Do ktorého mesiaca ste dávali vitamín D deťom?

tehotna40
15. nov 2021

Ahojte, do ktorého mesiaca ste dávali/sa má dávať babatkam vitamín D?

nikpa
15. nov 2021

@tehotna40 do 2 rokov

nikpa
15. nov 2021

@tehotna40 a dávam pravidelne každú zimu deťom aj sebe, je jedno koľko máme rokov 🙂

pribinak
15. nov 2021

@tehotna40 cez zimu dávam synovi, má 11 rokov

tehotna40
autor
15. nov 2021

@nikpa
@pribinak ja tiež takto sezónne dávam aj 5 ročnému, ale myslím tento devit, alebo vigantol co sa dava babatkam každý deň, tak ze dokedy sa ma dávať

diusqa761
15. nov 2021

@tehotna40 nám povedala lekárka že pre deti do 2 rokov každý deň podľa toho ako je písané na obale a deťom do 5 rokov sa má dávať v jesenných a zimných mesiacoch keď nechodia tak často von.

kkovacovak
15. nov 2021

@tehotna40 veď stále tak ako dospelí. V našich zemepisných šírkach nie je toľko slnka aby sme mali dostatok D

pribinak
15. nov 2021

@tehotna40 kľudne do 3 rokov. Potom môžeš kúpiť vit D vo forme zuvacich cukríkov

siska53
15. nov 2021

@tehotna40 do 2 rokov cely rok, potom.od septembra do marca a od urciteho casu stale, len ked su slnecne dni, vynechame.. D ma vacsina z nas nedostatok, ma to vplyv na imunitu ( potvrdzujem, ze je to tak). Takze nevyhybala by som sa jeho podavaniu.

tehotna40
autor
15. nov 2021

Ďakujem vám

marianna_peskova
16. nov 2021

Dávam vitamín D pravidelne sebe i synovi. Má tri roky.

asia83
16. nov 2021

@tehotna40 Dcéra má 5,5 a ešte jej dávam.

1angelika
16. nov 2021

do 2 rokov denne a od 2 rokov len v zime

ice8
16. nov 2021

Vitamin D sa dava nonstop, podla mojho laickeho nazoru.

Musite si ludia uveodmit 1 zasadnu vec, na nase uzemie (Slovensko) nedopada "vitamin D" pokial slnko nie je nad 50stupnov nad horizontom, takze dohladajte si informacie, pretoze aj MUDR. lekari siria dezinformacie a nepravdy (zrejme to nestudovali dost dobre), ak odporucaju opalovat deti v oktrobi pre ziskanie vitaminu D. Jednoduche pravidlo znie "ak je tien cloveka dlhsi, ako clovek sam, slnko uz nedodava Vitamin D" tj 160cm clovek nesmie mat tien viac ako 160cm (pozor, merat na rovine, nie dolu kopcom). Nechce sa mi to pocitat, kedze kazdy z nas zije inde, a zalezi aj od denneho casu.. "sun angle calculator" do googla, da sa studovat o tom vela.

Vigantol nie je vhodny, obsahuje polosytenticky olej, ktory je absolutne zbytocny co sa zlozenia a nosica tyka (priserne lacny, a nekvalitny), su pre telo prirodzenejsie, presne ale odporucat nebudem, treba hladat a studovat.

Upozornenie - nie som lekar, neposkytujem lekarske rady, konzultovat so svojim lekarom, a jeho rady preverit od nestranneho lekara, pre vacsiu istotu.

simca06022011
16. nov 2021

stale davam

jarka2013
16. nov 2021

Okrem leta davam pravidelne 2kvapky skoro 8r synovi ..

migynka
16. nov 2021

@tehotna40 Odpoved nasej pediatricky na otazku, dokedy mam davat Dcko malemu, znela, ze dozivotne 😊

tianna
16. nov 2021

@tehotna40 nedávala som vôbec, nezniesol ho. Napriek tomu všetko v norme na kontrolnom odbere.

tianna
16. nov 2021

@migynka moje nervy.. a robia tým deťom aj kontrolne odbery? Lebo teda predávkovať sa D tiež nie je dobré.. u nás 2 z 3 deti mali robené kontrolné odbery, D neuzivali (starší v tom čase už cca 7 rokov, mladší vôbec) a hladina absolútne v norme. Nechcem vedieť aké by ich mali keby som do nich denne Do liala..

ajka0207
16. nov 2021

@tehotna40
Ja dávam Dvit aj sebe :D

kkovacovak
16. nov 2021

@tianna predávkovať sa Deckom je skutočne obtiažne a človek by musel do seba pchať kvantá aby to malo nejaký dopad. Menšie zlo je dopĺňať viac ako nedopĺňať vôbec

tianna
16. nov 2021

@kkovacovak to nie je celkom pravda.. a ono ani mať nedostatok, ale skutočný nedostatok nie je až tak ľahké ako sa to prezentuje za predpokladu že máš vyváženú stravu a chodíš na slniečko.

tehotna40
autor
17. nov 2021

@kkovacovak ja mam teda jednu otázku, beriem D každý deň od apríla od kedy som mala covid, a minulý týždeň na odberoch som mala D na spodnej hranici. Tak mi vysvetlite toto. Síce pýtala som sa tu na babatka ale uz keď sa to tu takto rozvrhlo tak by ma zaujímal vás názor.
@ice8

kkovacovak
17. nov 2021

@tehotna40 a koľko D denne berieš? Dávaš si ho s jedlom? D je potrebné užívať s tukom aby sa dobre vstrebalo.

tehotna40
autor
17. nov 2021

@kkovacovak 2000iu ,vždy zapijem pohárom mlieka, kázala tak dr

kkovacovak
17. nov 2021

@tehotna40 2000 je málo. Môžeš navýšiť na 6000-8000. Ak ti vyšlo málo D tak môžeš nárazovo dočasne prijať 10 000 denne. Dávaj si týždeň a potom zníž.

ice8
18. nov 2021

@tehotna40 presne tak, 2000 je menej, ako minimum. Odporuca sa 100 IU na kazdy kilogram hmotnosti tela , denne.
Cize 65kg clovek 6500IU denne. 50kg clovek 5000, 70kg zas 7000 atd.
Narazovo sa da prijat daleko viac, ako 10 tisic, ale to uz by som sa radsej opytal kompetentneho lekara (ale nie takeho, kto odporuca 2 tisic denne ze to bohate staci, a nie takeho, ktory odpovie bez zdoraznenia dolezitosti krvneho testu). Tj, ako rychlo je treba dohnat straty.
Maly priklad z Nemecka, seriozny odbornik (oficialne medzi lekarmi, nie sarlatan), celustny chirurg, dava svojim pacientom 40 tisic UI denne, mozno aj viac, ale nepamatam si, podla toho, ako im vysiel krvy test, potom test zopakuju po 1-2-3 tyzdnoch. Dovod je, aby sa im lepsie hojila operacia. Nezobral by pacienta s nizkym D. Neviem ako to funguje u nas na Slovensku.
Bol som na teste pred par rokmi, lekar bol prekvapeny, a zdoraznil, ze velka vacsina pacientov ma malo D, malokedy vidi dost D.
Vitaminom D sa predavkuje pomerne tazko, ale mozne to je, nesiel by som nad davky 200 tisic denne, urcite nie dlhodobo, ak sa clovek raz pomyli, nic sa nestane. Pri tychto davkach treba davat pozor na to, kolko D je v kvapke (alebo kapsuliach), spocitat si davky. Aj ked, osobne nepoznam vacsiu koncentraciu ako 2000/kvapka, cize to by musel byt clovek poriadne mimo, aby si dal 200 tisic tj 100 kvapiek 🙂 Ale stat sa moze hocico, stres atd, v takom pripade staci vyradit D na urcity cas, tak dlhy, aby ten PRIEMER bol tych 100*kg*den cize cca 6-8 tisic, ako pise napr kkovacovak.