Epilepsia u 2-ročného dieťaťa

28. apr 2023

Prosím vás mate niekto skúsenosti z epilepsiou u dietata cca 2 roky ? Ktorá prebehla len raz a zatiaľ sa neopakovala no napriek tomu je nasadená liečba Keppra sirup ktorý jej ale nedávam, no záchvat sa neopakoval a nič neberie.No posiela nás na MR a ja neviem ci to je potrebné bojím sa predsa je malá ešte a k tomu este aj to žiarenie..kvôli jednému záchvatu posielať kade tade

cairka
28. apr 2023

Načo si volala RZP,keď mala záchvat, veď to len chémiu do nej nastrkali.... Epileptický záchvat vie byť smrteľný (malé riziko, ale možné to je), vie spôsobiť celoživotné následky (väčšie riziko) a môže ich prebiehať desiatky malinkých, o ktorých ani netušíš....Ale tvoje dieťa , tvoje rozhodnutie.

P.S.: Mám dieťa s epilepsiou, nemáva záchvaty veľké denne, ani týždenne, dokonca ani mesačne, napriek liečbe sa 2-3x ročne vyskytne.

veselo_neveselo
28. apr 2023

Ak ju mate diagnostikovanu, tak lieky treba brat. Na vysetrenie chod, ved ma doktor nejaky dovod, preco vas tam posiela. Treba poriadnu diagnostiku, ved ti doktori nie su blbi, ze by hala bala predpisovali vselico, navyse malym detom. Ked tam budes, tak sa popytaj, co to je za liek, ako funguje, preco ho predpisal, co sa ocakava dalej atd.

nahodnemeno
28. apr 2023

dieta ma pravo na adekvatny vyvoj, toto je na basu, ak by sa kvoli tomu, ze jej nedavate liecbu, nieco stalo...ak raz jej detsky neurolog tu keppru predpisal, tak jej ju davajte...a za druhe, dostudujte si rozdiely medzi MR a CT...na MR nie je ,,ziarenie,, ktoreho sa treba bat, jedina vec je, ze vzhladom na vek ju bude nutne na par minut uspat a jeden den hospitalizovana bude....tie vyboje v mozgu mozu byt subklinicke, cize vase tvrdenie ,,nic jej nie je,, nerovna sa, ze nemala zachvat ! u dvojrocneho dietata teba byt obzvlast! opatrny, prebieha este stale vyvoj , psychomotoricky, kognitivny...epi vyboje na toto mozu mat velmi zly vplyv ! a takisto je potrebne, kedze je to trosku atypicky vek (2 roky) zistit, ci pricinou nie je skryta organicita mozgu (teda napr. nejaka vrodena vyvojova chyba, ktora tei epi vyboje podmienuje...no ..a nebudem vas strasit, ale videla som uz aj ako sa zistil nador, ktory bol pricinou epileptickej aktivity.....). takze urcite na to MR treba ist a liecbu zatial davat..../toto pisem ako lekar/

mistymay33
28. apr 2023

Prosim ta, lekari jej nasadili liecbu, ktoru odmietas, posielaju ju na dalsiu diagnostiku, ktoru tiez odmietas… co cakas od zien na modrom konovi? Myslis, ze su mudrejsie a skusenejsie ako lekari? Ked ti tu odpovie mamicka so zakladnym vzdelanim, ktora sedi doma na materskej, ze si dobre urobila a nepchaj do decka nic lebo je to chemia, tak sa budes riadit jej radami?

zuzubb007
28. apr 2023

No to je ozaj mudre riesenie, nedavaj dietatu nic a dotiahnes ho do takeho stavu, ze si budes hlavu trieskat, ako matka naozaj vynikajuce zmyslanie bojim sa ziarenia, zrejme si neuvedomujes co sa moze stat

anavixy
28. apr 2023

To nemyslis vazne…

kacena4
28. apr 2023

my mame epi... prepac ale ty jej vidíš do mozgu ci ma záchvat? nie kazdy je velky a viditelny na koncatinach. aj male záchvaty mozu poskodit mozog a tým aj dieta. rob ako myslis, ked zad dostane zachvat ktory uvidis moze byt neskoro... to ziarenie jej soravi menej problemov ako zachvaty epy o ktorych ani nevies ze ich prekonava. mat tvoju odvahu... uvidis za par rokov ako bude dieta ne/napredovat bez liecby 😥

slnecnica82
28. apr 2023

Oziarit by trebalo teba a veru poriadne 🤦🏻‍♀️

autor
28. apr 2023

@cairka to ako myslíte že u nej môžu prebiehať ďalšie epi záchvaty a ani o nich neviem? Akože len tak bez zbadania to prebehne ci ako.To nechápem vysvetlite mi to prosím

fcuk
28. apr 2023

Kvoli jednemu zachvatu posielat kade-tade?? Wow, a naco ste isli k dr vobec? Cele zle toto

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simona92101
28. apr 2023

Kamaratkin syn mal epi zachvaty,ktore nebolo poznat.zahladel sa do prazdna a nereagoval par minut.na nic si nepamatal z tej chvile

iwesska
28. apr 2023

Vsak ste vobec nikam nemuseli chodit,je to tvoja volba neliecit vaznu chorobu. Mne na nu spoluziacka zomrela ako 10r.pred ocami vonku. Zrazu pocas sankovania ju vyplo a uz sa neprebrala. Inak ty musis byt velka odbornicka,ked liek proti epi nepodas,ale MRI sa bojis kvoli ziareniu. Pritom MRI ziadne ziarenie nevydava🙈

autor
28. apr 2023

Nemusíte ma tu hneď kritizovať, čo som aj čakala...doteraz nemáme potvrdenú epi ani pisanu ,liečba je preventívne. Hospitalizovany sme boli kvôli febrilym kŕčom, ktoré dostala z teploty. Ina doktorka iného odboru my tiež povedala ze niektorý lekári zbytocne predpisujú tu kepru,v niektorých prípadoch to môžu byť tie kŕče alebo nepotvrdena epi

anavixy
28. apr 2023

Tak prepac, ale sama si napisala ze dieta malo jeden epi zachvat. Tak si mala napisat ze malo febrilne krce, pretoze to je dost velky rozdiel a skutocne FK neznamena EPI. Zalezi aj od priebehu FK, kolko trvali atd. Ak lekari vyhodnotia, ze je potrebne mozog skontrolovat a tak vylucit/potvrdit epilepsiu, tak to zrejme zbytocne nebude. Treba to odkonzultovat s viacerými (z prislusneho odboru, pediater, neurolog..), no urcite by som neriesila nejake oziarenie pri mri. Co sa tyka epilepsie, tak su dve formy, grand mal a petit mal. Grand mal su tie hrozive zachvaty s tonicko-klonickymi krcmi, petit mal su len take zahladenia, ktore menej vsimavy rodic nemusi ani postrehnut alebo ich povazuje za normalne spravanie (alebo naopak bezne zamyslenie hned povazuje za epi). Ked teda odmietas vysetrenia a liecbu (hoci mozno len preventivnu), cakala by som, ze mas o epilepsii taketo zakladne veci nastudovane.

daskasss
28. apr 2023

Na to ze jej nedávas lieky máš o tom veľmi málo naštudované. Úprimne ja mám tiež 2 ročnú,keppru berie pol roka, ma za sebou 2 mr, genetiku, ct, konzultácie v Čechách. Zvažujem vysadenie keppry,lebo ano v niektorých prípadoch je to možné, ale najprv študuj overené zdroje, daj jej všetky vyšetrenia,zozen dobrého neurológa a dohodni sa s ním.

autor
28. apr 2023

@daskasss Keby ste len vedeli aký je teraz problém zohnať neurologa,a ci mi veríte ci nie všetko som obvolala nikto nás nechcel zobrať a nás neurolog odišiel do dôchodku ,tak ledva sme na rýchlo vybavili jedného, no najradšej by som šla niekde k odborníkovi no žiaľ žiadneho lekara nezaujíma že moja dcerka mala epi a potrebuje byť vyšetrenia

cairka
28. apr 2023

Áno. Niektoré výboje môzu trvať len sekundu,dve. Prejavujú sa napríklad tak, že dieťa sa zapozerá, pociká sa, urobí mimovoľný pohyb ruky, či spadne.....Ale to sú všetko veci, ktoré sa dvojročným stávajú aj bez epilepsie, takže rodič nemá šancu rozlíšiť, či to spôsobil záchvat alebo nie . S lekármi je problém, to je pravda,

ninusa221
28. apr 2023

10 rokov mám epilepsiu vysadila som lieky a dostala som záchvat po 3 rokoch momentálne ležím doma celá fialová s dohryzenym jazykom. Ty si fakt normálna ?

autor
28. apr 2023

@ninusa221 ty si dieťa? Lebo ja sa bavim o dieťati, a chcela som vedieť či má niekto skúsenosti u malých detí keďže je stále vo vývoji a môže sa to zmeniť.Len vidím že tu my komentuje hocikto kto to prečíta a nemá z tým osobne skúsenosti

ninusa221
28. apr 2023

Mám epilepsiu od 12 rokov tiež som bola vo vývoji keď ti doktorka povie že ma brat lieky tak to nieje pre srandu kralikov.

jane1987
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nicole003
28. apr 2023

Moja dcera ma epilepsiu od 3.rokov.aj ked nie su navonok viditelne naznaky tak treba spravit vysetrenia. Moja dcera aj napriek liecbe doteraz brala 4,5 tabletiek denne mala vyboje preukazane na eeg aj ked priamo zachvaty nema. Ma 10 rokov a doteraz chodime 2x rocne na vysetrenia. Az teraz jej pani doktorka opatrne a pomaly zacala vyradovat lieky podla vysledkov. Inak je mentalne retardovana lebo tiez to trvalo kym sa liecba nastavila. Takze na tvojom mieste by som nehazardovala. A ze posielat kade tade. Ved nemusis obehavat ked nechces. Ja som pobehala od NR, BA po DS ci nemocnice alebo lekarku ked bolo treba.

autor
28. apr 2023

@nicole003 chcete mi povedať, že vaša dcerka je mentálne retardovana kvôli tomu ze ma epilepsiu?

luckasvec
28. apr 2023

Stačí ze sa dieťa zahladi aj taky môže byť záchvat, ved si precitaj co je grand mal a co petit mal, ale tak predpokladám ze toto všetko ti lekári povedali

daskasss
28. apr 2023

Ale zaujma.. neviem odkiaľ ste, v ba sinalgis napríklad,alebo na tehelnej. Da sa ísť aj do Brna,do Prahy... len treba za ro bojovať to je pravda (a cestovať). Viem o tom veľa veď sama tým prechádzam.

kimberley123
28. apr 2023

Vy ani nemáte tušenia čo to epi záchvat je.Skúste si trochu o tom preštudovať.Aj grand mal môžu mať deti.To neviete zobrať dieťa na najbližší urgent? Povedzte že malo prvý epi záchvat a všetko vám prednostne vybavia.

kimberley123
28. apr 2023

@cairka prosím ta to ako jej môžeš poradiŕ takúto pichovinu? Ježiš😏. Má právo zavolať RZP, alebo navštíviť detský urgent.Chémiu? Na stabilizáciu záchvatov sa podáva takzvaná stabilizačná liečba.Tak keď nevieš ,neraď ľuďom keď nie si lekár alebo zdravotník.

cairka
29. apr 2023

@kimberley123 , 😁😁😁😁, prečítaj si to ešte raz a v kľude

kimberley123
29. apr 2023

@cairka dobre som si prečítala tvoje rady.Keď liečba je podľa teba zbytočná chémia.Nekomentuj to už viac a ešte raz po sebe prečítaj.