, je ok. Zbytocne pobehujes po doktoroch a robis si vydavky....

linki90
autor
4. nov 2022

@lentilka23 má 2 roky a 4 mesiace a ine deti v jeho veku už tvoria vety. No lenže on je predčasne narodeny a oživivany pri porode nedychal takže určite to bude mat súvis. Možno to nič nieje ako vraviš len nieje dozreta nervova sustava lenže nechcem nič zanedbať a venujem sa mu a chcela som aj nazory skusenosti inych mám ktore maju deti s takymto problemom

monaona
4. nov 2022

Syn má 2 roky, 2 mesiace. Teraz rozpráva podstate viac slov ako tvoj synček. Už sa snaží tvoriť vety. Ale v lete sme fungovali na mama, havo, mňam mňam, necem, ne. Z ničoho nič ho začalo baviť po mne opakovať. Takže tiež si myslím ako píše lentilka23, že tomu ešte chvíľu daj čas. Ale na druhej strane chápem že chceš synčekovi pomôcť a aj zistiť príčinu. Len ešte by som tomu dala šancu. 🙂

thereisabear
4. nov 2022

@linki90 ak chápe a reaguje na pokyny, tak to autizmus veľmi pravdepodobne nebude.

luccija
4. nov 2022

Poznam vela chlapcov, ktori v tomto veku nerozpravali.Vobec nic to nemusi znamenat.A PAS je tak siroke, ze poznam aj deti, ktore rraguju na meno, su aj kontaktne a pas maju.

evinqua
4. nov 2022

@linki90 navsteva psychológa je standard ak ma dieta vývinové poruchu reci, napr.aj na vylúčenie autizmu (ale nielen to), dieta moze mat oneskorenie aj v iných oblastiach, tak ak to tak bude u tvojho syna, mozno to bude treba vysetrit, nic to neznamená, nestresuj sa. Veľa sa pýtaj, logopedicka Ti dala nejaké rady inštrukcie ako doma pracovat?

linki90
autor
4. nov 2022

@evinqua ale áno dala máme cvičit zvuky zvierat formou hry a piesni ,len som chcela rady o mamiek ktore maju take deticky s tym problemom

zuzkaa1991
4. nov 2022

@linki90 moja ani tolko nerozprávala do 3r. Len hmkala zacala po 3r aj to polroka v skolke uz chodila pd 3.5r zacala slova vety takze nechajte mu cas rybi olej kvalitný podavat a pusti to keď najmenej budete čakať ale urcite motivovať rozprávat sa s nim vela

lula313
4. nov 2022

@linki90 dcéra bola taká, že nepozerala tv, nič, tiež sa s nou až toľko ako s jedináčikom nerozprávalo. Išla rec pomalšie, aj keď už v 2,5 roku asi rozprávala vety. Pri synovi som už rezignovala, aj s tv, aj sa doma kvôli dcere rozprávalo non-stop(fakt v domacnosti nemame minútu ticha od rana do vecera) a syn neviem, kedy začal rozprávať, ale veľmi skoro, aj vety. Teraz má 2,5 roka a normálne sa s ním dá uz porozpravat. Neviem, či je tvoj jedinacik, ale fakt veľa robi, keď má dieťa surodenca a keď nema, púšťaj mu rozpravky(aj audio), to veľmi pomoze, keď je cely deň dieťa obklopený slovami(podnetmi). A ešte som si odsledovala u dcerinych rovesnikov, že niektoré deti boli pohybovo nadanejšie a tam rec bola pomalšia, u druhych to bolo naopak(kamaratkin syn nemal 1,5 roka a vedel povedat básnickú, ale začal chodit až ako 18 mesacny). Verim, že tvoje dieťatko bude v poriadku.

valilienka2
4. nov 2022

náš do 3 rokov rozprával svojou hatlaninou, z každého slova prvé 2 písmenka, nerozumela mu ani vlastná mater 😀 naša dr zhodnotila, že dôležité je, aby nadväzoval s nami kontakt, reagoval na meno, plnil požiadavky a on sa okolo 3 roku rozkecal a ústa sa mu nezatvoria doteraz..

maca2014
4. nov 2022

@linki90 moja bola predčasne narodená aj oživovaná, v dvoch rokoch vedela tiež len pár slov, neurologička mi tvrdila že má tvoriť vety, ale neriešila som to nijak, do troch rokov sa rozkecala

olivia1425
4. nov 2022

@linki90 moja ma v papieroch oneskoreny vyvin reci.ked mala 2 roky mozno ani 5 slov nevedela.ja napriklad necakam necakam zazrak typu( suseda zacala zrazu ked mala 4) a pod. Chodime k logo od 2r.cca zacinalo to presne ako u vas zvukmi zvierat.teraz bude mat 3r.tvori dvoj slovne jednoduche vety. Zacina po nas opakovat a na odporucanie dr. sme ju dali skor do skolky.podla mna ma sklz za rovesnikmi minimalne pol roka.drzim vam palce nech rychlo napreduje.predsa aj pre dieta je lepsie ked si vie povedat co chce.nemyslim si ze mas autistu podla tvojho popisu 😊 su deti ktorym treba trocha pomoct

mimikas
4. nov 2022

@linki90 podľa mňa robíš dobre že to riešiš, lebo v tomto veku viete dobre zapracovať na reči, čím viac budes čakať, tým to bude potom ťažšie. Určite sa neutesuj, že sa rozrozprava, lebo sa môže ale aj nemusí a potom budete dobiehať. Logoped je super, tak isto aj psycholog je štandard, veľa dokonca trvá aj na IQ testoch ktoré vedia odhaliť oslabené časti a vedia potom nastaviť správnu intervenciu. Môj ma tiež expresívny poruchu reči a Elektriny Mutizmus. Ale porozumenie má dobré.

angelheart
4. nov 2022

@olivia1425 presne. Naša má 4, konečne hovorí , aj vety 🙏, ale stále je vidno sklz. Od 2 rokov chodíme aj my na logo. Niektoré deti sa rozhovoria doslova z večera do rána a iným treba pomôcť. Mne sa takisto nechcelo čakať na zázrak, lebo by som čakala možno doteraz a už by som si vlasy vytrhala, keďže nehovorila, iba hmkala, húkala a plakala, lebo sme jej nedali, čo chce, keďže sme častokrát ani netušili, čo to vlastne chce...
Porozumenie je dôležité, ja si tiež nemyslím, že máš doma autistu, ale nie som odborník. Nás poslali aj ku psychologičke (z genetiky, ale to nie je dôležité) na posúdenie psychomot.vývinu. Šla som s ňou a neľutujem, pre svoj kľud. V niečom bola ďaleko dopredu, v reči zas ďaleko pozadu, celkovo vyšla fajn, priemer, kúsok nad svoj vek. Určite odporúčam aj takéto niečo a budeš vedieť, na čom ste, na čom zapracovať, na čom stavať.

evivb
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikca1405
4. nov 2022

@linki90 ahoj, môj synček (2 roky a 2 mesiace) je tiež predčasne narodený (skoncil mi akurát 35tt) tiež ho oživovali a bol jeden deň v inkubatore. Rozumie úplne všetkému, čo mu povieme, pozná zvieratká, vie ich napodobňovať a aj rôzne zvuky.. má svoju reč “hatlaninu”. V mojom okoli detičky v jeho veku tiež krásne rozprávajú, no dávame mu čas. Stále na neho rozprávame, pýtame sa ho (občas sa aj povadíme , lebo niekedy sa robím, že nerozumiem čo chce😁) zapájame ho do komunikácie neustále. Takže verím, že začnú krásne rozprávať. A v kútiku duše si hovorím, veď to je chalan a im to ide trosku pomalšie a+ do toho mu začal aj vzdor 🤪❤️

lulaby1982
5. nov 2022

@linki90 už tak malého dieťaťa sa natvrdo takáto dg nedáva ,skôr oneskorený vývin reči , alebo rizikový vývin reči, pretože je ešte maličký,to sa dáva 4 ročným deťom a vyššie ,aj sa čudujem,že Vás vzala , lebo takto maličkých vyšetrovať , ale keď hovoríte tak to bude expresívne reč dg.

kythos21
24. sep 2023

@linki90 Dobry deň ako ste dopadli? Ďakujem

gleep1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kythos21
26. dec 2023

@olivia1425 dobry deň ako ate dopadli?

kythos21
26. dec 2023

@angelheart Dobry deň ako ste na tom prosím dnes?

olivia1425
26. dec 2023

@kythos21 veľmi dobre, rozpráva všetko, opakuje nové slová, spieva, učí sa v škôlke básničky, teraz mala 4r. akurát reč nieje ešte úplne čistá,ale to už je len detail 😊

ukulela
26. dec 2023

moj mal 2r a nepovedal nic. Okrem hatlaniny. Ani mama. Zacali sme logopedickou, psychologicka dala zaver, ze sa javi ok, hra sa atd... logo hovorila o oneskorenom vyvine reci. Ucila nas ako s nim komunikovat, jednoduche vety, podmet, prisudok. Posunky, gesta. Daj cizmy. Daj lyzicu. Ideme ham jest. Moj totiz ani nereagoval, siel si svoje. Netusili sme, ci a co vsetko rozumie. Tusim mal ako tvoj, ked prvy raz povedal mama. Do pol roka sa rozhovoril. Vela ludi okolo mi hovorilo, ze deti do3rokov takto a potom sukali cele vety rovno. Ked tvoj reaguje na meno a rozumie ti, je to dobre. Fakt dobre. Hovor na neho, ale jednoduche vety. Hovor vela, popisuj, ukazuj... Biely sneh, velke stromy, oblaky,.. on sa chyti. Ak chces mat istotu, ku psychologicke podla mna mozes aj skor. Nie kvoli autizmu, ale aby vysvetlula, ako stimulovat rozvoj. Aj rec.
... teraz vidim, ze stara diskusia, odpoved ale nezmazem, mozno niekomu pomoze ....

kythos21
26. dec 2023

@olivia1425 ďakujem a má aj nejakú diagnózu? Kedy začala sama papat a bola bez plienky?

kythos21
26. dec 2023

@ukulela a koľko má teraz rokov a ako je na tom?

ukulela
26. dec 2023

@kythos21 5 rokov a rozprava paradne... mami, ked chobotnici odseknes chapadla, prestane chapat.. mami, idem spat v ciapke, aby mi nezamrzli myslienky.... a tak.

olivia1425
27. dec 2023

@kythos21 nie diagnózu nema žiadnu, mala podozrenie na oneskorený vývin reči( alebo jej to aj napísali) už si nepamätám, prvé slovo papa povedala keď mala 2r.a 3m. Tak že chapala aj súvislost. Sama neje ( vždy) dodnes 🤦😁 v škôlke áno, doma malo kedy. A odpliekovala som ju keď mala 2 a pol kvôli škôlke.Ale to vôbec nerozprávala ak chcela ist na wc tak to ukazala

olivia1425
27. dec 2023

@kythos21 čo trápi teba?